Έλληνες ξυπνήστε!
30/06/2015 06:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έλληνες ξυπνήστε!

Πείτε όχι στους δολοφόνους της Ελλάδας. Το δίλημμα είναι ξεκάθαρο «ευρώ ή δραχμή»!

O Αλέξης Τσίπρας δήλωσε εμμέσως πλην σαφώς στην αγαπημένη του ΕΡΤ και στους αμίλητους και ακούνητους δημοσιογράφους ότι αν πει ο κόσμος «ναι» την Κυριακή θα παραιτηθεί. Είπε ότι δεν είναι πρωθυπουργός παντός καιρού και ότι δεν αγάπησε την καρέκλα όπως έκαναν κάποιοι άλλοι.

Μετά από αυτή τη δήλωση, λοιπόν ο ελληνικός λαός πρέπει να αποφασίσει ξεκάθαρα «ναι» διότι έτσι θα... ξεβρομίσει ο τόπος. Σκληρή κουβέντα για έναν πρωθυπουργό μόλις πέντε μηνών και μόλις 40 ετών όμως το ότι οδηγεί τη χώρα στην καταστροφή είναι βασικός λόγος για ένα μαζικό κίνημα κατά του δημοψηφίσματος.

Ο κόσμος έχει δύο επιλογές την Κυριακή. Είτε να μην πάει καθόλου και να μην ψηφίσει πάνω από 40% είτε να πάει μαζικά και να καταψηφίσει το όνειδος της ψευτοδημοκρατίας που στήνει η πρώτη φορά αριστερά.

Όλοι οι νουνεχείς πολίτες δεν πρέπει να αφήσουν να ολοκληρωθεί το «ατύχημα» που λέγεται Τσίπρας. Όποιος τον είδε στην ΕΡΤ διαπίστωσε ότι πρόκειται για έναν «πληρωμένο δολοφόνο» της Ελλάδας. Έχει σχέδιο για έξοδο από το ευρώ αλλά δεν ξέρει πώς θα το διαχειριστεί στη συνέχεια. Πιστά τηρεί το πλάνο του, δεν κάνει πίσω ακόμη κι αν βλέπει σκηνές Αργεντινής, θα το πάει μέχρι τέλους γιατί οι ακραιφνείς κομμουνιστές δεν άφησαν ποτέ μια καταστροφή ανολοκλήρωτη.

Ας οδηγεί την Ελλάδα σε εθνικό διχασμό, ας του λένε ότι η νέα Μικρασιατική Καταστροφή είναι κοντά, ας τον προειδοποιούν ότι το δράμα θα είναι μεγαλύτερο από αυτό που ζούμε μέχρι τώρα. Παίρνοντας δυνάμεις από τις.... συγκεντρώσεις όπως λέει θα συνεχίσει και δεν θα υποταχθεί. Όμως, ακόμη και το «όχι» να υπερισχύσει ποτέ δεν μας απάντησε τι θα γίνει τη Δευτέρα. Ένα ασαφές «θα υποχωρήσουν οι δανειστές», όμως αν δεν υποχωρήσουν; Αν θελήσουν να υποστούν μια μεγάλη ζημιά αρκεί να υποτάξουν την Ελλάδα όπως λέει ο ΣΥΡΙΖΑ; Αν θελήσουν να βγάλουν την Ελλάδα από το ευρώ εμείς θα κοιτάμε πόση ζημιά έπαθαν οι άλλοι; Δηλαδή αν μια γυναίκα βιαστεί άγρια στο δρόμο και γρατζουνίσει τον βιαστή της θα βγει να πανηγυρίζει που του έκανε αμυχές; Είμαστε με τα καλά μας;

Κι όμως, παρά τον τρόμο στα μάτια των Ελλήνων, παρά τις τραγικές εικόνες που ζουν, υπάρχει μια μεγάλη μερίδα που δεν ξέρει τι ψηφίζει. Κανείς δεν τους εξηγεί ότι το δίλημμα είναι ξεκάθαρο «ευρώ ή δραχμή» και δεν είναι μια κακή συμφωνία ή μια χειρότερη. Αν άφηναν τον ελληνικό λαό ξεκάθαρα να επιλέξει μεταξύ της ευρωπαϊκής πορείας και της επιστροφής στο εθνικό νόμισμα τότε το αποτέλεσμα θα ήταν πολύ διαφορετικό.

