#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/01/2012 15:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άνοιξε ο δρόμος του Ειδικού Δικαστηρίου για ΓΑΠ- Παπακωνσταντίνου



Ο  οικονομικός εισαγγελέας Γρηγόρης Πεπόνης που ερευνούσε την υπόθεση της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής (ΕΛΣΤΑΤ), μετά από καταγγελίες μελών  της  για παραποίηση των στοιχείων του ελλείμματος του 2009,  διαβίβασε  τον φάκελο στην εισαγγελία του Αρείου Πάγου.

Η ενέργεια αυτή σημαίνει ότι κ.  Πεπόνης, προσέκρουσε πάνω σε ευθύνες πολιτικών προσώπων.

Για το λόγο αυτό, ως έχει υποχρέωση εκ του νόμου,  ζήτησε να  διαβιβαστεί  ο φάκελος στη Βουλή προκειμένου αυτή να προχωρήσει στην σύσταση Εξεταστικής Επιτροπής  η οποία και θα αναζητήσει  ενδεχόμενες ευθύνες  του  τότε  πρωθυπουργού Γιώργου Παπανδρέου, του Υπουργού Οικονομικών Γιώργου Παπακωνσταντίνου, αλλά  και μελών της τότε κυβέρνησής.

Η υπόθεση αφορά καταγγελίες της καθηγήτριας Οικονομετρίας του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και πρώην μέλους της ΕΛΣΤΑΤ Ζωής Γεωργαντά για τεχνητή διόγκωση του αναθεωρημένου ελλείμματος του 2009. Η κ. Γεωργαντά υποστηρίζει ότι τον Νοέμβριο του 2010 η ΕΛΣΤΑΤ, δεχόμενη πιέσεις από την Eurostat, εμφάνισε το έλλειμμα του 2009 στο 15,4% από 12- 13% που ήταν, με στόχο να ληφθούν επιπλέον δυσμενέστερα οικονομικά μέτρα. Η κ. Γεωργαντά υποστηρίζει ότι η διόγκωση έγινε με την ταξινόμηση στη Γενική Κυβέρνηση των ΔΕΚΟ, χωρίς, όπως λέει, να έχουν προηγηθεί, όπως εφαρμόζεται σε όλη την Ευρώπη, στατιστικές μετρήσεις.

Στο διαβιβαστικό του προς τον εισαγγελέα του Αρείου Πάγου, ο κ. Πεπόνης αναφέρει ότι «από το σύνολο του συλλεγέντος αποδεικτικού υλικού (μάρτυρες και έγγραφα) και ιδίως από μαρτυρικές καταθέσεις, προέκυψαν στοιχεία σχέσιν έχοντα με αξιόποινες πράξεις του νόμου περί ευθύνης υπουργών και πρόσωπα κατέχοντα συγκεκριμένες θέσεις στην κυβέρνηση της Ελλάδας».

Ο κ. Πεπόνης υποστηρίζει ότι σε πολλές από τις καταθέσεις που έλαβε «ρητώς γίνεται λόγος για διόγκωση και αυθαίρετο προσδιορισμό του δημοσίου ελλείμματος του 2009 αφενός και ύπαρξη συναφώς και αφετέρου ευθυνών του τότε πρωθυπουργού, μελών της τότε κυβέρνησης και των τότε αρμόδιων υπουργών Οικονομικών».

Υπενθυμίζουμε, ότι ο Αντώνης Σαμαράς έχει δηλώσει ότι η ΝΔ ως κυβέρνηση θα προχωρήσει στη σύσταση μίας και μόνο Εξεταστικής Επιτροπής για το πως φτάσαμε στο Μνημόνιο.

Ήδη η ΝΔ ζήτησε την παραίτηση των εμπλεκομένων υπουργών

Η διαβίβαση της δικογραφίας στην Βουλή προκάλεσε σάλο καθώς η ενέργεια του κ. Πεπονή συμπίπτει με την σφοδρή επίθεση του Κ. Σημίτη εναντίον της μνημονιακής πολιτικής του ΓΑΠ (Ο Σημίτης “θάβει” τον Γιώργο για το Μνημόνιο) αλλά και την προσπάθεια του διοικητή της Τραπέζης της Ελλάδος κ. Προβόπουλου να αποστασιοποιηθεί από τις πολιτικές Παπανδρέου που οδήγησαν στο Μνημόνιο (Ο μετά την καταστροφή προφήτης, κ. Προβόπουλος).

Λέει μεταξύ άλλων ο κ. Σημίτης: «Η συμφωνία μεταξύ της ΟΝΕ και της Ελλάδας για την πολιτική, που οφείλει να εφαρμόσει η Ελλάδα, ώστε να της χορηγηθεί το σύνολο των δόσεων του συμφωνηθέντος δανείου, γνωστή ως Μνημόνιο, συντάχτηκε χωρίς να υπάρχει ικανοποιητική προετοιμασία και λειτούργησε με τρόπο που επιδείνωσε την κατάσταση».

Και: «Οι συντάκτες του Μνημονίου παρέλειψαν να συναρτήσουν τους στόχους τους με τις πραγματικές εξελίξεις, να προβλέψουν δηλαδή ότι σε περίπτωση ύφεσης θα παρατείνεται αυτόματα ο χρόνος πραγματοποίησης των στόχων ή και θα περιορίζονται ορισμένες επιδιώξεις. Ήταν ένα πολιτικά μοιραίο λάθος. Η παράλειψη είχε ως αποτέλεσμα να εξακολουθεί το αρχικό σκληρό πρόγραμμα λιτότητας παρά την ύφεση που επήλθε και να επιτείνει κατά πολύ την ύφεση», θα προσθέσει.

Ενώ, ο κ. Προβόπουλος μιλώντας σε εκδήλωση, άφησε αιχμές για τη διαχείριση της κρίσης από την κυβέρνηση του Γιώργου Παπανδρέου, με την επισήμανση ότι η πορεία της χώρας προς την κρίση στην οποία έχει περιέλθει δεν ήταν αναπόφευκτη και θα μπορούσε να είχε ανακοπεί αν τα προβλήματα είχαν αντιμετωπιστεί εγκαίρως πριν αυτά αφεθούν να λάβουν εκρηκτικές διαστάσεις.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. siakkas avatar
    siakkas 20/01/2012 15:51:01

    Έστι δίκης οφθαλμός, ος τα πανθ’ ορά!

    • Aris47 avatar
      Aris47 @ siakkas 20/01/2012 17:34:38

      Συγνώμη που είμαι λίγο άσχετος με το θέμα αλλά είμαι απελπισμάνος για ένα πολύ επείγον θέμα.

      Ψάχνω σπίτι προς αγορά/ενοικίαση στην Κόστα Ρίκα και δουλειά για ένα γνωστό μου ΑΜΜΕΣΑ!
      60χρονος πολύ αθλητικός όμως με διάφορα χόμπυ όπως θαλάσσια σπορ, τρέξιμο, ποδήλατο, στοιχήματα κτλ.

      Προϋπηρεσία πολύχρονη σε οικογενειακή μπίζνα από πάππου, ως εντολοδόχος διεκπαιρεωτής συμφερόντων πολυεθνικών. Άκρως επικερδής εώς πρόσφατα.

      Υπεραποτελεσματικός σε αδύνατες αποστολές κάτι σαν Mission Impossible δηλαδή.

      Εκτεταμένες ηγετικές ικανότητες καθώς κατέφερε επι μακρόν να διατηρήσει τους υφισταμένους εκτός φυλακής παρ'ότι είχαν τάση σε παράνομες δραστηριότητες. Σας λέω ότι πρέπει για Λατινική Αμερική!

      Native Speaker της Αγγλικής. Βασική γνώση της Ελληνικής...

      Ειδικός επι του I-pad

      eyxaristo

      • Ειρηνη Κ. avatar
        Ειρηνη Κ. @ Aris47 20/01/2012 23:15:18

        Κι εμενα...!!! Πολύ καλό...! Να το κυκλοφορήσεις ευρύτερα...Να το βοηθήσουμε κιολας το "παιδί"....!!!!

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ siakkas 20/01/2012 17:46:33

      Η είδηση πρέπει να διαβαστεί σε συνδυασμό με την πρόθεση Παπαϊωάννου για πειθαρχική δίωξη Πεπόνη-Μουζακίτη. Ο νοών νοείτω.

  2. Διογένης avatar
    Διογένης 20/01/2012 15:51:57

    Ζήτω η Ελλάς! Η ελπίδα δεν πεθαίνει ποτέ!

  3. stfvas avatar
    stfvas 20/01/2012 15:54:40

    ΚΥΡΙΕ ΣΑΜΑΡΑ , ΤΩΡΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ,ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ. ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΝΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΗΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ.

    • Κομνηνός avatar
      Κομνηνός @ stfvas 20/01/2012 17:01:25

      Θα συνεχίζει να στηρίζει το φίλο του;

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Κομνηνός 20/01/2012 17:52:06

        Ο οποίος φίλος είναι?

