#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/02/2011 17:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άμα σε πάρει η κάτω βόλτα….






του Κώστα Ροδινού

Στην πολιτική είναι να μη σε πάρει η κάτω βόλτα!

Γιατί, αν συμβεί αυτό, έρχεται στη συνέχεια ο Murphy αυτοπροσώπως και σπάει πλάκα μαζί σου. Που και το σωστό να θέλεις, έχεις τέτοιο άγχος, που στο  τέλος κάνεις  λάθος!

Που είναι ο συντονιστής;

Σε περίπτωση που το έχουμε ξεχάσει ο Υπερ-υπουργός Εσωτερικών κ. Ραγκούσης είναι επικεφαλής της  επιτροπής για τον συντονισμό του κυβερνητικού έργου!

Θα θυμάσθε εκείνη την πανηγυρική συνεδρίαση με παρόντα τον Πρωθυπουργό.

Από την Παρασκευή το απόγευμα μου γεννήθηκε η απορία, τι ακριβώς συντονίζει;

Και καλά ο κ. Παπακωνσταντίνου λειτουργούσε κάπως αυτόνομα και μιλούσε απ’ ευθείας με τον Πρωθυπουργό.

Σήμερα, όμως, με τον Υφυπουργό του τον κ. Ντόλιο;

Δεν μιλάνε μεταξύ τους εκεί στο υπουργείο;

Αδυνατούν  να συνεργαστούν δυο άνθρωποι;

Ο καθένας κάνει του κεφαλιού του;

Και παραμένουν ακόμα στην κυβέρνηση;

Εκτός και αν ο κ. Ντόλιος ως  άνθρωπος της τοπικής αυτοδιοίκησης (αν θυμάμαι καλά ήτα δήμαρχος στο Τυχερό Έβρου) επεχείρησε στα κρυφά να κάνει ένα έξτρα δωράκι στους τοπικούς μας άρχοντες.

Γιατί αλλιώς δεν δικαιολογείται πως ακόμα και σήμερα, που όλοι ξεσηκώθηκαν με την εγκύκλιό του, αυτός την υπερασπιζόταν.

Οπότε άλλο είναι το θέμα!

Και να ήταν μόνο αυτό;

Σήμερα, ο κ. Σαχινίδης στη Βουλή, αναγκάστηκε να πάρει πίσω μια διάταξη για τις δικηγορικές  εταιρείες.

Η κα Μπιρμπίλη, εδώ και μέρες, πηγαινοφέρνειένα νομοσχέδιο για να βρει….πλειοψηφία να το ψηφίσει!

Ο κ. Ρέππας  με την κα Μπιρμπίλη  δεν ξέρουν αν συμφωνούν ή διαφωνούν για την πετρελαιοκίνηση!

Τώρα, αν κοντά σ’ αυτά,  προσθέσουμε και τη λαϊκή οργή  με την οποία βρίσκονται αντιμέτωποι οι υπουργοί και τα στελέχη της κυβέρνησης, όπου εμφανίζονται, τότε οδηγούμαστε στα πρόθυρα μια γενικής παράλυσης.

Επιχείρηση ανύψωσης πεσμένου ηθικού

Γιαυτό το λόγο ο Πρωθυπουργός στο σημερινό υπουργικό συμβούλιο επιχείρησε να ….ανυψώσει το ηθικό της κυβέρνησής του:

Απέκτησε πρόσωπο και αξιοπιστία και όλες οι εκτιμήσεις πλέον είναι αισιόδοξες για τον αγώνα που δίνουμε.

Η αξιολόγηση είναι θετική, παρά τον ορυμαγδό απαισιοδοξίας που υπάρχει  από διάφορα κόμματα ή πολιτικά πρόσωπα. Δυστυχώς, αυτός ο ορυμαγδός απαισιοδοξίας συνεχίζεται  και από μερίδα των μέσων μαζικής ενημέρωσης. Κάποιοι προσπαθούν να δημιουργήσουν κλίμα μεμψιμοιρίας απαισιοδοξίας καταστροφολογίας και παραίτησης».

Δεν ξέρω αν τα είπε για να πείσει τους υπουργούς του, τον ελληνικό λαό,  ή τον ...εαυτό του!

Και αμφιβάλλω αν έπεισε κανέναν!

Όταν ο Πρωθυπουργός αναγκάζεται να επιτεθεί εναντίον των μέσων μαζικής ενημέρωσης, των οποίων επι μακρόν υπήρξε  εκλεκτός, τότε υπάρχει μεγάλο άγχος και αναζητούν δικαιολογίες!

Όταν ο πρωθυπουργός αισθάνεται την ανάγκη να μας διαβεβαιώσει ότι η χώρα «δεν καταρρέει», τότε μάλλον είμαστε σε άσχημη κατάσταση και δεν μας το λένε ακόμα!

Ότι και να συμβαίνει το κυβερνητικό αλλαλούμ  των τελευταίων ημερών δεν δείχνει μόνο έλλειψη συντονισμού, αλλά και μια εικόνα αποσύνθεσης.

Η κυβέρνηση δείχνει σημάδια κόπωσης.

Είναι έκδηλη η  αδυναμία της  να διαχειριστεί  τα πράγματα.

Και όταν δείχνεις αδύναμος,  τότε δεν μπορείς να πείσεις κανένα και οι πιέσεις εντείνονται.

Και μπροστά της έχει κρίσιμες αποφάσεις και εμπόδια που φαντάζουν ανυπέρβλητα.

Εχω την εντύπωση ότι όλες οι επιλογές είναι ανοιχτές….

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 17/02/2011 17:20:32

    χιχχι

  2. kiki avatar
    kiki 17/02/2011 17:24:06

    Ειναι που ειναι ολοι τους ενα ματσο βιολες, ειναι και αυτος , τρικυμια εν κρανιω, ολοι οι Στεφανηδες του πλανητη δεν μπορουν να τον ισωσουν οσο και να κανει γιογκα καπου διαβασα οτι ξαναφωναξαν και παλι το Θειον βρεφος , αν ισχυει παμε για εκλογες.
    Τοτε πρεπει να μας φανει του ΛΑΟΥ, η ΝΔ, ξεκαθαρη θεση οχι ξεκαθαρα στο Μνημονιο, και οχι ηξεις αφηξεις, γιατι δεν......

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/02/2011 17:38:20

    Έχουμε κυβέρνηση περιορισμένης ευθύνης. Ας μην είμαστε απαιτητικοί.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 17/02/2011 18:46:52

      Και εγώ νόμιζα πως είναι Α.Ε.!

      • loretta avatar
        loretta @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 20:17:15

        Α.Ε. οπως Αει Επεδω??

        • PELIAS avatar
          PELIAS @ loretta 17/02/2011 20:42:16

          το ΑΕΙ Σιχτήρ μήπως ταιριάζει περισσότερο;

          ΠΕΛΙΑΣ

          • loretta avatar
            loretta @ PELIAS 17/02/2011 20:43:58

            ..βρε και αυτο και 100000 απο πισω....αλλα ας ειμαστε...κοσμιοι...!!!

          • Makedonas Thessalonikios avatar
            Makedonas Thessalonikios @ PELIAS 18/02/2011 02:49:10

            Asfalos tairaizei perissotero.!

    • thanasis avatar
      thanasis @ Strange Attractor 17/02/2011 21:19:59

      δεν κυβερνα ο παπανδρεου αλλα ο τομσεν ο μαζουχ
      και ο στρος καν ας κυβερνησουν η αν δεν μπορουν
      ας μας αδειασουν την γωνια λεγοντας αποτυχαμε
      ο λαος θα τους συγχωρηση αλλιως ας μην υποδουλωνουν
      αλλο τη χωρα στο 4 ραιχ

  4. nick avatar
    nick 17/02/2011 17:50:17

    έχουν πάρει φόρα, φόρα κατηφόρα...

  5. pakra avatar
    pakra 17/02/2011 17:55:43

    εχουν παει την χωρα τοσο μακρια που δεν ξερω αν υπαρχει επιστροφη απο εδω που μας πηγαν.

  6. Kώστας β. avatar
    Kώστας β. 17/02/2011 17:56:35

    Κώστα, ο Ντόλιος ξεκίνησε απο Δήμαρχος Φερρών και στη συνέχεια υπήρξε 8 χρόνια Νομάρχης και καταστροφέας του Βορείου Έβρου.Αυτοί λοιπόν που ευαγγελίζονται ότι είναι ΝΕΑ κυβέρνηση είχαν θέσεις κλειδιά σε θέσεις διοικητικές επι Σημίτη όπου φαγώθηκαν 3,5 ευρωπαικά πακέτα,αφήνοντας πίσω κουφάρια. Ηταν όλοι τους συνεργάτες του Άκη του Τάσου και των άλλων "εκσυγχρονιστών" του Μάαστριχ και της συνθήκης της Λισσαβόνας της απ¨αρχής δηλαδή της νεοφιλελευθερης λαίλαπας που "εφάρμοσαν" πιστά οι δήθεν σοσιαλιστές ,με άσυλο βέβαια, διότι τα προηγούμενα χρόνια με τον δανειακό σοσιαλισμό και με το μεγαλύτερο υπνωτικό της πολιτικής το "ρουσφέτι" διαφέντεψαν την χώρα χωρίς πολύ πολύ να ζοριστούν.Τώρα που έπρεπε πραγματικά να βρούν λύσεις ,κυβερνώντας,πολύ απλά εκχώρησαν τα δικαιώματα μας στο ΔΝΤ .Εύκολες και απλές λύσεις.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Kώστας β. 17/02/2011 18:46:01

      Κώστα,
      Ηξερα οτι θα βρεθεί κάποιος Εβρίτης να με διορθώσει! Δεν έγινε στη συνέχεια και Δήμαρχος Τυχερού;
      Τη θητεία του ως Νομάρχη δεν την παρακολούθησα, είναι αλήθεια.

