Άσχετοι και  επικίνδυνοι!
13/01/2015 07:00
Του Αδέξιου Δεξιού
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άσχετοι και επικίνδυνοι!

Το "ήθος της αριστεράς"...

To ήθος είναι ένα προσωπικό θέμα, δεν έχει ….συλλογικό ή κοινωνικό χαρακτήρα. Όμως, τελευταία μας έχουν τρελάνει με τις θεωρίες για το ήθος της Αριστεράς. Προφανώς για να μας ….πείσουν πως όλοι εμείς οι άλλοι, οι μη αριστεροί, είμαστε ….ανήθικοι!

Και καμάρωσα αυτό το αριστερό ήθος, με τον τρόπο που φέρθηκαν στον Κουβέλη, την καταγγελία του Μίκη και τις δηλώσεις του …επαναστάτη Χάρυ Κλύνν ότι και αυτόν τον....δύσμοιρο τον εξαπάτησε ο …όφις, συγνώμη ο Αλέξης!

Ύστερα διάβασα και εκείνη την απαίτηση να….δεσμευτούν προεκλογικά οι υποψήφιοι βουλευτές ότι σε περίπτωση που θα θελήσουν να αποχωρήσουν να παραδώσουν τις έδρες τους! Όπως για παράδειγμα τις…παρέδωσαν οι πρώην …πασόκοι που προσχώρησαν στο ΣΥΡΙΖΑ!

Είδα και το …πολιτικό ήθος, όταν μια χαρά ήταν η συνεργασία, σε επίπεδο ψήφων, για την μη εκλογή Προέδρου της Δημοκρατίας.

Αφήστε το …..ήθος εκείνου του πρώην κρατικοδίαιτου και νυν κομματικοδίαιτου (πάλι με τα δικά μας λεφτά δηλαδή) Αρβανίτη που δημοσίως καθυβρίζει τον Πρωθυπουργό της χώρας. Αυτό το μπουμπούκι είχε χαρακτηρίσει και τις απεργίες στο κομματικό ραδιόφωνο ως…..εκβιασμό!

Αυτό είναι το ….νέο που κομίζουν στην πολιτική ζωή της χώρας. Για τέτοιο ήθος μιλάμε!

Η καλοσύνη των... δανειστών!

Παρακολουθούσα την Κυριακή το βράδυ στην εκπομπή του Π. Τσίμα, τον οικονομικό….εγκέφαλο του ΣΥΡΙΖΑ Γιάννη Δραγασάκη (ναι αυτόν που ήταν υποψήφιος Γραμματέας του ΚΚΕ και έχασε από την Αλέκα), να αναλύει το …κυβερνητικό πρόγραμμα του κόμματος.

Όλες, μα όλες, οι προτάσεις και τα σχέδια επί χάρτου του εξαρτώνται υπό μια αίρεση: να δεχτούν οι Ευρωπαίοι, το ΔΝΤ και η ΕΚΤ.

Μέχρι και ο Τσίμας, τον….ειρωνεύτηκε θυμίζοντας τον τίτλο ενός βιβλίου του Τατσόπουλου «Για την καλοσύνη των ξένων».

Αφελές ερώτημα: Και αν δεν το δεχτούνε;

Επί του….αφελούς αυτού ερωτήματος, δίδονται δυο απαντήσεις:

Πρώτον, θα …αναγκαστούν να το δεχτούνε γιατί αυτή θα είναι η θέληση του ελληνικού λαού!

Δεύτερον, αν δεν το δεχτούνε τότε η Κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ θα…ξαναπάει στον ελληνικό λαό! Αυτό σε απλά ελληνικά σημαίνει δημοψήφισμα, για να εξηγούμαστε.

Για όλα τα άλλα, άκουγα κάτι γενικόλογες αοριστίες που θα του έμειναν από τη θητεία του στην ….ΚΟΒΑ οικονομολόγων!

Για τόση σοβαρότητα μιλάμε!

« Δεν θέλουμε λεφτά!»

