#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/05/2011 14:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έγκλημα που δεν παραγράφεται



Ο κ. Στρος Καν,  αποκαλύπτει  κάτι που  υποψιαζόμασταν.

Ήταν κοινός μύθος αυτή η ιστορία με την  υποδούλωση της χώρας στο ΔΝΤ.

Το ερώτημα, όμως, που δεν  έχει απαντηθεί είναι γιατί το έκανε ο κ. Παπανδρέου;

Σήμερα, για πρώτη φορά, η Ν.Δ. το διατυπώνει:

Το ζήτημα, πλέον, δεν είναι η χαμένη αξιοπιστία του κ. Παπανδρέου. Το ερώτημα είναι τι κρύβεται πίσω από την απόφαση εκείνη; Ο ελληνικός λαός πρέπει να μάθει.

Δεν αρκεί.

Πρέπει να τεθεί επισήμως το ερώτημα και μάλιστα πιεστικά.

Και να δοθεί πειστική απάντηση.

Για πολλούς λόγους.



Πρώτον, γιατί  όσοι  ήξεραν αυτή την ιστορία, κέρδισαν μυθικά  ποσά!

Για σκεφθείτε να είχατε πωλήσει τις μετοχές σας της Εθνικής στα 22 ευρώ, στο τέλος Οκτωβρίου του 2009 και να ερχόσασταν σήμερα να την αγοράσετε στα 5;

Δεύτερον, γιατί ο κ. Παπανδρέου εξαπάτησε απροκάλυπτα τον ελληνικό λαό.  Το «λεφτά υπάρχουν» μπορεί και του το συγχωρέσει ο  κόσμος γιατί προεκλογικά λέγονται και υπερβολές.

Όμως, η μεθόδευση του να μας απαξιώσει ως χώρα για να έρθουν στη συνέχεια οι ..σωτήρες του ΔΝΤ,  είναι ένα έγκλημα που δεν παραγράφεται.

Και πρέπει να λογοδοτήσει και όχι μόνον ενώπιον της ιστορίας….

Το τελευταίο ερώτημα: Γιατί προβαίνει σ΄ αυτές τις αποκαλύψεις ο κ. Στρος Κάν;

Νομίζω ό,τι η απάντηση είναι απλή: Η γοητεία του κ. Παπανδρέου ξέφτισε. Η αναποτελεσματικότητα του είναι τόσο κραυγαλέα που ενοχλεί ακόμα και τους μέχρι χθες φανατικούς υποστηρικτές του.

Όλοι αισθάνονται ό,τι ο πρωθυπουργός δεν μπορεί πλέον

Μέχρι εδώ ήταν.

Ο κ. Παπανδρέου είναι ένα καμένο χαρτί.

Έκανε τη δουλειά και τέλος.

Όσο ταχύτερα το συνειδητοποιήσουμε ως  χώρα, τόσο καλύτερα.

Κώστας Ροδινός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. jkr avatar
    jkr 04/05/2011 14:47:22

    Δεν είναι θέμα ερωτήματος, δεν ερευνούμε κάτι, είναι όλα πλέον ευδιάκριτα.
    Είναι θέμα επιβολής συνεπειών κι αυτό δεν το διατυπώνει η ΝΔ, διότι συμβιβάζεται ενόψει...νέων υποχρεώσεων.
    Επίσης, δεν τα είπε τώρα ο Στρος, τώρα επιτράπηκε η δημόσια (στην εκπομπή με τη μεγαλύτερη τηλεθέαση) αναπαραγωγή τους από άτομο λίαν εντός των πραγμάτων...

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ jkr 05/05/2011 10:41:05

      Εφιάλτης Είναι...
      δείτε αυτά τα 2 video, σύνολο περίπου 20 λεπτά, τα αξίζουν με το παραπάνω.

      http://www.youtube.com/watch?v=jRETk8GzREQ&feature=related

      http://www.youtube.com/watch?v=VPYdEaWpupc&feature=related

      Διαδώστε το... να ξυπνάνε και οι βαθειά κοιμώμενοι.

  2. factorx avatar
    factorx 04/05/2011 14:47:58

    Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γιώργος Πεταλωτής χαρακτήρισε ως «συστηματική παραπληροφόρηση και διαστρέβλωση της αλήθειας» τον τρόπο που η ΝΔ και τα άλλα κόμματα της αντιπολίτευσης έσπευσαν να επικρίνουν τον πρωθυπουργό Γιώργο Παπανδρέου, με αφορμή την προβολή, από τηλεοπτική σατιρική εκπομπή, παλιότερων δηλώσεων του επικεφαλής του ΔΝΤ Ντομινίκ Στρος Καν, σύμφωνα με τις οποίες γίνονταν συζητήσεις προεργασίας με την ελληνική κυβέρνηση, για να επιτευχθεί η συμφωνία για τη λήψη του δανείου των 110 δισ. ευρώ από την τρόικα.

    Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος μίλησε για «ανακάλυψη μιας δήθεν μεγάλης είδησης» και κατηγόρησε τη ΝΔ και τα κόμματα της Αριστεράς ότι ισχυρίζονται πως ο πρωθυπουργός είχε ως στόχο, με την εκλογή του, να βάλει τη χώρα στο ΔΝΤ. «Με γκεμπελικό τρόπο δεν λένε ότι μετά την λιποταξία της ΝΔ από την κυβέρνηση ήμασταν ένα βήμα από την χρεοκοπία και δεν θα μπορούσαν να λειτουργήσουν οι υπηρεσίες και να καταβληθούν οι μισθοί του κράτους».

    Ο κ. Πεταλωτής δήλωσε ότι όλα έγιναν δημόσια και στο φως και επικαλέστηκε δηλώσεις του πρωθυπουργού στις Βρυξέλλες 11/12/2009 και στις 11/2/2010, στις οποίες ο κ. Παπανδρέου είχε αναφέρει ότι «έχω επαφές με τον Στρος Καν για να αντιμετωπίσουμε την κατάσταση στην χώρα και η κυβέρνηση έχει ζητήσει τη συνεργασία του ΔΝΤ», καθώς και ανακοίνωση του υπουργείου Οικονομικών στις 13/1/2010, η οποία αναφερόταν στις συζητήσεις που είχε το οικονομικό επιτελείο με αντιπροσωπεία του ΔΝΤ, στην Αθήνα για την παροχή και συνδρομή τεχνικής βοήθειας, σε θέματα φορολογίας και εφαρμογής του προϋπολογισμού.

    Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος τόνισε ότι ο πρωθυπουργός, ως όφειλε, διερευνούσε όλες τις δυνατότητες για να μπορέσει να δανειστεί η χώρα, αφού δεν υπήρχε ο μηχανισμός στήριξης και τα εργαλεία της Ε.Ε. «Έτσι προέκυψε η συμφωνία με την τρόικα», υπογράμμισε.

    Ο κ. Πεταλωτής αντέκρουσε την κριτική "υποκρισίας" της ΝΔ για «υπόγειες διαδρομές της κυβέρνησης», λέγοντας ότι « θα μας πουν ότι ο Γιώργος Παπανδρέου έβαλε την Πορτογαλία και την Ιρλανδία στο μηχανισμό». Και συμπλήρωσε: « Το μνημόνιο το έφερε η ΝΔ» και την κατηγόρησε ότι με "γκεμπελικό τρόπο απέκρυπτε τί γινόταν στη χώρα".

    «Ας έπαιρναν τις αποφάσεις όταν έπρεπε. Ας μην κυβερνούσαν με την λογική Καραμανλή «ασ’ το για αργότερα». Ας μην βούλιαζαν την χώρα και το κράτος».

    Όσο για τον προσωπικό χαρακτηρισμό "Κλουζό" που του αποδόθηκε από τη ΝΔ, ο κ. Πεταλωτής απάντησε ότι « Κλουζό είναι αυτοί που σήμερα... ανακαλύπτουν την Αμερική».

    • anonymous avatar
      anonymous @ factorx 04/05/2011 15:58:25

      Το κύριο άρθρο της Εστίας της 02/05/2011 απαντάει στον Πεταλωτή προκαταβολικά. Είναι δημοσιευμένο 2 μέρες πριν τις αστειότητες του Πεταλωτή.
      http://www.gazzetta.gr/newsstand/paper/260/299/20110502

  3. Προφήτης avatar
    Προφήτης 04/05/2011 14:48:01

    Οι -περισσότεροι- δωσίλογοι της Κατοχής (41-44) τη γλύτωσαν.

    Οι δωσίλογοι της Κατοχής 2010-11.., θα τη γλυτώσουν πάλι;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 04/05/2011 14:52:30

      Προφητη,
      Χαβαη του Κατελανου.. ειχε πει ο Τραγκας νομιζω !!!..

      Με ερωτοαπαντησεις και διαπιστωσεις απλα κανουμε τη δουλεια ΤΟΥΣ ! Ολων!

      ΠΠ

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 15:01:49

        Έχεις δίκιο.
        Αλλά θυμάσαι ότι ο κόσμος "ξέχασε" να τους αποκαλεί "δωσίλογους";
        Ερώτηση πάλι, θα μου πεις.
        Τα γραπτά μένουν. Και σε ό,τι με αφορά τα έχω γράψει :
        γκιλοτίνες.
        Και εννοώ από το 1981.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 04/05/2011 15:05:06

          πολλα μας εβαλαν να ξεχασουμε!! και τον "Αρχιερεα της Διαπλοκης" και το 7-6 του ΕΙδ ΔΙκαστηριου και πολλα αλλα...

          τωρα ομως, ΣΗΜΕΡΑ εχουμε ΠΟΛΕΜΟ !!... ΣΤΡΑΤΟΔΙΚΕΙΑ !!

          ΠΠ

    • Misha avatar
      Misha @ Προφήτης 04/05/2011 15:14:49

      Όχι απλά την γλύτωσαν , έγιναν μέχρι και υπουργοί...

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 14:51:08

    Κωστα.... ειναι πολλα τα ερωτηματα!
    Δε αντεχω αλλες ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ !!!!!!
    Ρωτα η ΝΔ και περιμενουμε το ΠΑΣΟΚ να απαντησει?? γιατι ρωτουν?? εφοσον απαντηση δε θα δωθει ή θα δωθει αυτη του Σρεκ...!! την ακουσες !! και τερμα οι ερωτοαπαντησεις. Μετα τι????

    Ποιός έδωσε το κομμένο βίντεο στον κ Λαζόπουλο?
    Πόσο καιρό το έχει στην κατοχή του ο κ Λαζόπουλος?
    Ψάχνουμε την Σιτιμπανκ για ένα εσωτερικό μέιλ και όλους τους παραλήπτες και διακινητές !! Καλά κάνουμε !!

    Το βίντεο του κ Λαζόπουλου θα το ψάξουμε???
    - ποιός το έστειλε, πότε το έστειλε, πόσο καιρό το έχει στην κατοχή του, που αλλού το έχει στείλει? Ποιοι το εχουν διακινησει?? Πότε?? σε ποιούς??

    Ποιοί το γνώριζαν και το απέκρυψαν??

    Ρωτάω ανεπίσημα διότι υπαρχει και η επίσημη οδός !!!......

    ΠΠ σε video games

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 14:53:40

      ΠΠ
      Αν γράψω όλα τα ερωτήματα, δεν θα τελειώσουμε ποτέ..

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 04/05/2011 15:01:51

        καταλαβαινεις οτι εννοω...να παρουμε ΕΠΙΣΗΜΑ απαντησεις!! και οχι μεσω Σρεκ οπως σημερα.. που μας δουλεψε γ αλλη μια αφορα !!

        Μια χαρα τα εγραψες Κωστα μου..

        ΠΠ

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 04/05/2011 15:06:19

        "Δε αντεχω αλλες ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ !!!!!!" αυτο πηγαινε ΝΔ !!! οχι σε σενα φυσικα !!!

        ΠΠ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 14:53:53

      Ο Λαζόπουλος είναι ο γραφικός κωμικός σε διατεταγμένη υπηρεσία. Δεν ήθελαν τα φεντικά ΓΑΠ (θυμάστε το Γιωργάκη και τον καφέ του Βενιζέλου), και τώρα τα αφεντικά πάλι δεν θέλουν ΓΑΠ. Πως το λένε γερμανικά το δατς ωλ;;

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ archaeopteryx 04/05/2011 15:34:59

        Απ' το πρωί μ' έτρωγαν τα δάχτυλα να γράψω κάτι παρόμοιο και με γλίτωσες από τον κόπο. Ναι, περάσαμε εδώ και καιρό στην φάση, ή παλινδρομήσαμε, αν θέλεις, όπου η πολιτική ασκείται μέσω γελωτοποιών.

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ archaeopteryx 05/05/2011 07:53:32

        Das ist alles.

    • Loretta avatar
      Loretta @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 14:56:31

      Ελα ΠΠ σε λιγο θα κανουμε και ηρωα τον λαζοπουλο...αυτο μας ελειπε τωρα να γινει και εθνικο συμβολο.!!

      Ο λαζοπουλος δεν ειναι η ουσια η ουσια ειναι η ΝΔ γιατι δεν το βρηκε χρησιμοποιησε τοσο καιρο...η μηπως τελικα το χρησιμοποιησε.??

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Loretta 04/05/2011 15:03:12

        Ρωτοντας πας στην πολη !!! εγω θελω να φτασω το συντομοτερο !!!
        Εχεις δικιο !!!! Ολοι εχουμε !!...

        ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 15:00:45

      Μην κολλατε στο Λαζοπουλο !!!!!!!!!! μια δεν τον παω !!! κουνιστες ειδησεις.
      Ο διακινητης και οι κατοχοι του βιντεο μας ενδιαφερουν !!!!!!!
      Οι μοντερ του βιντεο!!!

      Ο Λαζ χτες ειπε το Απιστευτο!!!.. ""μου στελνουν πολλα βιντεο.. εγω δημοσιογραφος δεν ειμαι... αλλα παρτε να χετε !!!"" φυσικα και πηρε εντολη !!

      ΠΠ

      • Αρράκις الراقص avatar
        Αρράκις الراقص @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 15:39:12

        Νομίζετε ότι θα τα στέλνουν μόνο σ'αυτόν τα βίντεο ή και σε καθεστωτικούς "δημοσιογράφους" οι οποίοι απλώς τα θάβουν; Μήπως απηυδησμένοι οι αποστολείς κατέφυγαν ως εσχάτη λύση στο Λαζόπουλο;

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Αρράκις الراقص 04/05/2011 16:01:10

          Αυτο λεω.... να ψαξουμε τα μειλ να μαθουμε την αληθεια !!!
          Εισαγγελεας ΤΩΡΑ !!!