        • dimitrisag avatar
          dimitrisag @ TopGunZ 20/01/2012 18:37:10

          Ο ΓΑΠας!!!!!

    • nikos avatar
      nikos @ stfvas 20/01/2012 17:50:28

      ότι δηλαδή ακόμα περιμένεις εσύ? το ότι έχει καταπιεί ότι αρνιότανε μέχρι τώρα δε σου λέει τίποτα... η ελπίδα πεθαίνει τελευταία μάλλον.

  4. TopGunZ avatar
    TopGunZ 20/01/2012 15:54:49

    Βρε λες?

  5. TOMSON avatar
    TOMSON 20/01/2012 15:55:09

    Ο εισαγγελέας έκανε τό καθήκον του,Η ΒΟΥΛΗ...????????

  6. spyros avatar
    spyros 20/01/2012 15:58:46

    Υπενθυμίζω σε όλους, άσχετα με το τι λένε, οτι θα τηρηθεί αυτό που είπε ο Καραμανλής για το 1989: Έναν πρωθυπουργό δεν τον πας φυλακή.
    Επίσης, το παιχνίδι, το έχουν στήσει όλοι καλά, κρύβονται, υποτίθεται, πίσω απο το Σύνταγμα και θα τα διαγράψουν όλα.
    Αν για ψηφοθηρία το θυμούνται μερικοί και άλλοι το χάφτουν καλά να πάθουν

    • blue nile avatar
      blue nile @ spyros 20/01/2012 16:53:53

      Mην είσαι τόσο σίγουρος. Οιπρωθυπουργοί δεν έμπαιναν φυλακή όταν ο κόσμος ζούσε ανεκτά. Τώρα με τη πείνα που έρχεται δεν μπορούμε να πούμε τίποτα ακόμα με βεβαιότητα. Πάντως μερικοί παρά τω πρωθυπουργώ θα προτιμήσουν τη φυλακή από το λυντσάρισμα...

      • ΙΑΣΩΝ avatar
        ΙΑΣΩΝ @ blue nile 21/01/2012 00:00:11

        ΚΑΛΥΤΕΡΑ Η ΦΥΛΑΚΗ, ΕΚΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΣΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΜΕΝΟΣ.

  7. Lampros avatar
    Lampros 20/01/2012 16:11:06

    Βρε λες.....??
    Αν αρχίσουν να ψάχνουν, τα ποντικια θα πηδανε απο το Πασοκοπλοιο και ο τελευταιος θα ψαχνει βιντεο του Τσαουσέσκου για το τι μέλλει γενεσθαι...
    Αγαπουλα... την κουκουλα!

  8. babayaro avatar
    babayaro 20/01/2012 16:21:07

    Ποτε εχει πτηση για Μασαχουσετη?

  9. Βολιώτης avatar
    Βολιώτης 20/01/2012 16:26:48

    Καλησπέρα σε όλους.

    Ρε μπας και υπάρχει τελικά Θεός? (όπως είπε και κάποιος, κάπου, κάποτε...)

  10. Γιάννης Μανιατάκος avatar
    Γιάννης Μανιατάκος 20/01/2012 16:27:08

    Δηλαδή φθάσαμε ...Ρόδο; ...Να δούμε ποιός θα κάνει την αναγγελία!

  11. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 20/01/2012 16:37:36

    Όχι ποινές φυλάκισης γιατί θα γίνουν ήρωες. Μια ωραιότατη ποινή θα μπορούσε να ψηφιστεί με νόμο πριν τη σύσταση του ειδικού δικαστηρίου είναι:

    α) Δήμευση κινητής και ακίνητης περιουσίας κάθε ενόχου,

    β) παντελής στέρηση πολιτικών δικαιωμάτων (εκλέγειν και εκλέγεσθαι)

    και

    γ) μόνιμη στέρηση δικαιώματος συντάξεων και βουλευτικών αποζημιώσεων αναδρομικών και μη από το ελληνικό δημόσιο

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 20/01/2012 16:39:47

      και το αποζημίωση για τη ζημία προς το ελληνικό δημόσιο μέχρις εξαντλήσεως των οικονομικών δυνατοτήτων των ενόχων. Π.χ. για τον Παπανδρέου το σύνολο της αξίας της δηλωθείσας με το πόθεν έσχες ακίνητης και κινητής περιουσίας του (και της συζύγου του). Αν δεν έχουν να πληρώσουν τότε φυλάκιση αναπόφευκτα.

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 20/01/2012 16:58:46

        Μανώλη και μια απέλαση εμένα θα μου άρεσε, να μην τους έχουμε εδώ μόνιμα (εξοστρακισμός το έλεγαν οι αρχαίοι).

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ victoria (true) 20/01/2012 18:06:58

          Παιδιά ο οστρακισμός έχει ένα ελάττωμα. Κάποτε γυρίζουν πίσω. Θα μπορούσαν να παρουσιάζονται υποχρεωτικά κάθε πρώτη του μήνα στην πλατεία Συντάγματος σε κοινή θέα χωρίς φρουρά.

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Γιάννης Φαίλτωρ 20/01/2012 18:13:45

            Όταν λες κάθε πρώτη, εννοείς μόνο την πρώτη φορά, γιατί για δεύτερη φορά δε νομίζω να μπορούν μετά.

          • victoria (true) avatar
            victoria (true) @ Γιάννης Φαίλτωρ 20/01/2012 18:25:24

            Δεν μπορώ τη βία βρε Γιάννη μου.

    • papaki avatar
      papaki @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 20/01/2012 16:41:32

      υπάρχει μια ακόμα πιο σκληρη τιμωρία. να τους αφαιρεθεί η προστασία απο τους δεκάδες αστυνομικούς που τους φυλάνε. νόμιζω για αυτούς η κρεμάλα θα ήταν προτιμότερη.

  12. alakran avatar
    alakran 20/01/2012 17:01:53

    Αν διαλυθεί η βουλή,για να γίνουν οι επόμενες εκλογές, θα υπάρξει παραγραφή?Ας μας διαφωτίσει κάποιος, γιατί εγώ δεν είμαι σίγουρος.
    Εννοείται ότι επιθυμώ την τιμωρία των πασόκων που οδήγησαν την πατρίδα σε εξαθλίωση!

  13. Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
    Βαγγέλης, Πειραιάς 20/01/2012 17:02:41

    Εδώ είμαστε! Για να δούμε τώρα εάν η ΝΔ είναι πατριωτικό κόμμα. Για να δούμε εάν η ΝΔ θα κάνει αυτό που ορίζει η ηθική, το σύνταγμα οι νόμοι και το δημόσιο καθήκον που πρέπει να διακρίνει όσους κατέχουν δημόσια αξιώματα.

    Εδώ είμαστε τόσο ατομικά όσο και σαν κοινωνία ως σύνολο και αναμένουμε να δούμε τι θα πράξει η ΝΔ.

    Είναι δεδομένο πως ατιμωτικές πράξεις σαν αυτές που πραγματοποίηση ο ΓΑΠ και ο Γιώργου Παπακωνσταντίνου είναι ανήκουστες για χώρα που έχει στοιχειώδη αυτοσεβασμό και διέπεται από τις αρχές του κράτους δικαίου και της ισονομίας.

    Η ώρα της αλήθειας έφτασε.
    Και μιας και συνέλαβαν τον επικεφαλής του ΣΔΟΕ στη Θεσσαλονίκη, Χ. Παπαχατζή, δεν είναι καιρός να γίνει και μια έρευνα «πόθεν έσχες» του έτερου ΠΑΣΟΚκου εφοριακού και βουλευτού Α Μακρυπίδη και τον μελλών τις οικογένειας του, για να αναδειχτεί η αλήθεια δηλαδή όχι τίποτε άλλο.
    Υπενθυμίζω πως ο πρώην εφοριακός Ανδρέας Μακρυπίδης προσπάθησε ανεπιτυχώς και πετώντας λάσπη να μειώσει την αξιοπιστία της μαρτυρίας Ζωής Γεωργαντα κατά την ολιγόλεπτη κατάθεση της ενώπιων της Διαρκούς Επιτροπής Οικονομικών Υποθέσεων της Βουλής για το σκάνδαλο της ΕΛΣΤΑΤ και του τρόπο με τον οποίον διογκώθηκε το έλλειμμα, προκειμένου η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ να εμφανίσει πως το ελληνικό κράτος είχε έλλειμμα μεγαλύτερο από αυτό της Ιρλανδίας.

    Εδώ θα κριθούν ΟΛΟΙ! Για να δούμε από τι μέταλλο είναι φτιαγμένος ο καθένας.

  14. blue nile avatar
    blue nile 20/01/2012 17:07:30

    Μια νύχτα μαγική σαν την Αργεντινή ...να δούμε στο ελικόπτερο ποιος θα πρωτομπεί...

