Έγκλημα που δεν πρέπει να μείνει ατιμώρητο
14/07/2015 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έγκλημα που δεν πρέπει να μείνει ατιμώρητο

H αποκάλυψη του Βαρουφάκη βάζει σε νέα βάση τις συζητήσεις για τους υπαίτιους της εθνικής τραγωδίας που περνά και θα περάσει στο εξής η Ελλάδα

H Ελλάδα δεν έχει ανάγκη από διχασμούς, ειδικά αυτή την περίοδο. Και σίγουρα δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Δεν είμαστε όλοι ψευτοαριστεροί και εκδικητικοί που θέλουν να καταδικάσουν άλλους για να αναδειχθούν οι ίδιοι.

Ο ΣΥΡΙΖΑ τα τελευταία χρόνια έβρισε, λοιδόρησε, κατήγγειλε, συμμετείχε ή προέτρεψε σε βιαιοπραγίες σε βάρος πολιτικών αντιπάλων. Μέχρι την τελευταία στιγμή, μέχρι προχθές που υπέγραψε ένα… μνημειώδες μνημόνιο όλοι ήταν προδότες, γερμανοτσολιάδες και απάτριδες. Ο Βενιζέλος, ο Σαμαράς, ο Παπαδήμος, ο Στουρνάρας ήταν για τον κ. Τσίπρα η ντροπή της Ελλάδας και αν ο ΣΥΡΙΖΑ δεν πάθαινε το πατατράκ που έπαθε τότε δεν αποκλείεται να τους έβαζε και φυλακή.

Όμως, πλέον… είμαστε όλοι ίδιοι. Άραγε, είμαστε; Γιατί η αποκάλυψη του Βαρουφάκη βάζει σε νέα βάση τις συζητήσεις για τους υπαίτιους της εθνικής τραγωδίας που περνά και θα περάσει στο εξής η Ελλάδα.

Ο υπουργός – ροκ σταρ, που το παίζει ακόμη σωτήρας είπε το εξής απλό. Μια ομάδα πέντε ατόμων είχε εκπονήσει σχέδιο επιστροφής στη δραχμή. Ή κυκλοφορίας παράλληλου νομίσματος, συγκεκριμένα IOU.

Το κακό δεν είναι ότι σχεδίαζαν δραχμή, δεν είναι ποινικό αδίκημα να πρέπει να απολογηθούν γιατί πιστεύουν σε άλλο νόμισμα.

Το κακό είναι ότι την ώρα που ετοίμαζαν το χαρτί και τις μήτρες για να τυπώσουν πήγαιναν και διαπραγματεύονταν με τους δανειστές. Το κακό είναι ότι κορόιδευαν τον ελληνικό λαό ότι θα πολεμήσουν για το ευρώ αλλά αυτοί είχαν μυστικά σχέδια.

Αυτά τα πέντε άτομα, που μπορεί να είναι και περισσότερα έπαιζαν παιχνίδια στις πλάτες του ελληνικού λαού. Αλλά μήπως προκύπτουν και ποινικές εκτός από πολιτικές ευθύνες; Το να παίζεις με τα νομίσματα, το να γίνεται κάθε μέρα χαμός στα διεθνή χρηματιστήρια, στο ευρώ, στα ομόλογα και στο Χ.Α. μήπως δημιουργεί… υπεραξίες για κάποιους που έβγαλαν τρελά λεφτά; Πόσοι ήξεραν γι’ αυτό το μυστικό σχέδιο; Δεν πρέπει να το ερευνήσει κανείς δικαστής; Και πότε; Δεν έχουμε να κάνουμε με κάποια πολιτική επιλογή αλλά με ένα έγκλημα που δεν πρέπει να μείνει ατιμώρητο. Αυτή η αποκάλυψη του Βαρουφάκη ήταν η ταφόπλακά του και του πρωθυπουργού. Κάποιος πρέπει επιτέλους να ασχοληθεί με τα όσα έκανε αυτός ο παράφρων θίασος που κυβερνά από την Αίγινα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αριστος avatar
    Αριστος 13/07/2015 21:34:20

    Πλαν Β είχαν οι Γερμανοί, εμείς αν τα πράγματα στράβωναν δεν θα΄πρεπε να΄χουμε ωρέ παλικάρια? Αυτό είπε. Αν και τελικά είμαστε τόσο άχρηστοι, που δεν είχαμε για να αντέξουμε στις πιέσεις. Μάλλον γι΄αυτό και για έλλειψη προετοιμασίας γενικα στους εικονικούς πνιγμούς θα πρεπε να εγκαλείται η Κυβέρνηση.