      • Kώστας β. avatar
        Kώστας β. @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 23:17:36

        Όχι δήμαρχος Φερρών ,νομάρχης,και μετά αντάλλαξαν θέσεις με τον άλλο μεγάλο πολιτικό τον Ζαμπουνίδη,που τώρα λόγω κρίσης ο Παπανδρέου τον έκανε ειδικό σύμβουλο για την λαθρομετανάστευση,και την διασυνοριακότητα.Πέτυχε βλέπεις ως νομάρχης Έβρου ,ελέω μουσουλμάνων Ροδόπης,και είπε ο ΓΑΠ να του δώσει ακόμη ένα μισθό τον καημένο,ο οποίος στην ζωή του δεν έχει ούτε ένα ένσημο.Και εμείς απλά καθόμαστε και τους κοιτάμε.

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Kώστας β. 17/02/2011 23:27:00

          ΟΚ

  7. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 17/02/2011 18:02:19

    Είναι τραγικό για μια χώρα η οποία βιώνει τη χειρότερη μεταπολεμική της κρίση να υπάρχει τέτοιο έλλειμμα ηγεσίας.

  8. kakofonix avatar
    kakofonix 17/02/2011 18:14:14

    Η αλλαγή στάσης των ΜΜΕ δεν είναι καθόλου τυχαία.

    Ξεκίνησε αμέσως μετά το μεταμεσονύκτιο τελεσίγραφο - πιρουέτα του Σρεκ.

    Όταν οι τραπεζοεργολάβοι διαπίστωσαν ότι ενδέχεται ο ΓΑΠ να φέρει εμπόδια στο ξεπούλημα, αμόλησαν τα παραδείσια εναντίον του.

    Κώστα, το θέτεις με αρκετό τακτ. Όχι μόνο υπάρχει διάλυση, αλλά πλήρης αδυναμία διαχείρισης της κατάστασης.

    Ο Παπακωνσταντίνου ήτανε για παραίτηση και επενέβη η Τρόικα. Έκτοτε οι δηλώσεις του είναι εκ διαμέτρου αντίθετες από του ΓΑΠ.

    Εδώ είναι επίκαιρο το κλασσικό: "Ποιός κυβερνάει αυτή τη χώρα;"

    Φρέσκο παρασκήνιο από τη γκάφα Ντόλιου:
    Είχανε πέσει βροχή τα τηλέφωνα και τα παράπονα από τους νέους δημάρχους, οι οποίοι βρίσκουν τα ταμεία άδεια και δεν έχουνε λεφτά ούτε για καφέδες.
    Ο Ντόλιος έψαχνε άκρη από τους φωστήρες, οι οποίοι λέγεται ότι του έριξαν την ιδέα, χωρίς φυσικά να ρωτήσει κανείς το ΥΠΕΚΑ.
    Έχω την κολασμένη υποψία ότι και αυτή η γκάφα χρεώνεται στο ''παιδί''.

    ΥΓ. Ο Γιουνκέρ είναι έξαλλος (στην κυριολεξία) και ετοιμάζει μήνυμα σοκ.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ kakofonix 17/02/2011 18:49:56

      Τα έχεις βάλει με το "παιδί" χωρίς έλεος!
      Για το Ντόλιο, επειδή είναι συμπατριώτης μου από τον Εβρο, είμαι συγκρατημένος, αλλά πέρασε από το μυαλό μου οτι θα έκανε κάτι να βοηθήσει την ..Τοπική Αυτοδιοίκηση.

      • kakofonix avatar
        kakofonix @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 18:52:12

        Έχω καλή πηγή

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ kakofonix 17/02/2011 18:54:55

          Δεν αμφιβάλλω, αλλά ακούγεται επίσης οτι και ο Παπανδρέου είναι ενοχλημένος με το πουλέν του;
          Ισχύει;
          Εσχάτως δεν πηγαίνει στο γραφείο και ο Λουκάς....

          • kakofonix avatar
            kakofonix @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 19:04:54

            Προχθές που ψιλοδιαφωνήσαμε είχα επιμείνει.
            Είναι σε διάσταση.
            Η αποπομπή ήταν έτοιμη αλλά ζύγισαν δύο θέματα:
            1. Θα ήταν έμμεση ομολογία αποτυχίας της οικονομικής πολιτικής (λες και τώρα δεν είναι)
            2. Δεν υπάρχει αντικαταστάτης (ο Λουκάς την έχει κάνει με ελαφρά πηδηματάκια) αποδεκτός από την Τρόικα

            Τώρα το ''παιδί'' έχει ταυτίσει το πολιτικό του μέλλον με τους Τροϊκανούς και την παράταση της αναδιάρθρωσης, αλλά υπάρχουν σφοδρές διαφωνίες από υπουργούς και βουλευτές, μη διαχειρίσιμες, γιατί ο Γιουνκέρ επιμένει στο ξεπούλημα. Οι φρέσκες πληροφορίες (Βρυξέλλες) μιλάνε για επαναδιατύπωση και νέο πλασσάρισμα του ξεπουλήματος,
            είτε με μια μορφή sale and lease back,
            είτε με τιτλοποίηση των ακινήτων σε ομόλογο και δανεισμό από τις αγορές.
            Είναι όμως απρόβλεπτες οι εξελίξεις, γιατί ο ΓΑΠ έχει διαφωνήσει, καθώς επ ουδενί δε δέχεται να παίξει την υστεροφημία του (λέμε τώρα) κορώνα γράμματα.
            Άβυσσος.
            Α, για εκλογές του το έχουν ξεκόψει (οι Τρώες)

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ kakofonix 17/02/2011 19:16:30

            Eίσαι μια μπύρα σύν!
            Η ...διάσταση μου προέκυψε χθές βράδυ!
            Ο Γιούνκερ μάλλον θα βολευόταν και με την τιτλοποίηση.
            To Sales and lease back έχει την επικίνδυνη λέξη "sale".
            Οσον αφορά στον Παπανδρέου επι του παρόντος επικραττεί η ...πατριωτική αντιστασιακή στάση!
            Οι Τρώες όντως δεν θέλουν εκλογές, αλλά φοβούνται οτι μπορεί να τους ....προκύψουν!

          • kakofonix avatar
            kakofonix @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 19:29:15

            Οι Τρώες είναι ψιλοχεσμένοι.
            Τα έχουν παίξει όλα στο παιδί και πιέζουν αφόρητα τον ΓΑΠ.
            Σπουδαίο ρόλο θα παίξει η στάση του Σαμαρά, γιατί το plan b λέει κυβέρνηση εθνικής ενότητας. Αν ο Sam τους τους το ξεκόψει, θα γίνει της κακομοίρας.
            Ευχάριστα νέα σχετικά με τη σύμβαση (από Σίτυ): Η ασυλία και το Βρετανικό δίκαιο αφορούν μόνο στο κομμάτι των εκταμιεύσεων από την Τρόικα. Μπορεί δηλαδή το λάθος του ΓΑΠ να αποπληρωθεί σε βάθος χρόνου, με ανεκτό κόστος και να αναδιαρθρωθεί το υπόλοιπο, με βάση το ελληνικό δίκαιο, δηλαδή με μία απλή νομοθετική ρύθμιση.
            Προσοχή όμως: Όσο περισσότερα δανειζόμαστε με τη νέα σύμβαση, τόσο πιο δυσβάσταχτο γίνεται το χρέος.

            Ευχαριστώ για τη μπύρα, το καταγράφω. Όταν ήμουν στο Λονδίνο με έμαθαν οι ασπροκώληδες να πίνω Spitfire. Ελπίζω πως κάπου θα βρούμε.

          • kakofonix avatar
            kakofonix @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 19:30:43

            Εννοώ δηλαδή ότι μπορεί ο Sam να τηρήσει τη δέσμευσή του για τη συνέχεια του κράτους.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 19:38:47

            Μα εδώ είναι η παγίδα!
            Πάνε να εντάξουν την δημόσια περιουσία στο Μνημόνιο!
            Για να αποτελεί εγγύηση του μελλοντικού δανεισμού!
            Συνεργασία με Σαμαρά δεν παίζει αν και πολλοί θα το ήθελαν πολύ! (υπάρχουν και εντός της Ν.Δ. θιασώτες της ιδέας!)
            Spitfire;
            Μόνο τα αεροπλάνα είχα ακούσει!
            Η πραγματική μπύρα έχει ένα όνομα Molson!