          ΠΠ

    • Χαμενος avatar
      Χαμενος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 15:18:47

      Σωστά τα λες: το βίντεο δεν έπεσε απο κάποια τσάντα. Και όλα αυτά δημιουργούν άλλο ένα ερώτημα: γιατί τώρα. Οι γαλλικές εκλογές δεν νομίζω οτι είναι ο λόγος γιατί στα γαλλικά ΜΜΕ, και στην γαλλική κοινή γνώμη δεν υπάρχει η εικόνα καταστροφής που ζούμε εδώ. Εκτός και αν εκτιμούν οι Γάλλοι ότι θα έχουμε εξελίξεις σύντομα.
      ΣΣ. το κανάλι από το οποίο διέρευσε είναι "καθεστωτικότερο δεν γίνεται".

  5. kopritis avatar
    kopritis 04/05/2011 14:51:48

    να παρει θεση ο σαμαρας
    να πει οτι θα κανι ειδικο δικαστηριο για τον παπανδρεου
    να ζητησει το ιδιο για παπακωνσταντινου
    να αποχωρησουν ολοι απο την βουλη δεξιοι αριστεροι
    κατω η χουντα

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ kopritis 04/05/2011 14:56:03

      Συμφωνώ ΕΔΙΚΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ!!!
      Επειδή μάλιστα δεν έχουμε ακόμη συνειδητοποιήσει τις συνέπειες του μνημονίου.

      • juliet avatar
        juliet @ ΣΟΝ ΠΕΝ 05/05/2011 05:43:20

        Ειδικό δικαστήριο απο λαΐκούς,φίλε.....μόνο ετσι θα ύπαρξει ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/05/2011 14:52:16

    Στους δωσίλογους αρμόζει μόο μία μεταχείριση.

    Νόμιζα ότι ο τυπάκος που παριστάνει τον Πρωθυπουργό είναι ενα καλό παιδί που δεν καταλαβαίνει πολλά πολλά και με περίεργους για συμβούλους μπουρδουκλώνεται. Είμαι βλαξ. Εκ προμελέτης έβγαλε την ομιλία στην Θεσσαλονίκη και εκ προμελέτης πρόδωσε μία χώρα που ΔΕΝ είναι η δικιά του χώρα, και ένα λαό που δεν είναι δικός του για να κρύψει την ανικανότητά του.

    Απατρις και [λέξεις που λογοκρίνονται].

    • Νίκος avatar
      Νίκος @ archaeopteryx 05/05/2011 21:13:43

      Χεχεχε! τα λόγια μου πριν 3-4 χρονια και βάλε. Γιατί ξέρω...

  7. thanasis avatar
    thanasis 04/05/2011 14:58:11

    Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΙΣΤΑΝΕΙ ΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ
    ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΚΟΜΙΣΤΗΣ ΟΝΟΜΑΤΟΣ. ΑΝ ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ
    ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ ΓΡΑΨΟΥΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΥΤΗΣ
    ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΓΡΑΨΟΥΝ, ΣΑΝ ΠΕΡΙΟΔΟ
    ΟΠΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΧΑΜΗΛΕΡΟΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΣΤΑΣΕΩΝ
    ΚΥΒΕΡΝΗΣΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

  8. ΚKPK avatar
    ΚKPK 04/05/2011 14:59:24

    ο Αλαβανος περσι τετοια εποχη ειπε μια κουβεντα προσεκτικα διατυπωμενη:
    ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΓΙΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ-ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
    Αυτές οι κουβέντες λέγονται μόνο για ΕΘΝΙΚΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ !
    Τι ήξερε άραγε και τόλεγε;
    Ποιός τον έβαλε να" ωραιοποιήσει" μετά τη δήλωσή του;

    • neotera avatar
      neotera @ ΚKPK 04/05/2011 15:49:58

      Το "Μούγγα" μάζεψε τον Αλαβάνο, όπως κάνει και με άλλους. Το ερώτημα είναι με τι φόντα παριστάνει τον επαναστάτη αυτός και άλλοι από "αριστερά του Πλαστόκ". Ποιός είναι ο χορηγος?

  9. sawas avatar
    sawas 04/05/2011 15:06:39

    Είναι προτιμότερο αντι το να περιμένει η ΝΔ από το ΠΑΣΟΚ να δώσει πειστικές απαντήσεις, να καταθέσει σύνολο σαφών ερωτημάτων για τον ρόλο και τις σκοπιμότητες του ΓΑΠ και της παρέας του καλύπτοντας όλο το φάσμα των σχέσεων του ΓΑΠ με την ευρωπαϊκή και υπερατλαντική ηγεσία.

    Αδυνατώ να πιστέψω πως μετά από 1-1,5 μηνα η ΝΔ να μην είχε δει η ακούσει κάτι για αυτό!!!! Ούτε την περιέργεια της δεν άγγιξε?????

    Παράξενα πράγματα.....

    • akis avatar
      akis @ sawas 04/05/2011 15:42:28

      Τι ρωτάς τωρα και εσυ...
      ποιος κυβέρνησε πριν τον Παπανδρεου?

  10. Προφήτης avatar
    Προφήτης 04/05/2011 15:09:12

    Εσχάτη Προδοσία.

    Τι δεν το έχουμε συνειδητοποιήσει ακόμα;
    1 εκατ άνεργοι,
    διαλυμένα νοσοκομεία,
    ανύπαρκτη δημόσια τάξη,
    σταματημένη κρατική διοίκηση
    και
    καμμία εθνική άμυνα>

    Τι άλλο πρέπει να γίνει, να ορκιστεί ο Νταβούτογλου ΥΠΕΞ;

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 04/05/2011 15:23:19

    Εχουν απαντηθει τα ερωτηματα εδω πολλες φορες και σε ανυποπτο χρονο.
    Ενας λογος ειναι εξωτερικος : να υποχρεωθει η Γερμανια να εγγυηθει τα χρεη του Νοτου κατα παραβαση της συνθηκης του Μααστριχτ ωστε να αποδυναμωθει η ΕΕ στον ανταγωνισμο της με τις ΗΠΑ.
    Αλλος λογος ειναι εσωτερικος : με προσχημα το χρεος και την καλυψη του ΔΝΤ και με επιρριψη του πολιτικου κοστους στη ΝΔ να γινει εσωτερικη υποτιμηση ωστε να επανακτησει ανταγωνιστικοτητα η Ελλαδα με μειωση μισθων και συνταξεων.
    Τωρα αν αυτο ειναι "προδοσια" εξαρταται απο την εννοια που δινει κανεις σε ορους οπως "Ελλαδα", "ΕΕ" ,"ελληνοαμερικανικες σχεσεις".
    Πολιτικη ειναι.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ ψυχραιμια 04/05/2011 16:04:32

      Προδοσία είναι.
      Αλλά πες μου κάτι. Γιατί αν εγγυηθεί η Γερμανία (δεν θεωρώ πως είναι η λύση, αλλά θέλω να καταλάβω τι εννοείς) θα αποδυναμωθεί η ΕΕ έναντι ΗΠΑ;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ψυχραιμια 04/05/2011 16:15:08

      ενώ καταλαβαίνω τι λές, ξεχάς την εκχώρηση παγίων που έγινε μέρος αυτής της συναλλαγής. Δεν θα αυξηθεί καμία ανταγωνιστικότητα. Απλά θα εκχωρηθούν πάγια και εμείς υπηρέτες. Θα εκχωρηθούν επίσης οικονομικές δραστηριότητες. Το αν τώρα αυτό τώρα συμφέρει την Αμερική είναι άλλο θέμα. Από το 1990 η Ελλάδα έχει εκχωρηθεί ντε φάκτο ή ντε γιούρε στην "Ευρώπη", και το μόνο που ενδιαφέρει την Αμερική, νομίζω, είναι να μην σκασουμε και έχουμε Ορλοφικά φτου κι απ την αρχή.

      Όποιος καλλιέργησε τον αντιαμερικανισμό, από το 1990 και μετά, έκανε καλή δουλειά (και δες και τον Θείο... εκδηλώνεται). Οι αντιαμερικανοί του 1960-65, το 1990 μεταλλάχτηκαν σε ...εκσυχρονιστές και προεδρικούς.

  12. STATHIS avatar
    STATHIS 04/05/2011 15:33:45

    Οταν το σχέδιο πρέπει να ολοκληρωθεί με κάθε τρόπο , τότε δε κολλάς σε λεπτομέρειες όπως είναι τα πρόσωπα που το προωθούν για σένα ........ τους καίς με συνοπτικές διαδικασίες και προσφέρεις σα ΤΗ ΛΥΣΗ το επόμενο πρόσωπο ΠΟΥ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ή έστω ΘΑ ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗΝ .!!

    Ας μή ρωτάμε λοιπόν "γιατί τώρα"? , "ποιός έδωσε το κομμένο βίντεο" ? , "ποιά η επόμενη αποκάλυψη (για ένα παρελθοντικό ζήτημα)" , ΑΣ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ Ν'ΑΝΑΡΩΤΙΩΜΑΣΤΕ ..... ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΟ που θα παρουσιαστεί ως το ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟ (ενω θα είναι απλά η συνέχεια στην σειρά αυτών που υπηρέτησαν τη προσπάθεια του "ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΥ" μας , και ίσως όχι το τελευταίο).

    Υ.Γ.
    Δεν έγραφα για να μην είμαι ο troll του "antinews" ...... σας διαβάζω όμως πάντα !!

    *ex mea sententia (γνωστό κι ως :* μιά άποψη αλλά πιό προσωπικό) .

  13. Απορία avatar
    Απορία 04/05/2011 15:35:33

    Εαν η ΝΔ και τα άλλα κόμματα της βουλής έχουν όντως πρόγραμμα και λύση στο αδιέξοδο της χώρας οφείλουν να ρίξουν σήμερα την κυβέρνηση. Μπορούν.

    • akis avatar
      akis @ Απορία 04/05/2011 15:44:09

      Εσυ πιστευεις πως εχουν;
      Ετσι πιστευα κ εγω το 2004...

  14. kiki avatar
    kiki 04/05/2011 15:35:49

    Μωρε εγω ειμαι η γραφικη και των ακρων που ξεφωνιζω τοσο καιρο, οτι ειναι δωσιλογοι Κουισλινγκ, Τσολακογλου, προδοτες, και οτι πρεπει να παραπεμυθουν επι Εσχατη Προδοσια.
    τωρα , οχι αυριο, τι αλλο περιμενουν ολοι τους.
    Το χρεος Αντισυνταγματικο και Παρανομο.
    Επαχθες και Απεχθες το Χρεος.
    Ξυπνηστε , Ε Εκει στα κομματα το λεμε , συνενοχοι στο ξεπουλημα εισαστε,
    το ξερετε τοσο καιρο, νομικους δεν εχετε , το εχει διαβασει κανενας πια.
    Και την ελευση του Καραμανλη του πρεσβειτερου καποιοι την φτιαξαν , αλλα απαλλαγηκαμε ναι η οχι απο τους προδοτες της Ελλαδας και της Κυπρου
    Το Ζαππειο πια ειλικρινα μου φαινεται αστειο, εδω και τωρα.
    Εσχατη Προδοσια.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ kiki 04/05/2011 16:06:56

      Kiki όντως τα λες καιρό.
      Κι άλλοι αρκετοί.
      Για να δούμε.

    • Misha avatar
      Misha @ kiki 05/05/2011 11:47:43

      Κική,
      ΜΙΑ είναι η επιλογή για του Εφιάλτες που ξεπουλάνε τον τόπο , την φωνάζω εδώ και εναμιση χρόνο:

      ΤΟ ΓΙΓΑΝΤΟΑΙΏΡΗΜΑ ΤΟΥ ΜΟΥΣΟΛΙΝΙ

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 15:46:46

    Να κανουμε μυνηση και αγωγη στο ΓΑΠ...
    Φαηλε, θα ασχοληθεις ??
    βγαινω εγω μπροστα !!... οποιος θελει συνυπογραφει και οποιος θελει ακολουθει στην συνταξη...

    Μηνυση και Αγωγη κατα ΓΑΠ και αποζημιωση για το Ελληνικο Κρατος.

    Περιμενω τηλ του Φαηλου !!!... ΤΕΡΜΑ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ.

    Μεχρι Στρατοδικειο... εχουμε ΠΟΛΕΜΟ !

    Φακτωρα περασε τα τηλ/μειλ μου οπου χρειαζεται !

    ΠΠ

    • Enzo avatar
      Enzo @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 16:01:07

      door door ηρεμησε αδελφε!
      δεν βγαινει τιποτα, ειδες κανεναν να μιλαει?
      μην ασχολεισαι καν. την ψυχικη σου ηρεμια θα χαλασεις μονο.

    • kiki avatar
      kiki @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 16:02:13

      Πορτα-Πορτα,
      ακολουθω ευχαριστως,
      εχω υπογραψει και αλλες μηνυσεις , οτι θελετε ,
      ε εκει στην Β Εθνικη,
      ΞΥΠΝΗΣΤΕ.

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/05/2011 01:43:04

      Μέσα!

  16. andronikos avatar
    andronikos 04/05/2011 16:00:22

    http://stoxasmos-politikh.blogspot.com/2011/05/cds.html

  17. andronikos avatar
    andronikos 04/05/2011 16:04:06

    http://stoxasmos-politikh.blogspot.com/2011/05/cds.html
    ειναι γνωστο οτι ειχε αγορασει cds....10% περιπου των υπαρχοντων εκεινη την εποχη...(πριν πεσει ο καραμανλησ σε ανιποπτο χρονο)
    οταν βγηκε το πασοκ τα πουλησαν.....
    αν λοιπον το συνδιασεις με το τ+10
    και οτι υπηρχε προθεση να παμε στο δντ....
    ε ....μιλαμε για εγκλημα εκ προμελετης!!!!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ andronikos 04/05/2011 16:09:29

      Ακριβως!!
      Εκ Προμελετης και με Ηθικο Αυτουργο !...

      ΠΠ

  18. kiki avatar
    kiki 04/05/2011 16:13:30

    Επι Εσχατη Προδοσια,
    ολους που υπογραψαν,
    ολους που δεχτηκαν οτι μονο με μια υπογραφη του ΠΑΠ,
    μπορει να μας ξεπουλαει χωρις να ενημερωνει την Βουλη,
    ολους τους χαμενους που εν γνωσει τους ψηφισαν τα παρανομα νομοσχεδια, που περασαν νυχτες και δειλινα οι Κουισλινγκ.
    Και γρηγορα, οχι να την κανουν, σημερα οχι αυριο.

