Άρης,  ο αρχηγός των «ατάκτων»
12/02/2014 10:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άρης, ο αρχηγός των «ατάκτων»

Σε τελική ανάλυση πήρε το χρίσμα αυτός που το ήθελε. Όσοι επιθυμούσαν «πολιτικές επιστρατεύσεις» ας θυμηθούν ότι η φιλελεύθερη δημοκρατία στηρίζεται στην ατομική βούληση

Λοιπόν, μιας και βομβαρδιζόμαστε για τον Άρη: ο Άρης προέκυψε γιατί αρνήθηκε η "Αφροδίτη" και ο Άδωνις. Για τη θέση του δημάρχου είναι ο ικανότερος από τα 3Α.

Οι αρμοδιότητες του Δημάρχου είναι συγκεκριμένες και το αν είναι νεοφιλελεύθερος ή εκπρόσωπος της ενοχικής δεξιάς, με ενδιαφέρει τόσο όσο οι πολιτικές θέσεις του διαχειριστή της πολυκατοικίας.

Και σύμφωνοι η αναγνωρισιμότητα είναι δυστυχώς ή ευτυχώς κριτήριο. Τον …Οδυσσέα Μικρό (ωραίο παιδί, ψηλό, με χιούμορ, 3 πτυχία κορνιζαρισμένα μπρονζέ, ωραία πένα, με έφεση στο φαγητό και αποδημητική κώμη) τον ξέρουν λίγοι και καλοί. Εκτίθεται σπανίως και μόνο συνειδητά.

Καλύτερη επιλογή θα ήταν μόνο ο Γιώργος Κλούνης ή Κλωναρίδης, που πήρε θέση και για τα γλυπτά του Παρθενώνα, αλλά δεν έχει μόνιμη διαμονή στην Ελλάδα.

Επιπλέον: τον Καμίνη «τον έχει» ο Άρης, καθώς ο εκάστοτε απερχόμενος δήμαρχος είναι πάντα ο βασικός αντίπαλος του διεκδικητή. Είναι καλύτερος στο μειλίχιο ύφος, στο λόγο και την έκφραση των επιχειρημάτων.

Αν αποφύγει και τα πολλά «λι» και «νι» θα κερδίσει τις εκλογές. Το λιμάνι άλλωστε είναι στον Πειραιά.

Κι ο Άρης δεν έχει εύκολη αποστολή. Πρέπει να μαζέψει όλους τους «άτακτους» ψηφοφόρους της ΝΔ για να κερδίσει. Οι συνθήκες των γειτονιών, η ανεξέλεγκτη λαθρομετανάστευση και η παρατεταμένη κρίση έστρεψαν πολλούς σε άλλες κατευθύνσεις.

Σε τελική ανάλυση πήρε το χρίσμα αυτός που το ήθελε. Όσοι επιθυμούσαν «πολιτικές επιστρατεύσεις» ας θυμηθούν ότι η φιλελεύθερη δημοκρατία στηρίζεται στην ατομική βούληση.

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. JIM BEAM avatar
    JIM BEAM 12/02/2014 11:23:49

    Και εάν η πολυδιασπαση της κεντροδεξιας (Αρης, Νικητας, Καπερναρος, κορη Εβερτ) οδηγήσει την δευτερη Κυριακή σε αναμέτρηση Κασιδιαρη - Συριζα ??? τι θα γινει ??? ΛΙΒΑΝΟΣ Η ΑΘΗΝα ...

    • Κόρη καραβοκύρη avatar
      Κόρη καραβοκύρη @ JIM BEAM 12/02/2014 15:08:43

      Σιγά μη γίνει και Συρία, εδώ δεν έχει ανοίξει ρουθούνι τόσα χρόνια με αυτή την κρίση θα γίνει τώρα ένεκα δημάρχων, που το στηρίζετε αυτό? Εξάλλου ούτε ο Κασιδιάρης ούτε ο μούσιας συριζαίος πρόκειται να πάνε στον δεύτερο γύρο, μην φέρνουμε λοιπόν την καταστροφή.

      • Φουφουτος avatar
        Φουφουτος @ Κόρη καραβοκύρη 12/02/2014 16:16:10

        μου αρέσει ο τρόπος που ελέγχεται τα πράγματα

      • georgios gewrgiou avatar
        georgios gewrgiou @ Κόρη καραβοκύρη 13/02/2014 09:57:55

        Ειτε μας αρεσει ειτε οχι, ακριβως αυτοι οι 2 θα πανε στο β΄ γυρο. Νομοτελειακα.

  2. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 12/02/2014 11:26:22

    Συμφωνώ ότι η μάχη πρέπει να δοθεί με κάποιον που θέλει να ''παλέψει''. Επιστράτευση δεν μπορεί να γίνει για εκλογικό αγώνα.Αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι ώρα κατάλληλη για ήπια προφίλ και χαμηλούς τόνους.