    • lolrekt avatar
      lolrekt @ Αριστος 14/07/2015 09:16:59

      Η διαφορά είναι ότι ο Βαρουφάκης πήγε κόντρα στον Σόιμπλε από την θέση του αδυνάτου ενώ θα έπρεπε να χρησιμοποιήσει διπλωματία για να πάρει με το μέρος του τους υπολοίπους. Ο Βαρουφάκης κατάφερε με την συμπεριφορά του να κάνει το "μυστικό" σχέδιο του Σόιμπλε το Plan A της Ευρώπης ή, στην καλύτερη, τους έπεισε να το σκέφτονται σοβαρά. Ευτυχώς ο Πάκης κατάφερε να πείσει τον Ολάντ να πάει κόντρα στην Μέρκελ αλλιώς...

  2. iconology2009 avatar
    iconology2009 13/07/2015 21:58:04

    Ο άνθρωπος αυτός είναι παράφρων! Έχει ξεφύγει εντελώς. Ζει στο κόσμο του. Σχεδόν αυτό περιγράφει-τη τρέλα του!- όταν μιλάει όπως στο κείμενο που μόλις διάβασα.

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ iconology2009 13/07/2015 23:09:34

      Εκτος και αν ηταν αντιπροσωπος καποιων συμφεροντων που δεν βγηκαν τελικα......

    • ευαγγελία avatar
      ευαγγελία @ iconology2009 14/07/2015 09:38:59

      Aκριβώς! είναι αυτό και μόνο! ένας παρανοϊκός που είχαμε την ατυχία να πέσουμε πάνω του.

  3. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 13/07/2015 22:50:28

    Εγώ αυτό που κατάλαβα, είναι οτι plan b στο πόδι πηγαίναμε να φτιάξουμε και στα μισά, το μετανιώσαμε. Άρα, άξιοι της μοίρας μας. Το plan a απέτυχε και υποχρεωθήκαμε να υποταχτούμε στα σχέδια των άλλων. Από αυτά τώρα που ακούγονται ως μέτρα, μοιάζει μάλλον προς το αδύνατον τα περισσότερα να εφαρμοστούν. Η συνέχεια, απρόβλεπτη....

    • λαέρτης avatar
      λαέρτης @ Άλυτη Εξίσωση 13/07/2015 23:51:10

      βουλωμένο γράμμα διαβάζεις ρε συ!!!!!

      • Silvestro avatar
        Silvestro @ λαέρτης 14/07/2015 08:35:22

        Κι εσύ ρε λαυρέντη, πετάγεσαι συνέχεια σαν..... Κόφτο το χούι.

        • Λαέρτης avatar
          Λαέρτης @ Silvestro 14/07/2015 10:31:53

          συγγνώμη, θα το κόψω αφού μου το είπατε τόσο ...χιουμοριστικά και ευγενικά!!! Μήπως ψηφίζετε τσίριζα;;;