  19. ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ avatar
    ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ 04/05/2011 16:18:30

    Δυστυχώς σήμερα μετά από οσα αποκαλύφθηκαν από το πρώην ¨συνεταιράκι¨, κηδεύουμε για μια ακόμη φορά την ίδια μας την ψυχή!
    Η καρδιά του Έλληνα που ξέραμε μέχρι τώρα, έπαψε να χτυπά!
    Την μίκρυναν, την ξευτέλισαν την σκότωσαν τελειωτικά σήμερα....
    Κανείς δεν βρίσκεται να κλάψει πάνω από το μισοπεθαμένο κουφάρι αυτής της της χώρας, αυτού του λεβέντικου λαού, δεν υπάρχουν αντοχές ......
    Αφήσαμε την τύχη των παιδιών μας σε ανίερα χέρια....
    Τώρα θα πληρώσουμε την αστοχία μας....
    Κόμματα, διανοούμενοι, εκκλησία, οργανώσεις και φορείς όλοι πίσω από μια συνένοχη σιωπή....
    Υπάρχει καιρός να διορθώσουμε ;;;;;;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ 04/05/2011 16:21:43

      Συλληψη και Παραδειγματικη Τιμωρια !
      Ποιος μας εμποδιζει?? οι θεσμοι?? χαχαχαα μ.χ.

      ΠΠ

      • ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ avatar
        ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 16:23:35

        Ποιοι θα το κάνουν αυτό, κάτω από ποιό σχήμα;

  20. trellakias avatar
    trellakias 04/05/2011 16:38:26

    Είναι πια δεδομένες οι δυναμικές που έχουν δημιουργηθεί στην κοινωνία. Οι τάσεις που διαφαίνονται σε όλη την κοινωνία, που τώρα πια ζει εντός της δικτατορίας του Μνημονίου επί ένα χρόνο, αρχίζουν να σχηματίζονται. Υπάρχει εκείνη η ομάδα που ακολουθεί την οργανωμένη ομάδα του κατ’ όνομα σοσιαλιστή πρωθυπουργού μας που φυλλοροεί καθημερινά, χάνει συνέχεια και με μεγάλη συχνότητα οπαδούς, από αυτούς που βλέπουν το μεγάλο ψέμα, την μεγάλη φούσκα, που έτρεφαν επί πέντε χρόνια στην αντιπολίτευση οι «δημοκρατικές» δυνάμεις. Είναι λοιπόν πια κατανοητό, πως το σχέδιο της πτώσης Καραμανλή έγινε για να μπορέσει να έρθει ο Mr. Yes-man, με τις μηδενικές αντιστάσεις, στην εξουσία. Οι πραιτοριανοί της νεοκαπιταλιστικής τάξης των «αγορών», των αμερικανικών μεγάλων οίκων που ήθελαν την διάλυση της Ευρωπαϊκής Ιδέας, της ένωσης, μιας και μετά την πτώση του κομουνιστικού ολοκληρωτισμού, οι επόμενες δυνάμεις που ανέτειλαν «έπαιζαν» με τους ίδιους κανόνες. Είτε η κατ’ όνομα κομουνιστική Κίνα, είτε η υπερκαταναλωτική Ινδία, μάζευαν πλούτο, δύναμη με τα πρότυπα των αμερικανικών μεγάλων εταιριών. Η γερασμένη Ευρώπη, με τις μηδενικές πρώτες ύλες, αλλά και την κοινωνική πολιτική, τα υψηλά μεροκάματα, τα πιο ελεύθερα κράτη, ήταν ο εύκολος στόχος! Βρίσκοντας λοιπόν τον πιο αδύναμο κρίκο της ευρωπαϊκής οικογένειας, και βάζοντας τον άνθρωπο σου, κάνεις την δουλειά σου! Αν είναι και λίγο ………μειωμένης πνευματικής ικανότητας, με χαρακτηριστικά, του απόλυτου υπηρέτης σου, σκυλάκι απόλυτης αφοσίωσης, τότε κάνεις τέλεια τα σχέδια που έχεις προετοιμάσει. Σε αυτές τις καταστάσεις, αυτά τα άτομα είναι απλά …….αναλώσιμα. Όταν κάνουν την δουλειά που έχουν προγραμματιστεί να κάνουν, είναι πάλι αυτό που ήταν πάντα, ΑΧΡΗΣΤΟΙ! Τώρα που υπάρχουν πολλοί «παίκτες», όπως η Ιρλανδία, η Πορτογαλία, η εκκολαπτόμενη Ισπανία, που με την αύξηση των ευρωπαϊκών επιτοκίων έρχεται στις «σοσιαλιστικές αγκαλιές» του ΔΝΤ με βήμα ταχύ, το πασοκικό ελλαδιστάν έκανε την δουλειά του. Αρχίζει λοιπόν η αποκαθήλωση του Ζαβού. Αρχίζει το παιχνίδι της αποδόμησης του «κεντροαριστερού» «χαχαχαχαχα!!!!!!!» πρωθυπουργού μας με τους ηλίθιους συνεργάτες του. Όλοι αυτή η κουστωδία που είχε μαζέψει δίπλα του ως ……..συμβούλους του και τον έσπρωξαν στην άβυσσο, ήταν εκεί για να σιγουρέψουν το αποτέλεσμα των πράξεων, μιας και η ατελείωτη ανικανότητα του μπορούσε να πάει κάτι στραβά, ακόμα και στον δρόμο για την καταστροφή. Χρειάζεται λοιπόν μια πιο δυνατή αντιπολίτευση, για την άμεση ανατροπή των υπαλλήλων της σύγχρονης αποικιοκρατικής πολιτικής του Μνημονίου. Εκεί θεωρώ πως είναι όλες οι επισημάνσεις όλων των καλών φίλων που ζητούν την πιο δυνατή αντιπολίτευση! Ούτε κάποια υπόγεια δύναμη που θέλει να υπονομεύσει την πορεία της ΝΔ είναι, ούτε κάποιος που θέλει να κάνει κακό στην σίγουρη πορεία στην εξουσία του προέδρου μας. Δεν είναι εσωστρέφεια η αγωνία για το μέλλον μας! Ούτε υπάρχει κάποιος που θα ήθελε να γίνει νέος πρόεδρος του κόμματος. Αυτό που φωνάζουν κάποιοι είναι πως ο χρόνος τελειώνει, για την πατρίδα μας και όχι για το κόμμα. Ο ρόλος του gap, είναι πια γνωστός, και πρέπει να βρεθεί ο Εθνικός Ηγέτης που θα κάνει την …….Υπέρβαση! Ο Σαμαράς είναι ο πιο ικανός και όλοι που τον ψηφήσαμε περιμένουμε να τον δούμε να το ……κάνει! Αυτή είναι πιστεύω η άλλη ομάδα των σκεπτόμενων ……Ελλήνων, υγειών, και παραγωγικών. Έτσι απλά. Όλοι αυτοί που περιμένουν την αποφασιστική κίνηση του Αντώνη για το καλύτερο αύριο. Σαν και αυτό που δεν άφησαν να τελειώσει ο μέγας Καραμανλής με το βέτο του Βουκουρεστίου, ή την σταδιακή αποδέσμευση μας από το αμερικανικό άρμα! Για αυτό λοιπόν, όλοι μαζί:
    ΦΟΥΜΟ ΣΤΗΝ ΔΟΤΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΞΑΠΤΕΡΥΓΑ ΤΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!

  21. diaftharmenos avatar
    diaftharmenos 04/05/2011 16:44:27

    "Προεκλογικά λέγονται και υπερβολές" Αυτό δεν είναι υπερβολή μάλλον εσύ υπερβάλεις κυρ Κώστα που το χαρακτηρίζεις υπερβολή. Αυτό λέγεται απάτη λίαν επιεικώς.

  22. juliet avatar
    juliet 04/05/2011 16:49:45

    @Π.Π
    Δεν υπάρχει Δικαιοσύνη!!!!!οσο θέλεις κτύπα στου κουφού τη πόρτα'' .Αλλαγή κυβέρνησης ,αμέσως στρατοδικεία!!!μετά δημοψήφισμα και μετα δουλειά
    ,δεν πληρώνουμε γιατί δεν έχουμε και τι θα μας κάνουν.Σήμερα μου είπε ανθρωπος που χθες ήτανε στο δικαστήριο για υποθεσή του ,υπήρχε υπόθεση ακάλυπτων επιταγών,ο δικαστής του ελεγε δώσε οτι έχεις,γιατί και εμείς να μη μπορούμε να δώσουμε ότι έχουμε δηλ. ΤΙΠΟΤΕ!

  23. Κρης avatar
    Κρης 04/05/2011 16:53:16

    Ο Αργεντίνος o De la rua έφυγε με λευκό ελικοπτεράκι
    http://www.youtube.com/watch?v=ICP5XUaDcAI 1:03'
    http://img15.imageshack.us/img15/3821/argentinamaketo.jpg

    ο δικός μας με τα χρώματα της αστερόεσσας θα ειναι

  24. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 04/05/2011 17:06:08

    Γιατι ο Νοτος ειναι πολυ μεγαλος (ολη η Μεσογειος) και το ευρω θα γινει ασθενικο νομισμα που θα χασει καθε πιθανοτητα να αντικαταστησει το δολλαριο σαν αποθεματικο νομισμα του κοσμου τη στιγμη που οι Αμερικανοι κοβουν πολλα δολλαρια και η αξια του αντικειμενικα μειωνεται.

  25. Προφήτης avatar
    Προφήτης 04/05/2011 17:08:51

    @ψυχραιμία
    Τι να αποδυναμωθεί η Γερμανία, η Γερμανία είναι κράτος.
    Η Αμερική είναι ένα πτωχευμένο σεληνιακό τοπίο, με δυο φετούλες ευμάρειας σε East και West Coast, και δυστυχώς παρουσιάζουμε ΟΛΑ τα χαρακτηριστικά της. Υπερχρέωση, εθνική αλλοίωση απ΄την αδιάκοπη λαθρομετανάστευση, ακραία κοινωνική και οικονομική πόλωση, συμμορίες που ελέγχουν τις πόλεις, νεκροταφεία εργοστασίων και εμπορικών κέντρων. Μόνο στις ερημωμένες πόλεις προηγούνται, αλλά εκεί μάς πάει ο ΓΑΠ με το μνημόνιο.

    Το λένε "Πολιτική" αλλά δεν ασκείται σε κενό αέρος, ή δίκην πειράματος σαλεμένου φυσικού, ασκείται πάνω σε ανθρώπινες ζωές. Και οι άνθρωποι έχουν το ελάττωμα ενίοτε να βάζουν τον πολιτικό "φυσικό" στον αντιδραστήρα για να δουν αν εξαερώνεται.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Προφήτης 04/05/2011 18:53:12

      H Γερμανία πάει καλά επειδή λαδώνει και εκβιάζει ή επιβάλει νόμους για να πουλάει, καλή ώρα Μπιρμπιλοπροϊόντα. Και η Αμερική κάνει το δεύτερο σε μια κατηγορία προϊόντων. Εάν δεν είμαστε υποχρεωμένοι να αγοράζουμε Γερμανικά πράγματα με νόμους και πρασινάδες, η Γερμανία θα έπρεπε να τα έχει στην ελεύθερη αγορά. Και καλά είναι, δεν λέω αλλά... τολμάει; Δεν τολμάει.

      Όσο για την Αμερική, αναρωτιέμαι εάν ξέρεις που είναι. Η εάν την ξέρεις μόνο από σινεμά. Η Δυτική Ακτή και η Ανατολική Ακτή έχουν γεμίσει Σοσιαλιστές. Η δύναμή της είναι ενδιαμέσως. Μια χαρά ήταν τα μωλς την τελευταία φορά που πήγα. Συμμορία δεν είδα καμία, ναι, έχουν κλείσει εργοστάσια, αλλά φταίει ο ...καζινοκαπιταλισμός χαχαχάαα. Ο σοσιαλισμός φταίει που έκανε και εκεί μια τάξη τεμπέληδων. Όσο γρήγορα έκλεισαν, άλλο τόσο γρήγορα ανοίγουν (αν υπάρχει αγορά).

      Στο τέλος της ημέρας, πρόκειται για ελεύθερες επιλογές, Προφήτη, και με αυτή την συζήτηση "γνωριστήκαμε". Η μία χώρα έχει (ή είχε μέχρι τον σοσιαληστή Κλίντον) μόνο ελεύθερες επιλογές. Η άλλη χώρα έχει μόνο κεντρικό σχεδιασμό. Σήμερα είσαι ελεύθερος να εργαστείς στην Γερμανία αλλά θα είσαι πάντα "β' κατηγορία" και ποτέ Γερμανός, και βάρδα μην σε βαρεθούν. Στην άλλη δεν είσαι ελέυθερος να εργαστείς εκτός εάν μεταναστέυσεις. Τότε μπορείς να είσαι ό,τι γουστάρει η καρδούλα σου. Μέχρι βραχμάνος τραβεστί μπορεί να γίνεις -- φτάνει να μην πας σε ξένο σπίτι απρόσκλητος, ή μην ληστέψεις τράπεζα. Και εάν δεν σ' αρέσει, ελεύθερος να φύγεις.

      Αν είχες γευτεί "ελευθερία επιλογής", δεν θα την άλλαζες με τίποτα. Το "Κράτος" που τόσο παινεύεις, είναι κακή λέξη. Και δεν υπάρχουν υπηκοότητες και υπήκοοι στην Αμερική, μόνο πολίτες και citizenships -- μεγάλη διαφορά!). Τι να πει ο φουκαράς ο ΓΑΠ που μάλλον την έχει αποποιηθεί...

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ archaeopteryx 04/05/2011 21:01:56

        Αχ, αυτό που λές για εργαζόμενους στη Γερμανία, β΄ κατηγορίας... αχ!

  26. Καλά τώρα... avatar
    Καλά τώρα... 04/05/2011 17:12:29

    Σε μία παλαιότερη ανάρτηση που αφορούσε στο Βελουχιώτη ή στην Εθνική Αντίσταση, κάποιο τέτοιο θέμα τέλος πάντων, δε θυμάμαι καλά, εν μέσω πολλών διαφωνιών για τον παππού Παπανδρέου, είχα γράψει ότι η οικογένεια αυτή υπήρξε προδοτική σε όλες τις γενιές της. Χαίρομαι που τώρα το βλέπουν περισσότεροι.