Από την άλλη, ο έτερος εγκέφαλος ο Μηλιός (ναι αυτός που …κακοπερνάει η κόρη του) …τάπωσε τον Σόϊμπλε, στέλνοντάς του αυστηρό μήνα να κρατήσει τα λεφτά του! Δεν θέλουμε! Φαντάζομαι ότι από το πρωί ο Σόϊμπλε θα έχει περιπέσει σε ..κατάθλιψη και ποιος ξέρει αν θα συνέλθει! Αν, μάλιστα γίνει ποτέ υπουργός ο Μηλιός, ο Σόϊμπλε, σκέφτεται να παραιτηθεί. Που να τον αντιμετωπίσει στο Eurogroup!

«Πανικός στη Γερμανία»

Για να δείτε πόσο έχουν πανικοβληθεί στη Γερμανία από τις δηλώσεις του Μηλιού και την προοπτική ανόδου του ΣΥΡΙΖΑ στην εξουσία, χθες ο εκπρόσωπος του Σόϊμπλε, δήλωσε ότι «οι εκλογές δεν αλλάζουν τίποτα στις συμφωνίες με την ελληνική κυβέρνηση και κάθε κυβέρνηση πρέπει να σέβεται τις συμφωνίες της προηγούμενης».

Είχε προηγηθεί ένα ….άρθρο του Αλέξη στη Die Welt, όπου ο Αλέξης ο τρομερός …καταχέριαζε την Μέρκελ, τον Σόϊμπλε και τη Γερμανική κυβέρνηση!

Με κάτι τέτοιες μαγκιές, επιπέδου….δεκαπενταμελούς, η χώρα κινδυνεύει να βρεθεί σε μια δραματική απομόνωση.

Ο επίμονος Τόλιος

Υπάρχει και ο …επίμονος Τόλιος που λέει ότι δεν αποκλείονται οι μονομερείς ενέργειες! Ο…φουκαράς έχει τυπώσει μια σελίδα από το κάποιο συνέδριο του ΣΥΡΙΖΑ και την περιφέρει! Ας του θυμίσει, πως αυτά ήταν… last year! Τώρα ο ... φούρνος βγάζει καινούργια... ψωμάκια!

Τα έντοκα του Αλέξη

Ο Αλέξης….μιλώντας ως …οικονομολόγος (θα διαφωτίστηκε από τον Δραγασάκη) είπε ότι θα …πληρώσει τα ομόλογα που λήγουν τον Μάρτιο με….έντοκα γραμμάτια! Όταν βγήκε το Υπουργείο Οικονομικών και του… υπενθύμισε ότι τα… έντοκα γραμμάτια του Δημοσίου δεν είναι σαν τις… συναλλαγματικές που αγοράζεις από το περίπτερο που είναι απέναντι από την Κουμουνδούρου, τότε κατήγγειλαν το Υπουργείο για… παρέμβαση. Όπως καταλαβαίνετε, ποιοι είναι αυτό στο ΥΠΟΙΚ που… αμφισβητούνε την απόλυτη ορθότητα των απόψεων του Αλέξη; Πιπέρι στο στόμα και να γράψουν 100 φορές «δεν θα αμφισβητήσουμε ποτέ ξανά τον Αλέξη». Και, όταν έρθει η… λαοπρόβλητη κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ, θα τους στείλουν στα γραφεία της ΝΔ να... καθαρίζουν τις σκάλες!

Η… διάψευση της ΤτΕ

Έβγαλε μια ανακοίνωση η ΤτΕ και είπε το αυτονόητο ότι δηλαδή όσο είμαστε σε πρόγραμμα, δεν τίθεται ζήτημα για τη ρευστότητα των τραπεζών, θα την καλύπτει η ΕΚΤ.

Οι… δημοκράτες του ΣΥΡΙΖΑ, άξια μαθητούδια του Γκαίμπελς, έσπευσαν να διαστρεβλώσουν τη δήλωση και να ισχυριστούν ότι δεν θα υπάρξει ζήτημα ρευστότητας, παραλείποντας την …μικρή λεπτομέρεια που έλεγε, όσο η χώρα είναι στο… πρόγραμμα!

Δηλαδή, τι περίμεναν; Να βγει ο Στουρνάρας και να πει ότι υπάρχει πρόβλημα ρευστότητας; Θα άδειαζε ακόμα και το συρτάρι του ΣΥΡΙΖΑ που κρατάνε τα ψιλά για να πληρώνουν τους καφέδες!