  15. Γεωργιος Τουφας avatar
    Γεωργιος Τουφας 20/01/2012 17:10:29

    Προσπαθησαν να φιμωσουν τους δυο εισαγγελεις. Προσπαθησαν με επικοινωνιακα τεχνασματα να μας πεισουν οτι ειναι μια απο τα ιδια. Προσπαθησαν να τους εκφοβισουν. Προσπαθησαν να τους λοιδωρισουν. Δοκιμασαν ολα τα μεσα που τοσα χρονια χρησιμοποιει το καθεστως εναντια σε καθε ελληνικη πατριωτικη φωνη. Και οι εισαγγελεις απαντησαν με μια κινηση ματ που θετει ενωπιον των ευθυνων τους ολες τις πολιτικες δυναμεις. Για το ΠΑΣΟΚ θα αποτελεσει απλα το κυκνειο ασμα του για τη Λαικη Δεξια ομως αποτελει το εναρκτηριο λακτισμα για την αναστυλωση της πατριδος μας.

  16. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 20/01/2012 17:14:58

    Εξοστρακισμός για τους ένοχους εκ των πολιτικών και σεισάχθεια για τους οφειλέτες-πολίτες που αποδεδειγμένα δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν τα χρέη τους για να πάρει μπρος η χώρα αποκαθαρμένη από πολιτικά λαμόγια, με παράδειγμα δημοκρατίας και χωρίς αβάσταχτα βάρη για το λαό

  17. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 20/01/2012 17:15:35

    όχι, με τον ισχύοντα νόμο στη μεθεπόμενη βουλή παραγράφονται

    • alakran avatar
      alakran @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 20/01/2012 17:17:55

      Ευχαριστώ για την απάντηση.

  18. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 20/01/2012 17:33:40

    Στις επομενες εκλογες δεν υπαρχει αυτοδυναμια, προχωρουμε αμεσα σε νεες εκλογες, παραγραφετε το αδικημα, στο αρχειο η υποθεση, συνεχιζουν να επιμενουν ακομα πιο προκλυτικα οτι μας εσωσαν οι ΠΑΠ. Και εις αλλα με υγεια.

    • ΘΡΑΞ ΒΛΑΞ avatar
      ΘΡΑΞ ΒΛΑΞ @ dikefalosaitos 20/01/2012 18:32:30

      Αυτό ακριβώς θα γίνει! Αυτός ο Πεπόνης βρε παιδιά, από που κρατάει; ποια η ιστορία του;

  19. alex avatar
    alex 20/01/2012 17:34:57

    ονειρα θερινης νυχτος..κουβεντα να γινεται..

    θα θαφτει το θεμα για το 'καλο του τοπου'.. ειτε το θελει η ΝΔ ειτε οχι..
    δημευση απο τι ?
    απο τις οφσορ, τους συγγενεις, τα ομολογα, τις εταιριες με μπροστινους ή τις καταθεσεις με αριθμο και αποτυπωμα που δεν ελεγχονται ?
    οσο πιασανε τσουκατο, τσοχατζοπουλο και λοιπους που τα κανανε και απροσεχτα, τοσο θα ακουμπησουν τα υψηλα κλιμακια οποιουδηποτε κομματος εξουσιας..

  20. Leonidas avatar
    Leonidas 20/01/2012 17:35:09

    Ηδη, με απροκάλυπτο θράσος , και αντιστρέφοντας κάθε έννοια δικαιοσύνης, παρενέβη το ΠΑΣΟΚ:

    ''Την έντονη αντίδραση του ΠΑΣΟΚ προκάλεσε το έγγραφο του οικονομικού εισαγγελέα, Γρηγόρη Πεπόνη, προς τον εισαγγελέα του Αρείου Πάγου, για αποστολή στη Βουλή της δικογραφίας για την υπόθεση της ΕΛΣΤΑΤ. Ο εκπρόσωπος Τύπου του Κινήματος, Πάνος Μπεγλίτης, χαρακτήρισε την ενέργεια του οικονομικού εισαγγελέα οργανωμένη παρέμβαση στην πολιτική και οικονομική ζωή.''
    http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63604988

    Αρα, κατά το ΠΑΣΟΚ, η Δικαιοσύνη ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΖΩΗ.
    Κατ' αυτούς, οι πολιτικοί είναι τελείως ανεξέλεγκτοι και κάνουν ότι γουστάρουν, χωρίς να λογοδοτούν σε κανέναν!
    Η δικαιοσύνη , προφανώς, είναι μόνο για το λαουτζίκο.

    Αν αυτό δεν είναι Δικτατορία, τότε τι είναι?

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Leonidas 20/01/2012 17:55:52

      "χαρακτήρισε την ενέργεια του οικονομικού εισαγγελέα οργανωμένη παρέμβαση στην πολιτική και οικονομική ζωή"
      Ε, ναι. Τι δηλαδή ρε Μπεγλίτη? Εισαγγελέας είναι. Αυτό για το οποίο τον καταγγέλεις είναι η δουλειά του. Ρε τι 'ν' τούτοι?

  21. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 20/01/2012 17:40:00

    Τους Πρωθυπουργους δεν τους πανε φυλακη, πιο Δημοκρατικο και σωστο θα ηταν να τους ... αφησουν να περιοδευσουν στην Επαρχια και στις γειτονιες προς αγραν ψηφων!!! Ετσι ωστε να νοιωσουν την... αγαπη και την ζεστασια του Ελληνικου λαου!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΝΤΙΝΟΣ 20/01/2012 17:53:52

      Προσυπογράφω.

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ TopGunZ 20/01/2012 18:10:36

        Κι εγώ! +100000000

        • Κωσταντινος Π. avatar
          Κωσταντινος Π. @ Δαναός 21/01/2012 08:52:31

          τους πρωθυπουργους σε ολα τα προηγμενα κρατη τους πανε ΦΥΛΑΚΗ!!!!!!!

  22. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 20/01/2012 17:54:06

    ΓΟΥΔΗ και λίγο είναι

  23. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 20/01/2012 17:58:03

    ..δεν πιστευω ο κος Παπαιωάννου , υπουργός δικαιοσύνης να διανοηθεί να ..φάει τον Πεπόνη , πρέπει οι εταίροι στην κυβέρνηση να το θέσουν ως όρο αλλοιώς ..πάπαλα η κυβέρνηση Παπαδήμου.
    Ο Κς Παπακωνσταντίνου δεν είναι βουλευτής και δεν υπόκειται στην προστασία κανενός είδους ασύλου. Πρέπει λοιπόν να εφαρμοστούν άμεσα τα προβλεπόμενα από τον νόμο ,όπως έγινε και πολύ καλά έγινε με τον Εφραίμ.....

  24. firiki2010 avatar
    firiki2010 20/01/2012 18:09:05

    Δεν νομίζω ότι θα υπάρξει ούτε Εξεταστική , ούτε πολύ περισσότερο Ειδικό Δικαστήριο. Για πολλούς λόγους μεταξύ των οποίων η άσχημη κατάσταση της χώρας και κυρίως επειδή είναι εξαιρετικά δύσκολο να αποδειχθεί ποινική ευθύνη. Ας μένουμε προσγειωμένοι για να μην αρχίσουν μετά κάποιοι να λένε ότι ο Σαμαράς έκανε "κωλοτούμπα".
    Η πολιτική "εξόντωση" του ΠΑΣΟΚ και των ΠΑΣΟΚικών νοοτροπιών δεν χρειάζεται σύσταση Εξεταστικών. Θα έλεγα μάλιστα ότι τυχόν σύσταση τους θα οδηγούσε σε ηρωοποίηση και συσπείρωση. Και επαναλαμβάνω : δεν θα έβγαζε πουθενά.

  25. "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" avatar
    "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" 20/01/2012 18:14:31

    Οι απατεώνες ούτε αποδείξεις κόβουν (Ανδρέας - πάμπερς) ούτε γραπτές εντολές δίνουν σε υποτακτικούς (Γιωργάκης - διόγκωση ελλείμματος) για τις κομπίνες που κάνουν!
    Και η ... αδέκαστη Δικαιοσύνη, προκειμένου να εκδικάσει υποθέσεις απατεώνων της υψηλής κοινωνίας απαιτεί αποδείξεις!
    Που δεν υπάρχουν!

  26. ipso facto avatar
    ipso facto 20/01/2012 18:21:12

    Καλά εντάξει ! Νομίζετε ότι ο κόσμος είναι τόσο αφελής ? Ο ΓΑΠ και όλη η παρέα του θα τοποθετηθούν σε ψηλά διεθνή πόστα στην Κομισιόν και στον ΟΗΕ , ΟΟΣΑ κλπ με ιλιγγιώδης μισθούς και θα κάνουν dolce vita στην Νέα Υόρκη και στο Παρίσι. Ενώ εμείς θα λιμοκτονούμε εδω στα καταραμένα και τριτοκοσμικά βαλκάνια. Να μου το θυμηθείτε!

    • ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
      ΘΟΔΩΡΟΣ Κ @ ipso facto 20/01/2012 19:10:59

      Ναι συμφωνώ ο ΓΑΠ στον ΟΗΕ. Έτσι θα μπορέσει να δικαιώσει και τον Μπέο που λέει ότι θα προσφύγει εκεί. Ο Παπακωνσταντίνου να μπει στην γερμανική D. Telelecom (άλλωστε στο Δ.Σ του ΟΤΕ δεν ξεκίνησε την καριέρα του;), ο Σαχινίδης στο Δ.Ν.Τ (όπως το λουλούδι ο Ρουμελιώτης), ο Βενιζέλος στο Διεθνές Δικαστήριο, Ο Πάγκαλος στα MC Donald's (για να δικαιούται να λέει ότι μαζί τα φάγαμε), ο Χρυσοχοϊδης στην Interpol, η Διαμαντοπούλου στην Ounesco κ.λ.π.
      Ωραία δε θα τανε; Μετά όμως χωρίς Βαρβάρους τι θα κάνουμε; Πολύ ξενέρωτος ο Αντώνης! Ούτε μία είδηση δε θα βγάζει! Oύτε τόσο δα γέλιο. Εκτός αν κάνει το λάθος να επαναφέρει τίποτα φρούτα όπως ο Πάκης, ο Αλογοσκούφης και ο Σουφλιάς (τα τρία μεγάλα λάθη του Καραμανλή δηλαδή). Οψόμεθα.

  27. ano-kato avatar
    ano-kato 20/01/2012 18:49:17

    Και μεθ΄ επόμενη δεν είναι μακρυά.Αν δεν σχηματιστεί κυβέρνηση στις επόμενες εκλογές ήρθε η μεθ΄ επόμενη βουλή σε πολύ λίγο χρόνο.

    • alakran avatar
      alakran @ ano-kato 20/01/2012 19:04:18

      Άλλος ένας λόγος λοιπόν να δώσουμε ισχυρή αυτοδυναμία στη Ν.Δ!

  28. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 20/01/2012 18:51:17

    Θα υπάρχει χρονικό όριο 10 λεπτών σε κάθε εμφάνιση. Νομίζω είναι αρκετός χρόνος. Μετά, τον άλλο μήνα πάλι. Θα υπάρχουν και...πεπόνια αργίτικα στη διάθεση του κοινού.

  29. Aris. A avatar
    Aris. A 20/01/2012 18:53:45

    Σοβαρές εξελίξεις αλλά ας περιμένουμε.

    Για να καταλάβουμε τι συμβαίνει πρέπει να γνωρίζουμε ποιοι έβαλαν την ιδέα για δημοψήφισμα στον Γαπ.

    Αυτό είναι το κρίσιμο σημείο από εκεί ξεκίνησε η αποκαθήλωση του.

    Από ότι φαίνεται η Γερμανία έφαγε και τον Γαπ.

    Δεν είναι τυχαίο ότι ο Γερμανός ΥΠΕΞ δεν τον συνάντησε καν.

    Η Γερμανία και όσοι είναι πίσω της φαίνεται ότι κερδίζει το παιχνίδι με την κρίση χρέους στην Ευρώπη και ετοιμάζει φιλοευρωπαικές κυβερνήσεις όπου υπήρχαν φιλοαμερικανικά σωματίδια.

    Εαν ο Γαπ δεν πάρει το μήνυμα και δεν αποσυρθεί οικοιοθελώς να περιμένουμε τρανταχτές αποκαλύψεις για τον ρόλο του Νίκου Παπανδρέου.

    Μακάρι να μπορούσαμε να μάθουμε το παρασκήνιο του παιχνιδιού που παίζεται από τον περασμένο Μαιο και μετά.

  30. Ιταμος ο Τρικαλινός avatar
    Ιταμος ο Τρικαλινός 20/01/2012 19:07:41

    Αλήθεια τώρα ανακαλύψαμε την Αμερική; Δεν είναι γνωστό πως όλα αυτά ήταν ένα παιχνίδι που έγινε για κάποιους; Ποιος αμφιβάλλει σήμερα για τα πολλά και χοντρά λάθη που έγιναν. Δεν ήταν μαθητές του Δημοτικού Σχολείου να μην ξέρουν τι έκαναν Είχαν τελειώσει ΧΑΡΒΑΤ. Το θέμα δεν είναι αν είναι ένοχοι ή όχι. Ένοχοι είναι έφτασαν τον Έλληνα πολίτη στο έσχατο σημείο Κοιμήθηκε ΚΥΡΙΟΣ και ξύπνησε ΖΗΤΟΥΛΑΣ χωρίς αξιοπρέπεια, πεινασμένος χωρίς αύριο. Οικογένεια, παιδιά. έχασαν τον προσανατολισμό τους. σταμάτησαν τις σπουδές τους άλλαξαν σπίτι γειτονιά, σχολείο. Δεν μπορείς να σκορπάς μία ολόκληρη χώρα. να κλέβεις την περηφάνια του λαού της. Τους πρέπει να τιμωρηθούν για εσχάτη προδοσία. Και αν κτίστηκε το ΓΟΥΔΙ Υπάρχουν άλλες ακαλλιέργητες εκτάσεις αν χρειασθεί η Τιμωρία πρέπει να είναι παραδειγματική.. Πρέπει να καταλάβουν ΟΛΟΙ δεν μπορούν να παίζουν με τους ΛΑΟΥΣ από δω ξεκινούν όλα ΑΠΟ ΔΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΟΙ ΗΓΕΤΕΣ πως τιμωρούνται όσοι προδίδουν τον λαό τους

  31. Nίκος avatar
    Nίκος 20/01/2012 19:11:08

    Ερχονται γουνακια!

  32. dikigoros 7 avatar
    dikigoros 7 20/01/2012 19:50:20

    Οι προδότες στου Γουδή! Η κίνηση του Εισαγγελέα κ.Πεπόνη θέτει τους πάντες προ των ευθυνών τους : Τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, που έχουν την κοινοβουλευτική πλειοψηφία και καλούνται να μην συγκαλύψουν την υπόθεση, και τους βουλευτές των υπολοίπων κομμάτων που καλούνται να αποδείξουν τί εννοούν από όσα λένε. Πρόεδρε Αντώνη Σαμαρά, τώρα είναι η ώρα. Μας ετάξες 1 εξεταστική για το πως φτάσαμε στο μνημόνιο, ήρθε η πάσα του Εισαγγελέα και η ώρα να αποδείξεις εάν το εννοούσες. Ή προχωράς αγνοώντας τις πιέσεις, και οδηγείς τον ΓΑΠ και τον Παπακωνσταντίνου στο Ειδικο Δικαστήριο, ή αποτεφρώνεσαι μαζί τους. Δεν υπάρχει μέση οδός.

    • LAL avatar
      LAL @ dikigoros 7 20/01/2012 20:19:28

      Όντως. "Make it or break it" που λένε και οι Αγγλοσάξωνες.

  33. Y. avatar
    Y. 20/01/2012 19:56:55

    Οι ελεγκτες στην ΥΠΑ, τα μάτια τους ανοιχτά για σχέδια πτήσης από ελικόπτερα

  34. βισάλτης avatar
    βισάλτης 20/01/2012 20:04:10

    Aυτή η βλακεία –ότι ένα πρωθυπουργό δεν τον φυλακίζεις κλπ- αποθράσσυνε γενιές κλεπτομανών πολιτικών...Την θεωρώ ισοδύναμης καταστροφής με το «είπαμε να κάνει ένα δωράκι στον εαυτό του αλλά όχι και 500 εκατομ» του αγπ.Σοβαρά; και ποιοί είστε εσείς που καθορίζετε ποιός και γιατί θα πάει φυλακή ή άν θα κάνει δωράκια στον εαυτό του; Aπό πότε η Ελλάδα μετατράπηκε σε μπανανία ώστε να μην λογοδοτούν οι πολιτευάμενοι και να μας παριστάνουν τους τσαουσέσκου ή τους λουδοβίκους; Εναν πρώην πρωθυπουργό τον πιάνεις από το αυτί και τον αφήνεις να σαπίσει στην φυλακή μετά από δίκη –χωρίς άδειες- ισόβια ώστε να γίνει ζωντανό παράδειγμα για τους εν δυνάμει παραβάτες...
    Αντε γιατί βρωμίσαμε από τα άσυλα και τα προνόμιά τους...