  27. Tem avatar
    Tem 04/05/2011 17:12:46

    Το έγκλημα σαφώς και δεν παραγράφεται. Αλλά δεν αρκεί απλά η διαπίστωση αυτή. Ο Εγκληματίας δεν μπορεί να κινείται ελεύθερος. Ακόμα και αν είναι πρωθυπουργός. Καταδίκη για εσχάτη προδοσία λοιπόν. Τώρα...

  28. victoria (true) avatar
    victoria (true) 04/05/2011 17:18:59

    Ναι. Αυτό ΑΝ συμπαρασύρουμε τους άλλους (που κανονικά αποτελεί θέμα που 'μαντρώνεται'). Τα πραγματικά ελληνικά μεγέθη δεν δικαιολογούν την καταστροφή της ευρωζώνης, τα έχουν πει άλλοι αναλυτικά...
    Άσε που συμφωνώ με Προφήτη παρακάτω, και τις ΗΠΑ τις κυνηγάνε άλλοι κι έχουν σχιστά ματάκια.

  29. Αρθρογράφος avatar
    Αρθρογράφος 04/05/2011 17:19:52

    Η αξιωματική αντιπολίτευση δεν μπορεί πια να επιμένει άλλο στην συνταγματικότητα του Μνημονίου. Την οποία μάλιστα συνταγματικότητα στήριξε από την πρώτη στιγμή, και επιχειρηματολόγησε και υπέρ της. Και για το οποίο Μνημόνιο δεν ζήτησε ποτέ, ως όφειλε, λαϊκό δημοψήφισμα. Η αντι-μνημονιακή (λέμε τώρα) αξιωματική αντιπολίτευση.

    Χθες βράδυ, όλη η ελλάδα, παρακολούθησε από την εκπομπή του Λ. Λαζόπουλου, το λογοκριμένο βίντεο με τον Στρος Καν, ο οποίος δηλώνει πως οι συνεννοήσεις του πρωθυπουργού με το ΔΝΤ, για “παροχή βοήθειας” προς την χώρα, είχαν ξεκινήσει από τον Νοέμβριο με Δεκέμβριο του 2009.

    Αυτή βέβαια την πληροφορία δεν είναι δυνατόν να την έχει μία σατιρική εκπομπή και να μην την γνωρίζει η αξιωματική αντιπολίτευση. Δεν είναι δυνατόν γιατί η επίμαχη συνέντευξη έχει και πάρα πολύ καιρό που δόθηκε στη δημοσιότητα, στο εξωτερικό. Κάτι άλλο συμβαίνει.

    Και αυτό που συμβαίνει είναι πως η αξιωματική αντιπολίτευση επιδιώκει την νομιμοποίηση του Μνημονίου το οποίο τώρα είναι ακόμη ΠΑΡΑΝΟΜΟ, όπως και η δανειακή σύμβαση. Γι’ αυτό και δεν κατήγγειλε από την αρχή το Μνημόνιο ως αντισυνταγματικό, γι’ αυτό και δεν ζήτησε ποτέ σχετικό λαϊκό δημοψήφισμα.

    Και έτσι τώρα ετοιμάζεται η αξιωματική αντιπολίτευση για το Ζάππειο 2 (όπως το λένε). Οπου προφανώς θα μας ανακοινώσουν το σχέδιό τους για την αποπληρωμή του χρέους, και του χρέους του Μνημονίου, και άλλα πολύ πολύ αντι-μνημονιακά. Θέλει ένα θάρρος βέβαια να το κάνεις αυτό, όταν όλη η ελλάδα, είδε με τα μάτια της και άκουσε με τα αυτιά της την αλήθεια. Οταν όλη η ελλάδα γνωρίζει πλέον την συμπαιγνία και την προμελέτη. Κι όταν η θέση σου ως αξιωματική αντιπολίτευση είναι να καταγγείλεις αυτή την προμελέτη και την συμπαιγνία και δεν το κάνεις. Θέλει μεγάλο θάρρος.

    Αυτή η σιωπή της ΝΔ για την αντισυνταγματικότητα του Μνημονίου, αυτή η παράλειψή της να ζητήσει δημοψήφισμα για το Μνημόνιο, αυτή η απροθυμία της να καταγγείλει την προμελέτη και τον προσχεδιασμό για τον ερχομό του, εξηγεί την στάση της. Εξηγεί δηλαδή την ΑΠΟΥΣΙΑ της και την απουσία στήριξής της, σε κάθε ομάδα που δέχθηκε τα πυρά αυτής της καταστροφικής κυβέρνησης του ΠαΣοΚ, και την ΑΠΟΥΣΙΑ της ως αμυντικής δύναμης σε κάθε Μνημονιακή επίθεση που δέχθηκε ο λαός.

    • Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
      Δημήτριος Κοκκαλάκης @ Αρθρογράφος 04/05/2011 18:55:00

      Σωστά!!!

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Αρθρογράφος 04/05/2011 21:08:05

      Αλήθειες λές και τσούζουν.

  30. ares avatar
    ares 04/05/2011 17:27:12

    έτσι ακριβώς!

    • ares avatar
      ares @ ares 04/05/2011 17:56:41

      ας μην ξεχνάμε, όμως, ότι η δανειακή σύμβαση που εφαρμόζουμε σήμερα δεν έχει ψηφισθεί από τη Βουλή! και όμως όλοι το ανεχόμαστε!

  31. pikras57 avatar
    pikras57 04/05/2011 17:35:22

    Πεταλωτής: Φταίει η μετάφραση......
    Βλέπω να επιστρατεύεται ο Στρός ή έστω το κανάλι για να αποκαταστήσει τα πράγματα....

  32. η Dimi avatar
    η Dimi 04/05/2011 18:16:08

    «Απίστευτο και όμως πραγματικό! Κλοπή σε βάση υψίστης ασφαλείας! Τσιγγάνοι άρπαξαν καλώδια (γιά τον χαλκό) με καταδρομική επιχείρηση από εγκαταστάσεις του Πολεμικού Ναυτικού στα Σπάτα. Οι τρύπες στην περίφραξη και οι τυφλές κάμερες. Σε διαφορετική περίπτωση όλοι θα μπορούσαν να φανταστούν τι θα είχε συμβεί αν, αντί γιά κλέφτες, στη θέση τους ήταν «άλλο», με «άλλους» - εθνικά επικίνδυνους – σκοπούς.»

    «Νέο «party» οκτώ τουρκικών παραβιάσεων στο Αιγαίο».

    «Φοβούνται εξέγερση και αγοράζουν δακρυγόνα, ασπίδες χημικά! Σωρηδόν αυξάνονται οι παραγγελίες της ΕΛ.ΑΣ, γιά ν’αντιμετωπίσει μία ενδεχόμενη κρίση. ΔΥΝΑΜΗ «ΔΕΛΤΑ»: θέλουν να αποχωρήσουν και οι 310 (!)»
    (δημοκρατία 3/5/11)

    Aναλγησία και Πανελλαδικές-Γολγοθάς γιά τους μαθητές με ειδικές ανάγκες

    Τέλος μέχρι νεοτέρας, η μεταφορά των μαθητών με ΚΤΕΛ στη Πελοπόννησο

    Πόρισμα «express» γιά τα υποβρύχια

    Η πλήρης απαξία του Ελληνικού ποδοσφαίρου

    Aλλαγή (πάλι) των Tαμειακών Μηχανών (qui buono?)

    Επερχόμενη επιμήκυνση παρά τις διαψεύσεις

    Επερχόμενο νέο (το ενδέκατο) φορολογικό νομοσχέδιο

    Επερχόμενη φοροκάρτα-καταδότης

    Και πλείστα άλλα αλγεινά, ων ουκ έστιν αριθμός.

    «Στο… κόκκινο το παρεμπόριο έξω από την ΑΣΟΕΕ - ΟΤΑΝ ΣΠΑΝΙΩΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΜΠΟΥΚΑΡΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΣΥΛΟ!!!

    Το παρεμπόριο τσαντών, γυαλιών και άλλων αντικειμένων έξω από την ΑΣΟΕΕ επί της Πατησίων οργιάζει. Καθημερινά, παράνομοι αλλοδαποί μικροπωλητές στήνουν τους πάγκους με τα απομίμηση προϊόντα έξω από το πανεπιστήμιο.

    Σήμερα, ακριβώς απέναντι από το πανεπιστήμιο, ήταν σταθμευμένα τρία περιπολικά της Αστυνομίας και δύο δημοτικοί αστυνομικοί. Μόλις οι μικροπωλητές τους είδαν, φόρτωσαν τα παράνομα προϊόντα και κρύφτηκαν στα γύρω στενά.»

    «Καταγγελία γιά παράνομους διορισμούς αλλοδαπών στα δημόσια νοσοκομεία της χώρας σε θέσεις μεταφραστών!

    Ολα αυτά, στην – χρεοκοπημένη οικονομικά –Ελλάδα του μνημονίου και των απολύσεων. Την ώρα που δεν προσλαμβάνουν πουθενά νοσηλευτικό προσωπικό ή ιατρούς στην επαρχεία όπου πεθαίνουν άνθρωποι και δεν υπάρχουν ασθενοφόρα!»

    «Μεγάλη ήταν η προσέλευση του κόσμου στην είσοδο στο λιμένα Ηγουμενίτσας προσπαθώντας με αυτόν τον τρόπο να δείξουν την απόγνωση τους με την κατάσταση των λαθρομεταναστών.

    Η συγκέντρωση είχε καθαρά χαρακτήρα εναντίον των πολιτικών και της κυβέρνησης και όχι εναντίων των λαθρομεταναστών, αφού η κυβέρνηση μένει άπραγη σε αυτό το θέμα αφήνοντας την περιοχή της Ηγουμενίτσας στο έλεος μιας κατάστασης τριτοκοσμικής.

    Δυστυχώς πέρα από την προσέλευση του κόσμου, στο σημείο της εισόδου του λιμένα έγιναν και σοβαρά επεισόδια μεταξύ ντόπιων και λαθρομεταναστών.

    Η συγκέντρωση διαμαρτυρίας εκτιμάται ότι ήταν η μεγαλύτερη των τελευταίων χρόνων στην Ηγουμενίτσα. Η επιλογή της χρονικής στιγμής μάλιστα έγινε με βάση το ότι τις ώρες εκείνες η κίνηση σε φορτηγά προς την Ιταλία είναι ιδιαίτερα αυξημένη.

    Τελικά ο λαός έκανε την δουλειά της αστυνομιας και των πολιτικών... διώχνωντας τους λαθρομετανάστες εξωτερικά της πύλης του λιμανιού!»
    (Δελτίο Εγκληματικότητας Αλλοδαπών 4/5/11).

    «Το Μνημόνιο ως "επιβεβλημένο" και "αυτονόητο" πρέπει να προηγηθεί του Συντάγματος της χώρας και το δεύτερο πρέπει να προσαρμοστεί στις νέες συνθήκες περιορισμού της Εθνικής Κυριαρχίας» ~Βαγγέλης Βενιζέλος συνταγματολόγος, γλωσσοπλάστης «τουρκικών αβλαβών διελεύσεων» και υπουργός ΜΗ-Εθνικής Αμύνης.

    Η «εκ των έσω» αποδόμηση της Ελλάδας είναι στοχευμένη, πολυμορφική, πολυεπίπεδη Και, Θανατηφόρα. Στόχος Τους, η Ζωή Μας.

    «Η πόλη μπορεί να επιβιώσει ακόμα και με τους ανόητους. Καμία πόλη όμως, δεν μπόρεσε ποτέ ν’αντέξει τον «εκ των έσω» εχθρό. ~Marcus Tullius Cicero (Ρωμαίος ρήτορας και πολιτικός 106-43 π.Χ.)

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ η Dimi 04/05/2011 21:13:08

      Dimi,
      την καλησπέρα μου

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Κώστας Ροδινός 05/05/2011 07:16:42

        Κώστα,
        Ευχές μιά ζεστή και αισιόδοξη ημέρα.

  33. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 18:52:54

    Ο Στρος Καν αποψε εγινε ΠΑΣΟΚΟΣ...
    εκανε δηλωσεις!!! και ανασκευασε !! χαχαχαα ειπε οτι μιλουσαμε με την ΕΠπηνικη Κυβερνηση, η οποια μας ειχε ζητησει Τεχνικη βοηθεια σε θεματα φοροδιαφυγης κλπ... ειπε παρακατω οτι , δεν ειχαμε διαπραγματευσεις μεχρι να υπογραφει το Μνημονιο !!! .... δηλ ΗΤΑΝ ΑΛΛΟΣ αυτος που ειδαμε και ακουσαμε στη συνεντευξη.... !!!! μαλιστα !!!

    Φιλε Στρος Καν αν παρουν χαμπαρι οι Αγορες το χτεσυνο αποσπασμα της συνεντευξης !!! θα σου κανουν ΑΓΩΓΗ και θα τρεχεις για αλλο Γαλαξια!!!!

    εκτος αν ολοι μαζι τα φαγαμε!!! αλλα και παλι.. γιατι εκανες αυτες τις ανεκδιηγητες δηλωσεις σημερα... διαψευδοντας τον εαυτο σου???

    ΠΠ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 18:54:24

      Και ο Ομπάμας Πασόκος... βρε τι έχουμε πάθει...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 04/05/2011 18:57:53

        Ολοι οι Υπογειοι.. βγαινουν στην επιφανεια !!

        ΠΠ

        • η Dimi avatar
          η Dimi @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 19:22:57

          ΠΠ «αυτοί οι Ελληνες εκεί κάτω είναι βουτηγμένοι στα σκ...», φαίνεται ότι στις επόμενες εκλογές θα στοιχίσουν στον ΔΝΤ Dominique, τη Γαλλική Προεδρία. Εγκλημα και Τιμωρία.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 04/05/2011 19:02:12

        Χρυσοχοϊδης !!
        "δεν ειναι καμια παρθενα ο Στρος καν !" χαχαχαχαχααα
        ποιος?? ο Φιλος-Σοσιαλιστης Ντομινικ !!!
        με απλη συνεπαγωγη, ΚΑΝΕΝΑΣ φιλος και Σοσιαλιστης ΔΕΝ ειναι παρθενες..!!! φιλε Μιχαλακη !

        ΠΠ

        • juliet avatar
          juliet @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 19:10:15

          Φίλος και Σοσιαλιστής είναι αντίθετα ,το ένα αναιρεί τ΄άλλο.
          Τσέπη και Σολιαλιστής συνώνυμα,να σου και άλλα συνώνυμα,διαφθορά,ξεπούλημα,αλητία και αν χρειαστεί ''έγκλημα τιμής''.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 21:14:27

      ΠΠ
      Ο Στρος Κάν με τη σημερινή του απάντηση μάλλον εξέθεσε περισσότερο τον Παπανδρέου παρά τον κάλυψε..