    • ΝΙΚΟΣ Ζ. avatar
      ΝΙΚΟΣ Ζ. @ Άλυτη Εξίσωση 14/07/2015 00:42:34

      Δυστυχώς όπως απεδείχθη, το Plan A ήτα, οτι αφού πήραμε τις εκλογές, οι Ευρωκαπιταλιστές θα μας έκαναν τη χάρη απο Δημοκρατική ευαισθησία επειδή είναι Ευρωπαίοι, να μας χαρίσουν το χρέος και να μας απαλλάξουν απ' το μνημόνιο, επειδή και ο Λαός γενικά είναι ανίκητος...Γι αυτό και δεν υπήρχε εξ αρχής Plan B. Oταν κατάλαβαν οτι, όπως το είπε ο Μάρξ πριν απο έναν αιώνα, ήταν βλακεία το Plan A απέναντι στους ηγέτες του ταξικού εχθρού, σκέφτηκαν, όπως ομολόγησε με αφέλεια ο Βαρουφάκης, οτι ίσως θά 'πρεπε να έχουν και Plan B, αλλά ήξεραν οτι ήταν πλέον αργά και επι πλέον ήταν ανεφάρμοστο οιοδήποτε Plan B... To μόνο "παρήγορο" είναι οτι αφού δεν μπόρεσαν κάν να στηρίξουν μια διαπραγμάτευση, είναι αδύνατο να εφαρμόσουν ένα μνημόνιο πέντε ή δέκα φορές δυσκολότερο απο αυτό που απέτυχε να εφαρμόσει ο Σαμαράς. Ειδικά άμα πάρουν π.χ. πίσω ακόμα και τις 100 δόσεις, όπως δήλωσε οτι τους ανάγκασε η Μέρκελ , θα κάνουν πολύ καιρό να ξαναδούνε λεφτά στα κρατικά ταμεία... Πρόκειται απλά για αναγκαστική παράταση δυό-τριών μηνών, πριν απο την τελική κατάρρευση...

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ ΝΙΚΟΣ Ζ. 14/07/2015 04:50:25

        Ναι αλλά ώς τότε (ώς μεθαύριο για την ακρίβεια) θα έχουν υποθηκευθεί όλα τα περιουσιακά στοιχεία του δημοσίου και όταν βαρέσει το αναπόφευκτο κανόνι θα περιέλθουν στους Γερμανούς. Μετά τί να την κάνω την πτώση του Σύριζα;

        • ΝΙΚΟΣ Ζ. avatar
          ΝΙΚΟΣ Ζ. @ ΚΜ 14/07/2015 10:23:16

          Μην ξεχνάς οτι το 38% των Ελλήνων το έχει ψηφίσει αυτό. Ήτοι προτιμά να πάρουν οι Γερμανοί τη δημόσια περιουσία απο το να πάμε στη Δραχμή.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ ΝΙΚΟΣ Ζ. 14/07/2015 16:20:01

            Δεν ψήφισε αυτό, αρχισυριζαίε. Ψήφισε να κερδίσουμε χρόνο. Δυστυχώς, η προκύρηξη του δημοψηφίσματος από μόνη της (και δευτερευόντως το ΟΧΙ που επικράτησε), επιδείνωσαν πολύ την θέση μας. Η προηγούμενη πρόταση των δανειστών (εκείνη που απορρίφθηκε στο δημοψήφισμα) δεν προέβλεπε υποθήκευση της δημόσιας περιουσίας μέχρι ύψους 50 δις. Αυτά τα έφεραν οι σκιτζήδικοι χειρισμοί του Σύριζα. Και φυσικά, ούτε όλα τα ΟΧΙ ήταν ψήφος για επιστροφή στη δραχμή.

