#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/06/2010 19:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άσχημα μαντάτα για το …κόμμα της κ. Μπακογιάννη!



Δεν ξεκινήσαμε καλά!

Καθόλου καλά!

Η ελπίς της πατρίδος, το πολυθρυλούμενο  κόμμα, που θα φέρει τα πάνω κάτω στα πολιτικά πράγματα της χώρας ανατρέποντας συθέμελα το πολιτικό σκηνικό της χώρας, μόλις και μετά βίας στην πρώτη του δημοσκοπική καταγραφή συγκεντρώνει  το 3.5% των προτιμήσεων του εκλογικού σώματος;

Ποιος το λέει αυτό;

Μα η δημοσκόπηση που δημοσιεύει αύριο η Real  News , των κυρίων Χατζηνικολάου και Κουρή (για να μην ξεχνιόμαστε).

Και επειδή το 3.5%, είναι αποκαρδιωτικό  και σχεδόν απαγορευτικό για να ιδρύσεις κόμμα,  είπανε να το αυγατίσουνε λίγο και έτσι πρόσθεσαν και ένα επί πλέον 7.3% που λέει ότι …μάλλον θα το ψηφίσει!!!

Σημειώστε και ένα άλλο στοιχείο που αναμένεται να προκαλέσει εκρήξεις. Το 20% των ψηφοφόρων του ΛΑΟΣ, λοξοκοιτάζουν προς το κόμμα (όταν, εάν και εφ΄ όσον δημιουργηθεί) της κυρίας Μπακογιάννη.

Είμαι βέβαιος ότι θα πέσει μεγάλος διχασμός στην Πολυκατοικία της Αραβαντινού  όταν συναντηθεί ο πάτερ φαμίλιας με το πραγματικό και το πολιτικό του παιδί.

Στηρίζοντας το ένα, μπορεί να τα ξεπαστρέψει και τα δυο!

Και είναι μεγάλο το δίλημμα, γιατί τουλάχιστον το ένα το είχαν για σίγουρο!

Να υπενθυμίσω ότι ένα άλλο κόμμα , το  ΚΕΠ του κ. Αβραμόπουλου,  ξεκίνησε με ένα αξιοπρεπές ποσοστό του 15%.  Άσχετα, αν μετά το  έπνιξαν οι δημοσκοπήσεις και δεν κατέβηκε ποτέ στις εκλογές.

Με τέτοιες δημοσκοπικές εκτιμήσεις, η κυρία Μπακογιάννη δεν έχει καμιά τύχη και θα το σκεφτεί  εκ νέου το εγχείρημα. Βέβαια η ματαιοδοξία της είναι τέτοια, που κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει το ενδεχόμενο να το διαπράξει.

Αν, όμως, στη φάση αυτή, καταγράφει αυτά τα ποσοστά, θα πρέπει κανένας να είναι ο ορισμός της αισιοδοξίας για να ελπίζει σε κανένα θαύμα.

Και όσο η οικονομική συγκυρία θα εντείνεται, ο λαός θα θυμάται ότι η κα. Μπακογιάννη, είπε ναι στα μέτρα της Κυβέρνησης Παπανδρέου.

Αν συνεχίσει έτσι, το πιθανότερο είναι να τη δούμε….υπουργό του κ. Παπανδρέου γιατί με  τέτοια ποσοστά δύσκολα θα βρει στελέχη να την ακολουθήσουν. Ακόμα και ο Κυριάκος θα το σκεφτεί!

Λοξίας

(FactorX: δεν αντέχω και θα ξαναθυμίσω την μειοψηφία του 1% Ευρυτανίας – Χανίων)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 19/06/2010 19:52:21

    Ο Κυριακος θα φυγει αναγκαστικα. Θα του ριξει μια κλωτσια ο Μανωλης...

  2. nandia avatar
    nandia 19/06/2010 19:57:17

    Η Ντόρα απλά περιμένει κάτι. Είναι έξυπνος άνθρωπος, παρακολουθεί τα πάντα και έχει κύκλο στα τζάκια της Πολιτικής.Δεν πιστέυω ότι, θα φτιάξει κόμμα πρίν της εκλογές της Αυτοδιοίκησης.Οι εκλογές του Οκτωβρίου είναι ορόσημο για τα μελλοντικά σχεδιά της.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ nandia 19/06/2010 20:01:26

      7 και 14/11 θα γίνουν οι εκλογές. Μέχρι τότε θα προσπαθεί να δίνει καμιά συνεντευξούλα αξιοποιώντας τα κονέ που έχει στα ΜΜΕ της διαπλοκής. Γιατί αλλιώς θα ξεχάσουμε τη συμπαθέστατη και γλυκιά (μπρρρρ) φατσούλα της...

    • lpap avatar
      lpap @ nandia 20/06/2010 15:49:53

      Όταν γίνουν εκλογές η Ντόρα θα δει απέξω τη Βουλή. Αν κι όλοι θα καταποντιστούν, γνώμη μου. Το πολύ παραπάνω που μπορεί να κάνει είναι να συμμετέχει σε καμιά κυβέρνηση συνασπισμού. Και μόνο αυτό. ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. Το σύστημα δεν αντέχει άλλους τέτοιους πολιτικούς. Τελειώσανε και πάμε για άλλα. Ποια; μμμ αγνοώ..αλλά σίγουρα θα ρθουν κι άλλα. Σήμερα συνάντησα το β. Νεράντζη στο κέντρο της Αθήνας κι αργότερα τον άκουσα στο ραδιόφωνο..εκλέγεται από το 1974!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!μια ζωή βουλευτής και δεν είναι ο μόνος. Συμπαθής δε λέω κι αξιοπρεπής, αλλά πολλά χρόνια δεν είναι; Μια ολόκληρη ζωή, με προνόμια και όπως πάνε τα πράγματα..βασιλική σύνταξη.. Φτάνει. Τι νέο να φέρει ένα παλιό και φθαρμένο υλικό; Κάποτε όλοι εξαντλούμαστε.Αυτοί ποτέ; Τι να πω!!

  3. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 19/06/2010 19:59:59

    Δεν αντέχω να μην επισημάνω για μία ακόμα φορά τον προβοκατόρικο ρόλο της εφημερίδας REAL NEWS του Χατζηνικολάου που μαζί με την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ έχουν γίνει οι πιο φιλοΜητσοτακικές εφημερίδες που είχαμε ποτέ. Όποιος αγοράζει τις εφημερίδες αυτές ρίχνει νερό στο μυλό των υπονομευτών του Σαμαρά και της τεράστιας προσπάθειας που κάνει για αναγέννηση της παράταξης.