Όμως, ο Τσίπρας προσπαθεί να κάνει το μεγάλο κόλπο την Κυριακή. Στόχος του είναι να πάρει ένα ποσοστό π.χ. 60% ώστε να βγαίνει και να λέει ότι το 36% του ΣΥΡΙΖΑ το έκανε 60%. Θέλει να οικειοποιηθεί και να υφαρπάξει την ψήφο του ελληνικού λαού δίνοντάς του ένα πλαστό δημοψήφισμα κενό περιεχομένου. Κι έτσι να κοκορεύεται ο Αλέξης ότι το 60% του ελληνικού λαού τον θέλει δυνατό.

Δεν θα του περάσει. Υπάρχουν πολλές ημέρες για να ενημερωθεί ο κόσμος τι σημαίνει «ναι» και τι «όχι». Εντάξει, το «ναι» δεν είναι ό,τι καλύτερο και θα φέρει πόνο. Όμως το «όχι» να είστε σίγουροι θα φέρει εθνική τραγωδία, εθνικό διχασμό και υποθήκευση του μέλλοντος των επόμενων γενεών. Η επιλογή είναι δική μας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φρουρός avatar
    Φρουρός 30/06/2015 07:17:37

    Δειλός και ανάξιος για να είναι πρωθυπουργός. Αν είχε λίγη τσίπα θα είχε παραιτηθεί ήδη παρά να κρύβεται πίσω από ένα δημοψήφισμα παρωδία για ν΄αποποιηθεί τις ευθύνες του. Αλλά η ώρα της κρίσης είναι κοντά, οι ευθύνη του δράματος της χώρας είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ δική του και δεν θα τη ρίξει στον Ελληνικό λαό. Έναν λαό που υπέφερε τα πάνδεινα στην κρίση και τώρα προσπαθεί να τον διχάσει κι απο πάνω. Ένας πρωθυπουργός παλεύει μέχρι τελευτάια στιγμή, δεν τα παρατάει μέσα στη μέση, χωρίς να φέρει συμφωνία. Αλλά τι συμφωνία - έκτρωμα κατάφερε ο ανίκανος που επι 5 μήνες κολοβαρούσε για να φτάσει την Ελλάδα στο χείλος της καταστροφής. Αν σου έμεινε λίγη ντροπή, σήκω και φύγε αμέσως και άσε να αναλάβουν άλλοι πιο άξιοι να βγάλουν τη χώρα από την δεινή κατάσταση που την οδήγησες. ΦΥΓΕ ΤΩΡΑ.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Φρουρός 30/06/2015 11:40:06

      Κουτός και πονηρός είναι. Προσπαθεί -αφού κατέστρεψε τη χώρα- να ψηφισθεί το ΝΑΙ για να μπορέσει να φύγει από την εξουσία. Αριστερός είναι, δεν θέλει να κυβερνά μόνον να επικρίνει από την θέσή της αντιπολίτευσης και να περνάει χαλαρά. Το παιδί ΄μέχρι για πρόεδρος του 15μελούς έκανε. ΄Αλλοι του αναθέσαν αποστολή υπερβολική για την σπιθαμιαία προσωπικότητά του. Αλλά και ο κ.Πρόεδρος της Δημοκρατίας; Κύριε Παυλόπουλε είναι το νόμιμο και ηθικό;

    • Χρυσόξανθος avatar
      Χρυσόξανθος @ Φρουρός 30/06/2015 13:27:35

      Φιλιππικό νομισμα!

  2. Αμφιδάμας avatar
    Αμφιδάμας 30/06/2015 08:58:42

    Σταμπάρετε όλοι τους κοντινούς σας,συγγενείς ή φίλους που θα ψηφίσουν ΟΧΙ. Για να ξέρουμε μετά την Κυριακή ποιούς θα στρώσουμε στο κυνήγι αν έρθουν τα χειρότερα...