  34. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 19:05:03

    Προφητη!!!!
    βαλε ΣΚΑΙ ο φιλος σου ο Μπαμπης !!! χαχαχααα

    ωωωωχχχχ μανα μου

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 19:08:33

      ωχ ωχ ωχ μανα μου.. τι λεει ο Μπαμπης !!!
      Στο ΠΑΣΟΚ ηταν το βιντεο και εφτασε Λαζοπουλο !!!
      ΠΑΣΟΚΟΙ το εστειλαν !!!

      ωχ μανα τους ! πολυ τους γουσταρω τους φιλους του ΓΑΠ !!! τι αλλο θα ακουσουμε απο Φιλους-ΓΑΠ στο μελλον !!!!?????????????

      αμαν αμαν

      ΠΠ

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 19:09:32

      Μπάμπης ο Φτού!

      • Loretta avatar
        Loretta @ Γιάννης Φαίλτωρ 04/05/2011 20:44:43

        xaxaxa οπως λεει το ανεκδοτο.....εισαι και μαρτυριαρης κερατουκλη!!

  35. kiki avatar
    kiki 04/05/2011 19:15:57

    Kαι συνεχισαν οτι οι Τροικανοι δεν ειδαν τεραστια την ανεργια , αντεχεται.Ετσι ειπαν, αντεχεται.
    Και συνεχισαν με την Υγεια , μειον 10.000 κρεβατια, αντεχεται,
    Ειπαμε Εγκλημα Προσχεδιασμενο Εναντιον του Ελληνικου Λαου.
    Το ερωτημα ειναι
    Αντεχουμε να κυνηγησουμε τους Δωσιλογους και
    τους Οικονομικους Δολοφονους.

  36. Loretta avatar
    Loretta 04/05/2011 19:16:28

    το ακουσατε?? ο ππαπαπαπαπαπαδημητριου ειπε οτι ο μονος που ειχε το βιντεο ηταν ΕΝΑΣ στο πασοκ....!!

    δηλ??

  37. Γ.Τ. avatar
    Γ.Τ. 04/05/2011 19:17:04

    ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ! ΕΣΧΑΤΗ ΤΩΝ ΠΟΙΝΩΝ!

  38. antanistimi avatar
    antanistimi 04/05/2011 19:25:35

    Και τι εγινε που τα γραφουμε και τα ξαναγραφουμε?Για πλακα μας εχουνε.
    Χθες βγηκε ο Πεταλωτης και δηλωσε πως η ΝΔ δεν τολμαει να ζητησει εκλογες γιατι ξερει οτι ειναι ανικανη να κυβερνησει.....Ετσι....Ετσι στη μαπα!!!
    Οι θεοι που ξερουν πως να κανουν τα κουμαντα ...με τον καλλικρατη που τον περασανε
    βραδυ ενω λεγανε οτι γινεται διαβουλευση(μπουαχαχαχ),με τις συγχωνευσεις των σχολειων που εβαλαν τον κοσμο να τρεχει και αυτοι το ειχαν προαποφασισει,με,με με ολους τους αλλους να τους κοιτανε με θαυμασμο?στο στομα τι θα πουνε.
    Αυτοι ειναι θεοι!!!!οτι και να γραφουμε.....ειναι θεοι!

  39. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 04/05/2011 19:25:45

    Καλό θα ήταν να βλέπαμε και την συνομωτική θεώρηση των πραγμάτων. Οχι μόνο το παρασκήνιο, όπως ευφυώς γράφουν και μεταδίδουν τα μυημένα ΜΜΕ και οι δημοσιογραφίσκοι υπάλληλοί τους. Ας μας γίνει αυτογνωσία, ότι δεν υπάρχει ελεύθερη δημοσιογραφία, παρά μόνο κατευθυνόμενη.
    Αν η εισαγωγή τής χώρας στό ΔΝΤ με την έμμεση μορφή της Τρόϊκας και τού μνημονίου ήταν η προαποφασισμένη, πρό εκλογών, επιλογή, δεν σημαίνει ότι η εσωτερική υποτίμηση και το συμμάζεμα της κρατικής σπατάλης ήταν και η μόνη διάσταση. Τουναντίον θα έλεγα. Ο οφθαλμοφανής αυτός στόχος είναι μόνο το φαινόμενο. Θα έλεγα, ευσυνειδίτως μάλιστα, ότι για την επιτυχία αυτού του στόχου δεν χρειαζόμασταν κανένα μνημόνιο. Θα τον επιτύχουμε έτσι και αλλιώς, έκοντες- άκοντες.
    Η ουσία καί ο πραγματικός στόχος του επιβληθέντος μνημονίου βρίσκεται αλλού. Ο Americano και ο εσωτερικός του κύκλος (βοηθούμενος έμμεσα καί άμεσα από τούς κατοχικούς και μετακατοχικούς -εδώ πιά γίνεται διαγκωνισμός, γιατί δεν θα μπούν όλοι με την προκατοχική τους βαρύτητα- πολιτικούς και οικονομικούς συνεργάτες των) πρέπει να προχωρήσουν στην ουσιαστική εφαρμογή τού στόχου της επιβληθείσας μνημονιακής επιβολής.
    Δεν μας δουλεύουνε μέχρι τώρα. Μας επεξεργάζονται. Το δούλεμα έρχεται. Να μάθουμε να μην είμαστε ανυπόμονοι. Θα το ζήσουμε έν χρόνω. Και όταν το συνειδητοποιήσουμε θα είναι αργά. Οι κατάρες, κραυγές, τα σπασίματα ( με κουκουλοφόρους και μή) και το σκίσιμο ρούχων θα είναι απλώς η ψυχανάλυση τού πλήθους. Της άμορφης μάζας, όπως οι αυτοκρατορικοί πνευματικοί υπηρέτες συνηθίζουν να αποκαλούν. Της πλέμπας ( μικρο-μεσαίος αστικός ορισμός). Τού κοσμάκη. ( ετεροχρονισμένος πασοκικός, αριστεροπροοδευτικός, Μιντιακός και "λαϊκοπoνετικός" ορισμός ).
    Το σχέδιο από την αρχή προέβλεπε την σωστή επεξεργασία τού "κυρίαρχου" λαού.
    Βασικές σταθερές τού σχεδίου:
    1. Ανοδος στην εξουσία λαϊκοφανούς, "προοδευτικού" στο συνειδητό και ασυνείδητο των ψηφοφόρων.
    2. Δημιουργία συνθηκών χρηματοπιστωτικής ασφυξίας με συντονισμένες ενέργειες. Οπως:
    Απόλυτη κυβερνητική απραξία. Κατάργηση ή μη εφαρμογή εισπρακτικών μέτρων. Ηθελημένη αδράνεια του φοροεισπρακτικού μηχανισμού. Φούσκωμα τού ελλείμματος, με λογιστικό υπολογισμό κάθε πιθανής δαπάνης και κρατικά ειλλημμένης υποχρέωσης. Φορτική επιμονή, ότι το ΠΑΣΟΚ θα εφαρμόσει το πρόγραμμά του αύξησης των κρατικών δαπανών. Παιχνίδι της τράπεζας της Ελλάδος με Προβόπουλο και Σία (δές καταγγελίες Β. Παπανδρέου). Ανακοίνωση αναπτυξιακών μέτρων κάποτε στο μέλλον. Απόλυτη απραξία στίς απειλές και παρακλήσεις τού ecofin γιά λήψη κάποιων μέτρων, ώστε να ηρεμήσουν οι αγορές (οι μυημένοι είχαν αγοράσει ήδη από τον Ιανουάριο-Φεβρουάριο τα CDS τους αναμένοντας την μεγάλη κονόμα). Απειρα ταξείδια του Πρωθυπουργού, ώστε να σώσει την χώρα από μιά "προαποφασισμένη" χρεοκοπία μέ "προαποφασισμένη" την επιβολή τού "έτοιμου" μνημονίου καί ένα σωρό "αδόκιμες" κινήσεις γιά τού μή μυημένους.
    3.Καί όλλα αυτά γιατί; Για να πείσουν τον τρομοκρατημένο έλληνα, ότι το ΔΝΤ με την τροϊκανή του μνημονιακή φορεσιά ήταν ο μονόδρομος, πού θα προάσπιζε τον μισθό και τίς συντάξεις του. Η μόνη επιλογή, πού θα εξασφάλιζε, με λίγες μειώσεις τών πλαδαρών μισθών και συντάξεων, την καταναλωτική του ευδαιμονία. Με «διαρθρωτικές» (πολύ παρεξηγημένη λέξη) αλλαγές. Με «άνοιγμα» των «κλειστών» επαγγελμάτων.
    4. Τα «διαρθρωτικά» μέτρα έπρεπε να εμπεδωθούν σιγά-σιγά. Τακτική σόκ και δέους. Πολύ παλιά και αποδοτική. Οι καλοί υπουργοί, πού προσπαθούν να ξεγελάσουν τήν Τρόϊκα. Οι τροϊκανοί, πού τσατίζονται. Οι διαρροές γιά αναποτελεσματικότητα. Η πίεση. Οι εθνικοί στόχοι περί παράτασης. Το θέατρο των 50 δις. της αποκρατικοποίησης.
    5. Συνέχεια και «εμβάθυνση» της τακτικής. Καταιγισμός δημοσιευμάτων περί αναδιάρθρωσης, κουρέματος, αποκρατικοποιήσεις, διάλυσης τού κοινωνικού ιστού και ένα κουρασμένο λαό από την απατηλή προσδοκία τής, κάποιας σωτηρίας να παρακολουθεί αμήχανος και αμέτοχος πιά.
    Η συνέχεια;
    6. Κάμψη της αντίστασης των κρατικοδίαιτων συνδικάτων και παράδωση ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ, λιμανιών, αεροδρομίων, νερού και αέρος και βασικά, ότι είναι αναγκαίο για την επιβίωση, στούς διεθνούς «απελευθερωτές» μας από την αδηφάγο δημοσιουπαλληλία. Και τότε θα πούμε το νερό νεράκι, το ρεύμα θα έχει απαγορευτική τιμή, η θέρμανση θα είναι είδος πολυτελείας, τα νοσοκομεία επίσημοι οίκοι «ευθανασίας» γιά τού φτωχούς και η αποκομιδή των σκουπιδιών θα κοστίζει ακριβότερα από τό αρχικό περιεχόμενο.
    7. Πλήρης διάλυση κάθε εργατικής σύμβασης, δυσθεώρητη ανεργία, ραγδαία πτώση του εργατικού μισθού, των συντάξεων, επιδομάτων και εξαθλίωση για τά δύο τρίτα τού πληθυσμού.
    8. Υπαγωγή μας στον μόνιμο μηχανισμό υποτέλειας της ΕΕ μά παράλληλη «υποχρεωτική» αναδιάρθρωση και μόνιμη επιτήρηση για τά επόμενα (πόσα;) χρόνια.
    9. Κάποτε θα αρχίσει και η ανάπτυξή μας. Ευρισκόμενοι στον πάτο τού πηγαδιού, μόνο να ανέβουμε μερικά εκατοστά, θα θεωρείται η καινούργια αναγέννηση τού έθνους. Και νά χειροκρότημα και υψηλόφρονες δηλώσεις των τότε κρατούντων. Και θα μάθουν στα παιδιά μας να θαυμάζουν το έργο τού Γ.Παπανδρέου ( όπως όλοι πού χειροκροτούν σήμερα τον Α.Παπανδρέου, σε αντιδιαστολή πρός τον γιό του, ξεχνώντας αφασικά, ποιός μας έφερε μέχρι εδώ). Και όλο και σε κάποιο αεροδρόμιο θα δώσουν το όνομά του, τιμώντας την μνήμη του και το «μεγάλο» έργο πού προσέφερε στην εξαθλίωσή μας.

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Ιαπετός 05/05/2011 08:27:22

      Iαπετέ τα σέβη μου!
      Εγώ βασικά ευελπιστώ να μου αφήσουν το παραθαλάσσιο σπιτάκι που με τόσο κόπο έκτισαν οι γονείς μου(το οποίο δηλώσαμε για να το σώσουμε),για να μπορεί η οικογένειά μου μετά το μπάνιο,να ρίχνει κι έναν υπνάκο.
      Εννοείται ότι η πόρτα του σπιτιού αυτού θα είναι πάντα ανοικτή για γνωστούς
      και φίλους που έχουν χάσει τα δικά τους παραθαλάσσια........
      Η αρχή της αλληλεγγύης πρέπει να επαναλειτουργήσει.

  40. Ρήγας Φερραίος avatar
    Ρήγας Φερραίος 04/05/2011 19:33:50

    @Κώστας Ροδινός
    Αν δεν κανω λαθος ο κ. Σαχινιδης ειχε δηλωσει στην ΝΕΤ οτι η προσφυγη στο ΔΝΤ ηταν Π Ρ Ο Α Π Ο Φ Ι Σ Μ Ε ΝΗ. Επομενως μηπως η αντριδραση της ΝΔ ειναι αργοπορημενη; Επρεπε ο Λαζοπουλος να προβαλει το επιμαχο αποσπασμα γαι να αντιδρασουμε;
    Εν τω μεταξυ ο κ. Λοβερδος επανηλθε σημερα με τα 10.000 κρεββατια!!!!
    Η κ. Διαμαντοπουλου απεργαζεται διαφορα μετρα για το καλό(;) της παιδειας, των μαθητων και των καθηγητων του οποιους αλλοτε τους αποκαλει βυσματουχους και αλλοτε ικανους και συνεπεις, αναλογα με τα συμφεροντα που θελει να εξυπηρετησει.
    Νομιζω οτι εχει ελθει η ωρα της καθολικης μας αντιδρασης.
    Η περιρρεουσα ατμοσφαιρα ειναι υποπτη κατα την ταπεινη μου κριση. Απο ενστινκτο λεω πως κατι επικινδυνο κυοφορειται.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Ρήγας Φερραίος 04/05/2011 21:20:38

      Ρήγα,
      αυτό με το Σαχινίδη το γράψαμε πολλές φορές,
      Ομως, η αποκάλυψη του Στρος Καν έχει άλλη βαρύτητα.
      Εδώ εμφανίζει έναν πρωθυπουργό να διαπραγματεύεται στα κρυφά, ενώ με τη ...φανερή του πολιτική΄δημιουργούσε τις προϋποθέσεις για αυτά που συζητούσε στο παρασκήνιο.
      Το θέμα είναι τεράστιο και για τήν αξιοπιστία του ΚΥΡΙΩΣ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΗΘΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ και αυτό δυστυχώς δεν το αναδεικνύει επαρκώς η Ν.Δ.
      Υπάρχει μείζον θέμα ηθικής τάξεως για τον πρωθυπουργό.