    • nandia avatar
      nandia @ ΓΙΑΝΝΗΣ 19/06/2010 20:06:35

      Έχουν τα πάντα φίλε μου γιατί πολύ απλά η Νέα Δημοκρατία τα τελευταία χρόνια το έριξε στην ίντριγκα.Όποιος είναι μάγκας έχει τον δικό του entepreneur!!!!

      • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
        MΑΝΩΛΗΣ Μ @ nandia 21/06/2010 16:32:16

        enterpreneur = επιχειρηματίας

  4. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 19/06/2010 20:04:25

    Καλά η φωτό διπλα-δίπλα με τον Άδωνι υπονοεί τίποτα;...

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Αγανάκτηση 19/06/2010 20:06:18

      Εδώ κάνει την προσωπική της επανάσταση ΨΗΦΙΖΟΝΤΑΣ ΝΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ

      και ο Γεωργιάδης δίπλα υπομειδιά

    • anonymos avatar
      anonymos @ Αγανάκτηση 20/06/2010 11:11:10

      Μαύρος σκύλος-ασπρος σκύλος

  5. man8os avatar
    man8os 19/06/2010 20:06:29

    Μια μικρη ερωτηση. Εστω οτι το ποσοστο της ΝΔ που στηριζει Μπακογιαννη ειναι 20% (Ας παρακαμψουμε το ΛΑΟΣ για να απλοποιηθει η εξισωση).
    Εστω το αποτελεσμα της Ντορας ειναι 10% στο εκλογικο σωμα. Εα το 20% της ΝΔ+ΛΑΟΣ ειναι 10% τοτε το 100% ειναι 50. Μας δουλευουν? Εστω το ΛΑΟΣ =6 ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ Η ΝΔ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 44?

    Οποτε υπαρχουν παρατηρησεις.
    1) Εχει υπερεκτημηθει η επηροη της Ντορας στην ΝΔ.
    2) Το δειγμα ειναι ΛΑΘΟΣ! Σε πανεθνικη κλιμακα το ΠΑΣΟΚ προηγητε. Αρα μας δουλευουν οι δημοσκοποι. Δεν γινετε η ΝΔ να εχει τοσο μεγαλο ποσοστο!

    Θα μου πειτε οτι υπαρχουν και αναποφασιστοι σε αυτο το τμημα τους οποιους δεν εχω μετρησει.
    Εστω χ οι αναποφασιστοι. Και ας δωσουμε τα νουμερα που νομιζω οτι ισχυουνγια τα ποσοστα των κομματων ψ=ωστε να ειναι εφικτη η εξισωση.
    24*33/100+6*20/100=6
    Καλα μας δουλευουν? Ποιο 4,5 % τον ανενταχτων που σιχαινονται τους πολιτικους θα ψηφιζε Ντορα? Οποιος εχει καποια εξηγηση τον παρακαλω να με βοηθησει να καταλαβω, αν εγω ειμαι λαθος η η δημοσκοπιση εχει αδυναμιες.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ man8os 19/06/2010 21:14:25

      Μάνθο, η δημοσκόπηση δεν έχει αδυναμίες.Είναι κατευθυνόμενη από ένα κατευθυνόμενο μέσο. Μην προσπαθείς να βγάλεις άκρη.Ρώτα μόνο πόσοι από εδώ, έχουν πάρει μέρος σε δημοσκοπήσεις.Πιο καλό δείγμα μπορείς να πάρεις από μέσο με 500 σχόλια την ημέρα.

      • anonymos avatar
        anonymos @ ΒΡΑΧΟΣ 20/06/2010 11:13:05

        Τόσο αυτή όσο και η προηγούμενη δημοσκόπηση είναι σικε απο καραδιαπλεκόμενους δημοσιογράφους και εταιρείες.
        Ουδείς τους πιστεύει.

    • zackii avatar
      zackii @ man8os 19/06/2010 21:58:39

      Είναι δύσκολο ο πάντα εύπιστος Έλληνας να μην δώσει δεύτερη ευκαιρία ακόμα και στο σφαγέα του. Εγώ την δημοσκόπηση που δίνει 28% στο ΠΑΣΟΚ την πιστεύω. Μετά από 50 χρόνια πιστεύω πως ξέρω πως σκέφτεται ο Έλληνας. Μην έχετε πολλές ελπίδες..εκτός και δώσει όραμα ο Σαμαράς κι όχι αυτά που λέει τώρα που δείχνουν ότι τα έχει βρει με τον ακατανόμαστο. Θέλει κάτι ριζοσπαστικό για να έλξεις τις μάζες..

      • man8os avatar
        man8os @ zackii 19/06/2010 22:01:52

        @zackii
        Αυτη τη στιγμη τα ποσοστα εχουν καπως ετσι
        ΠΑΣΟΚ 40
        ΝΔ 33
        ΚΚΕ 9
        ΛΑΟΣ 6
        ΣΥΝ 4
        ΟΙΚ 3

      • anonymos avatar
        anonymos @ zackii 20/06/2010 11:14:11

        Και γω συμφωνω απλώς ξέχασε και έβαλε ενα μηδενικό παραπάνω στο Πασοκ

  6. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 19/06/2010 20:39:33

    ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΜΑΣ ΠΑΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΧΑΝΙΑ;...
    ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΓΥΡΙΖΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ.

  7. GreenHorses avatar
    GreenHorses 19/06/2010 21:03:56

    10% δεν είναι και λίγο, μάλιστα το βλέπω και αρκετά μεγάλο. Αυτός ο νικολάκης πολύ λιβάνισμα στην ντόρα.

  8. nbechr avatar
    nbechr 19/06/2010 22:19:51

    Κανείς δεν ασχολείται με το θέμα σου . Απλά ο Αντώνης αρχισε τούς συμβιβασμούς. Ολα καλά με τον Μητσοτάκη , όλα καλα με τον Καραμανλή.

    • nbechr avatar
      nbechr @ nbechr 19/06/2010 23:00:48

      Ειλικρινά κανείς δεν ασχολείται.
      Γιατί τόση επιμονή ;

      • Lewnidas avatar
        Lewnidas @ nbechr 20/06/2010 00:03:20

        ενα ονειρο γινεται πραγματικοτητα! δεν μπορουμε να το αφησουμε ετσι. να μας λετε τι κανει αυτος ο πολιτικος ογκολιθος

  9. πολίτης avatar
    πολίτης 19/06/2010 23:40:47

    3,5%; Πού τους βρήκε;

    • greenhorses avatar
      greenhorses @ πολίτης 20/06/2010 08:13:53

      3,5% είναι οι σίγουροι και καλά στην βουλή θα μπούμε!

      • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
        MΑΝΩΛΗΣ Μ @ greenhorses 21/06/2010 16:37:29

        Το ποσοστό της στην πραγματικότητα και σε συνθήκες πόλωσης δεν πρέπει να ξεπερνά το 2,2% με 2,3%

  10. thouthou avatar
    thouthou 19/06/2010 23:54:28

    Έλα ντε, γιατί τόση επιμονή σε κάτι ανύπαρκτο;
    Εγώ που είμαι "αρκούδα" (κατά Φαήλο) του ΛΑΟΣ, γελάω μόνο με την σκέψη ότι μπορεί η Ντόρα να κάνει κόμμα... 20% των ψηφοφόρων του ΛΑΟΣ; Αν στην ΝΔ υπάρχει πλέον ένα 5-10% που την θυμάται ακόμη, στον ΛΑΟΣ ίσως υπάρχει ένα 20% που δεν την βρίζει ακόμη... Μιλάμε για ψηφοφορική δυναμική, εκτός των πολιτικών ντριμπλων του Καρατζαφέρη...
    Ας το ξαναπούμε: το δήθεν κόμμα της Ντόρας είναι ένα όχημα που θα χρησιμοποιεί για να την κρατά στο πολιτικό σκηνικό.
    Η Ντόρα είναι παρελθόν. Μην την επαναφέρετε στο προσκήνιο χωρίς λόγο. Υπάρχουν πολύ σοβαρότερα θέματα να αντιμετωπίσουμε, άσχετα τί θέλουν να κάνουν οι δημοσιογράφοι...
    Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γελάμε ακόμη με το πολύ παλιό ανέκδοτο: "σοβαρή δημοσκόπηση"...

  11. DOC avatar
    DOC 20/06/2010 00:21:27

    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ,ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΕΠΙΤΙΜΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ Ν.Δ. ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΝΤΟΡΙΤΣΑΣ ΤΗΝ ΞΕΡΟΥΜΕ. ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΙΕΡΑ ΤΗΣ,ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑΡΧΙΑ ΤΗΣ Ν.Δ. ΜΕ ΣΤΟΧΟ ΤΟ ΑΡΧΗΓΗΛΙΚΙ,ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΗ ΧΩΡΑ. ΑΦΟΥ,ΕΥΤΥΧΩΣ,ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΗΣ Ν.Δ.,ΙΩΡΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΟΜΜΑ. ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΗΘΕΛΑΝ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ,ΤΗ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΟΥ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΑΝ ΜΕ ΤΑ,ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ,ΓΙΟΥΣΟΥΦΑΚΙΑ ΤΟΥΣ. Π.Χ.,ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ,ΜΑΥΡΟΚΟΡΔΑΤΟΣ,ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ,ΑΒΕΡΩΦ(ΝΑΙ),ΟΙ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ,ΟΙ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΔΕΣ,Ο ΣΗΜΙΤΗΣ,ΟΙ ΔΙΚΤΑΤΟΡΕΣ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ... ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΕΝΑΣ Ή ΜΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗ ΧΑΡΙΣΤΙΚΗ ΒΟΛΗ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ, Ο ΡΟΛΟΣ ΠΕΦΤΕΙ ΣΤΟΝ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΝΤΟΡΙΤΣΑ. ΑΝ ΠΑΝΕ ΣΤΡΑΒΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΑΣ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ,ΠΙΘΑΝΟΝ ΜΕ ΝΕΟ ΚΟΜΜΑ,ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ ΩΣ Η ΜΟΝΗ ΕΛΠΙΔΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΠΟ,ΕΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΛΟΓΑΡΙΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΛΛΑ,ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΕΛΙΚΑ.

  12. tzager avatar
    tzager 20/06/2010 01:06:54

    To ποσοστό της Ντόρας στις επόμενες εκλογές (όποτε κι αν αυτές διεξαχθούν) θα είναι γύρω στο 10% και μπορεί και λίγο παραπάνω. Αυτό με το νόμο Παυλόπουλου συνιστά κοινοβουλευτική ομάδα διόλου ευκαταφρόνητη σε αριθμό. Και αν υποθέσουμε ότι η ΝΔ δε θα ξεπεράσει το ποσοστό των εκλογών του 2009 (το πιο πιθανό σενάριο υπό τις σημερινές συνθήκες), τότε η πολυδιάσπαση της κεντροδεξιάς στην Ελλάδα θα έχει ολοκληρωθεί.

    • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      MΑΝΩΛΗΣ Μ @ tzager 21/06/2010 16:41:57

      @τζάγκερ

      Αυτά που λες θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν απλώς σαν ευσεβείς πόθοι. Α Π Ο Κ Λ Ε Ι Ε Τ Α Ι να πάρει πάνω από 2,2 με 2,3%. Γι' αυτό δεν θα τολμήσει να κάνει νέο κόμμα, εκτός και αν γίνει σαν τον τελειωμένο το Στέφανο Μάνο

  13. perastikos avatar
    perastikos 20/06/2010 01:52:53

    @ ΓΙΑΝΝΗΣ
    Αδελφε εγω αγορασα 2-3 φορες ολες κι ολες την Real News ενω εχω παψει προ πολλού να αγοράζω την δηθεν σοβαρη ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ. Ασε που σου μένει το μελάνι στα χέρια (πηρε τις εκτυπωτικές μηχανες απο το τυπογραφειο του Κοσκωτα κοψοχρονια και το παίζει τελευταία μεγαλοπαράγοντας των ΜΜΕ πατροναροντας ως συνηθως τον Μητσοτακη και την κοράκλα του). Για να ειμαι ειλικρινης παιρνω την ΑΞΙΑ το Σαββατο κυρίως για τα οικονομικά και την Κυριακη ΘΕΜΑ, ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΥΠΟ και ΠΑΡΟΝ! Τιποτα άλλο.