    • Φρουρός avatar
      Φρουρός @ Αμφιδάμας 30/06/2015 09:37:03

      Oχι , αυτό είναι εμφύλιος δεν θα φαγωθούμε ματαξύ μας, με τ΄αδέρφια μας και τους φίλους μας. Αυτοί που έχουν την πραγματική ευθύνη, αυτοί θα το πληρώσουν.

      • Αμφιδάμας avatar
        Αμφιδάμας @ Φρουρός 30/06/2015 10:32:09

        Δεν εννοώ εμφύλιο,ούτε να φαγωθούμε μεταξύ μας,αλλά φίλε μου τέρμα οι ντροπές,από δώ και πέρα θα λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους,για μένα κι αυτοί που τους ψήφισαν για να μας καταστρέψουν έχουν ευθύνη κι εγώ θα τους την επιρρίψω.

        • Βαγγέλης avatar
          Βαγγέλης @ Αμφιδάμας 30/06/2015 15:40:28

          Μην ξεχάσεις να "νίψεις τας χείρας" σου.

          • Αμφιδάμας avatar
            Αμφιδάμας @ Βαγγέλης 30/06/2015 17:09:21

            Αν έχεις κάποιο επιχείρημα Βαγγέλη,όσο κι αν διαφωνείς πέστο,θα το χαρώ ιδιαίτερα.Βρισιές και υπονοούμενα ξέρω κι εγώ να σου πώ,αλλά δεν ταιριάζουν σε μια πολιτισμένη συζήτηση.Ευχαριστώ.

          • Βαγγέλης avatar
            Βαγγέλης @ Αμφιδάμας 01/07/2015 00:03:46

            Σε μια πολιτισμένη συζήτηση σίγουρα δεν ταιριάζουν, όμως μόνο για παλιοκομμούνια, κρεμάλες και για αριστερούς που καταστρέφουν την Ελλάδα συζητάμε. Θέλεις να συζητήσουμε πολιτισμένα για τα πλεονεκτήματα της δραχμής;

          • Βαγγέλης avatar
            Βαγγέλης @ Αμφιδάμας 01/07/2015 00:12:23

            Τώρα πια " ξέρουμε μετά την Κυριακή ποιούς θα στρώσουμε στο κυνήγι αν έρθουν τα χειρότερα..."

    • airman avatar
      airman @ Αμφιδάμας 30/06/2015 10:24:41

      Αντί να τους "σταμπάρουμε" μήπως να τους πείσουμε ότι η πρόθεσή τους οδηγεί σε όλεθρο; Βέβαια το "αν έρθουν τα χειρότερα" υποκρίπτει μια ελπίδα ότι μπορεί και να μην έρθουν. Εσείς τι λέτε; Μπορούμε να πείσουμε για τον όλεθρο που έρχεται μόνο εάν αντέχουμε να δούμε την πραγματικότητα κατάματα. Αυτό θέλει γεναιότητα. Και γενναίος δεν είναι αυτός που αγνοεί τον κίνδυνο - ιδιαίτερα τον ολέθριο - αλλά εκείνος που τον αναγνωρίζει και μάχεται μέχρι την τελευταία στιγμή για να τον αποτρέψει.

    • M.V avatar
      M.V @ Αμφιδάμας 30/06/2015 10:36:23

      Tι άλλο θα ακούσουμε πια, από τους συμπλεγματικούς Νεοέλληνες; Προγραφές συγγενών ! Πίσω μου σ΄έχω σατανά.

      • Αμφιδάμας avatar
        Αμφιδάμας @ M.V 30/06/2015 10:40:18

        Μπροστά σου τον έχεις,και καγχάζει χαιρέκακα με την βλακεία πολλών...

        • M.V avatar
          M.V @ Αμφιδάμας 30/06/2015 12:08:45

          Γειά σου βλακούλη σατανάκο, που θα κυνηγήσεις φίλους και συγγενείς γιατί διαφωνούν με την ιοδεοληψία σου. Δημοκράταρος πάντως, για σατανάκος!