Η «συνέντευξη» του Αλέξη στον Χατζηνικολάου

Την αφήνω ασχολίαστη γιατί δεν κατάλαβα τίποτα. Άλλα τον ρώταγε ο δημοσιογράφος, άλλα απαντούσε ο Τσίπρας. Είμαι σίγουρος πως αν κάνει τουλάχιστον άλλες δύο ανάλογες εμφανίσεις την αυτοδυναμία την έχει στο τσεπάκι του ο Σαμαράς. Όσο μιλάει τόσο εκτίθεται...

Αυτά τα... ολίγα! Ο... μπαξές έχει και άλλα πολλά.

Αυτή, λοιπόν, η πανσπερμία δηλώσεων, απόψεων και προθέσεων δείχνει ότι οι άνθρωποι είναι άσχετοι και επικίνδυνοι. Έχουν καταληφθεί από μια μανία μεγαλοϊδεατισμού και νομίζουν ότι θα αλλάξουν τον… κόσμο.

Ναι, μπορεί να το καταφέρουν!

Μόνο που κάποιες αλλαγές επέρχονται και δια της… καταστροφής!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ραβινος avatar
    Ραβινος 13/01/2015 11:10:10

    Δυστυχως ετσι ειναι σοβαροτης μηδεν σε μια εποχη που τα παντα κρινονται απο του τι λες και το τι πραττεςι οι ''ασχετοι & επικινδυνοι''συριζαιοι παιζουν με τις τυχες του Ελληνικου λαου.Ειπα Ελληνικου λαου και μου ηρθε στην σκεψη μου το τι κανει αυτος ο ''σοφωτερος λαος ''του κοσμου με το θεμα των εκλογων .Ο,τι και να του πεις ,ο,τι και να πουν οι συριζοασχετοι αυτος ο λαος εχει παρει ροτα για την καταστροφη του .Οταν θα ξυπνησει θα ειναι αργα αλλα δυστυχως πρεπει να παθει για να μαθει. Δεν ειναι μονο τα οικονομικα που ΄΄οι ασχετοι & επικινδυνοι ''ταχουν κανει μουτι αλλα κια τα αλλα θεματα της παιδειας ,των εξωτερικων θεματων {εδω οι Τουρκοι και οι Σκοπιανοι κανουν παρτυ με τις θεσεις των συριζαιων },της ΑΟΖ,της ασφαλειας {οι τρομολαγνες περιμενουν στην γωνια οπως ειναι αυτα τα προεκλογικα spot με τους κουκουλοφορους που δειχνει ο συριζα }κλπ.Ας ελπισουμε οτι θα επικρατησει η λογικη και η αλλαγη πλευσης των ψηφοφορων αυτες τις 2 εβδομαδες που απομενουν οπως εγινε το 2012 που εδιναν 6 % διαφορα στο Συριζα απο την ΝΔ {Puplic Issue}παραμονες εκλογων στον Σκαι και μετα δεν ηξεραν που να μπουν οι δημοσκοποι απο την διαψευση των προσδοκιων των με αυτην την βλακεια της ''εκτιμησης ψηφου '' που χρησιμοποιουν ως μετρο .