    • DOC avatar
      DOC @ perastikos 20/06/2010 02:21:25

      ΣΤΙΣ ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΕΣ,ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ,ΠΡΟΣΘΕΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΦΙΛΑΘΛΟ. ΤΗΝ ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ. ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΑΚΗ,ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΕΛΙΔΑ,ΕΧΕΙ ΚΙ ΕΝΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΘΕΜΑ,ΕΚΤΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΩΝ. ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΤΥΧΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΡΑ ΧΑΜΠΑΡΙ (ΓΙΑΤΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΓΟΡΑΖΩ ΤΟ GOAL,ΓΙΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙΣΑΡΗ-ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΘΛΗΤΙΚΑ). ΕΠΙΣΗΣ,ΣΤΟ ΦΙΛΑΘΛΟ,ΩΡΑΙΑ ΑΡΘΡΑ ΓΡΑΦΕΙ ΚΙ Ο ΜΠΑΖΙΝΑΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ (ΕΠΙΣΗΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΘΛΗΤΙΚΑ). ΠΑΝΤΩΣ,ΚΙ ΑΣ ΜΗ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ,ΑΞΙΖΕΙ Ο ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΟΣ ΦΙΛΑΘΛΟΣ,ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΕΛΙΔΑ.

    • zackii avatar
      zackii @ perastikos 20/06/2010 11:55:31

      Αμα παίρνεις ΘΕΜΑ σώθηκες..Αυτός θα έχουν περάσει 30 χρόνια και θα γράφει ακόμα για την κυβέρνηση ΚΚ. Αλλά ο ΚΚ φταίει που δεν το έβαλε μέσα το λαμόγιο. Ας όψεται το dvd.

      • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
        MΑΝΩΛΗΣ Μ @ zackii 21/06/2010 16:46:18

        Άντε από κει το φοροφυγά! Του Μαντέλη ασκήσαν δίωξη για κακουργηματική νομιμοποίηση εσόδων για ποσώ 200.000 συν 250.000 ευρώ. Του Θέμου Αναστασιάδη που δεν μπόρεσε να δικαιολογήσει κάποια εκατομμύρια; Μην τον αγοράζετε και του δίνεται και αξία. Όταν βγει ο Σαμαράς καλά θα κάνει να τον στείλει μια βόλτα από τη δίωξη οικονομικού.

  14. Κικη avatar
    Κικη 20/06/2010 07:20:36

    Ακουω αυτη την στιγμη τον Χατζηνικολαου στην ΝΕΤ ο οποιος δεν θελει προωρες εκλογες τον νοεμβρη θαταν καταστροφη λεει.Γιατι κυριε μου εμεις την πληρωνουμε την νυφη εσυ με τον παχυλο μισθο σου ,και τα μαυρα σιγουρα που παιρνεις,βαπορακι του ΠΑΣΟΚ,επι πλεον.Γιατι δεν λεει οτι μονη της η κυβερνηση ζητησε την συμμετοχη στο ΔΝΤ,γιατι δεν λεει οτι ο γιωργακης εντολοδοχος ειναι ,τον γραφω με μικρο γιατι μικρος και λιγος ειναι ,γιατι δεν λεει οτι ειναι κυβερνηση κουισλινγκ,και σε αλλο αρθρο,αναριωτοσαστε γιατι τωρα ειναι ευκαιρεια για την λυση του κυπριακου του σκοπιανου,του Αιγαιου της Θρακης.Αυτα ολα ο κ. Χατζηνικολαου που συνεχιζω να τον ακουω και βλεπω οτι και αυτος φερεφωνο και εξαρτωμενος ειναι.Επιμενει να στυριζει την Μπακογιαννη,ο καθενας της κουκου το χαβα νικολακη.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Κικη 20/06/2010 07:47:23

      Εχεις κάτι απαιτήσεις και Κική!
      Σιγά μην τα πεί, ο συνεταίρος του Κουρή!

  15. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 20/06/2010 07:37:47

    Λοιπόν, θα συμφωνήσω με το άρθρο στο ότι για ....πρωτοεμφανοζόμενη δημοσκοπική καταγραφή, τα αποτελέσματα είναι ΑΠΟΚΑΡΔΙΩΤΙΚΑ.

    Οταν η κα. Μπακογιάννη, όπου σταθεί και όπου βρεθεί, ισχυρίζεται ότι πήρε το 40% στις εσωκομματικές εκλογές, και στην πρώτη της μέτρηση, καταγράφεται με 3.5%, ε, δε θέλει και πολύ συζήτηση.

    Και προσέξτε, μιλάμε για μια χρονική περίοδο:
    α)που το πολιτικό σκηνικό δέχεται αφόρητη πίεση.
    β) όλα σχεδόν τα ΜΜΕ καλλιεργούν τη δήθεν κατάρρευση του δικομματισμού.
    γ)η Ν.Δ. δεν έχει ακόμμα αναδιοργανωθεί.

    Οταν, λοιπόν, αυτή τη συγκυρία η Μπακογιάννη μόλις που περνάει το όριο, τότε σε περιόδους πόλωσης, το ποσοσό αυτό θα συρρικνωθεί ακόμα περισότερο και δεν αποκλείεται να δικαιωθεί η ιστορική πρόβλεψη του Φάκτορα.

    Να επισημάνω επίσης ότι με τέτοια αρχικά πσοστά, το εγχείρημα "κόμμα Μπακογιάννη" μοιάζει με απόπειρα πολιτικής αυτοκτονίας.
    Ποιός θα την ακολουθήσει;
    Ελάχιστοι, εικάζω.

    Επίσης, και οι υποτιθέμενες διαρροές από το ΛΑΟΣ προς το ...κόμμα Μπακογιάννη, είναι ένα ενδιαφέρον στοιχείο. Ο Καρατζαφέρης, δεν πρόκειται να τ' αφήσει έτσι. Και ας μη γελιόμαστε, μπορεί να είναι δημιούργημα του Μητσοτάκη, αλλά στο συναιτερισμό με τη Μπακογιάννη, προσέρχεται από θέση ισχύος.

    Από την άποψη αυτή μπορεί η δημοσκόπηση, αντι για καλό, να τις κάνει και ζημιά και να περιορίσει τις ούτως ή άλλως μικρές ελπίδες της.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Κώστας Ροδινός 20/06/2010 08:32:00

      Μία σημείωση μόνο:Η δημοσκόπηση "μετράει" κόμμα που δεν υφίσταται ακομα. Επίσης δεν υπολογίζει και ποιοι άλλοι θα συμμετάσχουν με την Ντορίτα.Αν δηλαδή ,λέμε τώρα, πάει στο κόμμα ο Βεργής των΄προβάτων, θα έχει την ίδια απήχηση και θα την ψηφίσουν τα πρόβατα; Αν την ακολουθήσει ο Μάνος και ο Ανδριανόπουλος, θα την ψηφίσουν εκείνοι που "έπεσαν" από τα σύννεφα με το ΓΑΠ, το 2004;
      Αν την ακολουθήσει η Σακοράφα, θα την ψηφίσουν οι ακτιβιστές;
      Προσδιορίζεται το κοινό, μόνο από τα δύο κόμματα εξουσίας και το Λάος; Και η Καμπότζη;