          • kakofonix avatar
            kakofonix @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 19:48:52

            Σωστός, πολύ σωστός!
            Το πρόβλημα είναι πολύ σύνθετο ακριβώς γιατί παρόμοιο πρόβλημα με τον ΓΑΠ αντιμετωπίζει και ο Sam. Σήμερα ο μικρός Ντοράκης ξιφουλκούσε υπέρ των Τροικανών.
            Ξέρω πολλούς βουλευτές της ΝΔ που θα έδιναν γην και ύδωρ για τη συμμετοχή τους σε μια εθνική κυβέρνηση.
            Και βέβαια, ο πρόεδρος του μεγαλύτερου κόμματος της αντιπολίτευσης οφείλει να κρατά και ισορροπίες.
            Χτύπησες την απόλυτη ουσία του προβλήματος. Να υπαχθεί όσο το δυνατόν μεγαλύτερο μέρος του χρέους στη σύμβαση.
            Όπως πασχίζουν οι τράπεζες να μετατρέψουν τα ανοιχτά δάνεια σε ενυπόθηκα.

            Molson? Ομολογώ άγνοια!

          • Misha avatar
            Misha @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 20:30:25

            Kakofonix

            για πές για τον χριστιανοδημοκράτη Γιούνκερ, τι μαντάτα θα μάς φέρει ;

            Περί μπυρών :
            αν κατεβείτε στας Αθήνας , η μπυραρία Κraft στην Αλεξάνδρας λίγο πιο κάτω από τη διασταυρωση με την Κηφισίας, φτιάχνει νέκταρ.
            Ομοίως και η μικρούλα η Πειραϊκή που εχει και βιολογική ετικέττα.
            Ποιοί τραππιστές και ιρλανδοί...

          • kakofonix avatar
            kakofonix @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 20:40:55

            Τι μαντάτα θα φέρει, θα εξαρτηθεί από τα τεκταινόμενα εν Αθήναις.
            Αν το παιδί ξεπεράσει το πρόβλημα ΓΑΠ και ΠΑΣΟΚ, θα πάμε μάλλον σε κάποιας μορφής leasing, επαναγορά ομολόγων plus επιμήκυνση και μείωση επιτοκίου.
            Αν όχι, η απάντηση θα είναι ηχηρή (αναδιάρθρωση τώρα?)
            Μαθαίνω επίσης ότι ο ΓΑΠ δεν μπορεί να εξασφαλίσει ραντεβού από τη Μέρκελ (δεν τον θέλει κανείς). Ανακοίνωσε την επίσκεψη σε στυλ Αιγύπτου. Αυτοβούλως!

            Η Πειραϊκή είναι σούπερ!

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 20:47:45

            Misha
            Το Kraft στην Αλεξάνδρας ήταν για πολλά χρόνια στέκι μου!
            Ακόμα πάω με καλή παρέα!
            Molson: Καναδέζικη μπύρα.
            Πειραϊκή επίσης σούπερ!

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 21:27:44

            @Κοκοφοίνικα και κ. Ροδινό

            Ωραία κουβέντα έχετε πιάσει.

            Μιας και φίλοι κουβεντιάζετε τη λύση της τιτλοποίησης ακινήτων, εξ όσων γνωρίζω η τιτλοποίηση έχει νόημα όταν έχεις μια απαίτηση την οποία τιτλοποιείς και στη συνέχεια τον τίτλο (ομόλογο) το εισάγεις σε οργανωμένη αγορά προκειμένου να τον πουλήσεις και να αντλήσεις ρευστότητα. Προϋπόθεση είναι ο τίτλος να είναι αξιολογημένος με υψηλο rate και η απαίτηση να είναι βεβαία και ορισμένη, έστω και μελλοντική.

            Ερώτησεις:

            - Ποιες οι απαιτήσεις του Δημοσίου από τα κίνητά του; Μήπως τα ενοίκια που είναι κάτι ψίχουλα;

            - Έστω και υπάρχουν απαιτήσεις ικανές σε ποσότητα και ποιότητα να δικαιολογήσουν την τιτλοποίηση. Είναι αυτές ορισμένες και βέβαιες έστω και αν είναι μελλοντικές;

            - Μήπως μπορείς να μας αποκαλύψεις τον Οίκο που θα αναλάβει, έναντι αδράς αμοιβής βεβαιώς - βεβαίως, να αξιολογήσει τις προς τιτλοποίηση απαιτήσεις επί των ακινήτων και να τα εισάγει στις οργανωμένες αγορές τιτλοποιήσεων;

            Μάλλον δεν θα κάνουν τιτλοποίηση. Η λογική λέει ότι αντί αυτής θα πάνε σε collateral εγγύησης έναντι λήψης δανείου και μάλιστα σε ποσοστό 120 - 140 % εγγυήσεις σε σχέση με το ύψος της πιστωτικής διευκόλυνσης...

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 21:37:06

            Ιεροφάντη,
            Κατ' αρχήν δεν σχολιάζω δικές μου ιδέες, προτάσεις ή λύσεις.
            Αναφερθήκαμε στα επικρατέστερα σενάρια.
            Είμαι βέβαιος οτι στην πορεία μπορεί να ακουστούν άλλα δέκα.
            Διευκρίνισα οτι μεταξύ Sales and Lease back, και τιτλοποίησης (που εχει όλα τα προβλήματα που αναφέρεις) θα επιλέξουν την τιτλοποίηση επειδή το "Sales" τους τρομάζει.
            Oι Collateral εγγυήσεις είναι μια άλλη επιλογή, αλλά όλα αυτά είναι προς συζήτηση.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 21:45:47

            κ. Ροδινέ δεν έψεξα κανέναν για κάτι. Απλώς η διαδικασία της τιτλοποίησης περιλαμβάνει αρκετές λεπτομέρειες, που για λόγους οικονομίας δεν ανέφερα στο μήνυμά μου και επιπροσθέτως ρυθμίζεται ήδη από το δίκαιό μας με το Ν. 3156/2003, του οποίου οι προϋποθέσεις είναι γνωστές.

            Η αναφορά μου είχε σκοπό να καταδείξει ότι αν ακολουθηθεί το μοντέλο που ορίζει ο νόμος, είναι δύσκολο, για να μην πω απίθανο, να γίνει τιτλοποίηση, τουλάχιστον της γνωστής μορφής. Αν εισαχθεί νέα ειδική νομοθεσία ή η απόφαση ληφθεί σε επίπεδο ευρωπαϊκών συνθηκών, τότε η κουβέντα αλλάζει.

            Αυτό είναι όλο.

            Οι εγγυήσεις αντίθετα είναι εύκολο να δωθούν είτε με τη μορφή υποθήκης απευθείας στους δανειστές μας είτε με τη μορφή εγγυητικών επιστολών από Τράπεζες, στο ύψος της αποτίμησης που θα διενεργήσει οίκος αξιολόγησης για την αξία των ακινήτων, με δικαίωμα των Τραπεζών που θα χορηγήσουν τις εγγυητικές, εφόσον αυτές καταπέσουν, να ζητήσουν την προνομιακή ικανοποίησή τους από το προϊόν της εκποίησης των ακινήτων του δημοσίου, επί της αξίας των οποίων έχουν δώσει της Εγυητικές επιστολές τους προς τους δανειστές του Δημοσίου.

          • kakofonix avatar
            kakofonix @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 21:46:22

            Ψάχνουν μια λύση η οποία θα παρακάμπτει τις αγορές και τους οίκους αξιολόγησης.

            Κάτι σαν ενεχυροδανειστήριο. Δίνεις μπροστά τα ακίνητα και παίρνεις μικρό μέρος της αξίας τους (ποιος θα την αποτιμήσει...)

            Όταν αναφέρομαι σε τιτλοποίηση (προσπαθώ να μη χρησιμοποιώ όρους δυσνόητους στους πολλούς) εννοώ ότι θα καταγράψουμε τα ακίνητα, θα τα εκτιμήσουμε και αυτή η καταγραφή θα αποτελέσει έναν τίτλο. Π.χ. 50 δις (τυχαίο? δε νομίζω)

            Αυτό το χαρτί θα το βγάλουμε βόλτα στις αγορές και θα το πουλήσουμε εν ήδη ομολόγου (όχι εντόκου γραμματίου). Αν η διάρκειά του είναι π.χ. 15ετής, θα υπολογίσουμε ένα επιτόκιο περίπου 3- 3,5% ή μπορούμε να συμφωνήσουμε ετήσιες δόσεις.

            Θα γίνει δηλαδή μια απλή προεξόφληση ενός asset, περίπου σαν τις επιταγές που προεξοφλούμε στις τράπεζες).

            Εφόσον η πληρωμές γίνονται κανονικά, θα επανέλθει ο τίτλος στα χέρια μας.

            Αν όχι, θα αρχίσουν οι αναγκαστικές εκτελέσεις.

            Οπότε στο συμπέρασμά σας συμφωνούμε απολύτως.

            Μια περισσότερο επικίνδυνη χρηματοδότηση είναι το lease back, δηλαδή να μεταβιβάσουμε τα assets στους δανειστές και να τα πάρουμε πίσω στο τέλος.