    • juliet avatar
      juliet @ βισάλτης 20/01/2012 20:44:57

      Από το 81 και μετά αποκτήσαμε λουδοβίκους και λουλουδοβίκους .Και αν θέλει να είναι τσαουσέσκου ας είναι μέχρι τέλους.Οταν το ποτάμι γεμίσει οργή και οι όχθες του δάκρυα στις εκβολές του θα πρέπει να υπάρχει νέα ζωή,για να πούμε, ότι άξιζε το κόπο.Και να μη ξεχάσουμε ...γιατί η λήθη είναι προνόμιο των Ελλήνων αφού βολευτούν.Δεν θέλουμε βόλεμα, θέλουμε τη ζωή μας πίσω .Θέλουμε να υπάρχουμε σαν λαός και σαν άνθρωποι .

    • Y. avatar
      Y. @ βισάλτης 20/01/2012 21:02:41

      Τρανό παράδειημα, το Ισραήλ. Έβαλε μέσα το Πρόεδρο

      • juliet avatar
        juliet @ Y. 20/01/2012 21:13:42

        Σωστά! πάντως να δούμε πολλά αυτό το καιρό ,το ξεκαθάρισμα των συμμοριών θ΄αποκορυφωθεί .Η μιά φατριά θα καθαρίζει την άλλη ,η μιά θα παίρνει εκδίκηση,η άλλη θα προσπαθεί να το παίξει αθώα περιστερά και πάμε λέγοντας .Το θέμα είναι να εκμεταλλευτούν σωστά όλη αυτή τη κατάσταση για να γίνει άν όχι πλήρες τουλάχιστο ν΄αρχίσει το ξεβρώμισμα.

        • βισάλτης avatar
          βισάλτης @ juliet 20/01/2012 22:44:05

          Eγώ το αποκαλω ξήλωμα του πουλόβερ.Οι χλεχλέδες πολιτευάμενοι σαν γνήσιοι θρασύδειλοι αλλαζονικοί φλώροι θα κελαηδήσουν προ κειμένου να τύχουν ελάφρυνσης ποινών..Αντε να τους δω να ξεμπροστιάζονται στα δικαστήρια –απαλλαγμένοι από ασπίδες ασύλων- και να βγάζουν τα άπλυτά τους στην φόρα.....

          • juliet avatar
            juliet @ βισάλτης 21/01/2012 08:51:13

            Καλημέρα,καλοοοοό
            αφού το ξηλώσουμε θα φτιάξουμε νέο πουλόβερ απο καθαρό μαλλί.
            Εννοείς ότι το ξεβράκωμα θα δείξει άσπρα -κόκκινα σώβρακα που επλύθηκαν μαζί και έγιναν ροζ ,το ροζ πάντα κελαΐδαει.....χαχαχαχα.

  35. pesaola avatar
    pesaola 20/01/2012 20:13:11

    ..και μετα το psi και την καινουργια δανειακη ανοίγει και για τον Σαμαρά ο δρόμος...

  36. Μηχανικός avatar
    Μηχανικός 20/01/2012 20:25:14

    Συμφωνώ και πάλι.

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Μηχανικός 20/01/2012 22:51:42

      Χαίρομαι να συναντώ διαδικτυακά "αδερφές ψυχές¨ (χο,χο,χο!) αλλά όπως βλέπεις μεταξύ των σχολιαστών ανήκουμε στην μειοψηφία. Ισως τα "ποσοστά μας" είναι καλύτερα μεταξύ των αναγνωστών.

  37. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 20/01/2012 20:37:35

    Συγχαρητήρια στους δύο εισαγγελείς για το θάρρος τους!
    Ευτυχώς υπάρχουν ακόμα ευσυνείδητοι και θαρραλέοι άνθρωποι!

  38. ΜΠ avatar
    ΜΠ 20/01/2012 20:50:12

    Ο ΓΑΠ θα είναι στο Λονδίνο, στο Knightsbridge δεν πήραν σπίτι τον περασμένο μήνα;;;;
    Θυμάστε;;; Σπόντα Ψυχάρη για αγορά διαμερίσματος στην ακριβότερη γειτονιά του Λονδίνου, 8ου ορόφου αξίας 10.000.000 αγγλικών λιρών;;; Περιμένουμε κι εδώ να δούμε τον εισαγγελέα να καλεί τον Ψυχάρη να του πει τί ξέρει. Απαγόρευση εξόδου από τη Χώρα και άρση Βουλευτικής Ασυλίας κατ´ αρχήν για όλους τους εμπλεκόμενους.

  39. juliet avatar
    juliet 20/01/2012 20:53:04

    Δεν τα κάνεις νεράτζια ,θα μπορούν να είναι στη διάθεση τζάμπα...τα πεπόνια είναι εισαγώμενα αυτή την εποχή.

  40. Y. avatar
    Y. 20/01/2012 20:54:52

    4/1/2012
    “Οι Λοχαγοί της Δικαιοσύνης, να πάρουν τη κατάσταση στα χέρια τους, και να τη ξεβρομήσουν. Οι συστημικοί στρατηγοί, και οι ορντινάτσες συνταγμτάρχες τους, μόνο κακό κάνουν, στο θεσμό και την Ελλάδα. Γιαυτό και οι πολίτες, δεν τους εμπιστεύονται”

  41. Silence t. avatar
    Silence t. 20/01/2012 21:05:55

    Άπαιχτο...να σαι καλά , με έκανες και γέλασα!!!

  42. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 20/01/2012 21:28:34

    Ακριβώς!!!!! Γιατί ότι έκαναν, το έκαναν εσκεμμένα!!!!

  43. factorx avatar
    factorx 20/01/2012 21:42:47

    Και να μην ξεχνάμε ε; Ποιός έγραψε πρώτος, ή από τους πρώτους για τα ψευδή στατιστικά;

    http://www.antinews.gr/2010/10/07/64953/

    • kakofonix avatar
      kakofonix @ factorx 21/01/2012 00:32:10

      Εκκλησίες έκλεβες

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ factorx 21/01/2012 00:38:14

      Το έχω φυλαγμένο στο σκληρό δίσκο αυτότον σύνδεσμο. Μαζί με εμένα περιμένει και ο κ. Κοντοπυράκης την απάντηση στην ερώτησή του.

  44. Σταύρος avatar
    Σταύρος 20/01/2012 21:44:51

    Σχολιάζουν ορισμένοι μεμψιμοιρώντας ό,τι θα παραγραφούν τα αδικήματα των ΠΑΣΟΚων και τα μεγάλα "κεφάλια" του ΠΑΣΟΚ θα διοριστούν σε Διεθνείς Οργανισμούς.
    Δηλαδή θα σου πει ο ΠΑΣΟΚος Βολευτής του Νομού σου, μετά από δύο Βολευτικές περιόδους, "... το αδίκημά μου παραγράφηκε και είμαστε τόσο καθαροί που έχουμε διοριστεί σε Παγκόσμιους Οργανισμούς! ...", κι εσύ θα του χαμογελάσεις συγκαταβατικά;!
    Μας έχουν φτάσει τα ΠΑΣΟΚια εδώ που είμαστε και θα αρκεστούμε σε ένα νεύμα, ένα κάτι;!
    Τελικά μερικοί εδώ μέσα είναι πολύ κακομοίρηδες(για να το θέσω κομψά) και χαριστικά τους δίνεται το βήμα!

    ΘΑ ΤΟ ΠΛΑΚΩΣΕΙΣ ΤΟ ΠΑΣΟΚΟΣΚΥΛΟ, ΜΕ ΟΤΙ ΣΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΡΟΧΕΙΡΟ, ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ!!!
    Μπορεί να μην κερδίσεις τίποτα αλλά θα βγάλεις από μέσα σου εκείνο το αχχχ!

    • Y. avatar
      Y. @ Σταύρος 20/01/2012 21:53:14

      χαχαχα... όλοι μαζί, να βγει από μέσα μας το άχχχτι!

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ Y. 20/01/2012 22:16:56

        Ναι ρε σΥ φίλε!
        Την "παραγραφή" να πάνε να την πούνε στο παλικάρι που πλάκωσε στις μπουνιές τον ΠΑΣΟΚο Βολευτή την 28η!
        Στον κόσμο της Καλαμάτας που τους είχε στρώσει στο κυνήγι!
        Στην μούτζα του μαθητή!
        Στο χοντρό βρισίδι στον "δανειστή του κ*λόσπιτου"!
        Σε όλα αυτά που τους περιμένουν στην γωνία!
        Βάλε τον "νέστορα" Κακλαμάνη στην τουαλέτα και κλείσου κι εσύ μαζί του και δώστου μιά μερίδα "παραγραφή"!
        Γιά να δεις "παραγραφές" τότε!
        Θα πέσει πολύ ξύλο αδερφέ και χέρια να 'χεις να ρίχνεις.
        Αν δεν μπορείς πάρε ένα γκαζόκλειδο, ξέρω που σου λέω!!!