  16. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 20/06/2010 08:38:10

    Το έχω τονίσει πολλές φορές. Το ποσοστό που η κα Μητσοτάκη πήρε στις εσωματικές εκλογές της Νέας Δημοκρατίας στις 29 Νοεμβρίου 2009 ήταν 34% και ΟΧΙ 40%. Αυτοί που θέλουν να μάθουν την αλήθεια, ας ρωτήσουν τον κ. Σιούφα τι "έγινε" πρίν η κα Μητσοτάκη ανακοινώσει την ήττα στα κανάλια και προτού η Νέα Δημοκρατία ανακοινώσει τα αποτελέσματα ης εκλογής. Βεβαίως όλο το παρασκήνιο σε γνώση και με έγκριση του Αντώνη Σαμαρά. Αυτά για την ΑΛΗΘΕΙΑ.
    Και τώρα για τις εφημερίδες Real News και ΚΑΘΗΜΡΙΝΗ. Με μανία πολεμούν τον Αντώνη Σαμαρά. Χατζηνικολάου, Παπαχελάς, Παπαδημητρίου, Ακριβοπούλου και άλλοι του σαθρού ΘΙΑΣΟΥ συνεχίζουν ακατάπαυστα. Δεν μας ενδιαφέρουν γιατί όλοι τους αποτελούν μέλη των ΜΜΕ που νέμονται την Ελλάδα μας. Ολοι μας προχωρούμε μπροστά και με πείσμα και αυτό τους δημιουργεί αξεπέραστο πρόβλημα.

  17. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 20/06/2010 09:17:45

    Αυτά τα κόμματα λειτουργούν με αμερικάνικο τρόπο. Για να μη βγει κάποιο άλλο κόμμα στην εξουσία. Και μετά διαλύονται. Αν περάσει ο Καλλικράτης θα τερματίσει το σκηνικό της μεταπολίτευσης στην Ελλάδα, μαζί και η Ελλάδα. Θα δημιουργηθούν περιφέρειες που όλοι οι γειτονές μας θα διεκδικούν. Στις δημοτικές το κόμμα της Ντόρας δεν πρέπει να πάρει ούτε την ψήφο του χατζηνικολάου και του Παπαγιάννη.

  18. Olympia avatar
    Olympia 20/06/2010 09:33:48

    Για να τελειώνουμε με τα παραμύθια, το 3,5% της Ντόρας το έχουμε γράψει εδώ και δέκα μέρες (θυμάσαι Φάκτορα;). Η μαϊμουδιά έγκειται στο ότι το 3,5 είναι ΤΕΛΙΚΟ και όχι με 7,5% ίσως. Πράγμα που σημαίνει ότι η μυστική κυλιόμενη δημοσκόπηση του ΠΑΣΟΚ που δίνει σε Ντόρα - ΛΑΟΣ 4,5% είναι πέρα για πέρα σωστή. Γιατί;
    Θυμάστε ότι το ΚΕΠ του Αβραμόπουλου είχε ξεκινήσει με 15% (!!!) στις δημοσκοπήσεις και κατεληξε στο 3%;
    Βάλτε το γεγονός ότι ΛΑΟΣ θα ψηφίσει μόνο ο κομματικός μηχανισμός αφού η λαϊκή στήριξη έχει χαθεί για δύο απλούστατους λόγους:
    1. Ο λαός αηδίασε με τις πατριωτικές κορώνες και πλέον γνωρίζει ότι ο ΩΦΕΛΙΜΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ.
    2. Το "ΝΑΙ" στο ΔΝΤ ήταν το σημείο φθοράς. Η γελοία προσπάθεια αιτιολόγησης όμως, ήταν η αιτία κατάρρευσης.

    Σημειώστε το. Κοινή κάθοδος και 4,5% συνολικά. Πάμε και τα στοιχήματα.

    • sintonistis avatar
      sintonistis @ Olympia 20/06/2010 15:46:01

      ακριβως ετσι θα γινει!

  19. Φώτιος avatar
    Φώτιος 20/06/2010 11:05:47

    Ο κόσμος δεν μασάει τόσο κουτόχορτο και απεχθάνεται τις προσωπικές ατζέντες. Το έχει αποδείξει η τύχη των αποπειρών - προϊόντων εγωπαθείας και συγκυριακής προσπάθειας εκβιασμού του εκλογικού σώματος των Σαμαρά, Αβραμόπουλου, Τσοβόλα, Αρσένη παλιότερα κλπ. Το πρόβλημα εδώ είναι δομικό. Και τις δύο φορές που συντελέστηκε η μεγαλύτερη άλωση των εισοδημάτων του κοσμάκη (1999 και σήμερα), με ακραίες νεοφιλελεύθερες πρακτικές μάλιστα, έγινε επί "σοσιαλιστικών" κυβερνήσεων ΠΑΣΟΚ. Η ΝΔ της περιόδου Καραμανλή πολιτεύτηκε σαν ΠΑΣΟΚ των 80ς μεγεθύνοντας το κράτος, και στην κορφή κανέλα καταστάσεις δηλ. Δεν υπάρχει δεξιός πολιτικός στην Ελλάδα που να τολμά να πει ευθαρσώς ότι είναι δεξιός (πάντα κολλάει και το απαραίτητο "κεντρο-") η συντηρητικός, οι λέξεις αυτές ισοδυναμούν με ύβρεις, και βέβαια η τύπου ΠΟΛΑΝ αρτηριοσκληρωτική λαϊκοδεξιά του Αντωνάκη ή το εξάμβλωμα του γραφικού Καρατζαφέρη δεν μπορούν να φέρουν την άνοιξη. Η Ντόρα, έτσι που έχει μοιραστεί η τράπουλα, ανήκει ιδεολογικά στο ελιτίστικο και πριγκηπικό ΠΑΣΟΚ των beautiful people του Γιώργου, αλλά δεν τολμάει να το παραδεχτεί ούτε στον εαυτό της. Τρικυμία εν κρανίω και ένας (εν πολλοίς γελοίος και κακομαθημένος) λαός εν καμίνω, περαστικά μας.