            Το απόλυτο δυστύχημα είναι ότι αν προχωρήσουμε σε δανειοδότηση 50 δις, το χρέος μας το 2015 θα είναι πάλι 345 δις (όσο είναι σήμερα).

            Το μοναδικό όφελος θα είναι μια μικρή παράταση της αναδιάρθρωσης, μήπως και προλάβουμε το ΕΤΧΣ το 2013 ή μήπως από τύχη σώσουμε τις τράπεζες. Ποιός το ρισκάρει?

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 22:04:37

            Φίλε Κακοφωνίξ, ζητώ συγνώμη διότι μόλις αντελήφθην ότι, άθελά μου και λόγω απροσεξίας, παράφρασα το ψευδώνυμό σου και αντί του ορθού σε αποκάλεσα "Κοκοφοίνικα".

            Ζητώ συγνώμη.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 22:05:34

            Ιεροφάντη,
            Πάντως, πολύ φοβούμαι οτι τη λύση μαλλον θα τη δώσουν οι ....δανειστές μας.
            Εστω οι επίδοξοι ...επενδυτές.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 22:05:58

            Ποπολάρε ευχαριστώ για την επισήμανση.

            Έχω προβεί σε διορθωτική δήλωση παραπάνω.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ kakofonix 17/02/2011 21:54:17

            @Κοκοφοίνικα.

            Αυτό που αναφέρεις μάλλον δεν είναι τιτλοποίηση. Ποιο πολύ μοιάζει με εγγυοδοσία έναντι μελλοντικής εκπλήρωσης υποχρέωσης.

            Εκεί έχεις τόσο τον κίνδυνο της χαμηλής αποτίμησης της αξίας της γης, λόγω πτώσης τιμών όσο και τον κίνδυνο της απαξίας της περιουσίας απο τους δανειστές, οι οποίοι για εκατό ευρώ δάνειο θα σου ζητήσουν εγγύηση αξίας 140 ευρώ. Αν δεν αποκληρώσεις "εμπροθέσμως και προσηκόντως" κινδυνεύεις τόσο από το χρέος, επί του οποίου έδωσες την εγγυοδοσία, το οποίο θα παραμένει ανεξόφλητο, όσο και από την ίδια την εγγυοδοσία, η οποία θα καταπέσει και θα έρθει, είτε σε αύξηση του υφιστάμενου χρεους σου, είτε θα την χάσεις, αν έχεις δεχτεί δικαίωμα του λήπτη της εγγυοδοσίας, για άμεση εκποίηση αυτής και ικανοποίησή του από το προϊόν της.

          • popolaros avatar
            popolaros @ ierofantis 17/02/2011 22:01:56

            ιεροφάντη..μην λες τον kakofonix κοκοφοίνικα, θα απαντήσει ο κοκός από τα ξένα. :)

          • kakofonix avatar
            kakofonix @ ierofantis 17/02/2011 22:04:54

            Πολύ σωστά και όπως επισήμανες πιο πάνω, η χρηματοδότηση θα ακολουθεί το Βρετανικό δίκαιο και θα δεσμεύεται από τη γνωστή σύμβαση.

            Προσωπική μου άποψη είναι ότι μια τέτοιου είδους χρηματοδότηση είναι ανέφικτη, όπως επίσης χωρίς λόγο είναι η επαναγορά ομολόγων (πολύ κακό για το τίποτα), όπως επίσης και το ότι η επιμήκυνση είναι εν τέλει ζημιογόνος και ανεπιθύμητη.

            Πιστεύω ότι το παιδί μπαλαμουτιάζει για ακόμα μία φορά. Αν ήμουν σύμβουλος των Γερμανών θα γνωμοδοτούσα είτε να διατάξουν άμεσο haircut ποσοστού 50 - 60% όλων των ομολόγων, είτε να διατάξουν άμεσες κατασχέσεις παραγωγικών μονάδων (ΔΕΗ, λιμάνια, αεροδρόμια, Εγνατία).

            Και πολύ φοβάμαι ότι αυτό ακριβώς έχουν συμβουλέψει τους Γερμανούς.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ ierofantis 17/02/2011 22:10:36

            Τα μέτρα αναγκαστικής εκτέλεσης προϋποθέτουν δυνατότητα εφαρμογής τους. Το ευχάριστο μέσα στο όλο δυστήχημα της κατάστασης είναι ότι ενώ η Δανειακή Σύμβαση διέπεται από το Αγγλικό δίκαιο, το κείμενο πολιτικών αρχών που είναι το Μνημόνιο, είναι πλέον ένας απλός νόμος του Κράτους, που η οποιαδήποτε στοιχειωδώς σεβόμενη τον εαυτό της κυβέρνηση, μπορεί να τον καταργήσει με νέο νόμο οποτεδήποτε.

            Επίσης ζητώ συγνώμη διότι κατα λάθος προηγουμένως είχα παραφράσει το ψευδώνυμό σου σε Κοκοφοίνικα...

          • kakofonix avatar
            kakofonix @ ierofantis 17/02/2011 22:11:06

            Δεν είναι κακό! (κοκοφοίνικας), φέρνει κάτι σε εξωτικό, σε χαλάρωση, θα έλεγα ότι μου πάει!!!

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ ierofantis 17/02/2011 22:13:37

            Οφείλω να το διορθώσω, διότι νομίζω ότι ανήκει σε έτερο σχολιαστή των Αντινέων...

            Συμβαίνουν αυτά.

          • kakofonix avatar
            kakofonix @ ierofantis 17/02/2011 22:16:33

            Μια προσφυγή οποιουδήποτε δανειστή σε Βρετανικά δικαστήρια θα ήταν 100% επιτυχής. Τότε θα επιδικάζονταν ανάλογο ποσό υπέρ του δανειστή.
            Τα νομικά μου είναι φτωχά και ζητάω συγγνώμη αν κάνω λάθος (Φαήλοοοοοο),
            αλλά μια διαταγή πληρωμής θα ήταν άμεσα εκτελεστή, τόσο σε περιουσιακά στοιχεία στο εξωτερικό, όσο και στην Ελλάδα, επειδή η σύμβαση δεσμεύει τη χώρα η οποία μάλιστα ρητώς αποποιείται την ασυλία που άλλως θα της παρείχε το διεθνές δίκαιο.
            Το μνημόνιο αυτό καθ αυτό είναι ένας μπούσουλας. Το χοντρό πρόβλημα είναι η σύμβαση.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ ierofantis 17/02/2011 22:27:24

            Αν δεν με απατά η μνήμη μου, το 1934 ή 1936 η Ελλάδα πέτυχε απαλλαγή από το Διεθνές Δικαστήριο για άρνηση πληρωμής χρεών προς δανειστές, επί τη βάσει ότι η πληρωμή αυτών ενείχε δυσμενέστατες συνέπειες για την κοινωνική και οικονομική ζωή της χώρας και ως τέτοιες αντιστρατεύονταν την θεμελιώδη αρχή της εθνικής κυριαρχίας και του δημοσίου συμφέροντος.

            Δεν αντιλέγω ότι η Δανειακή σύμβαση είναι βραχνάς. Αυτό που προσπαθώ να καταδείξω είναι ότι ένα κράτος ισχυρό (που όσο και αν μας θέλουν να πιστέψουμε το αντίθετο, εξακολουθούμε και είμαστε) και μια κυβέρνηση με γόνατα, μπορεί να ανατρέψει συσχετισμούς και προβλέψεις στο άψε - σβήσε. Άλλωστε στο δάνειο εκτός του δανειολήπτη το μεγαλύτερο ρίσκο το αναλαμβάνει ο Δανειστής, ειδικά αν το δάνειο είναι υπέρογκο και αδύνατο να ξεχρεωθεί...

            Διαπραγμάτευση λοιπόν κατά τη γνώμη μου είναι η μέθοδος, με ρητή όμως και άμεση απειλή χρεωστασίου και καταβαράθρωσης, μαζί με μας και του συνόλου του χρηματοπιστωτικού κόσμου της Ευρώπης και ειδικά της ατμομηχανής αυτής, δηλαδή της Γερμανίας...

          • kakofonix avatar
            kakofonix @ ierofantis 17/02/2011 22:40:38

            Σωστός.
            Και εδώ ερχόμαστε στην ουσία της σύμβασης.
            Δεχθήκαμε να παραιτηθούμε οικειοθελώς από τα κυριαρχικά μας δικαιώματα. Και μάλιστα ο Σαμ σε μια προσπάθεια να κατευνάσει τα πνεύματα (ακόμα και μέσα από τη ΝΔ) δεσμεύθηκε ότι ως πρωθυπουργός θα την τηρήσει.

            Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα: Σήμερα καταλαβαίνουμε με οδυνηρό τρόπο ότι τον Μάιο του 2009 ή το αργότερο ένα χρόνο μετά, έπρεπε να κηρύξουμε στάση πληρωμών. Τότε θα ίσχυαν αυτά που έγραψες. Τώρα είμαστε δεμένοι χειροπόδαρα και με την πλάτη στον τοίχο.

            Τα χρήματα που δανειστήκαμε από το μηχανισμό είναι κατά τη γνώμη μου αδύνατον να τα γλιτώσουμε.