          • Αμφιδάμας avatar
            Αμφιδάμας @ M.V 30/06/2015 12:19:11

            Ο Σατανάς κακομοίρη είναι αυτός που ψήφισες και μας έκατσε στο σβέρκο για πόσο κανείς δεν ξέρει και με την προτροπή σας θα φέρει την κόλαση στην δίσμοιρη Πατρίδα μας έτσι όπως το πάει. Ξεστραβώσου,άσε εμένα,τους συγγενείς μου και τις δημοκρατικές διαδικασίες σωφρονισμού τους και προσευχήσου σ' αυτόν που ψήφισες να μετανοιώσει για το κακό που μας έκανε.

          • M.V avatar
            M.V @ Αμφιδάμας 30/06/2015 12:43:08

            Αυτά τα φασιστικά που σου ξεφεύγουν, να μην τα ξεστομίζεις ανεξέλεγκτα φανατικέ και ανεγκέφαλε τύπε. Πάνω απ΄όλα η ομόνοια του Ελληνικού λαού. Το τι θα ψηφίσει ο καθένας μας, είναι δικαίωμά του στην Ελληνική Δημοκρατία. Αν δεν σου αρέσει, τράβα Βόρεια Κορέα να βρείς την υγειά σου.

          • Αμφιδάμας avatar
            Αμφιδάμας @ M.V 30/06/2015 12:56:58

            Θα μείνω φασίστα μου,σε λίγο εδώ θα είναι Βόρεια Κορέα. Δεν προτρέπω,ούτε πιέζω,ούτε προκαταλαμβάνω ΚΑΝΕΝΑΝ τι να ψηφίσει όπως κάνουν οι δημοκράτες Υπουργοί κι ο αμερόληπτος Πρωθυπουργός με το ΟΧΙ που μας πετάνε στα μούτρα και που εσύ ψήφισες για να μας καταστρέψουν. Ομόνοια και ομοψυχία του Ελληνικού λαού θέλουμε όλοι,όπως και ασφάλεια,περίθαλψη,και κοινωνική γαλήνη. Από εμένα κινδυνεύουν αυτά τα αγαθά,ή από εκείνους που εσύ ψήφισες για να τα καταστρέψουν όλα;

          • M.V avatar
            M.V @ Αμφιδάμας 30/06/2015 13:04:02

            Από κάποιους σαν εσένα κινδυνεύουν η ομόνοια και ομοψυχία του Ελληνικού λαού, όπως και η ασφάλεια, η περίθαλψη, και η κοινωνική γαλήνη. Απο τους φανατικούς και τους ορκισμένους μονόφθαλμους , που αδυνατούν να κρίνουν σωστά κινδυνεύουμε.

          • Αμφιδάμας avatar
            Αμφιδάμας @ M.V 30/06/2015 13:57:37

            Έλα να με συναντήσεις σήμερα στο συλλαλητήριο στο Σύνταγμα και να μου ζητήσεις το λόγο.

          • Αμφιδάμας avatar
            Αμφιδάμας @ M.V 30/06/2015 12:43:35

            Πάρε μάτι ακόμη εδώ για να δείς για πόσο μ@@@@κες μας περνάνε...:http://www.protothema.gr/politics/article/489064/lapavitsas-i-katastasi-me-ta-capital-controls-statheropoieitai-o-laos-sunithizei/

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Αμφιδάμας 30/06/2015 15:37:38

            ῾Ο λονδρέζος μέ τίς στερλῖνες του;; :)

          • Βαγγέλης avatar
            Βαγγέλης @ Φωτεινή 01/07/2015 08:42:07

            Όταν έρχεσαι Ελλάδα φέρνεις δολάρια μετρητά ή έρχεσαι με χρεωστική ή πιστωτική κάρτα?

    • Παράξενος avatar
      Παράξενος @ Αμφιδάμας 30/06/2015 11:11:27

      Mεγάλο λάθος, κάτι τέτοιο περιμένουν για να δοκιμάσουν να επιβάλουν χούντα μετά, στο όνομα της ασφάλειας και της τάξης. Αν είναι να σωθεί αυτή η χώρα πρέπει να αποφύγουμε τη διολίσθηση σε πράξεις οργής. Αλλιώς θα επωφεληθεί και η Τουρκία και μετά τελειώσαμε. Και μην ξεχνάμε ότι η βία γεννάει περισσότερη βία, δε θεμελιώνεις υγιή κοινωνία έτσι. Το θέμα είναι κάποτε η αριστερή ιδεολογία να απορρίπτεται από τους πολίτες γιατί θα καταλαβαίνουν ότι βλάπτει τη χώρα (βέβαια αυτό προϋποθέτει εθνική συνείδηση και κοινή λογική, που προς το παρόν λείπουν).