        • Βαγγέλης avatar
          Βαγγέλης @ ΚΜ 14/07/2015 10:44:29

          Για να μην μας καταλαμβάνει ο φόβος, από την προπαγάνδα προερχόμενος πολλές φορές, η εθνική κυριαρχία και τα δημόσια και ιδιωτικά περιουσιακά στοιχεία εντός των συνόρων, είτε παραδίδονται από το κράτος οικειοθελώς, είτε καταλαμβάνονται με τανξ από την ξένη δύναμη. Άλλος τρόπος δεν υπάρχει. Δεν μπορεί να έρθει κανένας κλητήρας του Σόϊμπλε με ένα χαρτί στο χέρι να διώξει το κράτος από μια χώρα. Δεν είναι τα κράτη όπως έχουμε συνηθίσει οι ιδιώτες να τα βγάζουν οι τράπεζες από τα "σπίτια" τους επειδή υπέγραψαν κάποιοι μια συμφωνία. Διότι τα κράτη έχουν το μονοπώλιο της βίας εντός των συνόρων. Η αστυνομία - το κράτος (με την απειλή των όπλων) σε βγάζει τελικά απ' το υποθηκευμένο σπίτι, όχι η τράπεζα. Οι μόνες συνέπειες λοιπόν σε κρατικό επίπεδο θα είναι οικονομικές (όπως συνήθως) διότι πόλεμος για είσπραξη οφειλών από την Ελλάδα, είναι μάλλον απίθανο να γίνει. Μπορεί όμως, θα σου πουν ίσως ο Σταύρος, η Φώφη, ο Μπάμπης, η Όλγα κλπ, να πάμε στη δραχμή χωρίς νέα δανεικά και να... "καταστραφούμε" επειδή δεν παραδώσαμε τη δημόσια περιουσία στους Γερμανούς. Το βασικό πρόβλημα, και το πιο δύσκολο να λυθεί, είναι να βρεθεί μια ηγεσία-κυβέρνηση που να μη θέλει να παραδώσει τη δημόσια περιουσία και τη χώρα γενικά, και να πείσει τον κόσμο, με έργα κι όχι λόγια, ότι αυτό είναι το φυσιολογικό! Αλλά δεν μπορεί να τον πείσει αν δεν το πιστεύει πρώτα η ίδια! Παρατηρείς ότι οι δανειστές έχουν γενικά την τάση να ζητούν από τις ελληνικές κυβερνήσεις κατάσχεση της δημόσιας περιουσίας υπό την απειλή του... grexit. Μάλλον ξέρουν με ποιους έχουν να κάνουν...

      • ευαγγελία avatar
        ευαγγελία @ ΝΙΚΟΣ Ζ. 14/07/2015 09:41:11

        Αυτό φοβάμαι κι εγώ, ότι εκεί κοντά στο '16 θα έχουμε την τελική κατάρευση!

    • ορεσείβιος avatar
      ορεσείβιος @ Άλυτη Εξίσωση 14/07/2015 08:17:44

      Πάλι καλά που το κατάλαβαν μερικοί, έστω και αργά.

      • Silvestro avatar
        Silvestro @ ορεσείβιος 14/07/2015 08:32:57

        Λάθος. Δεν καταλάβαμε όλοι αυτό που καταλάβατε εσείς. Εγώ ας πούμε, βλέπω οτι πολύ σύντομα, η πλειοψηφία των πολιτών που ο βίος της θα είναι πλέον αβίωτος, θα παρακαλάει και θα απαιτεί δυναμικά να υπάρξει το συντομότερο εφαρμόσιμο PLAN B. Εδώ είμαστε και θα το ζήσουμε. Κι αν καταπιούνε τα μνημόνια και τον πετσοκομμένο κι ερασιτέχνη Σύριζα, δεν πρόκειται με τίποτε να δικαιωθούν στη συνείδηση των πληγέντων οι προηγούμενοι εκτελεστές των μνημονίων. Ακολουθούν εκπλήξεις!

        • λαέρτης avatar
          λαέρτης @ Silvestro 14/07/2015 10:34:42

          χαχαχααχαχα !! Καλό!!! Έχει και μερικά με τον Τοτό εκτός από τον ...αριστερό ρεαλισμό που περιγράφεις!

          • Silvestro avatar
            Silvestro @ λαέρτης 14/07/2015 11:07:16

            xaxaxaxaxaxa! Έχεις το ακαταλόγιστο αδερφέ. Κι εγώ γελάω πολύ με τα ''εύστοχα'' σχόλιά σου.