      • Ρήγας Φερραίος avatar
        Ρήγας Φερραίος @ Κώστας Ροδινός 04/05/2011 21:33:30

        Εχεις δικιο, αλλα πιστευω οτι το πραγμα ηταν ξεκαθαρο απο τοτε κατα την ταπεινη μου γνωμη.
        Απλα τωρα επιβεβα
        ιωθηκε

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Ρήγας Φερραίος 04/05/2011 21:35:34

          Σωστό.

  41. antanistimi avatar
    antanistimi 04/05/2011 19:35:23

    η γλωσσα του σωματος
    ρωταει η δημοσιογραφος τον κ ραγκουση τωρα στο sky για το αν υπαρχει αναποτελεσματικοτητα στην πολιτικη της κυβερνησης και ο κ υπουργος κανει πισω-πισω το σωμα και το κεφαλι και ξεροκαταπινει πριν απαντησει.παρακαλω εναν ειδικο να το ερμηνευσει.

    • Ρήγας Φερραίος avatar
      Ρήγας Φερραίος @ antanistimi 04/05/2011 19:44:17

      Η σκεψη και η σταση Ραγκουση θα ερμηνευθουν στον επομενο αιωνα!!!!!!
      Η σημερινη επιστημη δεν μπορει!!!
      Αυτο με τον μαεστρο πρωθυπουργο ειναι η ρηση του 21ου αιωνα, που θα αναλυθει μετα απο δεκαετιες!!!!

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ antanistimi 04/05/2011 21:12:16

      Το ποιητή κεραυνοβολήθηκε από την έμπνευση και έμεινε άναυδο από τη σοφία της απάντησης του που φυσικά δεν πρόλαβε να πεί, τόσο εκστασιασμένος ήταν από θαυμασμό στον εαυτό του. Δεν ξέρω αν σε κάλυψα.

  42. B..K.Σ. avatar
    B..K.Σ. 04/05/2011 19:45:37

    Eπιτρέψτε μου να μοιρασθώ μαζί σας το μανιφέστο ενός σκεπτόμενου Έλληνα (0 οποίος κάποιες φορές έχει γράψει εδώ ως Χρουσαίος και του οποίου έχω πάρει την άδεια). Επειδή δεν έχω την δυνατότητα λόγω φίλτρου να πηγαίνω σε μπλογκ, ελπίζω το μπλογκ του αγαπητού Μποτίλια στο Πέλαγος "να έρθει" αυτό εδώ και να το διαβάσει, στον οποίο και το αφιερώνω. (Φάκτορα, προσωπικά θα απολάμβανα μια ξεχωριστή συζήτηση με το συγκεκριμένο κείμενο, αλλά εσύ αποφασίζεις.):

    Η αναγκαιότητα μιας ανεπανάληπτης καταστροφής

    Όταν ο Γέρος του Μωριά, τον Ιούνιο του 1821 στα Βέρβενα και τη Ζαράκοβα, διέσωζε τους κοτζαμπάσηδες από το εξεγερμένο πλήθος των επαναστατών που ήθελε να τους σκοτώσει, για να τους πείσει να υποχωρήσουν, χρησιμοποίησε και το επιχείρημα ότι αυτοί (οι κοτζαμπάσηδες) κατέχουν την τέχνην της Διοικήσεως. «Αν τους σκοτώσετε, πώς θα διοικηθώμεν;»

    Αν γνώριζε τότε ο Γέρος του Μωριά ότι, οι κοτζαμπάσηδες και οι επίγονοί τους, θα χρησιμοποιούσαν «την τέχνην της διοικήσεως» για να συστήσουν και να οργανώσουν το πληρέστερο σύστημα κλεπτοκρατίας και λεηλασίας του Ελληνικού πλούτου, βεβαιότατα δεν θα είχε παρέμβει καθόλου γιά την σωτηρία τους.

    Ο μοναδικός άνθρωπος που επιχείρησε να δημιουργήσει σύγχρονο κράτος, στην υπηρεσία του εθνικού συνόλου, δολοφονήθηκε.

    Το κράτος που δημιουργήθηκε στην συνέχεια, δεν ήταν τίποτε άλλο, παρά ένας μηχανισμός σφετερισμού και μεταφοράς του Ελληνικού πλούτου, από την κοινωνία, στην οικονομικο-πολιτική ελίτ.

    Σήμερα, μετά από δύο σχεδόν αιώνες ελεύθερης εθνικής ζωής, το μόνο που έχει αλλάξει είναι, η δομή του κλεπτοκρατικού συστήματος, ώστε να γίνει αποτελεσματικώτερο και πιο εκλεπτυσμένο, καθώς συμμετέχουν πλέον σε αυτό, όλες οι συνιστώσες της δημόσιας ζωής, διαστρωμματωμένες σε πολύ διακριτά επίπεδα και εξειδικευμένους ρόλους..

    Σχηματικά, θα μπορούσαμε να διατάξουμε αυτά τα επίπεδα ως εξής:

    Το πρώτο επίπεδο, κατέχει δικαιωματικά η οικονομική ελίτ, η οποία, από συστάσεως του Ελλαδικού κράτους, ασκεί διαχρονικώς την πραγματική εξουσία και λυμαίνεται τον εθνικό πλούτο .

    Το δεύτερο επίπεδο, καταλαμβάνει η πολιτική ελίτ, πιστότατη εντολοδόχος της πρώτης. Πρωταρχικός σκοπός και έργο της είναι, η εγκαθίδρυση του απαραιτήτου θεσμικού πλαισίου και νομικού συστήματος, τα οποία, εν συνόλω, εξασφαλίζουν την λεηλασία του εθνικού πλούτου και την ατιμωρησία των λαφυραγωγών.

    Το τρίτο επίπεδο, κατέχει η πνευματική ελίτ της πατρίδας μας, της οποίας έργο είναι, η επινόηση θεωριών για την θεωρητική θεμελίωση και επικάλυψη των επιδιώξεων της πρώτης ελίτ, στο κοινωνικό επίπεδο. Είναι η πιό επικίνδυνη απ' όλες, γιατί ο λόγος της, ως λόγος πνευματικός, διαθέτει το τεκμήριο της ορθότητας, απολαμβάνοντας έτσι εκτεταμένη ασυλία έναντι κάθε κριτικής και εξαναγκαστική κοινωνική αποδοχή.

    Το τέταρτο επίπεδο, φιλοξενεί και σιτίζει την δημοσιογραφική ελίτ, η οποία εκλαϊκεύει, απλοποιεί και αναλύει τις θεωρίες της τρίτης ελίτ ώστε να γίνουν κατανοητές, εύπεπτες και αποδεκτές και, εν συνεχεία τις επιβάλλει στην κοινωνία χρησιμοποιώντας όλες τις μεθόδους πειθούς και προπαγάνδας που έχει στη διάθεσή της.

    Το πέμπτο επίπεδο, αποτελείται από αναξιοπρεπείς κηφήνες, διαφόρους παρατρεχάμενους, ανδρείκελα του χειρίστου είδους και σαλτιμπάγκους της πολιτικής, οι οποίοι περιτριγυρίζουν όλες τις προαναφερθείσες ελίτ, διεκπεραιώνοντας τις επιθυμίες τους, προσδοκώντας την εύνοιά τους και μαζεύοντας τα ψίχουλα που περισσεύουν από το τραπέζι. Το μεγάλο δυστύχημα είναι ότι, εδώ, συμβιώνουν πλέον μαζί τους και τα άλλοτε κάπως υγιή τμήματα της κοινωνίας, όπως οι ηγεσίες του Συνδικαλιστικού Κινήματος.

    Όλο αυτό το κακούργο κατασκεύασμα, στηρίζεται και συντηρείται από την Ελληνική κοινωνία, η οποία κατέληξε να είναι άρρηκτα δεμένη μαζί του, αποκλειστικώς με σχέσεις συμφέροντος και διαρκούς συνδιαλλαγής.

    Εξωτερική προβολή αυτής της αισχρής πολιτικής ανωμαλίας, αποτελεί το μοχθηρό προσωπείο των ΜΜΕ και η, μέσω αυτών, χυδαία επικοινωνιακή προπαγάνδα.

    Στο εσωτερικό αυτού του αφύσικου οικοδομήματος, δεν μπορεί παρά να παράγεται αδιάκοπα κρίση αξιών και ιδεών. Κρίση αλλοίωσης των νοημάτων και παραχάραξης των εννοιών. Κρίση, η οποία μέσω της φαύλης πολιτικής, διαχέεται στην κοινωνία, διαλύοντας τον κοινωνικό ιστό και την κοινωνική συνοχή.

    Πρόκειται για ένα κατασκεύασμα, το οποίο δεν αποτελεί κάν σύστημα υπό την αληθή έννοια του όρου. Αυτό που το κάνει να φαίνεται ως σύστημα είναι, η συγκρότηση κλειστών ομάδων συμφερόντων, μεταξύ των οποίων η ισορροπία, δίνει την εντύπωση ενός λειτουργούντος κοινωνικο-πολιτικού συστήματος.

    Πρόκειται γιά μία αρένα όπου, δεν ισχύει καμμία αρχή, καμμία ιδέα, καμμία αξία. Όχι μόνο στην κορυφή αυτού του κατ' ευφημισμόν συστήματος, αλλά, σε όλη του την έκταση και το βάθος, στην κορυφή και στην κοινωνία. Πρόκειται για ένα διαρκές πλιάτσικο χωρίς κάν κανόνες έστω και μεταξύ των πλιατσικολόγων. Η ίδια η κοινωνία, ως υποκείμενο της όποιας πολιτικής, ούτε κάν υφίσταται.

    Η γελοιογραφική μορφή αυτού του χυδαίου καθεστωτικού συστήματος, προσπάθησε να καταστήσει συνυπεύθυνη την Ελληνική κοινωνία στην λεηλασία του Εθνικού πλούτου, ισχυριζόμενη ότι «μαζί τα φάγαμε», διαπράττοντας εσκεμμένα, ένα λάθος ιστορικής σημασίας.

    Και αυτό, επειδή όλοι γνωρίζουν ότι, η πολιτικο-οικονομική ελίτ, παρέλαβε την Ελληνική κοινωνία από τη Οθωμανική σκλαβιά, πολιτικώς ανήλικη και απαίδευτη και, ουδέποτε στους δύο αιώνες που πέρασαν, της επέτρεψε να ζήσει στο πλαίσιο ενός καλοήθους και ενάρετου πολιτικού συστήματος.

    Ουδέποτε την διαπαιδαγώγησε στην Δημοκρατία και τους θεσμούς της, παρ' όλο που, στο σύνολό της αυτή η ελίτ ήταν πάντα μορφωμένη και κοσμοπολίτικη.

    Αντίθετα, χρησιμοποίησε και χρησιμοποιεί έως και σήμερα αυτή την υπεροχή της και την δεσπόζουσα θέση της, γιά τον εκμαυλισμό και την διαφθορά της κοινωνίας ως άλλοθι διαιώνισης της απάτης της κλοπής και της λεηλασίας.

    Είναι αυτός, ο λόγος, που η Ελληνική κοινωνία αισθάνεται αδιάφορη και εχθρική απέναντι στις δημόσιες λειτουργίες. Θεωρεί τους κρατικούς μηχανισμούς, όχι ως φορείς κοινής συμβίωσης, αλλά, ως εργαλεία επιδίωξης της δική της νοουμένης αυτάρκειας, ως τους διάμεσους της δικής της πλευράς της συνδιαλλαγής.

    Αντιλαμβάνεται το κράτος ως ένα οιωνεί εχθρικό περιβάλλον εντός του οποίου υποχρεούται να επιζήσει και όχι να ζήσει ευημερώντας ως συλλογικότητα.

    Αυτή η ίδια κοινωνία ωστόσο, αποδέχεται τη συμμετοχή της στην έντιμη απάτη της παροχής ψήφου, έναντι ανταλλαγμάτων από τα ψίχουλα του δημόσιου πλούτου που περισσεύουν από το μεγάλο φαγοπότι. Αποδέχεται και χρησιμοποιεί το κοινό κράτος, ως λάφυρο των εκάστοτε οπαδών του κόμματος που καταλαμβάνει την εξουσία.

    Στο δεδομένο πλαίσιο αυτού του κατ' ευφημισμόν συστήματος, η έντιμη πολιτική δράση, όχι μόνο δεν συμβάλλει στην βελτίωσή του, αλλά, ενισχύει ακόμα περισσότερο την συγκεκριμένη λειτουργία του.

    Οι σχέσεις συμφέροντος που συγκροτούν και συγκρατούν σε λειτουργία αυτό το σύστημα, είναι τόσο άρρηκτα δεμένες μεταξύ τοιυς, που κάθε απόπειρα διάρρηξής τους, τις συνασπίζει και τις κάνει ισχυρότερες, ανακυκλώνοντάς τες.

    Εξ ίσου απραγματοποίητη μοιάζει, κάθε σκέψη αλλαγής της κοινωνικής νοοτροπίας με ομαλό τρόπο διά του παραδείγματος, γιά τόν λόγο ότι, δεν υπάρχουν πλέον παραδείγματα. Κι' αν ακόμα υπάρχουν, αυτό το ίδιο το σύστημα, τα καταπνίγει τα συντρίβει τα αφανίζει.

    Το πολυδαίδαλο νομικό σύστημα, δεν κάνει τίποτε άλλο παρά να προστατεύει τον υπερβάλλοντα πλούτο, να αθωώνει τον άρπαγα και να τιμωρεί παραδειγματικά τον αθώο.

    Ένα τέτοιο σύστημα, είναι ανεπίδεκτο βελτίωσης και μεταρρυθμίσεων. Οι πανίσχυροι δεσμοί συμφερόντων που έχουν αναπτυχθεί σε όλη την έκτασή του, από την βάση της Κοινωνίας έως την κορυφή του συστήματος, δεν επιτρέπουν καμμία τέτοια σκέψη.

    Μόνο μία ανεπανάληπτη οικονομική και κοινωνική καταστροφή, είναι ικανή να διαρρήξει αυτές τις σχέσεις και να σωριάσει σε ερείπια όλο αυτό το εγκληματικό οικοδόμημα.