      • Αμφιδάμας avatar
        Αμφιδάμας @ Παράξενος 30/06/2015 12:24:26

        Συμφωνώ με όσα λές,είναι παρατραβηγμένη η έκφραση που χρησιμοποίησα περισσότερο μεταφορική ήταν η έννοιά της, με την ερμηνεία της απόδοσης ευθυνών εκτός από αυτούς που μας καταστρέφουν και σε αυτούς που δεν εννοούν να καταλάβουν τί διακυβεύεται...

    • drXOR avatar
      drXOR @ Αμφιδάμας 30/06/2015 16:21:58

      Σύνελθε...

  3. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 30/06/2015 09:10:30

    δυστυχώς τη πατήσαμε σαν λαός με τα ψέματα του ΣΥΡΙΖΑ. ο λαός έχει ένστικτο αυτοσυντήρησης. Οι ξένες εταιρίες στοιχημάτων δείχνουν ΝΑΙ.

  4. Φρουρός avatar
    Φρουρός 30/06/2015 09:47:05

    Ειρηνικά πρέπει να πάμε μέχρι την Κυριακή. Συνιστώ ψυχραιμία, να ψηφίσουμε το ΝΑΙ όσο το δυνατόν περισσότεροι και προπαντός να μην έχουμε παρατράγουδα. Αυτή η εβδομάδα θα είναι πολύ δύσκολη, με τους συνταξιούχους να μην μπορούν να πληρωθούν, με τις επιχειρήσεις να μην μπορούν να δουλέψουν, με την αγορά εντελώς νεκρή, αλλά πρέπει να συγκρατηθούμε. Τα ψωμιά τους είναι λίγα. Την Δευτέρα αυτή η εγκληματική κυβέρνηση θα παραιτηθεί και θα φύγει. Υπομονή και αυτοσυγκράτηση.

  5. Μετανάστης Στα Ην. Αραβικά Εμιράτα avatar
    Μετανάστης Στα Ην. Αραβικά Εμιράτα 30/06/2015 10:04:28

    Δεν νομίζω να περίμενε κανείς τίποτε καλύτερο απο έναν κομμουνιστή πρωθυπουργό βγαλμένο μέσα απο τα σπλάχνα του ΚΚΕ και πρώην ΚΝΙτη, έτσι; Η ερώτηση είναι ρητορική αλλά την κάνω επειδή κατά καιρούς στη Νέα Δημοκρατία γλύφουμε κομμουνιστικές αρβύλες και επίσης γλύφουμε όπου φτύνουνε. Ποτέ δεν περίμενα να κάνει κάτι καλό για την Ελλάδα ο ΣΥΡΙΖΑ, ένα κόμμα που για δεκαετίες υποστήριζε σκληρές αντεθνικές θέσεις.

    • Παράξενος avatar
      Παράξενος @ Μετανάστης Στα Ην. Αραβικά Εμιράτα 30/06/2015 11:05:28

      Όπως τα λες. Οι Έλληνες ούτε που έδωσαν σημασία στην ποιότητα των ανθρώπων που εξέλεξαν. Το θέμα είναι να μην κάνουν και το τελευταίο βήμα προς το βάραθρο.

  6. victoria (true) avatar
    victoria (true) 30/06/2015 10:42:40

    Σήμερα για πρώτη φορά στην ιστορία δεν πληρώθηκαν οι συντάξεις του ΝΑΤ. Των ναυτικών! Πού είναι ο Νταλακογιώργος-ΠΝΟ;;; ΑΛΗΤΕΣ.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ victoria (true) 30/06/2015 11:44:07