  20. DOC avatar
    DOC 20/06/2010 14:08:35

    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ,ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΕΠΙΤΙΜΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ Ν.Δ. ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΝΤΟΡΙΤΣΑΣ ΤΗΝ ΞΕΡΟΥΜΕ. ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΙΕΡΑ ΤΗΣ,ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑΡΧΙΑ ΤΗΣ Ν.Δ. ΜΕ ΣΤΟΧΟ ΤΟ ΑΡΧΗΓΗΛΙΚΙ,ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΗ ΧΩΡΑ. ΑΦΟΥ,ΕΥΤΥΧΩΣ,ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΗΣ Ν.Δ.,ΙΩΡΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΟΜΜΑ. ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΗΘΕΛΑΝ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ,ΤΗ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΟΥ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΑΝ ΜΕ ΤΑ,ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ,ΓΙΟΥΣΟΥΦΑΚΙΑ ΤΟΥΣ. Π.Χ.,ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ,ΜΑΥΡΟΚΟΡΔΑΤΟΣ,ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ,ΑΒΕΡΩΦ(ΝΑΙ),ΟΙ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ,ΟΙ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΔΕΣ,Ο ΣΗΜΙΤΗΣ,ΟΙ ΔΙΚΤΑΤΟΡΕΣ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ… ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΕΝΑΣ Ή ΜΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗ ΧΑΡΙΣΤΙΚΗ ΒΟΛΗ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ, Ο ΡΟΛΟΣ ΠΕΦΤΕΙ ΣΤΟΝ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΝΤΟΡΙΤΣΑ. ΑΝ ΠΑΝΕ ΣΤΡΑΒΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΑΣ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ,ΠΙΘΑΝΟΝ ΜΕ ΝΕΟ ΚΟΜΜΑ,ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ ΩΣ Η ΜΟΝΗ ΕΛΠΙΔΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΠΟ,ΕΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΛΟΓΑΡΙΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΛΛΑ,ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΕΛΙΚΑ.

    • http://chomatery.blogspot.com avatar
      http://chomatery.blogspot.com @ DOC 20/06/2010 17:57:22

      ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΤΑ. ΟΙ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΔΕΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ ΣΥΡΡΙΚΝΩΣΗΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΧΟΥΝΤΑ ΤΩΝ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΑΡΧΩΝ...

      • DOC avatar
        DOC @ http://chomatery.blogspot.com 20/06/2010 18:51:33

        Η γνώμη μου είναι ότι η Ντόρα (και το περιβάλλον της) "έφαγε" τον συγχωρεμένο Παύλο Μπακογιάννη,για να έχει ένα άριστο ξεκίνημα στην πολιτική της καριέρα,εκμεταλλευόμενη τα συναισθήματα του λαού της Ευρυτανίας. Δεν λέω ότι είναι σώνει και καλά αλήθεια, αλλά εγώ αυτό πιστεύω. Η 17Ν,ποτέ δεν πείραξε τα μεγάλα λαμόγια,αλλιώς θα είχαμε γίνει Βιετνάμ από τις πολλές ρουκέτες των δήθεν επαναστατών.

  21. ssd avatar
    ssd 20/06/2010 15:23:45

    Να θυμίσω ότι η δημοσκόπηση είναι της MRB....
    Για να ρίξουμε μια ματιά: http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=104216

    Στις έρευνες της Public Issue και της ΑΛΚΟ, ο Αντώνης Σαμαράς προηγείται της Ντόρας Μπακογιάννη από 3,7 έως 6 μονάδες στον 1ο γύρο και 5 μονάδες στο 2ο.

    Στον αντίποδα η ΜRB εμφανίζει πρώτη την κ. Μπακογιάννη με 0,6% διαφορά από τον "αντίπαλό" της σε 1ο και 2ο γύρο.

  22. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 20/06/2010 17:34:32

    ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.
    ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΗΝ ΝΤΟΡΑ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΗ ΚΡΗΤΗΣ;
    ΓΙΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ ΠΟΛΥ.
    ΟΙ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΩΝ ΜΕ ΤΟΝ "ΚΑΛΙΚΡΑΤΗ" ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ, ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΘΕΣΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΟΥ ΒΟΥΛΕΥΤΗ...

    • DOC avatar
      DOC @ ΜΑΝΙΑ 20/06/2010 18:26:43

      Πρέπει να περάσουμε στην "Ευρώπη των περιφερειών" που έλεγε και ο Γιωργάκης (προεκλογική περίοδος 2004). Τι καλύτερο με τη Ντορίτσα σε μια τέτοια θέση? Περιφέρεια Κρήτης,περιφέρεια Καταλονίας,περιφέρεια Τοσκάνης και πάει λέγοντας. Αν γίνει περιφερειάρχης η Ντόρα,ένα είναι το σίγουρο: Το τσίπουρο δεν θα είναι ποτέ πια ίδιο ή ό,τι άλλο πίνουν στην περήφανη(κυριολεκτικά) Κρήτη.

    • tzager avatar
      tzager @ ΜΑΝΙΑ 20/06/2010 18:33:33

      Ο Αρναουτάκης του ΠαΣοΚ είναι πολύ δημοφιλής κυρίως στην ανατολική Κρήτη που κατοικεί και ψηφίζει πάνω απ'το 65% του πληθυσμού (και το ΠαΣοΚ διαθέτει υψηλότατα ποσοστά).

      Το σίγουρο είναι ότι στη Κρήτη δε θα υπάρξει δεύτερος γύρος στις περιφερειακές εκλογές και ότι οι επίσημοι (αν υπάρξουν τελικά) υποψήφιοι της ΝΔ είναι πολύ πιθανό να καταγράψουν ιστορικά χαμηλές επιδόσεις. Στη δυτική Κρήτη και σε επίπεδο δήμων, που το 2002 και κυρίως το 2006 η ΝΔ σάρωσε, το ΠαΣοΚ θα κερδίσει την πλειοψηφία των νέων δήμων. Αν υπάρξουν εκπλήξεις αυτές θα αφορούν υψηλής αναγνωρισημότητας υποστηρικτές της Ντόρας που έχουν κάποιες πιθανότητες εκλογής κοντράροντας επί ίσοις όροις τους υποψηφίους του ΠαΣοΚ.

    • καπελωμα τζι αρ avatar
      καπελωμα τζι αρ @ ΜΑΝΙΑ 20/06/2010 19:25:44

      Ρόδος, Κρήτη, Αεροπορική βάση Δαλαμάν μια ανάσα απο τη Ρόδο.
      Μητσοτάκης, αυτονόμηση, μέσω "προστασίας" της Τουρκίας.
      Τουρκία καπελώνει μόνη της τα πετρέλαια κοντά στα διεθνή δίπλα σε Ρόδο Κρήτη. Σταδιακή περικύκλωση της Κύπρου και σταδιακή αποκοπή του Ισραήλ απο τη διώρυγα του Σουέζ.

      Αυτό είναι το πιθανό σχέδιο Τουρκίας Αμερικής για τη νοτιο Ανατολική μεσόγειο.