    Μία ολοκληρωτική καταστροφή, η οποία θα συντρίψει κάτω από το ασύλληπτο βάρος των γεγονότων, όλες τις φαντασιακές σταθερές στις οποίες εκπαιδεύθηκε και αποδέχθηκε να ζεί η Ελληνική κοινωνία και τις οποίες, αρνείται πεισματικά, ακόμα και τώρα, να εγκαταλείψει.

    Μία ανυπολόγιστη καταστροφή, η οποία θα υποχρεώσει κάθε έναν ξεχωριστά να αντιληφθεί ότι, κανένα θαύμα πλέον δεν μπορεί να συμβεί ώστε να σωθεί μόνο ο ίδιος, ότι η προσωπική του μοίρα είναι κοινή με την μοίρα όλων.

    Μία σαρωτική καταστροφή του Ελλαδικού μικροσύμπαντος, που θα εξαφανίσει μαζί του και τον εγωκεντρικό μικρόκοσμο του Νεοέλληνα.

    Μία καταστροφή που θα αναδείξει την αναγκαιότητα και την αξία της Αλληλεγγύης. Όχι την αλληλεγγύη της φαμίλιας, αλλά, την Κοινωνική αλληλεγγύη, την υποχρέωση της συμμετοχής στα κοινά χωρίς σχέσεις συμφέροντος, την ευθύνη για τον αύριο των νέων γενεών.

    Τότε, πάνω από τα ερείπια, ίσως κοιτάξουμε πίσω μας με κατανόηση την συμπυκνωμένη βλακεία που ήταν κάποτε ο εαυτός μας, συνειδητοποιήσουμε ότι μόλις απελευθερωθήκαμε οριστικά από τη Οθωμανική σκλαβιά, καθαρίσουμε τα ερείπια και αρχίσουμε να χτίζουμε μία νέα πατρίδα για Έλληνες δίχως το «Νέο-».

    • ΤρελοςΠαππαςΜεΒαπτισε avatar
      ΤρελοςΠαππαςΜεΒαπτισε @ B..K.Σ. 05/05/2011 00:40:18

      respect

  43. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 04/05/2011 19:55:00

    "Το Μνημόνιο, που τα αποτελέσματά του ήδη από τον πρώτο χρόνο επιβολής του ισοδυναμούν με κοινωνική συμφορά, θα καταγραφεί στην Ιστορία ως εκείνο το «μνημειώδες» εργαλείο που χρησιμοποιήθηκε ως «μπαμπούλας» για την εφαρμογή μιας προαποφασισμένης πολιτικής."
    Ν. Μπογιόπουλος απο τον χθεσινό "ημεροδρόμο" στο Ριζοσπάστη.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ εναςάσχετος 04/05/2011 20:45:40

      «Επί τρία χρόνα βιώνω ότι ένα μέρος της στρατηγικής που ακολουθείται γιά να μάς τροκρατήσουνε, είναι και η στρατηγική του φόβου. Ο φόβος αποτελεί συστατικό στοιχείο σήμερα, του τρόπου με τον οποίο προσπαθούν αυτοί οι κύριοι οι οποίοι οδηγήσανε τη παγκόσμια οικονομία σε αυτή τη κατάσταση, να τρομοκρατήσουνε τους ανθρώπους.

      Και δυστυχώς οι κυβερνήσεις και στη χώρα μας, αντί ν’ακολουθήσουν οι πολιτικοί μία πολιτική κάθετα αντίθετη με τον φιλελεύθερο συντηρητισμό που ακολουθήθηκε τα τελευταία 30 χρόνια, προσπαθούν με τα ίδια εργαλεία, με τα ίδια ελιάτσια, ν’αντιμετωπίσουνε μία κρίση φέρνοντας πάντα στο προσκήνειο αυτούς που τη προκάλεσαν». ~Ομότιμος Καθηγητής Πολιτικού Νομικής Α.Π.Θ. Ζήσης Παπαδημητρίου: «Πως θα μπορούσε η Ελλάδα να βγει από το αδιέξοδο των κρίσεων» (απόσπασμα)

  44. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 04/05/2011 20:06:18

    Η υπαγωγή της Ελλάδας στις ρυθμίσεις του ΔΝΤ έφερε ένα κύμα οικονομικές αλλαγές όχι μόνο σε επίπεδο ΕΕ, αλλά γενικότερα στον κόσμο με τις αγορές να ασκούν de facto εξουσία και την εε να χάνεται στην πολιτική αβουλία των ηγετών της.
    Επί του παρόντος το θύμα είναι η Ελλάδα καθώς τόσο η Ιρλανδία, όσο και η Πορτογαλία κατάφεραν να ξεφύγουν με ελάχιστες απώλειες για το κοινωνικό σύνολο.
    Σε αυτή την εξέλιξη συνέβαλε σε μεγάλο βαθμό το αρνητικό παράδειγμα της Ελλάδας.
    Για την εξέλιξη έχει μεγάλη ευθύνη η σημερινή κυβέρνηση καθώς δεν μπόρεσε να υπερασπιστεί τα συμφέροντα της χώρας με τρόπο που να διασφαλίζει την εύρυθμη λειτουργία της κοινωνίας.
    Έτσι κυβέρνηση και χώρα έχουν εγκλωβιστεί σε μια αδιέξοδη πολιτική καθώς μια στροφή υπό την παρούσα κυβέρνηση θα ήταν ‘τορπιλισμός’ της πολιτικής λιτότητας που ακολουθούν αρκετές κυβερνήσεις.
    Επίσης, για πολλούς η αβεβαιότητα που προκαλεί η ανακύκλωση του ελληνικού χρέους χωρίς τέλος συμφέρει καθώς μπορούν αφενός μεν να εξυπηρετούν τα συμφέροντα τους, αφετέρου να μας χρησιμοποιούν ως άλλοθι για να προκαλούνται γεγονότα που χρειάζεται το οικονομικό σύστημα στην παρούσα φάση για να δομήσει μια νέα οικονομική πραγματικότητα .
    Οι δυνάμεις αντι- στο μνημόνιο δεν πρέπει να επιτρέψουν σε μια αδύναμη πολιτικά κυβέρνηση να μετατρέψει την Ελλάδα σε πολιτικά αδύναμη χώρα.

  45. ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
    ΑΓΡΟΤΗΣ 04/05/2011 20:33:08

    ΚΕ ΡΟΔΙΝΕ , ΠΟΙΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΞΕΧΝΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΡΟΔΟΣΑΝ , ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΚΛΕΨΑΝ , ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΡΕΖΙΛΕΨΑΝ? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΡΓΑ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΤΟ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΤΩΡΑ ΕΞ ΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ Κ.ΛΑΖΟΠΟΥΛΟΥ?ΜΗΠΩΣ ΚΑΙΡΟ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗΣ ΣΤΡΟΣ ΚΑΝ? ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟΣ ΕΝΑΣ ΧΡΟΝΟΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΛΙΤΗ? ΔΡΑΣΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΕΝΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΑΓΡΟΤΗΣ 04/05/2011 21:08:01

      Aγρότη,
      αυτή τη συζήτηση την έχουμε κάνει πολλές φορές εδώ και πολύ καιρό.
      Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου.

  46. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 04/05/2011 20:42:02

    ο Στρος "κοπράνος" Καν στύβει σα λεμονόκουπα τον Γιώργο μας και τον πετάει

  47. axilleas-larissa avatar
    axilleas-larissa 04/05/2011 20:45:03

    ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!!!
    ΑΝΤΩΝΗ ΤΡΑΒΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΣΥΡΕ ΣΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΤΟ ΓΑΠ.
    ΕΛΕΟΣ.ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ!!!

  48. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 04/05/2011 20:56:43

    και στη Γερμανία το ίδιο. Γερμανοί φίλοι μου με ρωτάνε πόσο καλά προχωράμε (!), αφού εκεί ο ΓΑΠ χαίρει μεγάλης εκτίμησης και τα τευτονικά ΜΜΕ τον εκθειάζουν για τα austerity measures και την τόλμη του! Άντε να εξηγάω ότι δεν είναι έτσι... κουραστικό να τους αναλύω πως είμαστε χειρότερα από λατινοαμερικάνικη χώρα..

  49. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 04/05/2011 21:12:27

    Λέγονται υπερβολές, δεν λέγονται;
    Και προφανώς το "λεφτά υπάρχουν" δεν ήταν μια απλή υπερβολή...

  50. Τζώννη Μπη Γκουντ avatar
    Τζώννη Μπη Γκουντ 04/05/2011 21:17:28

    http://www.antibaro.gr/forum/3000

    Αποκάλυψε ο Λάκης Λαζόπουλος τη δήλωση Στρος Καν ότι από το Νοέμβριο-Δεκέμβριο του 2009 ο πρωθυπουργός Γ.Α. Παπανδρέου ζήτησε «υπόγεια» να προσφύγει στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο.

    Το «υπόγεια», προσωπικά, δε με ενδιαφέρει και τόσο. Διότι κάτι τέτοιο δεν μπορούσε να γίνει υπό το φως της δημοσιότητας. Αυτά πρώτα τα ρυθμίζεις και μετά τα ανακοινώνεις.

    Υπάρχει όμως κάτι άλλο.
    Εφόσον από το Νοέμβριο-Δεκέμβριο του 2009 ήταν αυτές οι αποφάσεις της κυβέρνησης τότε μήπως πράγματι εκεί εντάσσονταν οι δηλώσεις περί Τιτανικού και περί πιστολιού στο τραπέζι; μήπως έγινε μία εσκεμμένη και ενσυνείδητη προσπάθεια να βληθεί η δημόσια εικόνα της χώρας;

    Θυμίζουμε τα εξής, όλα από το Bloomberg

    1. Αναφορά του ότι από τα 18 δις που προμηθεύτηκε η Ελλάδα τον Ιανουάριο, Φεβρουάριο και Μάρτιο του 2010, ΖΗΜΙΩΘΗΚΕ το ελληνικό δημόσιο από τους παρεπόμενους τόκους κατά 13 δισεκατομύρια ευρώ. (για να γίνει μία σύγκριση. Τόσα περίιπου είναι τα χρήματα που θα αποκομίσουν από τα ΝΕΑ και ΕΠΙΠΛΕΟΝ του Μνημονίου μέτρα για το 2011, λόγω της υστέρησης εσόδων τους τελευταίους μήνες του 2010 και τους δύο πρώτους μήνες του 2011)

    2. Τα πενταετή και δεκαετή spreads, για να θυμηθούμε πότε εκτινάχθηκαν. Τα γραφήματα μιλάνε από μόνα τους



    March 31 (Bloomberg) -- Greece may pay about 13 billion euros ($17.5 billion) more in interest over the life of the debt it sells this year than it would have if yields had stayed at their pre-crisis levels relative to Germany’s, according to data compiled by Bloomberg and Credit Agricole SA.

    http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=newsarchive&sid=abe8dI8cbaKM


    grbonds_5years_

    http://www.bloomberg.com/apps/quote?ticker=GGGB5YR:IND

    grbonds_5years

    http://www.bloomberg.com/apps/quote?ticker=GGGB10YR:IND

  51. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 04/05/2011 21:42:36

    Υπό κανονικές συνθήκες, η αποκάλυψη έπρεπε να οδηγήσει σε πρόταση μομφής. Δεν ξέρω αν συζητείται ενδοκομματικώς. Η σημερινή αντίδραση της ΝΔ ήταν δυσανάλογη της βαρύτητας του θέματος. Γιατί άραγε; Συμβαίνει κάτι άλλο που δε γνωρίζουμε;
    Το ζήτημα είναι ποιος είναι ο υπεύθυνος της διαρροής.
    -Μήπως εντάσσεται στο παιχνίδι της οικουμενικής κυβέρνησης εθνικής σωτηρίας;
    -Μήπως εντάσσεται στα πλαίσια πίεσης στο Γιώργο γιατί δεν προχωράνε οι "μεταρρυθμίσεις" και το πρόγραμμα εκποίησης των 50δις;
    -Μήπως ήταν Γαλλικά αντίποινα και στο Γιώργο και στον Στρος Καν?
    -Μήπως ήταν ενδοκομματική μαχαιριά;
    Ποιός βολεύεται? Τα μέσα πάντως το έπαιξαν μεν αλλά μάλλον δεν το σήκωσαν το θέμα.
    Ο ΓΑΠ πάντως δε θέλει επουδενί να χρεωθεί ένα νέο "Δυστυχώς επτωχεύσαμεν".

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 04/05/2011 21:53:35

      Γιάννη,
      αν το ΠΑΣΟΚ ήταν στην αντιπολίτευση:
      1. θα ζητούσαν την παραίτηση του πρωθυπουργού
      2. θα υπέβαλλαν πρόταση μομφής εναντίον της κυβέρνησης
      3. Μαζί με τα φερέφωνά τους θα απαιτούσαν εκλογές.
      4. Θα επισκεπτόταν τον Πρόεδρο του Αρείου Πάγου για να δώσει εντολή να ερευνηθεί αν διαπράχθησαν ποινικά αδικήματα

      και άλλα...

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 04/05/2011 22:16:37

        Κι αν ο Καραμανλής ήταν πρωθυπουργός απόψε μπορεί να καιγόταν το κέντρο της Αθήνας. Αυτό είναι βέβαιο.
        Μου είναι κάπως ακατανόητη, ομολογώ, αυτή η αντιπολιτευτική κομψότητα...Σκληρή αντιπολίτευση δε σημαίνει κατ' ανάγκη πεζοδρόμιο. Μάλλον θα έπρεπε να κάνει δήλωση ο Σαμαράς σήμερα, για να μην πω χτες το βράδυ, και να θέσει τον πρωθυπουργό προ τον τεράστιων ευθυνών του.
        Εκτός κι αναμένεται βαρυσήμαντη τοποθέτηση των αντιπροέδρων...

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Κώστας Ροδινός 05/05/2011 08:45:46

        Κώστα,ποιος εμποδίζει τον κύριο Σαμαρά να κάνει το ίδιο;
        Θα ήταν ανεύθυνη μια τέτοιου είδους στάση;
        Πως θα έκρινε ο Ελληνικός λαός τότε τον κύριο Σαμαρά;
        Σα λαοπλάνο,ή σαν τολμηρό αρχηγό που ζητεί τα αυτονόητα;
        Πολιτικές σκοπιμότητες θα υπάρχουν πάντα,το timing όμως είναι υψηλή τέχνη που δεν κατέχουν οι περισσότεροι!

        • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
          Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 05/05/2011 08:47:24

          Στον Κώστα Ροδινό απευθύνομαι.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 05/05/2011 11:07:44

            Mακεδόνα,
            δεν έχω απαντήσεις στο πρώτο ερώτημά σου...
            Και την τελευταία πρότασή σου την προσυπογράφω

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Γιάννης Φαίλτωρ 04/05/2011 22:30:39

      "Οικουμενικής κυβέρνησης εθνικής σωτηρίας"; Όχι βέβαια! Οικουμενικής κυβέρνησης εθνικής Συνενοχής. Με το ΓΑΠ και τα εξαπτέρυγά του σωτηρία δεν υπάρχει, λείπει μόνον ο παπάς για τα παραπέρα!

  52. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 04/05/2011 21:44:26

    Tζώννυ,
    Το ερώτημα είναι αν αυτά που έλεγε δημοσίως, προετοίμαζαν το έδαφος για αυτά που συζητούσε στο παρασκήνιο.
    Και δυστυχώς φαίνεται οτι έτσι έγινε...

  53. Γ.Κ avatar
    Γ.Κ 04/05/2011 21:45:48

    "Η συγκέντρωση είχε καθαρά χαρακτήρα εναντίον των πολιτικών και της κυβέρνησης και όχι εναντίων των λαθρομεταναστών" Ολα τα άλλα καλά αλλά αυτό τι το ήθελες

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Γ.Κ 05/05/2011 21:24:47

      @Γ.Κ. Είναι αυτολεξί μεταφορά από το Δελτίο Εγκληματικότητας Αλλοδαπών.

  54. aristotelis avatar
    aristotelis 04/05/2011 22:15:48

    Φίλοι μου, έχω γράψει αρκετές φορές στο antinews και ξέρετε τις απόψεις μου. Δυστυχώς σηκώνω τα χέρια ψηλά. Νομίζω ότι αυτοβαυκαλιζόμαστε εδώ στο Antinews λέγοντας τα αυτονόητα. Μόλις επέστρεψα από σπίτι αδελφικού φίλου ο οποίος κατά την διάρκεια μιας πολύ γρήγορης συζήτησης για τα πολιτικά με ρώτησε καλά ποιος ψηφίζει Σαμαρά..; Σημειωτέον είχε ψηφίσει Πολιτική Ανοιξη στις αρχές της δεκαετίας του 90 όταν όλοι τότε στην παρέα (φοιτητές στο Ε.Μ.Π και μέλη της τότε πανίσχυρης ΔΑΠ στρέφαμε τα βέλη μας ενάντια στην κίνηση Σαμαρα) Δεν ήταν κακοπροαίρετος αλλά αποδεικνύεται για μια ακόμη φορά το τεράστιο έλλειμα επικοινωνίας της Ν.Δ Εχουν καταφέρει και περάσει σε ένα πολύ μεγάλο κομμάτι αποτελούμενο από μοντέρνους μορφωμένους ανθρώπους ότι ο ΓΑΠ αλλάζει την Ελλάδα. Εμείς εδώ μόνοι μας τα λέμε, μόνοι μας τα ακούμε. Δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να γίνει..Μα τόση πλύση εγκεφάλου. Πρέπει επιτέλους να παίξουμε έξυπνα (για τα τζιμάνια της Ν.Δ το λέω) και να χτυπήσουμε στην επικοινωνία. Εκεί κερδίζονται οι σύγχρονοι πόλεμοι και αυτον κινδυνεύουμε να τον χάσουμε πριν καν κατεβούμε στο πεδίο της μάχης. Ποτέ αλλοτε ένας ηγέτης δεν επιβεβαιώνεται τόσο πανηγυρικά μέσα σε τόσο σύντομο διάστημα (αναφέρομαι στο όχι Σαμαρά) και παρόλ' αυτά δεν έχει την ανάλογη απήχηση. Και το λέω εγώ αυτό που προτιμούσα την Ντόρα για αρχηγό και επιπλέον ήμουν επιφυλακτικός απέναντι στην στάση Σαμαρά. Αλλά εγώ μπαίνω στο Internet, διαβάζω sites, ξεκοκκαλίζω εφημερίδες και σίγουρα αυτό κάνουν οι περισσότεροι από αυτους που γράφουν εδώ. Το θέμα είναι τι γίνεται με τους υπόλοιπους...;

  55. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 04/05/2011 22:19:54

    Αγαπητέ Κώστα Ροδινέ, περιεκτικός και εύστοχος, όπως πάντα! Και τα ερωτήματα εικάζω ρητορικά, για να μας θυμίζεις πως αυτά από εδώ μέσα στο antinews, έχουν απαντηθεί αρκετά ενωρίς. Το γιατί και το πώς έγινε το έγκλημα, αυτονόητο. Βρήκαν τον καταλληλότερο και ως Ι Q και ως ελαστικότατη συνείδηση, τον πλάσαραν καταλλήλως και το πέτυχαν.
    Το γιατί τώρα η αποκάλυψη του Ντομινίκ; Ε, αυτό έχει κάποιες αναγνώσεις, περισσότερες της μιας: Ή δεν τον χρειάζονται πια- τη στυμμένη λεμονόφλουδα την πετάς-, ή στο πρόσωπό του είδαν έναν υπερβάλλοντα ζήλο να δώσει περισσότερα και από όσα εκείνοι ήθελαν και τρόμαξαν, ή ο γαλλογερμανικός άξονας έχει ραγίσει και φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό το Γιάννη.
    Όπως και να έχει, προσωπικά δεν ικανοποιούμαι με κανένα ειδικό δικαστήριο. Το 7-6 δεν το ξεχνώ.
    Θα ήθελα, από έναν συνειδησιακά επαναστατημένο λαό μια καθαρόαιμη καταδίκη για εθνική προδοσία, με παράλληλη ανακήρυξη του χρέους ως μη αποδεκτού, αφού βεβαιωμένα πια κατασκευάστηκε όχι από το λαό, αλλά από τους εντολοδόχους. Τίποτα άλλο!

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Αφροδίτη 04/05/2011 23:07:49

      με το 7-6 σταθηκαμε τυχεροι
      η εντολη τοτε ηταν να πεσει ο Ανδρεας παντι τροπω,
      τα εγραψαν εκ των υστερων οι 'εξ'απορρητων' που ανελαβαν να την εκτελεσουν
      τοτε δεν περασε αλλα οι τυποι επανηλθαν
      με επιθετα και κομματα-τσιφλικια χασαμε τη μπαλα
      ιστορικα το μεγαλυτερο λαθος του ο'τι αφησε στα παιδια του το ονομα του
      επρεπε να ηταν προσεκτικοτερος

  56. man8os avatar
    man8os 04/05/2011 23:20:10

    Για το θεμα του μνημονιου πρεπει να γινει δικη και οι υπευθηνοι να φυλακιστουν χωρις δικαιωμα ασυλιας.

  57. Orestios avatar
    Orestios 04/05/2011 23:25:09

    Στο κρεβάτι του Προκρούστη θα βρει τον Νεανία

  58. ΤρελοςΠαππαςΜεΒαπτισε avatar
    ΤρελοςΠαππαςΜεΒαπτισε 04/05/2011 23:36:40

    μηπως εννοεις:
    "οπου ανθρωπος καμηλιερης των περιστασεων
    κυβερνησε την ελλαδα"?

  59. nickvel avatar
    nickvel 05/05/2011 03:42:07

    ΚΥΡΙΟΙ ΔΕΝ ΘΕΜΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΞΩΦΘΑΛΜΟ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕ Η ΝΔ.
    ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ Η ΝΔ ΝΑ ΔΕΙΞΗ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΛΥΚΙΑ ΕΞΟΥΣΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΑΜΜΕΣΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΜΟΜΦΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ ΔΙΟΤΙ ΠΑΡΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΣΥΜΦΩΝΩΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΛΟΓΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ.
    NIC

  60. Απορία avatar
    Απορία 05/05/2011 10:41:41

    "Το «λεφτά υπάρχουν» μπορεί και του το συγχωρέσει ο κόσμος γιατί προεκλογικά λέγονται και υπερβολές."

    Κύτταξε αγαπητέ έτσι όμως δεν μπορεί να δουλέψει η δημοκρατία.
    Τι πάει να πει υπερβολή. Εθίζουμε τον κόσμο στο ψέμμα και στη παραμύθα και μετά του ζητάμε και τα ρέστα.

    Π.χ. το ΠΑΣΟΚ έλεγε "μα είχαμε στο πρόγραμμα ότι θα δώσουμε ιθαγένεια στους λαθρομετανάστες και αυτό υλοποιούμε".

    Εν ολίγοις ο κόσμος έχει εθιστεί στα προεκλογικά ψέματα. Του πετάμε ένα πιθανό ψέμμα που του αρέσει "λεφτά υπάρχουν" και μια απίθανη "αλήθεια" που δεν του αρέσει "θα δώσουμε σε όλους τους σομαλούς ελληνική ιθαγένεια".

    Στο τέλος δεν υλοποιούμε το πιθανό ψέμμα γιατί είναι ψέμμα αλλά το πλασάρουμε σαν προεκλογική υπερβολή, που λες, αλλά υλοποιούμε και την απίθανη αλήθεια. Στο τέλος ζητάμε και τα ρέστα από τον λαό γιατι διαμαρτύρεται αφού υλοποιήσαμε αυτά που είχαμε στο "πρόγραμμα" μας.

    Δεν περπατάει πλέον έτσι η χώρα πατριώτες. Δεν περπατάει που να χτυπιόμαστε κάτω σαν χταπόδια.

    Ένα πράγμα πρέπει να κάνει ο Σαμαράς. Να ξαναλειτουργήσει τους δημοκρατικούς θεσμούς που κατάρρευσαν όλα αυτά τα χρόνια της βελούδινης δικτατορίας της μεταπολίτευσης.

    Εαν δεν το κάνει καλύτερα να καθήσει σπίτι του γιατί θα τον φάει ζωντανό η διαπλοκή που ούτως ή άλλως δεν τον "πάει" και πολύ...

  61. Χρόνης avatar
    Χρόνης 05/05/2011 10:50:19

    Μία επισήμανση να κάνω:
    Το επίμαχο σημείο της συνέντευξης του κυρίου ΔΝΤ, ήταν λογοκριμένο ή όχι;
    Γιατί ήταν λογοκριμένο;
    Μήπως διυλίζουμε τον κώνωπα και καταπίνουμε την κάμηλο;
    Την καλημέρα μου...

  62. Απολλώνιος avatar
    Απολλώνιος 05/05/2011 21:15:38

    Ειχα κρατημένη την παρακάτω είδηση, από τα "ψιλά" των εφημερίδων πριν από ένα χρόνο ακριβώς, πέρασε τότε απαρατήρητη. Όμως όποιος έχει κρίση, καταλαβαίνει τι σημαίνει, και σε ποιούς υποδουλωθήκαμε άμεσα...
    Από ΤΟ ΒΗΜΑ 18 Μαϊου 2010 (λίγο μετά το Μνημόνιό μας):

    " «Φρένο» στο δανεισμό χωρών με χρέος άνω του 100% του ΑΕΠ από το ΔΝΤ βάζουν οι ΗΠΑ
    Ουάσινγκτον
    Η αμερικανική κυβέρνηση θα μπλοκάρει τα πακέτα διάσωσης του ΔΝΤ, σε περίπτωση που θα θεωρεί ότι οι χώρες που εντάσσονται σε αυτά αδυνατούν να τα αποπληρώσουν, σύμφωνα με μέτρο που ψήφισε (με 94 ψήφους υπέρ και 0 κατά) η Γερουσία των ΗΠΑ τη Δευτέρα.

    Μία σειρά από πακέτα διάσωσης για εταιρείες του χρηματοοικονομικού και όχι μόνο κλάδου κατά τη διετία 2008-2009 έχει ξεσηκώσει τις έντονες αντιδράσεις της αμερικανικής κοινής γνώμης, με αποτέλεσμα πολλοί βουλευτές και γερουσιαστές να δηλώνουν απρόθυμοι να στηρίξουν τώρα τις υπερχρεωμένες χώρες.

    Η ΕΕ έχει ζητήσει από το ΔΝΤ να παρέχει έως 310 δισ. δολάρια, στο πλαίσιο του προγράμματος στήριξης της ευρωπαϊκής οικονομίας ύψους 1 τρισ. δολαρίων, ώστε να αποτρέψει την εξάπλωση της ελληνικής κρίσης χρέους σε άλλες χώρες της ευρωζώνης με υψηλά ελλείμματα, όπως η Ισπανία και η Πορτογαλία.

    Η αμερικανική κυβέρνηση είναι ο μεγαλύτερος μέτοχος του ΔΝΤ και έχει το δικαίωμα αρνησικυρίας (βέτο), ώστε να εμποδίζει όποιες αποφάσεις επιθυμεί, αν και δεν έχει κάνει τέτοιο έως σήμερα.

    Το μέτρο, που πρότεινε Ρεπουμπλικανός γερουσιαστής, ορίζει ότι ο εκπρόσωπος των ΗΠΑ στο ΔΝΤ θα αποφασίσει αν είναι πιθανή η αποπληρωμή των δανείων που δίνει το ΔΝΤ σε χώρες όπου το κρατικό χρέος υπερβαίνει το 100% του ΑΕΠ.

    Εάν κρίνει ότι το δάνειο μάλλον δεν θα επιστραφεί, τότε θα μπορεί να ασκεί το δικαίωμα βέτο.

    Το μέτρο αυτό είναι τμήμα των αλλαγών που σχεδιάζονται στη ρύθμιση και την εποπτεία των χρηματοοικονομικών αγορών, οι οποίες ενδέχεται να ξεκαθαρίσουν αυτή την εβδομάδα στην αμερικανική Γερουσία.

    Εν συνεχεία, θα πρέπει οι απαραίτητες αλλαγές με βάση και μία αντίστοιχη διάταξη που πέρασε από τη Βουλή των Αντιπροσώπων τον περασμένο Δεκέμβριο, πριν υπογραφεί από τον Αμερικανό πρόεδρο Μπαράκ Ομπάμα και γίνει νόμος.

    Ο αρμόδιος Γερουσιαστής των Δημοκρατικών για τη μεταρρύθμιση των ρυθμιστικών κανόνων είπε ότι στηρίζει τη «ρήτρα ΔΝΤ», αλλά προσέθεσε ότι ίσως θα πρέπει να γίνουν ορισμένες τροποποιήσεις μέσα στις ερχόμενες εβδομάδες. "