            Το θέμα είναι να σταματήσει εδώ ο διασυρμός και αν γίνεται να μην πάρουμε ούτε την τέταρτη δόση.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ ierofantis 17/02/2011 22:51:57

            Στον νόμο, με τον οποίο εισήχθη στην ελληνική έννομη τάξη το Μνημόνιο ορίζεται ότι

            "Παρέχεται στον Υπουργό Οικονομικών η εξουσιοδότηση να εκπροσωπεί το Ελληνικό Δημόσιο και να υπογράφει κάθε μνημόνιο συνεργασίας, συμφωνία ή σύμβαση δανεισμού, διμερή ή πολυμερή, με την Ευρωπαϊκή
            Επιτροπή, τα κράτη−μέλη της ζώνης του ευρώ, το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο και την Ευρωπαϊκή ΚεντρικήΤράπεζα, προκειμένου να εφαρμοστεί το πρόγραμματης προηγούμενης παραγράφου. Τα μνημόνια, οι συμφωνίες και οι συμβάσεις του προηγούμενου εδαφίου, εισάγονται στη Βουλή για κύρωση."

            "Τα μνημόνια, οι συμφωνίες και οι συμβάσεις του προηγούμενου εδαφίου, εισάγονται στη Βουλή για κύρωση.", λέει ο νόμος και το τονίζω.

            Βέβαια όλοι θυμόμαστε ότι με πραγματικό συνταγματικό πραξικόπημα την επόμενη της ψήφισης του μνημονίου εισήχθη τροποπλογία με την οποία τα ως άνω μνημόνια, οι συμφωνίες και οι συμβάσεις θα εισάγονταν στη Βουλή πλέον μόνο για συζήτηση.

            Ωστόσο από τη στιγμή που η αρχική Δανειακή δεν έχει εισαχθεί στη βουλή για κύρωση, δεν έχει αποκτήσει τριτενέργεια η ενοχική μόνο και όχι οριστική και αμετάκλητη παραίτηση του ελληνικού δημοσίου από την ασυλία του. Αν είχε κυρωθεί τότε τα πράγματα θα ήταν όντως σκούρα. Τώρα, ακόμα και έτσι έχουμε περιθώρια ελιγμών. Τα κράτη παραιτούνται από ασυλίες τους όχι με διμερείς ή έστω πολυμερείς δανειακές συμβάσεις που τυχόν ανανεώνονται ή τροποποιούνται από τους υπουργούς κατ' εξουσιοδότηση νόμου, αλλά με τυπικούς νόμους, που κυρώνουν οι Βουλές τους στο πλαίσιο άσκησης της νομοθετικης εξουσίας τους, συνήθως με αυξημένες πλειοψηφείες. Κάτι τέτοιο δεν έχει γίνει στην περίπτωσή μας.

            Γιαυτό υποστηρίζω ότι έστω και έτσι έχουμε κάτι να ακουμπήσουμε.

          • kakofonix avatar
            kakofonix @ ierofantis 17/02/2011 23:02:29

            Η καλύτερη κίνηση είναι να επικαλεστείς το σύνταγμα.

            Σίγουρα υπάρχουν τρόποι, αλλά εδώ μιλάμε για ένα ευρωπαϊκό, λαϊκό, συντηρητικό κόμμα, που θα πρέπει να έρθει σε ρήξη, όχι μόνο με όσα έχει δεσμευθεί, αλλά με όλο το ευρωπαϊκό κατεστημένο.

            Θέλω να πω, άλλο είναι να βρίσκεται στην εξουσία ο Αλαβάνος και να λέει ότι του κατέβει, και άλλο ένας μετριοπαθής Ευρωπαίος πολιτικός (για να είμαστε και ρεαλιστές)

            Και μία επιφύλαξη. Γνωρίζω ότι το παιδί πέρασε μια τροπολογία στη βουλή με την οποία παρακάμπτει το κοινοβούλιο και μπορεί ο ίδιος να υπογράφει και να δεσμεύει τη χώρα. Επαναλαμβάνω ότι δεν κατέχω πολλά νομικά, αλλά αυτό έχει συμβεί. Τι από τα δύο υπερισχύει;

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ ierofantis 17/02/2011 23:18:41

            Σχεδόν είμαι πεπεισμένος ότι μια εναλλαγή του ΓΑΠ με τον Σαμαρά στην κυβέρνηση, με πιο σαφή ευρωπαϊκό προσανατολισμό και μετριοπαθή συντηρητικό λόγο, θα συνεπάγονταν αν όχι αμέσως, πάντως εντός σύντομου χρονικού διαστήματος, σημαντικές πρωτοβουλίες και υιοθέτηση πολιτικών πιο ήπιων σε σχέση με την Ελλάδα, από ότι υφιστάμεθα σήμερα με τον τοποτηρητή του Αμερικανικού παράγοντα και του global governance...

            Σε ότι αφορά την επιφύλαξή σου, ορθώς την κάνεις, το ανέφερα και εγώ παραπάνω. Εκτιμώ όμως ότι από τη στιγμή που ούτε η Αρχική Δανειακή σύμβαση ούτε οι τυχόν τροποποιήσεις της πέρασαν από την Βουλή, δεν συνεπάγονται τυπικά παραίτηση του Ελληνικού Κράτους από τις ασυλίες του διότι εκτιμώ ότι τόσο το Ανώτατο Δικαστήριο στη χώρα μας (Σ.τ.Ε.) όσο και οποιοδήποτε διεθνές δικαστήριο δεν μπορεί να αναγνωρίσει παραίτηση, εφόσον δεν έχουν τηρηθεί οι νόμιμες προϋποθέσεις για την υλοποίησή της.

            Αλλά όπως επεναλαμβάνω, εκτιμήσεις κάνω (και κάνουμε). Το ζήτημα είναι αν ο εκάστοτε κυβερνήτης διαθέτει γόνατα όχι κατ΄ανάγκη για να συγκρουστεί υπό την μορφή αντάρτικου Αλαβανέϊκου, αλλά επί τη βάσει επιχειρημάτων και στο πλαίσιο κάποιας ευρύτερης διαπραγμάτευσης επιδίωξης συνολικής λύσης χρέους για την Ευρωζώνη και την Ευρώπη.

  9. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 17/02/2011 18:19:06

    καιρός ήταν..και πολύ άντεξαν..άντε γειαααααα..

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/02/2011 18:21:00

    "Ούτε μία απλή σταγόνα αίματος, γνησίου ελληνικού αίματος, δεν τρέχει στις φλέβες των χριστιανών κατοίκων της σημερινής Ελλάδας. Μιά τρομερή καταιγίδα διασκόρπισε έως την πιό απόμακρη γωνιά της Πελοπονήσου μιά νεά φυλή συγγενή προς την μεγάλη φυλή των Σλάβων.

    Οι Σκύθες-Σλάβοι, οι Ιλλυριοί-Αρβανίτες, οι συγγενικοί μ ε τους Σέρβους και τους Βουλγάρους λαοί, είναι εκείνοι που τώρα ονομάζουμε Ελληνες. Ενας λαός με σλαβικά χαρακτηριστικά , τοξοειδείς βλεφαρίδες και σκληρά χαρακτηριστικά Αλβανών βοσκών του βουνού, που φυσικά δεν προέρχεται από το αίμα του Νάρκισου, του Αλκιβιάδη και του Αντίνοου.

    Μόνο μία δυνατή ρομαντική φαντασία μπορεί να ονειρεύεται ακόμα μιά αναγέννηση των αρχαίων Ελλήνων"

    Ιάκωβος Φαλμεράυερ, Γερμανός Ιστορικός, 1835

    ΠΠ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/02/2011 18:53:21

      Π.Π.
      Μη φτάσουμε τώρα και στα άκρα με τον Φαλμεράγιερ.
      Δεν έχω πρόχειρο και τον Βασίλεφ.
      Ασε που κινδυνεύεις να κληθείς για ....συμπαρουσιαστής στη γνωστή εκπομπή!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 18:54:25

        χαχααααααααα
        οχι !!! ποτε !!! ετσι για ν αναβουν τα αιματα το εβαλα !!

        ΠΠ

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/02/2011 18:56:49

          Ποτέ μη λές ποτέ!

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 19:15:53

            Στέφανος Τζουμάκας (βουλευτής ΠΑΣΟΚ): «Σπαταλήσαμε - οι Πασόκοι- την πρώτη τετραετία για να βγάλουμε γκόμενες, την δεύτερη για να βγάλουμε λεφτά και την τρίτη για να πάμε φυλακή!...»

            ΠΠ

          • loretta avatar
            loretta @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/02/2011 23:13:07

            Π.Π

            εχει εξαιρετικο ενδιαφερον οταν το ...παλιο πασοκ ξερναει..!!!

            http://taxalia.blogspot.com/2011/02/blog-post_738.html

  11. η Dimi avatar
    η Dimi 17/02/2011 18:30:52

    «Αφόπλισε τους εχθρούς σου με την ευγένεια των τρόπων σου, αλλά την ίδια στιγμή κάνε τους να αισθανθούν τη σταθερότητα της απόρριψής σου.»
    ~Λόρδος Chesterfield, Βρετανός πολιτικός και συγγραφέας (1694-1773)

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/02/2011 18:53:32

    "αχ βρε κοριτσακι, 5 χρονια να σε ειχα γνωρισει νωριτερα, θα ειχαμε 2 λεβεντες μεχρι εκει πανω..."...!!!
    γλιτωσαμε !!!...

