Έκτακτη σύσκεψη στο Μαξίμου…
03/08/2015 19:59
Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έκτακτη σύσκεψη στο Μαξίμου…

Ο ζεστός καλοκαιρινός ήλιος είχε μόλις ξεμυτίσει από τον Υμηττό, όταν ο Πρωθυπουργός ήπιε την πρώτη γουλιά από τον γλυκό φραπέ με γάλα, κάνοντας μια γκριμάτσα...

Ο ζεστός καλοκαιρινός ήλιος είχε μόλις ξεμυτίσει από τον Υμηττό, όταν ο Πρωθυπουργός ήπιε την πρώτη γουλιά από τον γλυκό φραπέ με γάλα, κάνοντας μια γκριμάτσα. Αυτός ο καφετζής των φιλελέδων προκατόχων του, δεν μπορούσε να φτάσει την πλούσια γεύση του «Φλοράλ». Κι ήταν αστείο να τον σερβίρει πάντα αγραβάτωτο ένας γραβατωμένος. Μετά την νίλα της συμφωνίας, του φαινόταν πως διέκρινε μια αδιόρατη ειρωνεία στο χαμόγελο του σερβιτόρου, που έμοιαζε περισσότερο με υπουργό απ’ ότι τα 9/10 του υπουργικού συμβουλίου. Ίσως ήταν η ιδέα του.

Κοίταξε τον Εθνικό Κήπο από το παράθυρο, θυμήθηκε την πρόταση του Στρατούλη να τον μετονομάσουν σε Κήπο του Λαού κι ύστερα ανυπόμονα το ρολόϊ του, κάνοντας ένα ερωτηματικό νεύμα στον Νίκο Παππά. Ο Υπουργός alter ego του ήταν βουλιαγμένος σε μια πολυθρόνα κάνοντας με το ένα χέρι ζάπινγκ στην τηλεόραση, που έπαιζε με χαμηλωμένο τον ήχο. Με το άλλο περιεργαζόταν μια Μπρηλ Κρημ που είχε ξεχάσει ο Δημήτρης Σταμάτης στο μπάνιο του δευτέρου ορόφου.

«Όπου να ‘ναι θα έρθουν», απάντησε με την γνωστή ηρεμία του ο Υπουργός Επικρατείας μυρίζοντας με περιέργεια το σωληνάριο.

Ο Αλέξης παρατήρησε εκνευρισμένος την οθόνη. Σε όλα τα κανάλια παίζανε Βαρουφάκη.

«Μα είναι δυνατόν να ασχολούνται όλοι με την καραφλή Βουγιουκλάκη, πως κοιτάει έτσι τις κάμερες; Και μου ήρθε προχθές στην Βουλή σαν εκπρόσωπος της Συνιστώσας Φλωρινιώτη»!

Ο Νίκος έκανε μια καθησυχαστική χειρονομία, όμως ο Πρωθυπουργός τον έκοψε.

«Μην μου κάνεις έτσι! Το είδες το πουκάμισο;» Έχοντας κάνει λαμπρές προόδους στα Αγγλικά, είπε να πουλήσει λίγο μούρη στον κολλητό του. «Είναι attention whore», είπε. Ο Νίκος, σηκώθηκε συγκινημένος και σηκώνοντας ψηλά την παλάμη, του είπε «Give me five, το φυσάς πια ρε» και κοπανήσανε, αμερικανιά, τις παλάμες τους.

Ο Αλέξης όμως είδε το ναρκισσιστικό βλέμμα του Βαρουφάκη, που μιλούσε σε κάποιο ξένο δημοσιογράφο και ξέσπασε, «Με αυτόν και τις ψυχεδελικές μαλακίες του, κόντεψε να μου φτάσει ο έρπης στο σβέρκο»! Ο Νίκος ανασήκωσε τους ώμους και του είπε αστειευόμενος, για να τον χαλαρώσει, «τώρα ομιλητάει το Τσακαλώτο στους Έλληνους».

