Άνθρωποι οι κουκουλοφόροι;!
07/04/2015 18:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άνθρωποι οι κουκουλοφόροι;!

Δεν θα ήταν υπερβολή αν λέγαμε ότι πρόκειται πλέον για κυβέρνηση... κουκουλοφόρων...

Αμετανόητος αριστεριστής με «κολλήματα» που δεν συνάδουν με τον θεσμικό του ρόλο, έχει όπως όλα δείχνουν ο υπουργός Δικαιοσύνης. Σα να μη βλέπει τι γίνεται γύρω του και προφανώς αδιαφορώντας για το αν θα υπάρξουν νεκροί, ο Ν. Παρασκευόπουλος επιμένει στο διάλογο με τους κουκουλοφόρους τονίζοντας: «Υπάρχει άνθρωπος κάτω από την κουκούλα. Αν πυροβολήσει κάποιος μία κουκούλα θα πυροβολήσει άνθρωπο» και τόνισε ότι επιμένει στην άποψή του για διάλογο με τους κουκουλοφόρους, θέμα για το οποίο, όπως είπε, έχει διαφορετική άποψη με τον αναπληρωτή υπουργό Προστασίας του Πολίτη Γιάννη Πανούση.

Ωραία λοιπόν. Αν προχθές στις Σκουριές οι κουκουλοφόροι σκότωναν κανέναν με τις πέτρες και τις σιδερένιες βίδες που πέταγαν με σφεντόνες ο υπουργός θα συνέχιζε να κάνει διάλογο μαζί τους γιατί είναι... άνθρωποι;

Αν κάψουν την Αθήνα και καεί και κανένας άνθρωπος, όπως στη Μαρφίν, ο κ. Παρασκευόπουλος θα ασχοληθεί με τους κακόμοιρους τους κουκουλοφόρους κι όχι με τα θύματα; Αλλά και για να έχουμε καλό ερώτημα: Πότε υπήρξε θύμα, πυροβολημένος, από τις τάξεις των κουκουλοφόρων; Ποτέ, αντίθετα νεκροί υπήρξαν αθώοι άνθρωποι με τους δολοφόνους τους να κυκλοφορούν ελεύθεροι.

Εντάξει, να συμφωνήσουμε ότι δεν πρέπει να τους πυροβολούμε, είναι άνθρωποι κι αυτοί. Αλλά γιατί να κάνουμε διάλογο μαζί τους; Να τους πιάσουμε, να τους βγάλουμε τις κουκούλες, να τους ρίξουμε στις φυλακές ανάλογα με το αδίκημά τους και αν χρειάζεται να τους ρίξουμε και κανένα χεράκι ξύλο. Διότι είναι εν δυνάμει δολοφόνοι και τρομοκράτες, έστω κι αν βρήκαν στο πρόσωπο του υπουργού και στην κυβέρνηση άξιους συμπαραστάτες.

Η περίπτωση του κ. Παρασκευόπουλου είναι χαρακτηριστική του τρόπου που σκέφτεται η κυβέρνηση. Και δεν θα ήταν υπερβολή αν λέγαμε ότι πρόκειται πλέον για κυβέρνηση... κουκουλοφόρων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. roadrunner avatar
    roadrunner 07/04/2015 20:21:17

    Κουκουλοφόροι υπήρχαν και στην διάρκεια της Κατοχής. Άνθρωποι και εκείνοι ;

  2. Παράξενος avatar
    Παράξενος 07/04/2015 20:27:55

    Αυτά συμβαίνουν όταν έχεις κυβέρνηση που οι ιδέες της περί δικαίου αντιτίθενται στην παγκόσμια και διαχρονική κοινωνική εμπειρία και λογική. Η πρόταση ότι ο κουκουλοφόρος είναι άνθρωπος απαντάει σε πρόβλημα που δεν υφίσταται. Πρόκειται για συνήθη τακτική αντιπερισπασμού όσων δεν έχουν επιχειρήματα. Σε καμιά χώρα δε σταματάνε οι αρχές κάποιον επικίνδυνο επειδή πιστεύουν ότι ...δεν είναι άνθρωπος. Τον σταματάνε γιατί θέλουν να προστατεύσουν κάποια αγαθά που η κοινωνία έχει κρίνει άξια προστασίας ακόμη και με τη χρήση βίας αν είναι αναγκαίο, αγαθά όπως η σωματική ακεραιότητα και η ζωή. Και γιατί φυσικά δε θεωρούν το θύτη θύμα όπως κάνει η αριστερά όταν τη συμφέρει.

    • Tessa avatar
      Tessa @ Παράξενος 08/04/2015 09:57:32

      Είναι φοβερό αυτό που έχουμε φτάσει σήμερα να συζητάμε - το ότι ο κουκουλοφόρος είναι άνθρωπος! Δηλαδή, κατά τον κ. Υπουργό, ο μη κουκουλοφόρος του οποίου την περιουσία καταστρέφουν και τη ζωή του οποίου απειλούν με μολότωφ, δεν είναι άνθρωπος???

  3. airman avatar
    airman 08/04/2015 06:47:34

    Κατά τα άλλα εξετάζεται η υπαγωγή του Υπουργείου Δημόσιας Τάξης στον Υπουργό Δικαιοσύνης! Αυτός ο άνθρωπος (όσο μείνει στη θέση αυτή) θα "χτίσει" άβατο αντίστοιχο με το Όρος! Εκτός κι αν θέλει να φέρει τους κουκουλοφόρους στην εξουσία για να τους απομυθοποιήσει! Όπως γίνεται με το ΣΥΡΙΖΑ δύο μήνες τώρα.

  4. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 08/04/2015 07:37:12

    Κάποιος να πληροφορήσει τον κ.Υπουργό ότι εκείνοι (οι κουκουλοφόροι) ίσως να μη θέλουν διάλογο...

  5. alex23 avatar
    alex23 08/04/2015 09:17:00

    ναι οι κουκουλοφοροι, οι τρομοκρατες, οι μαστρωποι, οι δολοφονοι και οι υπολοιποι ποινικοι ειναι ανθρωποι, αλλα με την συριζαικη εννοια, να εχουν μια ιδιοτυπη ασυλια ή ειδικη μεταχειρηση οταν παρανομουν ή συλλαμβανονται, αρκει να εχουν αριστερους δικηγορους ή φιλους ή δεξιους εχθρους..

  6. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 08/04/2015 10:26:40

    Όταν κάποιοι έλεγαν ότι μέρος του Σύριζα αποτελεί το αντίθετο άκρο της ΧΑ ήταν υπερβολικοί έτσι; Να αγιάσει το στόμα του Χρύσανθου Λαζαρίδη και του Φαήλου Κρανιδιώτη. Δικαιώνονται κάθε μέρα!

  7. οδυσσεύς Κ. avatar
    οδυσσεύς Κ. 08/04/2015 19:56:06

    Η κυβέρνηση μπορεί να είναι υπέρ των κουκουλοφόρων, όμως οι κουκουλουφόροι κάνουν ό,τι μπορούν για να την ρίξουν και είναι πλέον σίγουρο ότι οι κουκουλοφόροι δεν είναι Συριζαίοι όπως είχαμε φτάσει σχεδόν να το πιστεύουμε.