    ΠΠ

  13. στ.τακης avatar
    στ.τακης 17/02/2011 19:00:09

    ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΟΥΝ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ Η ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ στ.τακης 17/02/2011 19:03:30

      Τους βάζεις πάρα, μα πάρα πολύ δύσκολα!
      Θυμάσαι εκείνο το δείπνο του κ.Παπανδρέου στην Κηφισιά με τον Καραμούζη και τους άλλους τραπεζίτες;

    • kakofonix avatar
      kakofonix @ στ.τακης 17/02/2011 19:09:37

      Πρέπει να καταλάβουμε ένα πράγμα:
      Όταν καταρρεύσουν οι τράπεζες, όχι μόνο θα κάνουν φτερά οι αποταμιεύσεις, αλλά θα στενάξουν και τα ταμεία.
      Οποιοσδήποτε σκέφτεται εναλλακτικές προτάσεις (ισχύει και για τον Σαμαρά) θα πρέπει να απαντήσει πρώτα στο πρόβλημα του χρηματοπιστωτικού συστήματος.
      Το λάθος τους είναι (στην κυβέρνηση και στην αντιπολίτευση) ότι οι τραπεζίτες δεν τους έχουν πει όλη την αλήθεια και ελπίζουν ότι με τη βοήθεια των Γερμανών μπορεί να σώσουν την κατάσταση.

  14. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 17/02/2011 19:31:24

    Από αντεξουσιαστές στην εξουσία ,τι θα λέγανε να γίνουν αντεξουσιαστές στην αντιπολίτευση;
    Πιστεύω ότι θα τους πηγαίνει ο ρόλος καλύτερα, αν θέλουν να διατηρήσουν την ιδιότητα του αντεξουσιαστή.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 17/02/2011 19:39:58

      Σιγα τους αντιεξουσιαστές!
      Αυτοί είναι Εραστές της Εξουσίας!

  15. kp8 avatar
    kp8 17/02/2011 19:51:50

    Ωραία τα λέτε εσείς εδώ και το άρθρο πιο πάνω, το θέμα είναι ότι όλοι αυτοί απορρυθμισμένοι ή όχι παραμένουν στις θέσεις τους συνεχίζοντας να διαλύουν και να καταστρέφουν το σύμπαν, ενώ το μόνο πράγμα στο οποίο είναι πλήρως συντονισμένοι είναι τι μέσο θα μετέλθουν για να παραμείνουν στην καρέκλα τους και να συνεχίσουν την ολοκληρωτική καταστροφή που ξεκίνησαν

  16. kakofonix avatar
    kakofonix 17/02/2011 20:15:59

    Ανεπιβεβαίωτο από διαδρομιστή (σοβαρού) υπουργείου:
    Φαίνεται απίστευτο, αλλά ο ΓΑΠ λέγεται ότι πληροφορήθηκε περί της πραγματικής κατάστασης της οικονομίας και των πραγματικών συνεπειών της, μόλις την περασμένη Παρασκευή!

    Το παράδοξο εξηγείται από το ότι είχε επιλεκτική πληροφόρηση και έτρωγε ότι του έδινε το παιδί και η Τρόικα συν το γεγονός ότι είναι και λίγο μπουνταλάς.

    Σκεφθείτε έναν αρχηγό κράτους, ο οποίος διεξάγει έναν μακρινό πόλεμο. Οι στρατηγοί του, φοβούμενοι τις συνέπειες, του στέλνουν διθυραμβικές αναφορές για την έκβαση της εκστρατείας του. Ξαφνικά, μια μέρα βλέπει τον εχθρικό στρατό κάτω από το παράθυρό του.

    Έκτοτε ο ΓΑΠ έχει στυλώσει τα πόδια και είναι μπλαβί.

    Αν επιβεβαιωθεί, θα πρέπει να αναθεωρηθεί η συνολική στάση της αντιπολίτευσης, γιατί η υποβάθμιση τους θέματος περί της νομικής προστασίας των ακινήτων μπορεί να δίνει δημοσκοπικούς πόντους και να εκθέτει την κυβέρνηση, βοηθάει όμως τα μάλα το παιδί, τη Ντόρα και τους Τρώες.

    Αναμένω επιβεβαίωση από τας Ευρώπας.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ kakofonix 17/02/2011 21:01:02

      Δηλαδή μέχρι την Παρασκευή, απλώς ....προήδρευε και πήγαινε ...ταξίδια;
      Και τη χώρα κυβερνούσαν ο Παπακωνσταντίνου και ο Ραγκούσης;

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 21:04:18

        κυβερνουσε/κυβερνα η "Κατω Βολτα".. το νεο ΠΑΣΟΚομμα.

        ΠΠ

      • kakofonix avatar
        kakofonix @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 21:08:17

        Είχε πλήρη εμπιστοσύνη στους χειρισμούς του παιδιού.
        Περιμένω ένα τηλέφωνο και θα επιβεβαιώσω.

        • kakofonix avatar
          kakofonix @ kakofonix 17/02/2011 21:16:18

          Δεν επιβεβαιώνεται 100%.
          Στις Βρυξέλλες επιμένουν ότι ο ΓΑΠ ήξερε σίγουρα για τον κίνδυνο αναδιάρθρωσης. (δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αν κατάλαβε τις συνέπειες)

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ kakofonix 17/02/2011 21:17:38

            1-1

          • popolaros avatar
            popolaros @ kakofonix 17/02/2011 21:48:06

            ...μην ξεχνάμε και το γεγονός ότι ο ΓΑΠ είναι περιορ.ευθύνης.

      • popolaros avatar
        popolaros @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 21:45:59

        Το 'παιδί' είχε φροντίσει να αυτονομηθεί από νωρίς-νωρίς.
        Που και που περνάει από την βουλή.
        Υπογραφές βάζει μόνο του και το σημαντικότερο...είναι το contact point των τρώων.
        Παίζει το καλό παιδί κυρίως των euro, σε αντιδιαστολή με τον $Jeffrey που δεν του κλείνουν ούτε ραντεβού.
        Είναι ο μόνος που συναγωνίζεται ανοιχτά το Jeffrey σε αλλόγλωσσες συνεντεύξεις.
        ...φροντίζει και αυτός για το βιογραφικό.

        Ο ΓΑΠ ανακάλυψε ότι τον καπέλωσε και ενοχλήθηκε.
        Ξύδιιιιι

  17. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/02/2011 20:57:21

    η κατω βολτα?? μα σε 6 μηνες απο Γιωργακης εγινε Γιωργος !!!
    Ποιος?? αυτος που σιγονταρει τον Βουλγαρο-φιλο του Σορος, ο οποιος δηλαωνει οτι ο αγωγος αποτελει "οικολογικη απειλη" ??!! χαχαχα ποιος ο Βουλγαρος με το πυρηνικο σε διαλυση...μιλαει οικολογικα...

    Ποια κατω βολτα?? Βολτα κανουν οι Σπινγκλς !!! και το Ιδρυμα Κλιντον..??

    Ποια κατω βολτα?? οι "μακροπροθεσμα θα εχουμε πεθανει ολοι μας" ??

    Ποια κατω βολτα?? αυτη που εκαναν 15 Αλβανοι Βουλευτες οι οποιοι ηρθαν να ψησουν οσους συμπατριωτες τους εχουν Ελληνικη υκηκοοτητα να ψηφισουν ΠΑΣΟΚ ??

    Ποια κατω βολτα?? τιν Κοσσοβοποιηση της Θρακης ας πουμε??

    Ποια κατω βολτα?? αυτη που οταν φτανει στον πατο!! το ΠΑΣΟΚ σκαβει να μας παει παρακατω σε νεα ορια πατου??

    ΠΠ

  18. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 17/02/2011 21:06:43

    Ο ολίγιστος Παπανδρέου ο Γ ( δανείζομαι την έκφραση από τον κ. Κώστα Νικολάου αρθρογράφο της εφ.ΠΑΡΟΝ ) είναι ικανός να κατηγορήσει τον Πρετεντέρη την Τρέμη και τον Φόρεστ Γκάμπ ότι κάνουν αισχρή αντιπολίτευση στο θεάρεστο έργο του θίασου του οποίου προϊσταται.
    Ακου ότι τα ΜΜΕ στρεβλώνουν την πραγματικότητα.. Αυτός δεν έχει το Θεό του.

    • kakofonix avatar
      kakofonix @ Γιώργος Γκ. 17/02/2011 21:10:39

      Κάτι άλλαξε εκεί και είναι εμφανές.
      Η γραμμή και τα non papers εξακολουθούν να φεύγουν από την πλατεία, αλλά το περιεχόμενό τους έχει γίνει ξαφνικά αντιΓΑΠ.
      Πρόκειται για βελούδινο πραξικόπημα.