Ο Αλέξης χαμογέλασε στην σκέψη του συμπαθούς Ευκλείδη που μονίμως είναι σαν να κοιμήθηκε με τα ρούχα. Χάϊδεψε αμήχανα το μικρό χάλκινο κουτί με το κόκκινο αστέρι που ήταν στην άκρη του γραφείου του. Δώρο του Μαδούρο, με χώμα από τον τάφο του Τσάβεζ. Ο Αλέξης του ανταπέδωσε στέλνοντας επίσημα μια Ταναγραία κι ανεπίσημα δυο ντουζίνες softex γκοφρέ, διπλό. Μαλακό, έκτακτης ποιότητας.

Η σύσκεψη έπρεπε να αρχίσει σε λίγο κι εκείνη την στιγμή ακούστηκε από την Ηρώδου Αττικού μια φωνή να τραγουδάει παράφωνα, κάνοντας «κοκκοράκια». Όσο πλησίαζε η στεντόρεια παραφωνία, οι στίχοι του τραγουδιού γίνονταν αντιληπτοί.

«Μακεδονία ξακουστή του Αλεξάνδρου η χώρα,

που έδιωξες τους βάρβαρους και λεύτερη είσαι τώρα…».

Απορημένοι πήγαν με τον Νίκο στο παράθυρο και το σαγόνι τους κρέμασε δυο πιθαμές.

Ο Γραμματέας της Κεντρικής Επιτροπής, ο Τάσος Κορωνάκης, ντυμένος με παραλλαγή φτιαγμένη από λαχούρια και ένα πράσινο μπερέ με τρύπα για την κοτσίδα, κατέβαινε με βήμα στην αριστερή λωρίδα, ακολουθούμενος από δυο αλανιάρηδες κοπρίτες, φορτωμένος έναν γυλιό μπέρκιν των ΛΟΚ, ενώ τον προσπερνούσαν τα αυτοκίνητα των μελών της κυβέρνησης και τα συνοδευτικά, που έρχονταν για την σύσκεψη.

Όταν πήγαν με τον Νίκο στην αίθουσα του Υπουργικού Συμβουλίου μπήκε φουριόζος κι έξω φρενών ο Σκουρλέτης. Μια κωλόγρια κολωνακιώτισσα με μαλλί «Δυναστεία» και τρεις σειρές πέρλες, μόλις βγήκε από το αυτοκίνητο, τον ρώταγε φορτικά αν είναι καλά τα καρπούζια. Στο βάθος ο Αλέξης νόμισε πως είδε έναν Αγγλικό Ποιμενικό αλλά τελικά ήταν η Σία Αναγνωστοπούλου, η οποία κρατούσε σημειώσεις για το νέο της επιστημονικό άρθρο, όπου παραλληλίζει τον Ερντογάν με τον Τζωρτζ Ουάσιγκντον. Δίπλα της ο Φίλης μασουλώντας κριτσίνια είχε σηκώσει την πράσινη μπλούζα του κι έδειχνε στην Τασία το τατουάζ που είχε χτυπήσει γύρω από τον αριστερό μαστό: «Ντέλια». Στον δεξιό μαστό είχε προφίλ τον Σουλτς κι από κάτω και σε όλη την κοιλιά ένα υπέροχο τοπίο από το Λουξεμβούργο, ποτάμι, πύργος, τρεις αγροικίες, λιβάδια με αγελάδες Σβιτς και μια μπυραρία, στο παράθυρο της οποίας μπορούσες να διακρίνεις τον Γιούνκερ να πίνει μια Πίλσεν.

Ο Πάνος, φορώντας ένα ακομβίωτο χιτώνιο με πτέρυγες αλεξιπτωτιστή ελευθέρας, ελικοπτερά, βατραχοπουλάδα των ΟΥΚ, επιρράματα της Προεδρικής Φρουράς, των Καταδρομών, της ΕΛΔΥΚ και ημίσεια «σαρδέλα» Υποδεκανέως, αραίωνε βουρκωμένος το Double Black με λίγο παγωμένο νερό.

