#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/11/2011 11:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άλλο οι βούρτσες κι άλλο ο φιλελευθερισμός



Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτης

Είμαι σκληροπυρηνικός, το παραδέχομαι. Καλύτερα από το μαλακοπυρηνικός. Υπάρχουν πράγματα στα οποία είμαι αδιάλλακτος, στον πυρήνα των ιδεών μου, στον σεβασμό στους ήρωες και στα σύμβολα, στην πίστη στον Αρχηγό μου. Είμαι αδιάφορος στην επιτήδευση, την θεωρώ δείγμα ελαττώματος χαρακτήρα. Οι κομψευόμενοι μου προκαλούν θυμηδία και χλεύη. Αγαπώ τους αληθινούς χωριάτες, είναι ντόμπροι, δουλευταράδες, φιλόξενοι, ωραίοι Έλληνες. Τους τσομπάνους όμως που παριστάνουν με το μπλέϊζερ  τους «αστούς» στο Κολωνάκι και γλείφουν την καθεστωτική αριστερά με τα φουλάρια, τους υπολήπτομαι λιγότερο κι από αδέσποτο σκύλο, αν κι αδικώ τους σκύλους. Δεν θα κρίνω ποτέ κάποιον από την ηλικία, το φύλο, την εμφάνιση, την κοινωνική τάξη. Τον κρίνω από την ελευθεροφροσύνη, τον πατριωτισμό του και την συνέπεια.

Σιχαίνομαι τους ρουσφετολόγους, όσους κοπροσκύλιασαν μια ζωή στο Δημόσιο Πρυτανείο, έζησαν μια ζωή χλιδάτη, κερασμένη  από το Λαό κι ανάλωναν την ενέργεια τους στο να χώνουν την «πελατεία» τους σε θέσεις κι αργομισθίες, ροκανίζοντας το δημόσιο ταμείο και πουλώντας στους χαχόλους αέρα κοπανιστό.  Ντενεκέδες ξεγάνωτοι, που, αν προσπαθήσεις να θυμηθείς, για να τους συνδέσεις με μια ιδέα ή μια πράξη της προκοπής, θα ξύνεις το κεφάλι σου στην αιωνιότητα. Η επιτύμβια πλάκα τους θα γράψει «Ενθάδε κείται ο Ρούλης, πέρασε και δεν ακούμπησε».