  3. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 12/02/2014 11:37:55

    καλά η περιγραφή του εαυτού σου είναι όλα τα λεφτά ΜΟ

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ Βούλα Ελευθεριάδου 12/02/2014 12:44:35

      Ακριβοδίκαιη έτσι; Αυτοσαρκασμός γιατρέ μου! Και περαστικά!

  4. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 12/02/2014 12:20:50

    Μ.Ο. , την έφεση στο φαγητό να τη προσέξεις λίγο,όσο είσαι μικρός ακόμη,όχι σαν κι εμάς που μεγαλώσαμε...

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ Κυθήριος 12/02/2014 15:11:06

      Θα κάνουμε ότι λένε οι τελευταίες έρευνες και θα πάμε καλά. Στην τελευταία δίαιτα σε 4 εβδομάδες έχασα 3 κιλά και 28 μέρες

  5. Μπέμπα Μπλανς Ντυμπουά avatar
    Μπέμπα Μπλανς Ντυμπουά 12/02/2014 13:12:25

    Ο σωστός τίτλος είναι "Άρης, ο αρχηγός των "άτακτων""....

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ Μπέμπα Μπλανς Ντυμπουά 12/02/2014 15:09:45

      "Όποιος κι αν είσαι», λέει η Μπλανς στον γιατρό που την παίρνει μαζί του για εγκλεισμό στο άσυλο, «πάντα ήλπιζα στην καλοσύνη των ξένων».

  6. Γεωργία Βασιλειάδου avatar
    Γεωργία Βασιλειάδου 12/02/2014 14:08:15

    ''(ωραίο παιδί, ψηλό, με χιούμορ, 3 πτυχία κορνιζαρισμένα μπρονζέ, ωραία πένα, με έφεση στο φαγητό και αποδημητική κώμη) τον ξέρουν λίγοι και καλοί. Εκτίθεται σπανίως και μόνο συνειδητά.'' Μάλλον εσύ Μ.Ο θα είχες περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας από όλους αυτούς. Έχεις ...φευγάτο, υπερκομματικό -ενωτικό προφίλ!

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ Γεωργία Βασιλειάδου 12/02/2014 15:15:29

      Να τα λέμε αυτά γιατί δεν έχει "κλειδώσει" η Περιφέρεια και η Δούρου είναι ελκυστικός αντίπαλος . Σε ευχαριστώ όμορφη Γεωργία!

  7. Ρηνα avatar
    Ρηνα 12/02/2014 14:13:58

    Μ.Ο. το "νι" και "λι" σχολιο σου ειναι ολα τα λεφτα....

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ Ρηνα 12/02/2014 15:13:15

      Είναι που είμαι λιλιπούτειος, πολυμήχανος και ακούω Νιτρο

  8. Μαύρο κουτί avatar
    Μαύρο κουτί 12/02/2014 15:24:25

    Ειδικά τον Καμίνη, τον ...έχουνε πάρα πολλοί. ΣΤΗ ΜΠΟΥΚΑ! Κατά τα άλλα, δεν πάμε να πάρουμε και την Κωνσταντινούπολη.... Για τη Δημαρχία της Αθήνας μιλάμε. Βέβαια αυτό το ''νιι'' και το ''λιι'' φωνάζει ...μη εντοπιότητα, αλλά τέλως πάντων...

  9. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 12/02/2014 18:56:07

    Δυστυχως τα πραγματα ειναι ακομη χειροτερα απο οτι φαινονται, οι στρατηγικες και οι υψηλες αναλυσεις για να εχουν σοβαροτητα και επιτυχια πρεπει να βασιζονται σε πραγματικα στοιχεια... αυτοι που παιρνουν τετοιου ειδους αποφασεις πρεπει με καποιο τροπο να εχουν μια επαφη ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ αρεσει δεν αρεσει αυτη.. και αν καποιος εκανε τον κοπο να κατεβει στις γειτονιες της Αθηνας και αφουγκραζοταν με τι κριτήρια θα ψηφισουν οι ΠΟΛΛΟΙ ΑΘΗΝΑΙΟΙ δεν θα τολμαγε καν να σκεφτει υποψηφιο τυπου Αρη....

  10. Ελλην Πολίτης avatar
    Ελλην Πολίτης 13/02/2014 08:43:57

    Ίσως το κόμμα δεν έπρεπε να ορίσει υποψήφιο για την Αθήνα

  11. ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 14/02/2014 03:21:18

    Το πρόβλημα με τον Αρη είναι ότι είναι κομματικός και έχει και το επίσημο χρίσμα. Στις σημερινές συγκυρίες έπρεπε να επιλεχθεί προσωπικότητα χωρίς κομματική ταυτότητα και να έχει την απλή υποστήριξη της ΝΔ.

  12. elpida avatar
    elpida 14/02/2014 14:40:52

    Ο δημαρχος Αθηναιων θα επρεπε πρωτιστως να ηταν κατοικος κ δημοτης Αθηνας οποτε αυτοματα αποκλειονται απαντες οι υποψηφιοι ολα τα αλλα ειναι τριχες κατσαρες!