      Ούτε και οι συνταξιούχοι του δημοσίου πήραν το επικουρικό τους. Αντιγράφω από το ΤΑΧΑΛΙΑ: " "ΔΕΝ ΑΠΟΔΙΔΟΝΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΤΩΝ ΕΞΑΓΩΓΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ!!! ΤΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ! ΚΑΤΑΡΡΕΟΥΝ ΟΙ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΕΣ ΕΞΑΓΩΓΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΤΣΙΠΡΑ! ΔΕΚΑΔΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΘΑ
      ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΗΜΕΡΕΣ! ΟΣΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΕΧΟΥΝ L.C. - letter of credit και παίρνουν χρήματα από το εξωτερικό τους τα κρατά το κράτος σε ειδικό λογαριασμό!! ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΟΥΤΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΟΥΤΕ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΡΕΥΣΤΟ!
      Για να καταλάβετε λοιπόν το μέγεθος της καταστροφής: έστω ότι έχετε μια επιχείρηση που κάνει λίγες πωλήσεις στο εσωτερικό και την μεγαλύτερη παραγωγή την κάνει ΜΟΝΟ ΕΞΑΓΩΓΕΣ ΕΝΩ ΠΑΡΑΓΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ! Δεν εισπράττει σχεδόν τίποτα ενώ τα χρήματα από τις πωλήσεις στο εξωτερικό ΔΕΣΜΕΥΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ ΚΡΑΤΙΚΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΟΔΙΔΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ!!!

      ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ!!!

      ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ;

      ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΜΙΣΘΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ;

      ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΕΙ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ;

      ΓΙΑΤΙ;

      ΤΙ ΚΑΝΕΙ Η ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ;

      ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ;"

      • Μανια avatar
        Μανια @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 30/06/2015 12:07:49

        ΜΠορεί καποιος να επιβεβαιωσει αυτο το αρθρο;; ΜΙλαμε για στυγνους εγκληματιες Παιρνουν απο τους Ιδιωτες , για να πληρωσουν τον κομματικο τους στρατο

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ victoria (true) 30/06/2015 23:51:16

      Και αύριο θα μπουν οι συντάξεις του πρώην ΤΕΒΕ (νυν ΟΑΕΕ) μόνο στο 50%. Το ταμείο χρεοκόπησε και κουρεύει συντάξεις πια. Και από αυτά θα πάρουν μόνο 120 αυτή την εβδομάδα. Πρώτη φορά αριστερά, πρώτη φορά κλειστές τράπεζες...

  7. George N avatar
    George N 30/06/2015 10:47:46

    Το Ευρώ ή Δραχμή είναι μια συζήτηση που μπορεί και πρέπει να γίνει. Αλλά νηφάλια και αν Δραχμή μόνο με συνεργασία με τους εταίρους, με συναλλαγματικά διαθέσιμα, με στήριξη της ισοτιμίας από ΕΚΤ, με περιοριστική πολιτική κτλ. Της Κυριακής όμως είναι Ευρώ ή Μonopoly money και επομένως Ευρώπη ή Συρία.

    • Βαγγέλης avatar
      Βαγγέλης @ George N 30/06/2015 15:46:33

      Πού ξέρεις? Μπορεί να έχουν ήδη συμφωνήσει και στα διαδικαστικά. Η πρώτη κίνηση έγινε. Κλείσαν οι τράπεζες. Μέχρι την Κυριακή θα φέρουν και το νέο χαρτονόμισμα τυπωμένο στην ΕΚΤ (που θα το στηρίζει) και τη Δευτέρα Τσίπρας, Ντράγκη, Γιούνκερ, Μέρκελ, Λαγκάρντ κλπ χαμογελαστοί και αγκαλιασμένοι θα μας πουν "surprize"! Μετά θα αναλάβει ο κ.Σημίτης με τον λ.Παπαδήμο να λένε: "Δραχμή, το δικό μας νόμισμα"