  2. blue nile avatar
    blue nile 13/01/2015 11:38:27

    Όσον αφορά την οικονομία μην απορήσετε αν τελικά ο ΣΥΡΙΖΑ επαναδιαπραγματευτεί και καταφέρει κάποιες ευνοϊκές αλλαγές στο πρόγραμμα εκεί που η σημερινή κυβέρνηση δεν τα κατάφερε. Γιατί ένα GREXIT θα κοστίσει πολύ ακριβά στους εταίρους σε μια στιγμή που τα κρατικά ταμεία είναι άδεια παντού Αλλά αυτό δεν λέει πολλά... Προτιμώ να επιβληθούν στη χώρα δύο φορές βαρύτερα μνημόνια παρά τον ΣΥΡΙΖΑ. Η αδιέξοδη οικονομικη πολιτική που επιβάλει η Γερμανία δεν πρόκειται να συνεχιστεί πολύ. Το ευρώ φτάνει στο σημείο μηδέν, εκεί δηλαδή όπου ή θα διαλυθεί ή θα επανασχεδιαστεί. Ο Σόρος το ξεστόμισε κατάμουτρα στους Γερμανούς δύο χρόνια πριν: lead or leave... Με την αποτυχημένη λιτότητα να σταματά και με επανασχεδιασμό της ευρωπαικής οικονομίας ώστε πλεονασματικοί και ελλειμματικοί να μπορούν να συζούν αρμονικά. Είπαμε αν δεν διαλυθεί πρώτα. Πολύ λίγη σημασία έχει για την οικονομία ποιος θα είναι πάνω εκείνη την ώρα. Μεγάλη σημασία όμως όσο και αν η οικονομία μονοπωλεί την ατζέντα έχει το μεταναστευτικό. Φανταστείτε τι έχει να γίνει με τον ΣΥΡΙΖΑ στην εξουσία την ώρα που η χώρα δεν μπορεί να αντέξει ούτε ένα λαθρομετανάστη παραπάνω. Φανταστείτε τις καραβιές που θα έρθουν ανεμπόδιστα. Φανταστείτε την περεταίρω γκετοποίηση της Αθήνας και την πλήρη μετατροπή της σε χωματερή ψυχών. Φανταστείτε την ανεργία που θα μεγαλώσει, την εξασθενημένη δημόσια υγεία που θα παραλύσει και την αύξηση του αριθμού των τζιχαντιστών. Και όταν ξεσπάσει η κοινωνική αναταραχή και οι πολίτες στραφούν κατά της κυβέρνησης του ΣΥΡΙΖΑ, μέσα στον πανικό τους οι Σκουρλετολαφαζάνηδες θα δώσουν δικαίωμα ψήφου σε όλους τους λαθρομετανάστες για να παραμείνουν στην εξουσία. Όποιος είδε χθες τον Τσίπρα στον Χατζηνικολάου κατάλαβε. Στο θέμα των προσφύγων οχυρώθηκε ο Αλέξης πίσω από τις διεθνείς συνθήκες. Τα μνημόνια όμως που είναι διεθνείς συμφωνίες θέλουν να τα σκίσουν στο όνομα του λαικού συμφέροντος. Τις διεθνείς συνθήκες όμως όταν βολεύουν τις ιδεοληψίες τους τις σέβονται. Και ας πυρπολήσουν έτσι τις ήδη ευαίσθητες κοινωνικές ισορροπίες. Η εκλογή ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να φέρει μια νέα ιδιότυπη χούντα που θα την πληρώσει η χώρα με το ακριβότερο αντίτιμο. Την αρχή του τέλους της. Και το λέω αυτό χωρίς τη παραμικρή διάθεση δραματοποίησης των γεγονότων. Εύχομαι να έχω λάθος...

    • ΤΤ avatar
      ΤΤ @ blue nile 13/01/2015 11:49:37

      Δυστυχως ο Ελληνας, με την υπόσχεση επαναφοράς του επιδόματος πλύσης χειρών, παει ολοταχώς για Λίβανο. Καληνύχτα.

    • ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ avatar
      ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ @ blue nile 13/01/2015 14:19:20

      Αγαπητέ Blue Nile, Mας επανέλαβες περιέργως και σύ τώρα στο τέλος , αυτά που λένε τα κανάλια, αν και άρχισες με μια μάλλον αισιόδοξη νότα: "Όσον αφορά την οικονομία μην απορήσετε αν τελικά ο ΣΥΡΙΖΑ επαναδιαπραγματευτεί και καταφέρει κάποιες ευνοϊκές αλλαγές στο πρόγραμμα εκεί που η σημερινή κυβέρνηση δεν τα κατάφερε". Φυσικά και εγώ ως δεξιός και Σαμαρικός, προτιμώ να επιβληθούν στη χώρα δύο φορές βαρύτερα μνημόνια παρά τον ΣΥΡΙΖΑ. Αλλά αν όπως λενε τα προγνωστικά βγεί, εύχομαι να καταφέρει όπως λες, κάποιες ευνοικές αλλαγές στο πρόγραμμα υπερ του Ελληνικού λαού. Όσον αφορά το μεταναστευτικό, πάλι μην απορήσουμε αν τελικά ο ΣΥΡΙΖΑ προκαλέσει κάποιες θετικές αλλαγές και στα "Δουβλίνα", όπως ζήτησε και ο Δένδιας, διότι αν όπως λες οι Συριζαίοι ανοίξουν τα σύνορα για να μπαίνουν οι "λάθρο", θα τα ανοίξουν και για να βγαίνουν προς Βορράν, όπως και το επιθυμούν, αφου εδώ πλέον μόνο τρώγοντας στα σκουπίδια θα επιβιώσουν...