      • kakofonix avatar
        kakofonix @ kakofonix 17/02/2011 21:13:15

        Δεν είναι τυχαίο ότι ενώ η γραμμή ΓΑΠ είναι ''σώζω τη γη'', τα μεγάλα συγκροτήματα βρίθουν αναλύσεων περί καταπατητών, ας πάει το παλιάμπελο, ας πουλήσουμε κάτι να ξεχρεώσουμε κλπ.

        Αυτό δεν είναι τυχαίο, ούτε ήπιο.

        Μιλάμε για πλήρη διαφοροποίηση και ο υπεύθυνος ξέρουμε όλοι ποιός είναι. Και με γερές πλάτες πλέον.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ kakofonix 17/02/2011 21:16:11

          θα τον ξανακανουν Γιωργακη και θα πλυνουν τα χερια τους.. οι Πιλατες..

          ΠΠ

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ kakofonix 17/02/2011 21:18:59

          Δες το σημερινό άρθρο του Στάγκου στην Καθημερινή.
          Το έλαβαν το μήνυμα!

          • kakofonix avatar
            kakofonix @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 21:24:28

            Έφυγε non paper από χθές

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ kakofonix 17/02/2011 21:26:31

            Αμα είδες και τον Παπαχελά απόψε....

          • kakofonix avatar
            kakofonix @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 21:50:28

            Τον Θαύμασα, είναι καταπληκτικός (χωρίς πλάκα), μεγάλη μορφή, άξιος μισθός.

            Φυσικά ο τόνος δίνεται πάντα από το Φάληρο.

          • popolaros avatar
            popolaros @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 21:52:26

            κάτι έχει αλλάξει όντως.
            Ποντάρουν σε νέο άλογο ή συμμαχία αλόγων.
            Θα δείξει.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ popolaros 17/02/2011 21:56:29

            Popolare,
            ξέρεις τα κανάλια είναι σαν τους αρουραίους.
            Ξεμυτίζουν πρώτα-πρώτα...

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 22:00:08

            Ειδικά όταν το καράβι βουλιάζει....

          • kakofonix avatar
            kakofonix @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 22:07:12

            Το νερό ακολουθεί το αυλάκι.
            Τα κανάλια ακολουθούν τις τράπεζες.
            Αιώνιοι κανόνες περι επιβίωσης.

          • popolaros avatar
            popolaros @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 22:19:25

            Πάντως το παιχνίδι φαίνεται να χοντραίνει.
            Κάποιοι αυτονομούνται.
            Παλαιές συμμαχίες κλονίζονται.
            Νέες ετοιμάζονται ή ετοιμάστηκαν.

          • Makedonas Thessalonikios avatar
            Makedonas Thessalonikios @ Κώστας Ροδινός 18/02/2011 16:08:54

            Autoi to piran to minyma,euxomai na to piran kai oi dikoi sas
            Kosta!
            Oi sygyries einai idiaitera eunoikes,gia to komma tis aksiomatikis antipoliteusis,elpizo i synepeia ton legomenon tou
            kyriou Samara,na exei kai diarkeia.

  19. saltcity avatar
    saltcity 17/02/2011 22:12:05

    Οφείλω να ομολογήσω ότι όταν διάβασα τον kakofonix ως κοκοφοίνικα κόντεψα να πνιγώ από τα γέλια. Χαχα πολύ καλό !

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ saltcity 17/02/2011 22:40:39

      Έλα, εντάξει, μια μ@λακία έκανα, το έχετε αναγάγει σε μεσανατολικό...

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ierofantis 17/02/2011 22:54:32

        Ιεροφάντη,
        Ισα-ίσα εγώ το βρήκα χαριτωμένο!
        Ετοιμαζόμουν μάλιστα να το υιοθετήσω!

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 22:58:25

          Χα, χα, χα, χα, παιδιά, σταματάτε το δούλεμα...

  20. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/02/2011 22:22:15

    Ψυχανώμαλες ιδεολογίες, με φόντο ανάγκη δημοσιονομικής προσαρμογής και με διαδικασίες εκκαθάρισης εν λειτουργία.

  21. ekxba avatar
    ekxba 17/02/2011 22:36:13

    Οταν έπεφτε ο Καραμανλής το 2009 ο GAP απαίτησε τα ποσοστά στο μέγιστο αραδιάζοντας ψέμματα (λεφτά υπάρχουν, αυξήσεις σύμφωνα με τον πληθωρισμό κλπ. ).
    Η απορία μου είναι αν το διάδοχο σχήμα του GAP απλά αναμένει την πτώση του χωρίς να θέλει να δεσμευτεί στο παραμικρό. Ο νοών νοείτω.

  22. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 17/02/2011 22:40:25

    Debt reduction without default?

    This paper proposes a two-step, market-based approach to debt reduction:

    Step 1. The European Financial Stability Facility (EFSF) would offer holders of debt of the countries with an EFSF programme (probably Greece, Ireland and Portugal = GIP) an exchange into EFSF paper at the market price prior to their entry into an EFSF-funded programme. The offer would be valid for 90 days. Banks would be forced in the context of the
    ongoing stress tests to write down even their banking book and thus would have an incentive to accept the offer.

    Step 2. Once the EFSF had acquired most of the GIP debt, it would assess debt sustainability country by country.
    a) If the market price discount at which it acquired the bonds is enough to ensure sustainability, the EFSF will write down the nominal value of its claims to this amount, provided the country agrees to additional adjustment efforts (and, in some cases, asset sales).
    b) If under a central scenario this discount is not enough to ensure sustainability, the EFSF might agree on a lower interest rate, but with GDP warrants to participate in the upside.

    A key condition for this approach to succeed in restoring access to private capital markets is that the EFSF claims are not made senior to the remaining claims and the new private bondholders. EFSF support must be comparable to an injection of equity into the country.
    While the EFSF concentrates on the exchange of the stock of bonds, the IMF could fund the remaining deficits in the usual way with bridge financing, until the fiscal adjustment is completed. The ECB would of course immediately stop its ‘Securities Market Programme’, which would have lost its raison d’être.

    h--p://www.ceps.eu/system/files/book/2011/02/Policy%20Brief%20No%20233%20Gros%20%2526%20Mayer%20on%20the%20EMF%20dilemma.pdf

  23. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 17/02/2011 22:55:45

    Ωχ!
    Αρχισε η αποδόμηση και απο Ουάσιγκτον μεριά!

    • kakofonix - κοκοφοινίξ avatar
      kakofonix - κοκοφοινίξ @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 23:07:46

      Πρέπει να καταλάβει το πόπολο ότι ο καλός Παπακωνσταντίνου θυσιάζει το πολιτικό του μέλλον για το καλό της πατρίδος, την ώρα που ο λαϊκιστής Παπανδρέου νοιάζεται μόνο για τη διεθνή του καριέρα. Μεγαλοφυής Γκαιμπελισμός!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ kakofonix - κοκοφοινίξ 17/02/2011 23:31:55

        Κοκοφοίνιξ,
        μάλλον αμφότεροι δινουν εξετάσεις για διεθνή καρριέρα

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ kakofonix - κοκοφοινίξ 17/02/2011 23:36:28

        Χα, χα, χα, πρέπει να μου κάνετε φάρσα με τα ψευδώνυμα, έτσι;

        Δηλαδή την επόμενη φορά που θα πέσει στα χεράκια μου το ψευδώνυμο κανενός άλλου δύστυχου σχολιαστή και το κακοποιήσω, να αναμένω μεταβολή του ψευδωνύμου του κατά το κακοποιηθέν πρότυπο...;

        Κώστα Ροδινέ, ετοιμάσου, σου έχω άλλωστε και αδυναμία...

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ ierofantis 17/02/2011 23:41:54

          Ιεροφάντη,
          απο τη στιγμή που ο ονοματοδοτούμενος απεδέχθη την ονοματοδοσία εσύ είσαι ένας χαρούμενος Νονός!

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 23:44:39

            Στην υγειά του Νεοφώτιστου τότε...!

            ...Κάτσε να βάλω και ένα ουισκάκι, να το γιορτάσω.

  24. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 17/02/2011 23:05:40

    Ο Tiramola που είναι να μας διαφωτίσει;

    • blue nile avatar
      blue nile @ Κώστας Ροδινός 18/02/2011 02:02:54

      ...από τη στιγμή που διάβασα το άρθρο σας και εγώ αυτόν ψάχνω...

  25. Aris. A avatar
    Aris. A 17/02/2011 23:09:07

    Εκτός από τους κατ επάγγελμα προπαγανδιστές και τους φανατικούς Πασόκους όλοι οι άλλοι λίγο πολύ καταλαβαίναμε ότι ο Παπανδρέας δεν είναι ο αητός για να χειρισθεί μια τέτοια κατάσταση.

    Δυστυχώς η κυβέρνηση πίστεψε ότι τέτοιας έκτασης πρόβλημα μπορεί να το διαχειρισθεί με τις κλασσικές Πασοκικές ταχυδακτυλουργίες και προφανέστατα οδεύει προς την κατάρρευση.

    Ομως από εκεί και πέρα τι γίνεται.

    Υπάρχουν κλάδοι όπου η πτώση πωλήσεων τον Φεβρουάριο ξεπερνάει το 50% του ήδη κακού περσινού μήνα.