          • λαέρτης avatar
            λαέρτης @ Silvestro 14/07/2015 11:18:41

            α όλα κι όλα !!! το ακαταλόγιστο το έχεις κερδίσει με το σπαθί σου παρέα με τον chip , τον Βαρουφάκη , τα IOU και το όραμα για την μεγάλη και υπερήφανη εξωευρωπαική Αλβανία του Νότου!!! Είπαμε!! Δεν είσαι και τόσο έξυπνος αλλά όχι και να σου στερήσουμε και την ταυτότητα!!! (μην εκνευρίζεσαι όμως γιατί ο καλός αριστερός πάνω από όλα έχει μεγάλη...καρδιά)

          • Silvestro avatar
            Silvestro @ λαέρτης 14/07/2015 11:46:54

            Eγώ σε είπα πρώτος νούμερο κουτούλη, τίτλο που τον έχεις κερδίσει επάξια με τις ευφυέστατες παρεμβάσεις σου επί των σχολίων, όλων όσων διαθέτουν (σε αντίθεση μ΄εσένα), έστω και το μέσο IQ :). Μη μουτρώνεις τώρα και μην προσπαθείς να διακιολογηθείς, δεν πειράζει. Εγώ, με συμπόνοια σε αντιμετωπίζω.

          • λαέρτης avatar
            λαέρτης @ Silvestro 14/07/2015 11:54:18

            είσαι μεγάλη καρδιά πέρα από μυαλό !!! Με έπεισες λοιπόν!!! Έξω από το ευρώ !!!!!! ( μα τι τους ποτίζουν????)

          • Silvestro avatar
            Silvestro @ λαέρτης 14/07/2015 12:07:13

            Όχι βρε. Εσύ μας έπεισες μαγκίτη Ευρωλιγούρη, Αϊνστάιν της Κάτω Ραχούλας. Πάση θυσία Ευρώ κι ας σε δω και νεκρό !!!

          • λαέρτης avatar
            λαέρτης @ Silvestro 14/07/2015 12:14:04

            εντάξει λοιπόν!! Εγώ σε έπεισα!!! Χαίρομαι που δεν επιθυμείς πια να μεταναστεύσεις στην φίλη Αλβανία να οργώσεις τα πλούσια χώματά τους!! (Τι ήθος!!!)

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Silvestro 14/07/2015 13:01:53

            Τελικά θά ἔχωμε συγκυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΧΑ. Παίζει καί αὐτό τό σενάριο. Τοῦ ΟΧΙ ἀμφότεροι.

          • λαέρτης avatar
            λαέρτης @ Φωτεινή 14/07/2015 13:14:15

            γιατί όχι ??? Μαζί στο δημοψήφισμα μαζί και στον αγώνα!!! Ποιος είπε ότι τα άκρα δεν μπορούν να ... συνεννοηθούν!!! Άλλωστε ο κόσμος πως αλλιώς μπορεί να εκτιμήσει την πολιτική ΣΥΡΙΖΑ αν δεν νιώσει την ανάσα του ... Εμφυλίου έξω από το σπίτι του!! Το είπαν και οι αρχαίοι ¨ουδεν κακόν αμιγές καλού!!! (Όσοι προσπαθούν να επαναφέρουν την κανονικότητα και την επιστροφή στον ρεαλισμό παρακαλώ να προγραφούν ως γερμανοτσολιάδες )

          • Το τζίνι avatar
            Το τζίνι @ Φωτεινή 14/07/2015 13:20:08

            Βρε καλώς τηνεεεεε!! Για δώσε μας λεπτομερέστερη ανταπόκριση απ΄τον εξωτικό πλανήτη Ναβουχοδονόσορα όπου ζείς! Με αγωνία προσμένουμε.

        • ΝΙΚΟΣ Ζ. avatar
          ΝΙΚΟΣ Ζ. @ Silvestro 14/07/2015 10:39:42

          Εννοείς οτι ο βίος της πλειοψηφίας των πολιτών θα είναι πλέον αβίωτος, ΑΝ και ΕΦ' ΟΣΟΝ τηρηθεί το νέο μνημόνιο. Εγώ το βλέπω να έρχεται νωρίτερα καθότι δεν πιστεύω οτι θα βρεθεί τελικά κάποιος να αναλάβει να εφαρμόσει αυτή τη συμφωνία που ο Τσίπρας υπέγραψε με το πιστόλι στον κρόταφο. Εκείνο που όλη η υφήλιος κατάλαβε πλέον είναι οτι η Γερμανική ΕΕ τελείωσε με το πραξικόπημα της Γερμανίας κατά της Ελλάδος. Η διάλυση της Ε.Ζ. είναι πλέον ΔΕΔΟΜΕΝΗ και είναι θέμα μηνών. Ακόμα κι αν επανασυσταθεί η ΕΕ πάνω στις ιδέες των ιδυτών της, αυτό θα γίνει αφού πρώτα πάμε ΟΛΟΙ στα εθνικά μας νομίσματα και μάλλον με προυπόθεση οτι η Γερμανία θα μείνει απ' έξω...