Σε λίγο έγινε σούσουρο ενώ ένα ξέπνοο αγκομαχητό γέμισε την αίθουσα. Ο Κορωνάκης μπήκε με έρπειν φωνάζοντας με όση δύναμη του έμενε από την ταλαιπωρία των σκαλιών «Πουτάνα Κόκα Κόλα, εσύ τα κάνεις όλα, γι’ αυτό και τα κομμάντα πίνουνε μόνο Φάντα». Ήρθε ξεφυσώντας ως την καρέκλα του Πρωθυπουργού.

«Τι κάνεις ρε; Το έχεις κάψει τελείως;», του είπε με απελπισία.

Ο Γραμματέας της Κ.Ε. σηκώθηκε λαχανιασμένος και με κομμένα γόνατα από το έρπειν, προσπαθώντας να χτυπήσει προσοχή, πάτησε με το αριστερό το δεξί του πόδι, ενώ το βάρος του γυλιού πήγε να τον πάρει πίσω αλλά τον συγκράτησε ο Πολάκης.

«Τι κουβαλάς εκεί μέσα; Τι είναι αυτά ρε;» ρώτησε απορημένος ο Πρωθυπουργός.

«Τα άπαντα του Λένιν, 3 εκτυπώσεις του Τρίτου Μνημονίου και το πρόγραμμα της Θεσσαλονίκης. Ένα δύο τρία, θα σπάσουμε τα σύνορα να μπούμε στην Τουρκία», φώναξε, ενώ λίγο κίτρινο σάλιο καπνιστή έτρεξε από το πλάϊ του στεγνωμένου στόματος του!

Ο Αλέξης, αν πίστευε, θα σταυροκοπιόταν. Ο Χαϊκάλης έσκυψε διακριτικά και του ψιθύρισε «έχει πάρει βαριά την ερώτηση του Αυγενάκη και των άλλων της ΝΔ».

Σε λίγο μπήκε ο Ευκλείδης, τόσο χαριτωμένος, σαν αδέξιο Κόκερ Σπάνιελ αλλά στο τσαλακωμένο, κουβαλώντας έναν πάκο χαρτιά κι έκατσε σεμνά δίπλα στον Αλέξη κοιτώντας αμήχανα της μπλε ελεκτρίκ πεσμένες κάλτσες του.

Ο Πρωθυπουργός είχε αρχίσει ήδη να παίζει νευρικά το πόδι του, όταν η Πρόεδρος της Βουλής μπήκε τελευταία και καθυστερημένη, με το αγαπημένο της μακρύ κίτρινο ημίχλαινο. Σαν τεράστιο αγριεμένο καναρίνι.

Ξερόβηξε για να σταματήσει το σούσουρο και να ξεκινήσουν. Άρχισε να εξηγεί τους άμεσους κινδύνους για την συγκυβέρνηση, όταν μια βαριά γλυκιά μυρωδιά τον χτύπησε στην μύτη. Ανασηκώθηκε και κοίταξε στην γαλαρία των υφυπουργών και στελεχών. Ο Κορωνάκης είχε ανάψει ένα ύποπτα παχύ και μακρύ τρίφυλλο και ήδη χασκογελούσαν με την Τασία, που του εξηγούσε, κάνοντας «φσσσσστ» και κυκλικές χειρονομίες, πως εξαφανίζονται οι παράτυποι μετανάστες από την Ομόνοια. Τους αγριοκοίταξε και ο Τάσος ξαναρούφηξε τα δυο τελευταία δαχτυλίδια καπνού και πάσαρε κοκκινίζοντας το τσιγάρο στην Τασία, που το έκρυψε κάτω από το οβάλ δρύϊνο τραπέζι.