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ Σταύρος 20/01/2012 22:35:54

      Φίλε μου ο ΓΑΠ, ο Παπακωνσταντίνου και οι συν αυτώ, μετά τις δυο σχεδόν ταυτόχρονες εκλογικές αναμετρήσεις και την παραγραφή, ωσάν λευκές περιστερές θα αναλάβουν τις υποσχεμένες θέσεις από τα αφεντικά τους και θα τους ξαναδείς όπως βλέπεις τώρα τον Σημίτη, για "πατρικές σοφές συμβουλές". Αυτοί που θα την πληρώσουν θα είναι οι απλοί βουλευτές (όσοι απομείνουν) του πασοκ, που άσχετα εάν έχουν γλύψει κανά κόκκαλο θα πληρώσουν τα σπασμένα και τα γαμ...τικα των χορτασμένων. Σε ένα μόνο ελπίζω, να υπάρξει αυτοδύναμη κυβέρνηση με την πρώτη και να καθαρίσει επιτέλους η ΝΔ από τους πολλούς πρίγκιπες και αλαζόνες που διαθέτει. Με μια λέξη να ξεβρωμίσει. Μόνο τότε θα μπορέσει ο Α.Σ. να κυβερνήσει, αλλιώς μια από τα ίδια.

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ dikefalosaitos 21/01/2012 00:40:16

        Έτσι ακριβώς!

        • Σταύρος avatar
          Σταύρος @ ΑΡΚΑΣ 21/01/2012 00:59:34

          Αρκά, δύο λέπρες έχει η Αρκαδία.
          Την μία την έχεις ακουστά.
          Την άλλη ΠΑΣΟΚική την ψηφίζουν οι Αρκάδες με αυξανόμενους ρυθμούς!
          Σας ρίχνει κοκκαλάκια ο Λαλιώτης;
          Για ξεχαθαρίστε το μέτωπό σας σύντομα!

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ dikefalosaitos 21/01/2012 00:55:25

        Χέστηκα (για να στω πώ χοντρά) για την ΝΔ και τους "πρίγκιπες" και για το αν θα πρέπει να γίνει Κυβέρνηση για να καθαρήσει από την βρωμιά της.
        Εγώ θα περιμένω στην γωνία τους... απλούς(!) ΠΑΣΟΚους Βολευτές να τους μάθω αυτό, με την υπογραφή!
        Το ξέρω ότι ο ΓΑΠ και ο ΠΑΠ και όλα τα αρκτικόλεξα θα την κοπανήσουν για έξω.
        Τι θα πρέπει να κάνω δηλαδή;
        Να τους κυνηγάω με ένα πιολέ, σαν άλλος Φ. Μερκαντέρ;

        • dikefalosaitos avatar
          dikefalosaitos @ Σταύρος 21/01/2012 10:32:11

          χαχαχαχα τσάκωσε όποιον μπορέσεις και βγάλε το άχτι σου.
          Εγώ πάντως πιο πάνω αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι αυτοί που τα οργάνωσαν από την αρχή, θα την κάνουν με ελαφρά βηματάκια και θα βγαίνουν μετά με ύφος χιλίων καρδιναλίων να αμπελοφιλοσοφούν. Ε αυτούς βρε Σταύρο εάν υπήρχε τρόπος να στριμώξω σε καμιά γωνία, να είσαι σίγουρος ότι θα ειδοποιούσα και εσάς τους υπόλοιπους για να συγχαρείται τα παλληκάρια για την "σωτηρία". Τώρα τα υπόλοιπα κομματόσκυλα, που για να κρατήσουν τις κρατικές παροχές έστω και μια μέρα παραπάνω, ψηφίζαν χωρίς να γνωρίζουν τι, πίστεψέ με δεν αξίζουν όχι ξύλο, ούτε καν φτύσιμο, γιατί είναι σκουλίκια και τα σκουλίκια όταν τα βρεις στο διάβα σου δεν τα πατάς καν, για να μην λερώσεις το παπούτσι σου. Καλημέρα.

  45. Anti keimenikothta avatar
    Anti keimenikothta 20/01/2012 21:46:17

    Αγαπητοί κύριοι,
    1. Στο δικαστήριο πρέπει να πάει ο κ. Προβόπουλος ο οποίος "έβλεπε" το έγκλημα και δεν μιλούσε.Τώρα αν το έκλημα συντελέστηκε επί πρωθυπουργίας Καραμανλή,ας το σκεφτούν αυτοί που τον ψήφισαν.
    Η μνήμη μερικών είναι πολύ κοντή.Ξεχνούν ότι η επίσημη κυβέρνηση 2 μέρες πριν τις εκλογές του 2009 έδινε στην Ε.Ε έλειμμα 2% .
    Τώρα συντάσσονται με την άποψη Προβόπουλου, που στην ουσία λέει ότι ψεύδονταν η τότε κυβέρνηση; Όπως καταλαβαίνουν, υπάρχει αντίφαση στη στάση τους,ας αποφασίσουν...
    Ο κ. Προβόπουλος επίσης υπονοεί ότι "εγώ τα είχα πει στον Παπανδρέου,αλλά δεν πήρε εγκαίρως μέτρα...".
    Προφανώς ο άνθρωπος θέλει να γλιτώσει την καρέκλα του.Είναι επικίνδυνος και είναι καιρός να μας αδειάσει τη γωνιά για να γλιτώσουμε και από το βάρος της αμοιβής του !!
    2. Η "παρέμβαση" Σημίτη (του φαντάσματος αυτού από το παρελθόν...) δεν είναι τυχαία.
    Σχετίζεται με τα συμφέροντα τα οποία αυτός εκπροσωπεί,που είναι κυρίως τα διεθνή τραπεζικά όπως οι λεγόμενες "αγορές"... Τα οποία δεν εκφράστηκαν στο πρόσωπο του Παπανδρέου,ο οποίος αρνήθηκε τη συνεργασία μαζί τους για το "μαγείρεμα" του ελείμματος και στράφηκε σε εναλλακτική λύση προς την Ευρώπη.Μια Ευρώπη όμως που ήταν ανέτοιμη και μια λύση που δυστυχώς εμπεριείχε τον έτερο διεθνή "πόλο", το ΔΝΤ.
    Από τη Σκύλλα στη Χάρυβδη...Διαλέξτε και πάρτε!
    Αναρωτιέμαι ποια θα είναι η κατάληξη του κ. Σαμαρά αν κι αυτός επιλέξει "Ευρώπη" και όχι "αγορές". Κάποια αφορμή θα βρει και τότε ο Σημίτης (ή όποιος εκπρόσωπος υπάρχει) για να εκφράσει τα ξένα συμφέροντα που εκπροσωπεί, με μεγαλόσχημες παρεμβάσεις στο εξωτερικό, για να υπάρξει αφορμή στο εσωτερικό για πολιτική αντιπαράθεση του στυλ : "αυτός είναι κακός και εκείνος είναι καλός..."
    3. Για να μην καταπέσουν όλοι οι θεσμοί στη χώρα αυτή, ας ακούσουμε το πόρισμα του εισαγγελέα του Αρείου Πάγου για τα 2 αυτά πρόσωπα-τους οικονομικούς εισαγγελείς- και για τη σοβαρότητα των καταγγελιών τους για παρεμβάσεις στο έργο τους.Δεν σας λέω να ακούσετε την άποψη των πολιτικών προισταμένων τους πχ του υπουργού δικαιοσύνης, που μπορεί να υποκρύπτει σκοπιμότητα.
    Η άποψη του προισταμένου τους όμως κκ. εισαγγελέα του Αρείου Πάγου ήταν ότι οι αντιδράσεις τους ήταν "υπερβολικές".
    Μην βιάζεστε λοιπόν να κρίνετε,κυρίως εσείς που δεν ψηφίζετε τα συγκεκριμένα πρόσωπα,επειδή το "πόρισμά" τους υποδεικνύει Ειδικό Δικαστήριο.Άλλωστε δεν πήραν κατάθεση ούτε από τον πρόεδρο της ΕΛΣΤΑΤ,πώς έβγαλαν "αντικειμενικό" πόρισμα.
    Μην βιάζεστε γιατί δεν έχει διαφανεί ακόμη ο ρόλος που παίζουν....
    Πάντως όσο με αφορμή κάτι τέτοια η χώρα διχάζεται και έτσι κάποιοι κάνουν τη δουλειά, ο κόσμος θα υποφέρει και θα συνεχίζουν οι ανούσιες αντιπαραθέσεις.
    Ταλαίπωρη Ελλάδα...

    • bladerunner avatar
      bladerunner @ Anti keimenikothta 20/01/2012 22:16:09

      OYΣΤ ΠΑΣΟΚΟΣΚΥΛΟ.
      ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΞΥΛΟ

      • ο ξένος avatar
        ο ξένος @ bladerunner 20/01/2012 23:03:29

        Πασοκός;

        Αμφιβάλλω, μάλλον ο Παπανδρέου ο ίδιος είναι!

        Ο αστείος "αντικειμενικός" τύπος έγραψε:

        Ο κ. Προβόπουλος επίσης υπονοεί ότι “εγώ τα είχα πει στον Παπανδρέου,αλλά δεν πήρε εγκαίρως μέτρα…”.