      • ΜΑΝΙΑ avatar
        ΜΑΝΙΑ @ καπελωμα τζι αρ 20/06/2010 19:35:04

        ΕΔΩ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ:
        ΕΠΕΙΔΗ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΝΑ'ΡΘΩ... ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!

  23. Κρης avatar
    Κρης 20/06/2010 18:47:35

    Ισοψήφισαν στις προτιμήσεις των μελών της Νομαρχιακής Επιτροπής Ηρακλείου του ΠΑΣΟΚ οι Σταύρος Αρναουτάκης και Βασίλης Κεγκέρογλου για τη θέση του πρώτου εκλεγμένου περιφερειάρχη Κρήτης.

    Την τελική απόφαση, όπως και τις υποψηφιότητες στους δήμους, θα πάρει η ηγεσία του Κινήματος

    Δίχασε τα μέλη της Νομαρχιακής Επιτροπής ΠΑ.ΣΟ.Κ. Ηρακλείου η απόφαση για το χρίσμα του Περιφερειάρχη, με Σταύρο Αρναουτάκη και Βασίλη Κεγκέρογλου να ισοψηφούν.

    http://www.pancreta.gr/content/view/8506/75/
    ..........................................
    Αγρίεψαν τα πράγματα στο ΠΑΣΟΚ Κρήτης
    Ανοιχτά βγήκαν τα μαχαίρια πλέον στο τοπικό ΠΑΣΟΚ με τον κ.Κεγκέρογλου να καταγγέλει τις διαδικασίες ενώ ο κ.Αρναουτάκης έλαβε την υποστήριξη των Χανίων, του Ρεθύμνου και αναμένει του Λασιθίου.

    http://www.cretalive.gr/posts/view/1532

  24. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 20/06/2010 19:24:46

    ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΜΗ.
    ΟΜΩΣ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΕΧΕΙ ΥΠΟΣΤΗΡΗΞΗ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΡΙΕΣ.
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΤΗΝ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΤΙΚΟ.
    ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΕΣ ΟΤΙ Η ΚΡΗΤΗ ΔΕΝ ΘΑ ΑΥΤΟΝΟΜΗΘΕΙ ΑΛΛΑ ΑΝ ΠΑΡΟΥΝ ΘΑΡΡΟΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΧΑΜΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ...

    • καπελωμα τζι αρ avatar
      καπελωμα τζι αρ @ ΜΑΝΙΑ 20/06/2010 19:30:58

      Αν γίνει πετυχημένη προπαγάνδα οτι οι Τούρκοι τώρα πια είναι φίλοι και πέσει χρήμα απο Τουρκία αποχαιρέτα τη τη Κρήτη αν δεν ανατραπεί το ΠΑΣΟΚ με τις πείνες που έρχονται. Ευτυχώς οι Στρατιωτικοί στη Τουρκία άρχισαν να παίρνουν προβάδισμα έναντι του κόμματος του Ερτογάν. Το ταξίδι του εδω ήταν μάλλον πιο πολύ μια επίδειξη δύναμης στους Στρατιωτικούς παρά σε εμάς. Θέλουν να έρθουν σαν "φίλοι" αλλά τα διαόλια τους δεν τους αφήνουν κι έτσι κάπως σωζόμαστε προς το παρών.

  25. Macedoine avatar
    Macedoine 20/06/2010 23:18:22

    Ναι, αλλά αν ενωθούν οι δύο (Ντόρα-Κωλοτούμπας);
    Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να επιμείνουμε σε αυτό το ερώτημα
    http://taxalia.blogspot.com/2010/06/blog-post_7434.html
    οι ταχαλιες βέβαια ρωτούν για άλλο λόγο, αλλά εδώ θα φανεί η κωλοτούμπα !
    οπότε κρατήστε το ερώτημα στο αρχείο σας. Θα γίνει επίκαιρο κάποτε

  26. μας δουλεύουν avatar
    μας δουλεύουν 21/06/2010 07:02:58

    Ο Κώστας Μητσοτάκης υποτίθεται ότι είναι επίτιμος Πρόερδος της Νέας Δημοκρατίας, όχι επίτιμος Πρόεδρος της Δημοκρατίας. Από ότι ξέρω τέτοιος θεσμός δεν υπάρχει.
    'Αρα, γιατί σιωπά με τα καμώματα της κόρης του;
    Συμφωνεί ο ίδιος να γίνει η κόρη του ο διασπαστής του κόμματος του οποίου ο ίδιος είναι επίτιμος Πρόεδρος;
    Μήπως κάποια στιγμή ο Αντώνης Σαμαράς πρέπει να του πεί δύο λογάκια στο αυτί και εάν δεν τα καταλάβει ο Μητσοτάκης, να κινηθούν οι διαδικασίες καθαίρεσής του;
    Εάν ΑΥΤΟ δεν είναι φίδι στον κόρφο της νέας Νέας Δημοκρατίας τότε τί είναι;
    Μήπως καθαιρώντας τον Κώστα Μητσοτάκη ο Αντώνης Σαμαράς πετύχει με ένα σμπάρο δυό τριγόνια;
    Οσο πιό πολύ ντόρος γίνει με την καθαίρεση του επίτιμου τόσο μεγαλύτερο κομμάτι του πασόκ θα πάρει ο Αντώνης Σαμαράς στις επόμενες εκλογές.

  27. Στέργιος avatar
    Στέργιος 21/06/2010 08:30:23

    10% δεν έδιναν τα γκάλοπ στο ΚΕΠ του Αβραμόπουλου, που δεν τόλμησε να κατεβεί καν στις εκλογές; Μουτ με κεπ, που λένε και οι Αρβανίτες.