Ο Ρωμανιάς έδινε μια τηλεφωνική στον Αυτιά ψιθυρίζοντας, ενώ ο Σταθάκης άρχισε να εξηγεί το πρόβλημα επικοινωνίας με το «κουαρτέτο» στο Hotel Πρίαμος. Κάθε μία ώρα τους χτυπάνε την πόρτα φωνάζοντας «τελειώνετε».

«Κερδάμε» ψιθύρισε ο Κορωνάκης με κατακόκκινα μάτια κι άρχισε να τραγουδάει τον Μπάρμπα Μπήλιο, που ΄χε ένα γάλο, πολύ μεγάλο κλπ….

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ιεραξ avatar
    ιεραξ 03/08/2015 20:49:09

    Φαήλο βρες γρήγορα χορηγό και θέατρο, το σενάριό σου σκίζει. Μάζεψε Σεφερλήδες, Μπέζους, με γκεστ σταρ το Χαικάλη και κονόμησες σε καιρό κρίσης. Τί κάθεσαι;

  2. intruder avatar
    intruder 03/08/2015 22:32:44

    Ένας δημοκράτης σατυρικός ηθοποιός-σόουμαν παίρνει αυτό το σενάριο που έγραψες,κάνει μία καλή σκηνοθεσία,το παίζει κανάλι πανελλαδικής εμβέλειας στο prime-time και σε ένα μήνα ο Τσίπρας και οι παλιάτσοι του δεν θα ξέρουν που να κρυφτούν. Ο συμπαθέστατος κυριούλης που λέγεται Ευκλείδης έδωσε λίγες μπάμιες στον λοκατζή και την Τασία?

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ intruder 04/08/2015 10:47:24

      Αχαχαχαχαχαχαχα. Ξέχασε να φέρει το ταπερακι.

      • ουδέτερος avatar
        ουδέτερος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/08/2015 11:39:34

        αναμένουμε και κείμενο για την αξιωματική αντιπολίτευση (ο θεός να τη κάνει). τα τζάκια την οδηγούν στο 14%, μήπως χρειάζεται νέο κόμμα;;;

  3. Vassilis avatar
    Vassilis 03/08/2015 23:14:36

    Φαηλο......ΕΓΡΑΨΕΣ.-

  4. roadrunner avatar
    roadrunner 03/08/2015 23:39:46

    "O Φίλης έδειχνε στην Τασία το τατουάζ που είχε χτυπήσει γύρω από τον αριστερό μαστό: «Ντέλια»." Κυκλοφορούν φήμες πώς συνεχίζει το τατουάζ που χτύπησε ο Φίλης : "Ντέλια όλα μαζί σου τέλεια"... και ... «Πουτάνα Κόκα Κόλα, εσύ τα κάνεις όλα, γι’ αυτό και τα κομμάντα πίνουνε μόνο Φάντα» !!! και δώρο στον Μαρούρο "δυο ντουζίνες softex γκοφρέ, διπλό. Μαλακό, έκτακτης ποιότητας" από τον Αλέξη; Πολύ γέλιο !!!! Αν η Ελλάδα μας, τη σκαπουλάρει από τις νυχάρες των αριστερών τρωκτικών, θα πρέπει να ανέβει ένα τέτοιο θεατρικό-σάτιρα, για να θυμόμαστε οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι....

  5. airman avatar
    airman 04/08/2015 09:17:27

    Και μιλάμε για σοβαρή σύσκεψη! Το τι γίνεται όταν υπάρχει και διάθεση χαβαλέ δεν είναι δυνατό να περιγραφεί! Μεταφέρεται μόνο άμα καταγραφεί! Υ.Γ. Κι αν έχει καταγραφεί;

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ airman 04/08/2015 16:00:54

      Φτιάξε μας λίγο τη μέρα και πες ότι ναι..?!