        ΜΑ ΤΑ ΕΙΠΕ!

        ON CAMERA ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΒΟΠΟΥΛΟΥ, στην προεκλογική περίοδο, λίγες μέρες μετά το "λεφτά υπάρχουν", ότι το έλλειμμα του 2009 θα κυμαινόταν στο 12%!

        Είχε δηλώσει, επίσης, ο Προβόπουλος, ON CAMERA, ότι ο Γιώργος Παπανδρέου είχε ενημερωθεί από τον ίδιο για την πραγματική κατάσταση (12% έλλειμμα το 2009) των δημοσιονομικών!

        Τα είχε πει ο Προβόπουλος ΤΟΤΕ!

        Ψάξτε τα video και βάλτε τα!

  46. ΚΜ avatar
    ΚΜ 20/01/2012 22:08:36

    Πασόκοι!

  47. ektoras avatar
    ektoras 20/01/2012 22:09:25

    το πραγμα ειναι σοβαρο... το MEGA και o Πρετεντερης αφησαν το αντι μνημονιακο παραμυθι και πηραν παλι τα πρασινα οπλα τους για να σωσουν το ΠΑΣΟΚικο καθεστως... ηταν απολαυστικα εντρομο ολο το το θλιβερο παρεάκι... περα απο την πλακα: Αν και αυτο καταφερει η ελληνικη κοινωνία να το βαλει στα αζητητα όπως την Siemens, το Χρηματιστηριο, τα εξοπλιστικα, το Σαμινα, το Βατοπεδι και δεκαδες αλλα σκανδαλα που δεν εφθασαν ποτε στην δικαιοσυνη για να αποδειχθει αν καποιος επρεπε να πληρωσει η όχι, ειμαστε αξιοι της μιζερης μοιρας μας... 1000 φορες ενα ακομα βρομικο 89 παρα ενα ακομα μαχαιρι που θα φθασει στο κοκαλο! Ν.Δ. ενταυθα (που εγραψε και ο Καμμενος)

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ ektoras 21/01/2012 08:14:56

      Σωστός, αυτό εδώ είναι το σκάνδαλο των σκανδάλων και δεν επιτρέπεται να έχει την τύχη των άλλων. Είναι η τελευταία ευκαιρία της Ελλάδας να επιβιώσει ηθικά.

  48. m.s avatar
    m.s 20/01/2012 22:43:30

    και εκεί που είσαι στα κάτω σου, σε δείχνουν όλοι, πας για νόκ άουτ, είσαι να φωνάξεις σφύρα το... τσούπ βγαίνει ένα πόρισμα , φτύνεις τις παλάμες σου, τρίβεις τα χεράκια σου και ετοιμάζεσαι να ξηλώσεις τον παπανδρεϊσμό (ό,τι απέμεινε).
    Ούτε ειδικά δικαστήρια ούτε τίποτα ... λήθη και χλεύη , η θανατική ποινή της Ιστορίας.
    να ευχηθούμε καλορίζικος Βαγγέλη.

  49. tiramola avatar
    tiramola 20/01/2012 22:46:23

    Τελευταίες απέλπιδες και βλακώδεις προσπάθειες διάσωσης ενός άθλιου κατεστημένου, υπεύθυνου για την κατάντια της χώρας, που όμως καταρρέει.

    • chrisss avatar
      chrisss @ tiramola 21/01/2012 03:53:50

      Καλως τα παιδιά 3-0..(και τον Αντρίκο μετράω)

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ tiramola 21/01/2012 08:10:41

      Εννοείς τις ανακοινώσεις του Μπεγλίτη και του Παπαϊωάννου;

  50. Το κεντρί avatar
    Το κεντρί 20/01/2012 23:05:43

    Ανέκδοτο, που κυκλοφορού την εποχή που προθυπουργός ήταν ο ΓΑΠ:

    "O Διευθυντής των φυλακών συγκεντρώνει ένα πρωί όλους τους κρατούμενους στο προαύλιο και τους λέει:
    - Αύριο να είστε καθαροί και ξυρισμένοι γιατί θα έλθει στη φυλακή ο Παπανδρέου με τον Βενιζέλο, τον Πάγκαλο και τον Παπακωνσταντίνου.
    Oπότε ένας κρατούμενος από το βάθος φωνάζει:
    - Tους πιάσατε επιτέλους;;;;"

    Πόσο κοντά είμαστε;

  51. Tsol avatar
    Tsol 20/01/2012 23:06:10

    Ο θυμόσοφος λαός λέει, κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει

  52. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 20/01/2012 23:36:21

    Η ζημιά που έκαναν αυτοί οι δυο λεβέντες (ΓΑΠ και Παπακωνσταντίνου) είναι ανεπανόρθωτη. Σήμερα οι Έλληνες ενδιαφέρονται όμως για την καταδίκη Παπανδρέου ή για τα δάνεια που έχουν σφίξει θηλιά στο λαιμό τους, το κομμένο ρεύμα, τους μισθούς πείνας και το αβέβαιο μέλλον των παιδιών τους ; Ρητορικό το ερώτημα .......

  53. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 20/01/2012 23:44:53

    Συγνώμη , αλλά θα τολμήσω να πω ότι δεν θα γίνει τίποτα απ΄ όλα αυτά στο προτεκτοράτο της Ελλάδας. Ο τελευταίος εμφύλιος πόλεμος των Η.Π.Α. τελείωσε το 1865...

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ ΝΤΑΝΤΟΝ 21/01/2012 01:01:51

      Σωστός.
      Οταν το σχεδιο απαιτει (..) να στειλουν καποιον στο ΕΔ το κανουν.
      Το εχουμε δει το εργο το '89.
      Με τους μισους Ελληνες απεναντι στους άλλους μισους.
      Το 2012 οι κατηγορίες ειναι ασυγκριτα βαρυτερες.
      Το ΕΔ ειναι καθολική λαικη απαιτηση
      η διαφορα..ΕΔ δεν προκειται να γινει.
      Βαρομετρο και στις 2 περιπτώσεις η σταση των media.
      Αντεστραμμενα είδωλα. Ασυμμετρες απειλές.

  54. Δήμος avatar
    Δήμος 21/01/2012 00:06:14

    Μα, καλά, το ΠΑΣΟΚ εμπιστεύεται την ανεξάρτητη ελληνική δικαιοσύνη μόνο όταν δεν αποχωρεί από την κυβέρνηση; Αφήστε, κε Μπεγλίτη, υπάρχει διάκριση εξουσιών στην Ελλάδα. Αφήστε και θα δούμε.

  55. NONOS avatar
    NONOS 21/01/2012 00:12:31

    Την πατησαν την ΠΕΠΟΝΟφλουδα οι Πασοκοι και τωρα τρεχουν και δε φτανουν,τωρα πρεπει ο Σαμαρας να το κανει προεκλογικη σημαία το θεμα και να τους καψει τη γούνα.............

  56. alex avatar
    alex 21/01/2012 00:20:52

    δυο σχολια
    α. ισως η κινηση του εισαγγελεα αυτην την στιγμη, γινεται σαν αντιδραση σε πεισεις και επειδη διερευσε οτι θα μπει παλι στο αρχειο η υποθεση των καταγγελιων τους και οτι οι συναδελφοι τους στον αρειο παγο οτι ειναι 'δυσαρεστημενοι' μαζι τους, πραγμα που τους γελοιοποιει αν γινει..
    Ετσι φαινεται ο εισαγγελεας σαν αδεκαστος και εκθετει αυτους στον αρειο παγ(κ)ο..

    β. μπορει να ακομα να ειναι προτροπη κεντρων μεσα απο το πασοκ ή/και φιλων εξωθεσμικων που σπρωχνουν τον κ.παπανδρεου σε ατακτο συμβιβασμο..

  57. Silence t. avatar
    Silence t. 21/01/2012 00:58:23

    Δεν ξέρω τι όνειρο είχε δει αυτό το παλικάρι ο Πεπόνης , εκείνο που είναι σίγουρο είναι το ότι ακόμα και ο Έλιοτ Νές , μπροστά του μοιάζει σαν αγροφύλακας σε βοσκοτόπι .
    Δεν κάνω πλάκα , το να βγεις και να δώσεις στεγνά το παραμάγαζο που είχε στήσει το ΠΑΣΟΚ , σε μία χώρα όπου μαστίζεται απο την διαφθορά , την διαπλοκή και την συγκάλυψη , σε συνδυασμό με τον αποχαυνωμένο και με εφτά απανωτά εγκεφαλικά λαό (που είμαστε όλοι εμείς) , είναι αντίστοιχο με το να τα βάζεις με την Μαφία , την Γιακούζα και τον Τσακ Νόρις μαζί .
    Θα πρέπει όλοι εμείς να τον στηρίξουμε και να μην αφήσουμε να λασπώσουν και σπιλώσουν , την προσπάθεια του (τακτική στην οποία οι ΠΑΣΟΚΟΙ έχουν ντοκτορά).
    Μια προσπάθεια που περιμέναμε πως και πως , να ξυπνήσει τα αίματα και να ανοίξει τους ασκούς του Αιόλου .