Έχω περάσει όλη την εφηβεία μου και την ως τώρα ενήλικη ζωή μου στα κινήματα αλληλεγγύης για τους αγωνιζόμενους λαούς της περιοχής μας. Φταίει λίγο κι ο «Μικρόκοσμος» του Χικμέτ. Ακούστε το από τη Μαρία Δημητριάδη. Το 1982, όταν ο Ισραηλινός Στρατός πολιορκούσε την Βηρυτό, μαθητής της τρίτης λυκείου, ήμουν από τις λίγες χιλιάδες τρελούς Έλληνες που πήγαμε στα τότε γραφεία του PLO, Βασ. Σοφίας 25, και υπέγραψα δήλωση να πάω εθελοντής. Εφηβικός ρομαντισμός βασισμένος στο φυσικό αίσθημα δικαίου. Η πολιορκία έληξε με την αποχώρηση των φενταγίν της Φατάχ με ελληνικά πλοία, και ο παλαιστινιακός λαός δεν χρειάστηκε την ανύπαρκτη πολεμική εμπειρία μας. Σήμερα υποστηρίζω με νύχια και με δόντια τον άξονα Αθήνα, Λευκωσία, Τελ Αβίβ, γιατί αυτό επιβάλλει το κοινό εθνικό συμφέρον μας. Οι Παλαιστίνιοι που υποδέχθηκαν τον Ερντογάν με πανώ «καλώς ήρθες νέε Πορθητή», ας βρουν συμμάχους στον ισλαμοφασισμό. Δεν θα πάρω. Πολιτικά αλλά αργότερα και σαν μαχόμενος δικηγόρος, πάντα αμισθί, έκανα ότι μπορούσα για το κουρδικό και το αρμενικό ζήτημα. Με τ’ αρμενάκια μαζί σε πορείες, καλοί Έλληνες πολίτες αλλά και πιστοί στο όραμα του Τασνάκ, της Αρμενικής Επαναστατικής Ομοσπονδίας. Θαρραλέοι και πείσμονες στο αγώνα, φίλοι, που τους ανταπέδωσα την συντροφική αγάπη και τίμησα τις κοινές μας ιδέες, συντάσσοντας το 1994 την Εισηγητική Έκθεση και την πρόταση Νόμου με την οποία η Ολομέλεια της Βουλής των Ελλήνων το 1996 αναγνώρισε την 24η Απριλίου ως ημέρα Μνήμης της Γενοκτονίας των Αρμενίων από την Τουρκία. Γιατί έτσι τιμάς τις ιδέες και τους φίλους, με πράξεις ορατές κι όχι με φιλικά χτυπήματα στην πλάτη. Ποιος το πρότεινε, ποιος ήταν ο σημαιοφόρος; Ποιος έφερε σε πέρας την πολιτική πρωτοβουλία; Ποιος άλλος; Ο Αντώνης Σαμαράς. Και πάντα μα πάντα πρώτος στην καρδιά μου ο αγώνας του Λαού μας στην Κύπρο, στην γη του Ευαγόρα και του Μιχαλάκη Καραολή κι ότι αφορά την αντιμετώπιση του τουρκικού επεκτατισμού. Εκεί, κοντά στην αποτρόπαια αγχόνη που πήρε τον Ιάκωβο Πατάτσο, τον Ανδρέα Δημητρίου και τους συντρόφους τους, κυματίζει η Σημαία του μοναδικού αντιαποικιακού αγώνα στην Ευρώπη, μαζί με των Ιρλανδών του Σιν Φέϊν κι η Σημαία αυτού του αγώνα είναι γαλανόλευκη. Εκεί στα Φυλακισμένα Μνήματα, στον Αχυρώνα του Λιοπετριού και σ’ ένα ταπεινό λαγούμι στο Μαχαιρά, εκεί που ο φλεγόμενος Αυξεντίου, ο αρχηγός των αρχηγών, κυκλωμένος από χιλιάδες, είπε στον Αυγουστή Ευσταθίου: «Μη φοβάσαι ρε μισκή, μη φοβάσαι»! Γιατί, αδέρφια, για μένα είναι αξεχώριστα αυτά. Δεν μπορείς να μιλάς για το δίκιο των άλλων και ν’ αφήνεις ν΄αδικείται ο δικός σου λαός. Τότε είσαι υποκριτής, ψευτοπροοδευτικό κνώδαλο. Πάντα, στην σκέψη κάθε αληθινού πατριώτη κι όχι τηλεοπτικού πατριδέμπορα, πρώτη θέση έχουν όσα αφορούν το μέτωπο αντιπαράθεσης με τον τουρκικό ισλαμοφασισμό ή όποιον άλλο επιβουλεύεται την ελευθερία και την ευημερία του Λαού μας, από κυβερνήσεις ως Μνημόνια. Έχω φίλους που χάσανε την ζωή τους σε αυτά τα μετερίζια. Τον Θεόφιλο Γεωργιάδη, αδερφό και συνεργάτη, επίσης παλιό καταδρομέα, αυτό μας ένωσε, τον σκότωσαν τα όργανα της ΜΙΤ το 1994, μόλις γύρισε από το πρώτο διεθνές συνέδριο για το κουρδικό, που οργάνωσε στις Βρυξέλλες. Τον Κανί Γιλμάζ, κάποτε υπεύθυνο Ευρώπης του ΕΑΜ Κουρδιστάν, που κάποτε περάσαμε ώρες στην Φρανκφούρτη και την Αθήνα συζητώντας, τον σκότωσαν με εμπρηστική βόμβα στο Ερμπίλ πριν λίγα χρόνια. Ο Σαλμάν, από τα βασανιστήρια της τουρκικής στρατοχωροφυλακής, όταν βγήκε στο βουνό, του έπεφτε το όπλο απ’ τα χέρια. Ήρθε στην Ελλάδα κι ύστερα πήγε στη Γερμανία για θεραπεία σε ειδικό κέντρο για θύματα βασανιστηρίων. Ένας από τους πολλούς που υπερασπίστηκα, για τα συνήθη «εγκλήματα» του διωκόμενου χωρίς χαρτιά, με μόνη αμοιβή μια θερμή χειραψία και λέξεις μιας άγνωστης γλώσσας. Ένα βράδυ, στο Διεθνές Φεστιβάλ Κουρδιστάν, στο στάδιο της Άιντραχτ, διέσχισε πάνω σε κορμιά όλη την κερκίδα για να πέσει στην αγκαλιά μου. Η Ρόζι, συνεργάτης του αρχηγού της, που ο ακροδεξιός όχλος έκαψε δυο φορές το πατρικό της. Από μεγαλοαστική οικογένεια, θα μπορούσε να ζει στο αντίστοιχο Κολωνάκι και από το πανεπιστήμιο βρέθηκε στη φυλακή, μετά στο βουνό και στην πρώτη γραμμή του αγώνα. Μ’ ένα αδερφό νεκρό, η καλή μου Ρόζι, εξόριστη στην Ιταλία πια, που θα μπορούσε να κάνει μαθήματα αξιοπρέπειας στον συρφετό των μορφονιών, νεοσσών και ραμολιμέντων, που υποδύονται τους «προοδευτικούς», τους «φιλελεύθερους» και κομπάζουν για την τζούφια προσφορά τους και τις …θυσίες τους.