  8. Δήμητρα Μ. avatar
    Δήμητρα Μ. 30/06/2015 10:47:49

    Τον Φεβρουάριο 2015, ο νεοεκλεγείς φέρελπις πρωθυπουργός κ. Αλέξης Τσίπρας, μεταξύ άλλων είχε δηλώσει στο γερμανικό περιοδικό Stern: "Σε έξι μήνες η Ελλάδα θα γίνει μία άλλη χώρα. Δεν θέλουμε νέα δάνεια. Θέλουμε μεταρρυθμίσεις". Καθημερινά αποδεικνύεται ότι ο κ. Αλέξης Τσίπρας ως "μεταρρυθμίσεις" θεωρεί: Μνημόνιο 8,000,000,000 ευρώ, Χρονοεπιστροφή του 2015 στο 1945, 'Ακρατο Κρατισμό, Ρήξη Σχέσεων εντός κι εκτός, Απομόνωση, (Α)παιδεία, Χλεύη, Στεγνά Δημόσια Ταμεία, Ταλαιπωρία.. "ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΑ ΑΤΜ για 60 EΥΡΩ" και, "ΚΥΜΑ ΛΗΣΤΕΙΩΝ, ΔΙΑΡΡΗΞΕΩΝ ΛΟΓΩ ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΣΕΩΝ http://tinyurl.com/nbdtsnv ~Kαθημερινή Aναμένονται: Λαπαβίτσειο ΔΕΛΤΙΟ ΣΤΑ ΤΡΟΦΙΜΑ (μαζί με τσίγκινο πιάτο και κουτάλι άραγε;) για να ολοκληρωθεί Το ΒΔΕΛΥΓΜΑ της ΠΤΩΧΕΥΣΗΣ.

    • Βαγγέλης avatar
      Βαγγέλης @ Δήμητρα Μ. 30/06/2015 17:27:27

      Άσε , άσε, όλοι οι άστεγοι, άνεργοι κλπ στα συσσίτια προχθές αυτά λέγανε. Μας κατέστρεψε ο σύριζα. Τώρα θα μας βάλει και δελτίο στο συσσίτιο ο Λαπαβίτσας... καήκαμε.

  9. Αμφιδάμας avatar
    Αμφιδάμας 30/06/2015 11:02:55

    Ακούγεται ότι σκέφτεται να κάνει πίσω,το εισηγούνται μάλιστα επίμονα κάποιοι Υπουργοί του. Το ξανασκέφτεται,λένε,βλέποντας την καταστροφή να έρχεται,να συμφωνήσει με την τελευταία πρόταση Γιούνγκερ. Αν και αν θα γίνει έτσι, δεν θα παραιτηθεί να ξεκουμπιστεί να φύγει,εντούτοις μακάρι να είναι αλήθεια...

  10. airman avatar
    airman 30/06/2015 11:35:02

    "... ο Τσίπρας προσπαθεί να κάνει το μεγάλο κόλπο την Κυριακή. Στόχος του είναι να πάρει ένα ποσοστό π.χ. 60% ..." Με το ποσοστό συμμετοχής στο όριο του 40%+, η ενδεχόμενη "οροφή" του ΟΧΙ μπορεί να φτάσει ακόμα και το 70% επί των ψηφισάντων. Σενάριο διόλου απίθανο, δεδομένου ότι το 40% συμμετοχής αντιστοιχεί σε περίπου 4 εκ. έγκυρα ψηφοδέλτια, άρα το 70% αντιστοιχεί σε 2,8 εκ. έγκυρα ψηφοδέλτια υπέρ του ΟΧΙ. Στις εκλογές του Ιανουαρίου το άθροισμα των ψήφων ΣΥΡΙΖΑ+ΧΑ+ΑΝΕΛ έφτασε τα 2,9 εκ. Εάν συμμετάσχουν στο σύνολό τους στο δημοψήφισμα και κρατήσουν σταθερή στάση σε ποσοστό 70%, τότε το ΟΧΙ θα λάβει πάνω από 2 εκ. ψήφους, άρα έστω και οριακά πάνω από 50%. Συμπερασματικά λοιπόν ο μεγάλος παράπλευρος κίνδυνος είναι η αποχή. Όσο μεγαλύτερη η συμμετοχή, τόσο ηχηρότερη η απάντηση. Όσο το δυνατόν περισσότεροι υπεύθυνοι πρέπει να συμμετάσχουν στη λήψη της απόφασης. Η ευθύνη είναι δική μας!