  6. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 04/08/2015 10:11:58

    ΥΠΕΓΡΑΨΕ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΙ ,ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΕΡΔΙΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΙ. ΤΙ ΦΕΛΛΟ ΨΗΦΙΣΕ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΓΙΑ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ? ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΩΣ ΤΩΡΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ .

    • Αχιλλεας Π. avatar
      Αχιλλεας Π. @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 04/08/2015 12:24:31

      Εδω ψηφισε ΓΑΠ και Βενιζελο. Εσυ απορεις για τον Τσιπρα που μπηκε και στο Πολυτεχνειο?

      • Το τζίνι avatar
        Το τζίνι @ Αχιλλεας Π. 04/08/2015 19:21:12

        Δεν έχει σημασία που μπήκε στο ...Πολυτεχνείο φίλε μου. Σημασία έχει που με το πρώτο φύσημα του Σόϊμπλε, έπεσε στα γόνατα ο άχρηστος και υπέγραψε δηλώσεις μετανοίας, που καταστρέφουνε τις ζωές εκατομμυρίων. Αλλά, θα πληρωθεί καταλλήλως και σύντομα για όλα. 'Ερχεται η ώρα του.

        • Αχιλλεας Π. avatar
          Αχιλλεας Π. @ Το τζίνι 05/08/2015 12:50:55

          Δηλαδη ο ΓΑΠ και ο Βενιζελος που χρειαστηκαν και δευτερο φυσημα Σοιμπλε για να πεσουν στα τεσσερα τη. γλιτωσαν;

          • Το τζίνι avatar
            Το τζίνι @ Αχιλλεας Π. 05/08/2015 14:48:20

            Τώρα ο ΓΑΠ και ο ...Βενιζέλος είχανε υποσχεθεί και βεβηλώσει σκούζοντας, ''Πρώτη φορά αριστερά''; Ο ΓΑΠ και ο Βενιζέλος, μόνο λεφτά υποσχέθηκαν στους αφελείς. Τόσοι ήτανε και όλοι τους ήξεραν. Αυτός ο αχρείος κλόουν όμως, υποσχέθηκε την ...επανάσταση! Πίσσα και πούπουλο στον χαρτοκλέφτη υβριστή.

          • victoria (true) avatar
            victoria (true) @ Το τζίνι 05/08/2015 16:34:47

            Κι εσύ πίστεψες αυτόν που σoυ υποσχέθηκε «επανάσταση»!! Μπράβο βρε. Δεν την ορίσατε όμως την επανάσταση και την πατήσατε. Δεν μπορείτε να βάλετε κάτω τι εννοείτε κι ας συνεδριάζετε μονίμως. Όλοι έχουμε όνειρα. Και ιδέες. Αλλά η χώρα δεν είναι πειραματικό. Οπότε πάρε τώρα την επανάσταση του Αρχηγού σου, όπως την κατάλαβε. Εμείς από την αρχή δεν τη βρήκαμε επανάσταση, αλλά εκτός τόπου και χρόνου ψευτοτσαμπουκά με σκοπό να ικανοποιηθούν εσωκομματικά ακροατήρια, σε βάρος της χώρας και των πολιτών της. Αυτό είναι το πρόβλημα με τις τζάμπα επαναστάσεις φίλε, δεν ορίζονται, είναι ό,τι θέλει η τρέλα του καθενός. Επανάσταση είναι και λέξη με 10 γράμματα. Επανάσταση είναι ο Τζέημς Ντην. Επανάσταση είναι ο Ροβεσπιέρος. Επανάσταση είναι να είσαι μικροαστός και να βγάζεις το ψωμί σου στον **ιδιωτικό τομέα** στην Ελλάδα σήμερα. Επανάσταση δεν είναι μόνο παντιέρα ρόσα, μακρύ μαλλί να ανεμίζει, εναλλακτικό, αλληλέγγυο, και όοοολο το κλισέ του κόσμου σε μία συσκευασία. Το μόνο ίδιον της επανάστασης είναι ότι έρχεται μόνη της, όταν είναι να έρθει. Όχι όταν την επιβάλλει οποιαδήποτε (και ιδίως κομματική!) νομενκλατούρα! Με το ζόρι να μας φορέσετε «επανάσταση», ωραίοι επαναστάτες. Θα μου πεις ντεν καταλαβαίνουμε εμείς, για το καλό μας είναι, τον έχω ακούσει τον κυρ Λαφαζάνη με τα αυτιά μου να το λέει. Μήπως σου θυμίζει κάτι όμως? Αυτό το ‘θα σου πω εγώ ποιο είναι το καλό σου’? Επικίνδυνο κι αυτό, αναλόγως των χεριών που πέφτεις… Μπράβο πάντως, το συνόψισες το πρόβλημα της χώρας: τα κριτήρια. Άλλος ψηφίζει για τα λεφτά, άλλος ψηφίζει για την τρέλα του. Κανείς για σοβαρή διακυβέρνηση. To αποτέλεσμα γνωστό.