      • blue nile avatar
        blue nile @ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ 13/01/2015 19:15:38

        Αριστοτέλη πιστεύω ότι αν η Ελλάδα βγει από το ευρώ τότε θα διαλυθεί η ευρωζώνη. Ακριβώς για αυτό τον λόγο αν τελικά οι Γερμανοί την αναγκάσουν να φύγει ή φύγουμε λόγω κάποιου ατυχήματος θα σημαίνει ότι οι Γερμανοί κάποια στιγμή στο μέλλον θα την διέλυαν έτσι και αλλιώς. Γιατί δεν θέλουν με το κόστος διάσωσης να ανταποδώσουν έστω και μερικώς τα μυθώδη κέρδη που απέκτησαν λόγω έλλειψης του μπαμπούλα της υποτιμήσεως των άλλων εθνικών νομισμάτων, που όταν υπήρχαν τους έκοβαν εξαγωγές. Οπότε αν θέλουν να σώσουν την ευρωζώνη μπορεί στην αρχή να πιέσουν αλλά μετά θα υποχωρήσουν. Με καταλύτη τον ΣΥΡΙΖΑ που είναι το πρώτο καθαρά αντιμνημονιακό κόμμα που μπορεί να ανέβει στην εξουσία. Θα ακολουθήσουν βέβαια και άλλα. Αν τελικά θέλουν να το διαλύσουν το μαγαζάκι θα το διαλύσουν. Οπότε μάλλον από τον ΣΥΡΙΖΑ λόγω συγκυριών καλά θα δούμε στην οικονομία. Για το μεταναστευτικό όμως τρέμω. Μακάρι να γίνει όπως τα γράφεις. Οι ευρωπαίοι έχουν βολευτεί με το να χρησιμοποιούν τις νότιες χώρες ώστε να δέχονται τα κύματα των απελπισμένων και να μένουν εκεί. Ο Τσίπρας θα πιέσει άραγε για μετακίνηση τους προς βορρά; Δεν ξέρω... Θα ένιωθα πιο βολικά να είχαμε αντιπολίτευση κάποιον ηγέτη αντίστοιχο της Λεπαίν. Έτσι το βλέπω.

        • ορεσείβιος avatar
          ορεσείβιος @ blue nile 14/01/2015 09:05:38

          Με πιστεύω δεν γίνεται δουλειά...Η σωστή φράση θα ήταν, είμαι σίγουρος χίλια τα εκατό ότι ευροζώνη θα διαλυθεί εάν φύγει η Ελλάδα. Το πενήντα - πενήντα είναι ρίσκο όταν παίζεις πόκερ με φασόλια , για πλάκα. Όχι για μια χώρα. Μπορεί να διαλυθεί ευροζώνη, μπορεί και να ισχυροποιηθεί , θα το γνωρίζουμε μόνο εκ των υστέρων. Και στη μία περίπτωση και στην άλλη εμείς θα είμαστε μόνοι μας, χωρίς παραγωγή, χωρίς δανεικά, χωρίς νόμισμα. Θα πρέπει να ξαναζητήσουμε μετρητά, ξένο συνάλλαγμα , νέα δάνεια .. Τα ρίσκα και ο κίνδυνος είναι πολύ μεγάλα για να τα αποφασίσει εύκολα ένας πρωθυπουργός της χώρας. Οποιος το κάνει να είσαι σίγουρος ότι θα έχει όχι απλά άδοξο τέλος αλλά θα τον κυνηγήσουν όλοι όσοι τον επέλεξαν, πρώτοι από όλους. Το ωσαννά από τη σταύρωση απείχε μια εβδομάδα, και οι ίδιοι άνθρωποι φώναζαν στις πλατείες , "σταύρωσον αυτόν". Οι κουβέντες καθηγητάδων και καφενόβιων και οι θεωρίες απόμακρων σχολιαστών είναι εύκολες...Και εγώ μπορώ να προτείνω εύκολα και ανέξοδα πχ τους αργεντινούς να μην πληρώσουν τα δανεικά, να διώξουν τους τοκογλύφους και άλλα επαναστατικά...Ποσώς με ενδιαφέρει η τύχη τους. Κάπως έτσι μας βλέπουν μερικοί εκ Λονδίνου ορμόμενοι σοφοί της οικονομίας. Αν ήταν τόσο σοφοί θα μπορούσαν κιόλας να κυριαρχήσουν στον κόσμο. Αλλοι κάνουν όμως το κουμάντο, όχι οι σοφοί αλλά αυτοί που έχουν το σεντούκι με τα ευρά. Αυτοί πληρώνουν και τους σοφούς να παίζουν και εμάς να μπορούμε να συντηρούμε τον οργανισμό διεκδίκησης ολυμπιακών αγώνων...2004.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ 13/01/2015 19:35:19