          • Silvestro avatar
            Silvestro @ ΝΙΚΟΣ Ζ. 14/07/2015 12:32:50

            Στο καλό να πάει και με χαρά θα της κουνήσουμε και το μεταξωτό μαντήλι.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ ΝΙΚΟΣ Ζ. 14/07/2015 16:27:06

            Είσαι πολύ αισιόδοξος, άν νομίζεις ότι θα καταρρεύσει ο Νέος Άξονας τόσο γρήγορα. Είχα εναποθέσει κάποιες ελπίδες στις ισπανικές εκλογές (και γι'αυτό έπρεπε να κερδίσουμε χρόνο, να μην αυτοκτονήσουμε ώς τότε), να δημιουργήσουν τους κραδασμούς εκείνους που θα διευκόλυναν την έξοδο της Ελλάδας από το αδιέξοδο. Όμως ο Τσίπρας «έκαψε» το Ποντέμος και συνέβαλε με την ατζαμοσύνη του και τον τυχοδιωκτισμό του στην βραχυπρόθεσμη εδραίωση της Γερμανικής κυριαρχίας στην ήπειρό μας. Φυσικά, στο τέλος η Νέμεσις νομοτελειακά θα τσακίσει την Γερμανική Ύβρι αλλά μέχρι τότε η Ελλάδα θα έχει πάει χαμένη...

  4. Pikeman avatar
    Pikeman 14/07/2015 07:47:35

    Καλά δεν είχαμε σχέδιο Β και πηγαίναμε πού; Σε τι διαπραγμάτευση; Με συγχωρείτε βρε παιδιά εγώ υπηρέτησα πριν λίγα χρόνια σε ένα μικρό στρατόπεδο της αεροπορίας, σχετικά μεγάλης σημασίας λόγω θέσης κυρίως και όχι λόγω ισχύος, και κάτσαν και εξηγήσαν στους απλούς φαντάρους ο υποδοιικητής και ένας υπαξ. τρία πιθανά σενάρια και ένα τέταρτο σε βασικές περιπτώσεις κρίσης , από φωτιά μέχρι απρόβλεπτη επίθεση. Εσύ κάνεις αυτό, εσύ πας εκεί, ο άλλος τρέχει εκεί , μόλις αρχίσει η σηρήνα. Ολόκληρο υπουργείο γμ τν τρλ μ δεν έχζει τουλάχιστον 10 εχέμυθους καθηγητές-ειδικούς-τεχνοκράτες να καθίσουν να κάμουν ένα δύο τρία πλάνα; Δηλαδή εγώ ζούσα στο χαρούμενο συννεφάκι χρόοονια τώρα.

    • Wet Wadi avatar
      Wet Wadi @ Pikeman 14/07/2015 15:00:20

      Θα πρέπει να ελεγχθεί το υπουργείο εάν δεν έχει σχέδιο. Η Ολλανδία πχ το έχει ανακοινώσει κιόλας. Είναι τεράστιο ατόπημα να μην υπάρχει σχέδιο Β επιχειρησιακά έτοιμο . Είναι ποινικά κολάσιμο εάν συμβεί κάτι. Αλλο οι απόψεις του καθενός ή των κομμάτων άλλο η διασφάλιση της λειτουργίας του κράτους και της οικονομίας σε μια ορατή πιθανότητα . Η Ελβετία μόλις πριν από μερικούς μήνες αφαίρεσε τα εκρηκτικά από τις γέφυρες που την συνδέουν με την γερμανία και έχει έναν πολύ αξιόλογο στρατό μολονότι είναι ουδέτερη και ειρηνόφιλη χώρα.