  58. Γιάννης avatar
    Γιάννης 21/01/2012 03:51:55

    Εδώ δεν μπορούν να εφαρμόσουν το νόμο για το κάπνισμα, σιγά που θα πάνε ο Παπακωνσταντίνου και Παπανδρέου φυλακή.

  59. demon avatar
    demon 21/01/2012 05:55:17

    Ειδικο δικαστηριο?? Κοροιδευομαστε?

    Θυμηθηκα τον Τσωρτσιλ οταν ακουσε/εμαθε οτι οι Ιταλοι δημοκρατες κρεμασαν αναποδα το μουσολινι:
    Μας γλυτωσαν απο μια καινουργια Νυρεμβεργη.
    Το γοργον και χαριν εχειν ,αγαπητοι.
    Συλληψη και .."συνοπτικες διαδικασιες".. Τι ειδικα και τετοια μιλαμε τωρα...

  60. Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
    Κ.Σ.Μαυρόπουλος 21/01/2012 06:51:41

    Κάθαρση υπό ομαλές συνθήκες δεν μπορεί να υπάρξει, επειδή το σύνταγμα και οι σχετικοί νόμοι είναι κομμένοι και ραμμένοι στα μέτρα της ατιμωρησίας των πολιτικών.

    Η λύση είναι μία και μοναδική. Διαφορετικά μένουμε για μια ακόμη φορά στα λόγια.

  61. giannissss avatar
    giannissss 21/01/2012 14:13:12

    Είδαν τα πασοκόσκυλα τα ποσοστά τους κάτω από 10% και έβαλαν τα μεγάλα μέσα.Ειδικά δικαστήρια γουνάκια και να πως ανεβαίνουν τα ποσοστά δήθεν για διωγμούς.Ξυπνάτε ρε οι άνθρωποι είναι μαστορες στη προβοκάτσια.

  62. kapar13 avatar
    kapar13 21/01/2012 15:26:46

    Θυμάστε ένα τηλεοπτικό πλάνο με μία χειραψία του Παπακωνσταντίνου με τον Τρισέ; Ήταν σε ένα Ecofin ή σε κάποια άλλη μάζωξη στις αρχές του Μνημονίου.
    Ο τρόπος που κοίταξε ο Τρισέ τον Παπακωνσταντίνου κατά την διάρκεια της χειραψίας, μια συνωμοτική ματιά όλο νόημα..., και μόνο αρκεί για την καταδικαστική απόφαση εάν (λέμε τώρα) φθάσει ποτέ η υπόθεση της παγίδευσης της χώρας στα δικαστήρια.

  63. Δ.Φ. (ανιδεος) avatar
    Δ.Φ. (ανιδεος) 21/01/2012 16:56:22

    Οταν ενας εισαγκελικος φακελος δικαστικου περιεχομενου, με οτι αυτο συνεπαγεται στελενεται στη βουλη για ελεγχο και καλουντε ηθοποιοι της πλακας, δημοσιογραφοι εντελως αποτυχημενοι, η Ευα και ο Αδαμ να αποφασησουν αν θα σταλθουν οι υπευθηνοι στο δικαστιριο και τι θα γινει με τον φακελο (σε πιανου το τζακι θα καει δηλαδη) τοτε λαμπει η δικαιοσηνη και χαιρεται η δημοκρατια που γενηθηκε στην Ελλας.
    Ελπιδα για αποδωση ευθηνων δεν υπαρχει στην πατριδα. Μακαρι να κανω λαθος.

  64. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 21/01/2012 20:36:00

    Και ο πρόεδρος της στατιστικής αρχής έβαλε το χεράκι του και οι ευρωπαίοι.
    Μ αυτούς τι θα γίνη??
    Κι όχι μόνο να παραιτηθούνε παιδιά, όχι μόνο να παραιτηθούνε.
    Να τους πάρουνε τις περιουσίες τους να πάνε στους τόκους των κερψδοσκόπων...
    Και να μην πάρουν και σύνταξη.....και δεν ξέρω τι άλλο!!!!

  65. jz avatar
    jz 21/01/2012 23:13:13

    Δεν μόνο αυτοί οι δυο που πρέπει να δικαστούν για εσχάτη προδοσία, σίγουρα είναι οι πρωταίτιοι και πρέπει να λογοδοτήσουν που έφεραν την Ελλάδα σε αυτά τα χάλια και τους Έλληνες στην εξαθλίωση.

  66. EFEDRIA avatar
    EFEDRIA 22/01/2012 07:27:45

    Θυμάστε το 2005, οι ανόητοι έβαλαν την χώρα σε επιτήρηση (για το έλλειμα).
    Η επιτήρηση τους βγήκε (δεν έδωσαν αυξήσεις σε μισθούς συντάξεις) έφαγαν το καταπέτασμα και τελικά το έλλειμα που παρέδωσαν το 2009 έφτασε μεταξύ 12% και 16% (διαλέγετε ότι γουστάρετε και χ.....την ΕΛΣΤΑΤ τι λέει).
    Μετά από δυο χρόνια πήγαν να αναθεωρήσουν το ΑΕΠ κατά 26%!! Θυμάστε??
    Τελικά τα μπουμπούκια της Eurostat έδωσαν έγκριση για 10% .
    Μετά από αυτά και η οικονομική πολιτική είχε περάσει όπως γουστάρανε και τα οικονομικά στοιχεία είχαν στρώσει με αυτό το βλακώδες μαγείρεμα, με αρχιμάγειρα την Eurostat.
    Οι ΕΠΟΜΕΝΟΙ, εντελώς βλάκες, άσχετοι και απροετοίμαστοι όντες, σκέφθηκαν να εφαρμόσουν το ίδιο COLPO GROSSO.
    Αφού πέτυχε στους προηγούμενους θα πετύχει και σε μας έλεγαν.
    Βγήκαν λοιπόν και ανακοίνωναν ελλείματα της τάξης του 15% για να αποκαταστήσουν όπως έλεγαν την ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ της χώρας.
    Αν όλα πήγαιναν όπως ήθελαν σε κανα χρόνο θα τράβαγαν και μια νέα αναθεώρηση του ΑΕΠ (π.χ 20%) και θα παρέδιδαν -αν είχαν χορτάσει- μια ''ευημερούσα'' χώρα (π.χ έλλειμα κατά ΕΛΣΤΑ 4% και χρέος κατά ΟΔΔΗΧ 85% του ΑΕΠ. Θαύμα!!!! Πετύχαμε!!! θα λέγανε, By By).
    Δεν μπορεί κανείς να μην αναγνωρίσει ότι υπήρχε σχέδιο και μάλιστα απλό, έξυπνο δοκιμασμένο και αποδοτικό. Καμιά φορά όμως και τα σχέδια αποτυγχάνουν . Λέμε ένα MEA CULPA και τελειώνουμε.
    Δυστυχώς δεν τους βγήκαν έτσι τα πράγματα. Η Αξιοπιστία δεν φάνηκε.
    Οι Αγορές τα πήραν χαμπάρι και τους ξέσκισαν. Η κατάρρευση ήταν αναπόφευκτη πλέον και τότε άρχισαν τα παραμύθια περί σωτηρίας .

    Ξεχνάμε εύκολα. Ξεχάσαμε εκείνο το Τ3 που όλως παραδόξως σε μια νύχτα έγινε Τ10, που έκανε τα spreads να αφηνιάσουν (και αυτό για την ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ρε γαμώ το). Ποιοί το ήξεραν, σε ποιούς το μετέδωσαν, ποιοί έκαναν πράξεις σε ελληνικά ομόλογα και CDS εκείνες τις λίγες μέρες, της "συνομοσίας των ηλιθίων"???? (Βλέπε σχετικό βιβλίο του Kurt Eichenwald για την κατάρρευση της ENRON)

  67. GIANNIS HALKIDIKH avatar
    GIANNIS HALKIDIKH 22/01/2012 09:45:17

    Μην μασάτε τίποτα δεν θα γίνει και κανένας δεν θα πληρώσει. Κόλπο είναι να συσπειρωθούν οι πασόκοι γιατί δεν είναι δυνατόν η κακιά δεξιά να κατηγορεί τον αρχηγό.

  68. Βεντούζα avatar
    Βεντούζα 22/01/2012 10:45:22

    Αδίκως περιμένουμε. Με τη σιωπηλή συνηγορία της ΝΔ ΔΕΝ πρόκειται να γίνει τίποτε. Όποιος δεν το πιστεύει, ας βάλει λεφτά στο στοίχημα. Όπως λένε και οι Αγγλοσάξωνες, put your money where your mouth is. Εδώ θα φανούν όλα.