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ victoria (true) 05/08/2015 16:43:58

            Συγχαρητήρια victoria,έτσι ακριβώς!

          • victoria (true) avatar
            victoria (true) @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 05/08/2015 17:59:45

            Ε μα χολόσκασα! ;-)

          • λαέρτης avatar
            λαέρτης @ victoria (true) 05/08/2015 18:09:10

            μην του γράφεις τόσα πολλά γιατί ...μπερδεύεται !!! Αρκεί κάτι όπως ´´ όχι αυτό όχι ¨ Ή ¨ μη φτου κακά¨ Έχει ακόμα πολλά επίπεδα εξέλιξης μέχρι να σε πιάσει κι επειδή δεν τα καταφέρνει εκνευρίζεται!!!!

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ Αχιλλεας Π. 05/08/2015 16:56:27

            Δικαιολογείς τη ζημιά 40 δις ευρώ του Τσίπρα για να το παίξει μάγκας και τα ψέμματα για να πάρει την εξουσία κάνοντας σύγκριση με τους εξαφανισμένους; Αδιόρθωτοι είστε πια...

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Αχιλλεας Π. 05/08/2015 16:55:09

        Συγκρίνεις το μορφωτικό επίπεδο του αντιγραφέα (κατά δήλωσή του ιδίου) Τσίπρα με τον Βενιζέλο; Σοβαροί να είμαστε... Ο ΓΑΠ δεν θα μπορούσε να βγάλει ούτε το γυμνάσιο αλλά ήταν εγγονός πρωθυπουργού.

  7. Αχιλλεας Π. avatar
    Αχιλλεας Π. 04/08/2015 12:21:21

    Φαηλο ειπαμε Εθνικη συνενοηση, αλλα εσυ πλεκεις το εγκωμιο της μονιμοποιησης του Τσιπρα που οι τετραετιες του θα μας φαινονται πιο διασκεδαστικες απο τον Χαικαλη...

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Αχιλλεας Π. 04/08/2015 17:13:33

      ". . .τετραετὶες του. . ." WOOOOOW, πού θέ ἔλεγε ὁ γιάνης!!

    • Το τζίνι avatar
      Το τζίνι @ Αχιλλεας Π. 04/08/2015 19:17:51

      Tετραμηνία του έμεινε και πολύ του είναι του τυχάρπαστου. Μετά, μόνο με Μπομπολοδεκανίκι ίσως σταθεί, εξευτελιζόμενος και εντελώς κατάπτυστος. Μιλάμε για την απόλυτη γελοιοποίηση. Περάσανε ....Σύριζα από την αριστερά οι σκουπιδιάρηδες, αλλά δεν την ακούμπησαν!