        "αν όπως λες οι Συριζαίοι ανοίξουν τα σύνορα για να μπαίνουν οι "λάθρο", θα τα ανοίξουν και για να βγαίνουν προς Βορράν, όπως και το επιθυμούν, αφου εδώ πλέον μόνο τρώγοντας στα σκουπίδια θα επιβιώσουν..." Με άοπλη αστυνομία, θα φάνε ΕΜΑΣ! Ξυπνάτε!

  3. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 13/01/2015 16:24:18

    Γειάσου "Αδέξιε". Καιρό έχεις να γράψεις, εκτός και αν έχασα άρθρα σου. Right on the money που λένε στο "χωριό" μου. Μόνο να προσθέσω ότι ενώ η πολιτική δεν έχει ηθική, οι πολιτικοί οφείλουν να έχουν. Εμένα τουλάχιστον δεν με εκπλήσει ο αμοραλισμός των δήθεν αριστερών, όπως δεν με εκπλήσει γενικά η έλλειψη ηθικής στην πολιτική. Έτσι ήταν πάντα.

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 13/01/2015 16:52:09

    “Έχουμε τόσο πολύ τριφτεί πάνω στη κοινωνία και το κοινωνικό ψεύδος που και η πιό σημαντική αλήθεια, ευθέως διατυπωμένη, φαίνεται παραδοξολογία. Α, τι ωραία που είναι να χαϊδεύεις το χέρι που σε χαϊδεύει και να κρατάς τον αέρα του, για να τον διαθέσεις στο μέλλον, όπως οι παλαιές ανθοπώλισσες μέσα σε πανεράκια, προσφέροντας σκουλαρίκια γιασεμιά και γαρδένιες, βέρες της μιας στιγμής και του πάντοτε. Άνεμε, άνεμε, ο μονογενής της Τήνου και πολύτεκνος των Κυκλάδων, που με λυτό μαλλί κοριτσιών ξέρεις να υπογράφεις και καρέκλες πλαταγιστές να τυμπανίζεις, κέρνα μια σωφροσύνη απ' αυτήν που διδάσκει ο υιός της Ήρας. Έτσι, ώστε ούτε ο κίνδυνος να γίνεται αντίπαλος του πλου, ούτε ο πλους αντίπαλος του κινδύνου. Ανέκαθεν στον κόσμο αυτόν βασιλεύει μια κάποια, όπως θα λέγαμε, άνισος ισομετρία. Το ίδιο δυναμικό και για το καλό και για το κακό απαιτείται να καταβληθεί, αφού το φαρμάκι επενεργεί αρνητικά, όπως ακριβώς το αγαθόν θετικά πάνω στους άλλους, που ξέρουν να κρατούν σωστά το κάτοπτρο της καθαρής αντίληψης στη σχέση τους με τους τρίτους. Είναι όμως διαφορετικό το μήκος των πεπρωμένων. Θεέ μου, πόσα πολλά πράγματα, κι αντιστοιχούν μόνο σ’ ένα σκέτο σπίρτο, που το τραβάς επάνω τους • και να! Μόνο μια λάμψη ο άνθρωπος • και αν είδες, είδες!” ~Οδυσσέας Ελύτης: “O Κήπος με τις Αυταπάτες” (απoσπάσματα)