      • Βαγγέλης avatar
        Βαγγέλης @ Wet Wadi 14/07/2015 16:50:29

        Μετά τις τελευταίες εξελίξεις, καλό είναι να ξαναβάλουν τα εκρηκτικά στις γέφυρες μαζί με διπλοσκοπιές... διότι ο Σόιμπλε γνωρίζει ότι υπάρχει κρυμμένο άφθονο ελληνικό χρήμα στην Ελβετία για κατάσχεση. Έτσι και μυριστεί ξέφραγο αμπέλι, δε θα τη γλυτώσουν!

  5. blackunder avatar
    blackunder 14/07/2015 18:48:14

    Oυκ αν λάβουν από τους μη έχοντες. Οπότε οι περισσότεροι μην ανησυχείτε. Οι καλομαθημένοι του συστήματος, οι ΔΥ, επίσης δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα (ακόμα και τώρα προστατεύονται από το 3ο μνημόνιο), οπότε αυτοι θα μας θάψουν όλους τους υπόλοιπους. Ο Βαρουφάκης έρχεται επικεφαλής νέου κόμματος. Δημοφιλής είναι, θα αναλάβει μια κατεστραμμένη χώρα οπότε ο πήχης θα είναι χαμηλός. Εξάλλου, όλα δείχνουν ότι η δραχμή είναι αναπόφευκτη εξελιξη και μονόδρομος.

    • λαέρτης avatar
      λαέρτης @ blackunder 14/07/2015 20:46:13

      Έτσι και αποδειχθείς αληθινός δυο επιλογές μου μένουν Να αυτοκτονήσω ή να ψηφίσω Ανταρσύα (κι ελπίζω ο Κύριος να με λυπηθεί και να μην υποβληθώ σε τέτοια τιμωρία...)

    • λαέρτης avatar
      λαέρτης @ blackunder 14/07/2015 20:46:30

      Έτσι και αποδειχθείς αληθινός δυο επιλογές μου μένουν Να αυτοκτονήσω ή να ψηφίσω Ανταρσύα (κι ελπίζω ο Κύριος να με λυπηθεί και να μην υποβληθώ σε τέτοια τιμωρία...)

      • Savaren avatar
        Savaren @ λαέρτης 15/07/2015 08:35:42

        Πρώτα να ψηφίσεις Ανταρσύα και μετά ν΄αυτοκτονήσεις όμως. Πρόσεξε μην τα κάνεις ανάποδα και μπλέξουμε...

        • λαέρτης avatar
          λαέρτης @ Savaren 15/07/2015 23:06:45

          Θα λάβω σοβαρά υπόψη την άποψή σας! Μην ανησυχείτε διόλου!!!

  6. Wet Wadi avatar
    Wet Wadi 14/07/2015 19:36:10

    Το κουλουρι του παιδιού ,το μπαστούνι του παππου θα φάει ο Σουμπλε , γιατί είναι αφύλακτα. Για Ελβετία δεν το βλέπω ,θα πεσει σε γνωστούς και φίλους και τα βαθιά λαρύγγια δεν θα κάνουν γαργάρα τα δικά τους...

  7. Wet Wadi avatar
    Wet Wadi 14/07/2015 20:04:11

    Αγαπητοι μου ,ο Βαρουφάκης μίλησε για διπλό νόμισμα , όχι για δραχμή. Διπλό νόμισμα είχαμε προ της πτώχευσης του Τρικούπη και στην κατοχή . Ειναι πολύ πολύ καλύτερο να έχουμε ευρώ παρά διπλό νόμισμα , ουδεμία σχέση με δραχμή .

    • ορεσείβιος avatar
      ορεσείβιος @ Wet Wadi 15/07/2015 07:23:09

      Αυτό το σχέδιο είναι τόσο πανούργο και μεγαλειώδες που γιαυτό το απέρριψαν οι ευρωπαίοι. Διπλό νόμισμα= διπλός πλούτος. Απορώ πως δεν το σκέφτηκε κανείς άλλος οικονομολόγος μέχρι σήμερα...