    • failoskran@ath.forthnet.gr avatar
      failoskran@ath.forthnet.gr @ Αχιλλεας Π. 04/08/2015 21:04:58

      Δηλαδή εσύ διάβασες το σατιρικό κείμενο μου και κατάλαβες πως είναι ...εγκώμιο της μονιμοποίησης του Τσίπρα;

      • Αχιλλεας Π. avatar
        Αχιλλεας Π. @ failoskran@ath.forthnet.gr 05/08/2015 12:31:00

        Ακριβως! Αθελα σου βεβαια...

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Αχιλλεας Π. 05/08/2015 17:40:56

          Τί πίνεις;

  8. greg avatar
    greg 04/08/2015 13:15:01

    Μέ τέτοια περιγραφή, προβλέπεται νέα "απολύμανση" στά άδυτα τού Μαξίμου γιά κάθε λογής ...έντομα. Αλλιώς θά συξύνονται, έεεε συγνώμη συσκέπτονται στίς τουαλέτες.

  9. δεξιος   αγωνιστης avatar
    δεξιος αγωνιστης 04/08/2015 16:12:10

    Αγαπητε Φαηλο,ειναι κριμα να στερειται η βουλη εναν ανθρωπο σαν εσενα.Το εχω ξαναγραψει βεβαια,και δεν θελω να γινομαι κουραστικος και να επαναλαμβανομαι.Το πολιτικο σου κειμενο ειναι παντα τελειο.Ομως και στο πιο αναλαφρο οπως το σημερινο δεν υπαρχουν λογια κριτικης.Απαραμιλλα γλαφυρο,καυστικο,ρεαλιστικο,κωμικο οπου χρειαζεται,και τραγικα δραματικο για ενα εμπειρο ματι που εχει μαθει να διαβαζει.Γελασα και εκλαψα συγχρονως Φαηλο για τα χαλια της πατριδας μας οπως τα περιεγραψες στο κειμενο σου,μ αυτον τον περιφερομενο θιασο που την ρεζιλευει καθημερινα και αδιαλλειπτως.Αν γινοταν θεατρικο οπως εγραψαν παραπανω,ουτε τα λεγομενα ''ΜΠΟΥΛΟΥΚΙΑ'' δεν θα μπορουσαν να αποδωσουν το χαλι τους.Σ ευχαριστουμε που υπαρχεις σαν πολιτικος,σαν δικηγορος,σαν ανθρωπος υψηλης διανοησης.Σ εχει αναγκη ο τοπος και η παραταξη.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ δεξιος αγωνιστης 04/08/2015 17:05:50

      @ δεξιος αγωνιστης Προσυπογράφω το σχόλιο σου!

  10. Bill avatar
    Bill 04/08/2015 18:28:01

    Είσαι απίθανος κ. Φαήλο, μήνες είχα να γελάσω

  11. λαέρτης avatar
    λαέρτης 04/08/2015 23:49:38

    ΑΨΟΓΟ!!! Βέβαια και το υλικό που προσφέρεται καθημερινά είναι εγγύηση!! Μόνο ο Λάκης δεν εμπνέεται!!! (Γιατί άραγε???)

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ λαέρτης 05/08/2015 16:57:19

      Σωστός!

  12. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 05/08/2015 09:05:11

    Τέτοια παράλειψη από τον Φαήλο δεν την περίμενα.Σύσκεψη χωρίς Φλαμπουράρη; Να ακολουθήσει το σίκουελ με συμμετοχή Φλωμπέρ για να διορθωθεί το ατόπημα.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Κώστας ΜΠ 05/08/2015 17:41:37

      Έχει κεντρικό ρόλο στο επόμενο...

  13. Θεμιστοκλής avatar
    Θεμιστοκλής 05/08/2015 09:51:17

    Καταπληκτικό πραγματικά το κείμενο !

  14. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 06/08/2015 14:02:13

    Εξαιρετικό κείμενο. Δεν ξέρεις αν πρέπει να κλάψεις ή να γελάσεις με τα χάλια τους! Αλλά το έρπειν του Κορωνάκη όλα τα λεφτά λέμε! :)