    Ακόμα και στο τρόφιμο που δεν το είχε αγγίξει η κρίση η μείωση αγγίζει το 15 με 20%.

    Ρευστό δεν υπάρχει ούτε για δείγμα.

    Η απόκλιση των εσόδων του νέου προυπολογισμού από την πραγματικότητα θα είναι εντυπωσιακή σιγά μην πληρώσει κανείς ΦΠΑ.

    Αν δεν γίνει κάτι και γρήγορα πλέον ούτε οι απολύσεις ούτε οι μειώσεις μισθών θα είναι λύση για την σωτηρία των επιχειρήσεων.

    Οι επιχειρηματίες κοιτάνε τους διευθυντές τους στα μάτια και το αντίστροφο και λύση δεν βρίσκεται,

    Που πάμε ρε παιδιά τι διάολο θα γίνει ;;

    Πως μπορεί να περιοριστεί η ολική καταστροφή που έρχεται;;

  26. factorx avatar
    factorx 17/02/2011 23:16:39

    @kakofonixς είναι πάρα πολύ ενδιφέροντα όσα γράφεις. να περιμένω άρθρο - σύνοψη;

    • kakofonix - κοκοφοινίξ avatar
      kakofonix - κοκοφοινίξ @ factorx 17/02/2011 23:21:29

      ok

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ kakofonix - κοκοφοινίξ 17/02/2011 23:33:02

        Ο νονός Ιεροφάντης θα πρέπει να είναι περήφανος....

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Κώστας Ροδινός 17/02/2011 23:38:47

          Ε, λόγω Ελευσινίων, έχω μια εξοικείωση με τις ονοματοδοσίες...

  27. SAS avatar
    SAS 17/02/2011 23:40:11

    Πάντως είναι φοβερό με πόση ευκολία έδωσαν οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ στον Παπακωνσταντίνου την απόλυτη εξουσία να υποθηκεύει το μέλλον ενός ολόκληρου λαού και με πόση λύσσα πολεμούν για τα συμφέροντα τον συντεχνιών και τον προσωπικών τους συμφερόντων .

  28. ΚΡΙΑΡΙ avatar
    ΚΡΙΑΡΙ 17/02/2011 23:49:05

    Κώστα μου μη "στεναχωριέσε" ποιός θα σώσει την κυβέρνηση? 'Ηδη βγήκε και έκανε δηλώσεις το άλλο "παιδί" το δικό μας, ο Κούλης.Είπε οτι συμφωνεί με την πώληση κρατικής περιουσίας και άλλα τέτοια μητσοτακικοφιλελευθερικά.Αντε λίγο ακόμα και να τον στείλει κι'αυτόν ο Αρχηγός να παρηγορεί τη θοδωρούλα και να τη βοηθάει γιατί δεν τα προλαβαίναι μόνο του το κορίτσι.Οχι δεν θα έδιναν τις εντολές τους οι ΜΜΕΡΓΟΛΑΒΟΙ για να ρίξουν τη μπάλα στο δικό μας γήπεδο !!!!!!!!

  29. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 18/02/2011 00:07:44

    Αθλιοτητες αυτη την ωρα στο ΚΟΥΤΙ ΤΗΣ ΠΑΝΔΩΡΑΣ της ΝΕΤ.Προσπαθει ο αξεστος δημοσιογραφος να βρει δοσιλογικη συμπεριφορα του Καραμανλη την περιοδο της κατοχης.Αισχος.

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 18/02/2011 00:27:01

      Ριχνουν λαδι στη φωτια για να πολωσουν το κλιμα με αναφορα στα παλια.Μην πατησει την μπανανοφλουδα κανεις.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 18/02/2011 00:38:21

        Οσο δυσκολεύουν τα πράγματα...

  30. ierofantis avatar
    ierofantis 18/02/2011 00:32:05

    Καλή συνέχεια από τον ierofantis...

    Ευχαριστώ ιδιαίτερα τον Κακοφωνίξ - Κοκοφοίνιξ και εσένα Κώστα Ροδινέ, για τον εποικοδομητικό διάλογο.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ierofantis 18/02/2011 00:41:14

      ΟΚ
      It has been a pleasure....

      • Makedonas Thessalonikios avatar
        Makedonas Thessalonikios @ Κώστας Ροδινός 18/02/2011 03:43:44

        Kosta grafe sta ellinika se parakalo.!
        Tha nomisei i Ioretta oti exoume synnenoeithei na tis wgaloume ta matia.

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Makedonas Thessalonikios 18/02/2011 13:08:58

          Η Loretta, δεν έχει ανάγκη!
          Αντέχει!

  31. Κρης avatar
    Κρης 18/02/2011 05:52:49

    @ierofantis , για τον Μεταξά
    http://www.topontiki.gr/article/11797
    Νομικό προηγούμενο
    Έκτακτη κατάσταση

  32. spiros avatar
    spiros 18/02/2011 08:06:44

    Αγαπητοί φίλοι
    Διάβασα ενα πολύ καλό άρθρο και μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση. Από όσα τουλάχιστον κατάλαβα και όσα διακρίνω από τα λεγόμενα στις ειδήσεις και τις δηλώσεις μάλλον μετά το ταξίδι στις βόρειες χώρες αναμένονται ραγδαίες εξελίξεις. Εκφράζω μια αγωνία για την ετοιμότητα στο σύνολο της ΝΔ ώσττε να αντιμετωπίσει τις εξελίξεις. Αρκετοί της ΝΔ έχω πειστεί ότι είναι έτοιμοι και γνώστες . Δεν αποτελεούν όμως εσωτερικό πλειοψηφικό πακέτο . Όλα μπορεί αν δεν επικρατήσει από πολλούς ψυχραιμία και ομαδική εργασία να εξελιχθούν σε αναξέλενγκτες καταστάσεις.

  33. Έρεβος avatar
    Έρεβος 18/02/2011 12:43:06

    Αγαπητέ Ροδινέ η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ εαν όχι σήμερα σε 2-3 μήνες θα είναι έτοιμη να πέσει σαν ώριμο μήλο. Η ΝΔ το μόνο που θα έχει να κάνει είναι να τη φυσήξει και να πεσει.

    Το ζήτημα είναι συμφέρει να τη ρίξει τώρα;

    Σε ένα χρόνο θα τη φάνε τα σκουλήκια στο κλαρί θα πεις. Θα υπάρχει όμως τότε η χώρα-δέντρο ή θα το έχουν φάει κι αυτό ολόκληρο τα σκουλήκια;

    Μην κοροιδευόμαστε, το ΠΑΣΟΚ απλά κερδίζει χρόνο στην εξουσία. Δεν έχει πρόγραμμα, δεν έχει λύσεις, δεν έχει άλλωστε και το ηθικό ανάστημα να προτάξει λύσεις σε μια Ελλάδα που τη σάπισε κατά μεγάλο ποσοστό αυτό.

    Η δεξιά είναι δύναμη ευθύνης. Δεν μπορεί να περιμένει τον έξωθεν απο μηχανής θεό που θα μας σώσει όπως προφανώς κάνει το ΠΑΣΟΚ σήμερα.

    Ρίξτε τους τώρα. Απλά "φυσήξτε" για να σώσουμε τη χώρα. Σε λίγο η κατάσταση θα είναι παντελώς μη αναστρέψιμη.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Έρεβος 18/02/2011 13:08:14

      Ξέρω οτι πολλοί είναι διασώτες τη γραμμής "να περιμένουμε το ΠΑΣΟΚ να πέσει".

      Διαφωνώ με την άποψη αυτή για πολλούς λόγους, εκ των οποίων δύο είναι οι σημαντικότεροι:

      Πρώτον το ΠΑΣΟΚ, όπως έχει καταδείξε η ιστορία του, δεν αποχωρίζεται εύκολα την εξουσία και κάνει τα πάντα για να τη διατηρήσει. Επιπροσθέτως έχει και έναν ισχυρό μηχανισμό που το στηρίζει.

      Δεύτερον, με τη ραγδαία επιδείνωση της οικονομίας μας το πρόγραμμα που εκπόνησε η Ν.Δ. θα εφαρμόζεται οριακά και δεν είναι απίθανο το ενδεχόμενο να κληθεί ο Σαμαράς να διαχειριστεί την πτώχευση τη χώρας. Ο απόλυτος εφιάλτης. Δεν θα μπορέσει να σταθεί ούτε μια μέρα.

      Καλά για τις κυβερνήσεις συνεργασίας που αρκετοί προωθούν στο παρασκήνιο, δεν το συζητώ. Θέλουν να κάνουν τον Σαμαρά συνυπεύθυνο.

  34. dimka avatar
    dimka 19/02/2011 09:47:09

    Τι να πώ ........................................

    Βλέπω τι γίνεται και με τα κλειστά επαγγέλματα και αναγουλιάζω.

    Αποσύρθηκε το Ν.Σ για τους δικηγόρους και τους Μηχανικούς γιατί θα ρίχνανε την κυβέρνηση οι ίδιοι και δεν θα μπορούσαν να συνεχίσουν το ΕΡΓΟ ΤΟΥΣ....................................................................

    ΝΤΡΟΠΗ ΑΡΓΕΙΟΙ...................................