    • ΚΩΣΤΑΣ Π. avatar
      ΚΩΣΤΑΣ Π. @ airman 30/06/2015 18:12:12

      Οι υπολογισμοί σου φίλε airman είναι απόλυτα λογικοί και κατα πάσα πιθανότητα σωστοί. Γι αυτό και Γιουνκέρ κυριολεκτικά βομβαρδίζει τον Τσίπρα με "εναλλακτικές" συμφωνίες κάνοντας εκπτώσεις, μπας και ματαιώσει το Δημοψήφισμα. Αν είχε την παραμικρή ελπιδα για το ΝΑΙ, θα πήγαινε για ψάρεμα...

  11. Ρηνα avatar
    Ρηνα 30/06/2015 11:35:41

    Η συγχυση που επικρατει μεταξυ των Ελληνων δεν τους αφηνει να σκεφθουν καθαρα.... Αρκετοι γνωστοι και συγγενεις μου βαζουν ως μοναδικο λογο να ψηφισουν ΟΧΙ την ελαφρυνση τους απο τα δανεια. Χθες στην TV καποιος καθηγητης πανεπιστημιου ειπε οτι θα ελαφρυνουν οι δανειακες ατομικες υποχρεωσεις των Ελληνων και πριν προλαβει να το αναπτυξει ο εκφωνητης τον εκοψε. Εμειναν οι ακροατες με τη πεποιθηση οτι θα παψουν να χρωστουν και τους το κρυβουν....... Αυτο που δεν αφησε ο εκφωνητης να ειπωθει και πρεπει να το μαθει ο κοσμος και απορω το γιατι δεν το λενε, ειναι οτι τα περισοτερα δανεια εχουν "θυσιαστει"-εκχωρηθει στις ξενες Τραπεζες εναντι χρηματοδοτησης εδω και καιρο. Οποτε με την επιστροφη μας στη δρχ θα απαιτηθουν αμεσα απο τις ξενες Τραπεζες και ενω εμεις θα πληρωνομαστε σε δρχ και αν, τα δανεια θα πρεπει να πληρωθουν σε αξια ευρω δηλ τουλαχιστον 50% απανω ισως και περισσοτερο.....Η δουλεία που θα προκυψει με τον Αρμαγεδωνα της δραχμης θα ξεπουλησει μπιρ παρα μεσω πλειστηριασμων ολα τα σπιτια που εχουν χρεος. Μετα θα εχουν σειρα αυτα που δεν θαχουν αλλα δεν θα μπορουν να πληρωσουν απλους λογαριασμους προς το Δημοσιο, Εφοριες, ΟΤΕ κλπ.....Το ξεπουλημα της Ελλαδας θα ειναι τρομακτικο σε ολα τα επιπεδα, ατομικα και εθνικα. Αυτα πρεπει να γινουν κατανοητα με απλο τροπο σε ΟΛΟΥΣ γιατι ο κοσμος παει σαν τα προβατα στις καλπες με μονο κριτηριο τις παγιες πολιτικες του πεποιθησεις και οχι τη σωτηρια της χωρας. Προς Θεου δε, μη διχαστουμε γιατι θα παμε πιο πιο βαθια πισω απο τα χρονια του εμφυλιου και οι ανθρωποι σημερα δεν ειναι καθολου ετοιμοι να αντιμετωπισουν τετοιες καταστασεις.... Τα γεωπολιτικα που μπορει να προκυψουν τα αφηνω προς το παρον ασχολιαστα...... Υπαρχουν κομματα που μπορουν να διαχειριστουν καλυτερα το χαος παρα μια ευνομουμενη πολιτεια και οποιος καταλαβε καταλαβε.....

  12. Κ.d. avatar
    Κ.d. 30/06/2015 12:34:57

    Mόνο με ειδικό δικαστήριο θα ξεπλυθεί αυτή η προδοσία. Το λέει αυτό ένας που δεν ανήκει στη Δεξιά και που κάποτε ψήφιζε από ρομαντική βλακεία αυτούς τους παράφρονες.

    • ΚΩΣΤΑΣ Π. avatar
      ΚΩΣΤΑΣ Π. @ Κ.d. 30/06/2015 18:13:18

      Ειδικό δικαστήριο σαν αυτό που καταδίκασε τον "τσάρο" της οικονομίας του ΓΑΠ?

  13. Don kixotis avatar
    Don kixotis 30/06/2015 13:34:43

    attikanea.blogspot.gr

  14. Βασιλική Κ.Σ. avatar