  28. DOC avatar
    DOC 21/06/2010 13:49:59

    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ,ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΕΠΙΤΙΜΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ Ν.Δ. ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΝΤΟΡΙΤΣΑΣ ΤΗΝ ΞΕΡΟΥΜΕ. ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΙΕΡΑ ΤΗΣ,ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑΡΧΙΑ ΤΗΣ Ν.Δ. ΜΕ ΣΤΟΧΟ ΤΟ ΑΡΧΗΓΗΛΙΚΙ,ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΗ ΧΩΡΑ. ΑΦΟΥ,ΕΥΤΥΧΩΣ,ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΗΣ Ν.Δ.,ΤΩΡΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΟΜΜΑ. ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΗΘΕΛΑΝ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ,ΤΗ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΟΥ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΑΝ ΜΕ ΤΑ,ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ,ΓΙΟΥΣΟΥΦΑΚΙΑ ΤΟΥΣ. Π.Χ.,ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ,ΜΑΥΡΟΚΟΡΔΑΤΟΣ,ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ,ΑΒΕΡΩΦ(ΝΑΙ),ΟΙ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ,ΟΙ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΔΕΣ,Ο ΣΗΜΙΤΗΣ,ΟΙ ΔΙΚΤΑΤΟΡΕΣ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ… ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΕΝΑΣ Ή ΜΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗ ΧΑΡΙΣΤΙΚΗ ΒΟΛΗ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ, Ο ΡΟΛΟΣ ΠΕΦΤΕΙ ΣΤΟΝ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΝΤΟΡΙΤΣΑ. ΑΝ ΠΑΝΕ ΣΤΡΑΒΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΑΣ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ,ΠΙΘΑΝΟΝ ΜΕ ΝΕΟ ΚΟΜΜΑ,ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ ΩΣ Η ΜΟΝΗ ΕΛΠΙΔΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΠΟ,ΕΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΛΟΓΑΡΙΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΛΛΑ,ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΕΛΙΚΑ.

  29. kalesanos avatar
    kalesanos 22/06/2010 11:55:32

    Προεδρε Αντωνη.Κατεβασε τον Κυριακο υποψηφιο στα Χανια.Να δουμε τι σταση θα κρατησει ο Μητσοτακης.

  30. παύλος avatar
    παύλος 22/06/2010 15:02:26

    "Σημειώστε και ένα άλλο στοιχείο που αναμένεται να προκαλέσει εκρήξεις. Το 20% των ψηφοφόρων του ΛΑΟΣ, λοξοκοιτάζουν προς το κόμμα (όταν, εάν και εφ΄ όσον δημιουργηθεί) της κυρίας Μπακογιάννη"

    Μα καλά, δεν έχετε βαρεθεί ακόμη να περιμένετε και να ανακοινώνετε μεταγραφές βουλευτών του ΛΑΟΣ στη ΝΔ αρχικά και τώρα στο κόμμα της Μπακογιάννη....Ας σοβαρευτούμε λίγο παιδιά.....το απαιτούν οι καιροί.....να υπενθυμίσω ότι πρέπει να φύγει το πασοκ όχι απλά τώρα - χθες θα έλεγα - και σεις ασχολείστε εδώ και πόσα χρόνια μία με τον έναν μία με τον άλλον που φεύγουν από το ΛΑΟΣ. Τι να σας πω κι εγώ πια? Αν δεν βλέπετε προς τα που είναι ο εχθρός ΔΥΣΤΥΧΩΣ - δεν θα ξαναδεί ποτέ εξουσία η ΝΔ και το πασοκ θα μας ..μήσει κανονικότατα.....

    • Akyros avatar
      Akyros @ παύλος 22/06/2010 20:12:37

      Το να λοξοκοιτάξει το 20% του Λαός την
      Ντόρα, είναι μάλλον επιστημονική φαντασία!

      Ο κυρ Κωλοτουμπας ο Σφοντύλας, ξέρει καλά ότι στο μεδούλι τους οι ψηφοφόροι του ακούν Ντόρα και φτύνουν. Κι αν νομίζει ότι μπορεί να τους χαλιναγωγήσει και να τους ποδηγετήσει, καλά θα κάνει να ακούσει τί λένε οι οπαδοί του.
      Αλλα κι αυτός ποντάρει ότι τα ΜΜΕ-Μονίτορινγκ, θα του χαρίζουν ποσοστά που είναι ...πλάσματα οργισμένης φαντασίας!Και επαναπαύεται στον ΠΑρονομαστή που μειούμενος από την απαρέσκεια και την στοχευμένη απαξίωση της πολιτικής, θα του ξεναδώσει ένα ποσοστό που δεν του ανήκει και πάλι!

      Η προσπάθεια του να πείσει τους Χ-ψηφοφόρους του ότι έβγαζαν φλύκταινες στο άκουσμά της και στη θέα της, λόγω της υπουργίας της στο ΥΠεχ και οχι για τις "ικανότητες και τα προσόντα της", έχει γίνει ανέκδοτο μεταξύ τους!
      "Δεν έχουμε να πουμε ποτέ τίποτα για την Ντόρα εκτος Υπεχ. Ποτέ δεν την ξανακρίναμε απ΄ όταν έφυγε από το Υπ Εξωτερικών!"

      Δηλαδή κυρ Καρατζαφέρη, για να καταλάβουμε , θα άλλαζε τις επιλογές της στο θέμα της Κυπρου, στο θέμα της Τουρκίας, στο Θέμα της Μακεδονίας, στο Θέμα της θράκης, σε ζητήματα σαν αυτό της εισόδου του ΔΝΤ στη χώρα, στη υποδούλωσή της για πάντα, ως αρχηγός της ΝΔ ή ενός άλλου κομματικού φορέα;
      Δεν θα ήταν η ίδια, απαράλλαχτη, ΝΤΟΡΑ;
      ...Με πάλι ΝΑΙ στο αισχροΣχέδιο ΑΝΝΑΝ;
      ...Μηπως ΔΕΝ θα επικροτούσε την υπογραφή του συμβολαίου για τη παράδοση των τίτλων ιδιοκτησίας της ΙΣτορίας;
      ...Θα ασκούσε Βετο για την ένταξή της Φυρομ, στα Φορα του Νατο και της Ευρώπης;
      ...Θα έστεργε ξανά η όχι στην αντιπυραυλική των Βαλκανίων;
      ...Θα συνέτρεχε στην πολιτική των αγωγών;
      ...Θα αντιστεκόταν στην αφελληνοποίηση της Θράκης;
      ...Θα αντιδρούσε στην εισβολή και την νομιμοποίηση των Λαθρομεταναστών με αποστολή την διάρρηξη του κοινωνικού και εθνικού ιστου;
      ...Δεν έτρεξε να προσυπογράψει με ένα ΝΑΙ την υποδούλωση της Ελλάδος και την εξυπηρέτηση των συμφερόντων των Δανειστών;

      Τί, που να πάρει η ευχή ή η κατάρα αυτού του τόπου, έχει για να την κάνει καλλίτερη ως επιλογή απέναντι από το ΠΑσόκ ή προσφιλή για τον αντινεοταξίτη ΝεοΔημοκράτη ή λιγώτερο σιχαμερή για τον ...Ακροδεξιό ψηφοφόρο του ΛΑΟΣ;;;;

      Απορίες ψαλτών...Δεξιών και μή...
      Αλλά πάντων μη ΝΕΟταξιτών!!!!