Λοιπόν, αδέρφια, γιατί σας τα γράφω αυτά; Γιατί δεν μπορείς να είσαι πατριώτης και να μην είσαι δημοκράτης και διεθνιστής. Δεν μπορείς να υποδύεσαι τον φιλελεύθερο και να είσαι ατζέντης της διαπλοκής, να παριστάνεις τον ανησυχούντα και να είσαι οπαδός της νεοφιλελεύθερης ανθρωποφαγίας, να έχεις πιάσει μούχλα από τις παρακάμαρες, όπου ξημεροβραδιάζεσαι. Άλλο οι βούρτσες κι άλλο ο φιλελευθερισμός. Κι ότι πιο πολύτιμο είναι ο Λαός. Όχι η «αστική ευπρέπεια» της παρασιτικής τάξης, που υποδύεται την αστική, όχι η παρφουμαρισμένη υποταγή τζιτζιφιόγκων, που πολιτεύονται ως Γκρούεζες του 1950 και καμώνονται τους θυσιασμένους τιμητές. Ο Λαός και μόνο ο Λαός. Οι Έλληνες. Σήμερα διακυβεύεται η Ελευθερία και η ευημερία τους. Εγώ είμαι με αυτούς, τους πολλούς, με τον Αρχηγό μου, που ελεύθερα επέλεξα. Είμαι με τις ιδέες του Ελληνικού Τρόπου, που ξεχωρίζουν το φιλελεύθερο πνεύμα από την δουλοπρεπή κομψευόμενη ανοησία.

 (Δημοσιεύεται στην σημερινή «Δημοκρατία»)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 16/11/2011 11:38:44

    Φαήλο, υποκλίνομαι.

  2. Ανδρεας Λεκατσας avatar
    Ανδρεας Λεκατσας 16/11/2011 11:49:37

    Καλησπερα Φαηλο,συγχαρητηρια και παλι,νομιζω ειναι καιρος να ονοματισουμε τους "τζιτζιφιογκους", αρχιζοντας απο τους 4 της βιζιτας στον βρεττο...

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/11/2011 11:51:00

    είμαστε όλοι σκηροπυρηνικοί

  4. Tassos avatar
    Tassos 16/11/2011 11:58:59

    Με συγκλονισες ρε φίλε.

  5. Σταύρος avatar
    Σταύρος 16/11/2011 12:10:26

    Λερωμένη η... φόρμα εργασίας!

  6. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 16/11/2011 12:10:30

    Σιχαίνομαι τους ρουσφετολόγους, όσους κοπροσκύλιασαν μια ζωή στο Δημόσιο Πρυτανείο, έζησαν μια ζωή χλιδάτη, κερασμένη από το Λαό κι ανάλωναν την ενέργεια τους στο να χώνουν την «πελατεία» τους σε θέσεις κι αργομισθίες, ροκανίζοντας το δημόσιο ταμείο και πουλώντας στους χαχόλους αέρα κοπανιστό. Ντενεκέδες ξεγάνωτοι, που, αν προσπαθήσεις να θυμηθείς, για να τους συνδέσεις με μια ιδέα ή μια πράξη της προκοπής, θα ξύνεις το κεφάλι σου στην αιωνιότητα.
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΦΑΗΛΕ ΑΥΤΟΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

    • Nikolas avatar
      Nikolas @ ΕΛΛΑΣ 16/11/2011 14:53:36

      Και δεν θα φύγουν με πύρηνα άρθρα μόνον...

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Nikolas 16/11/2011 23:41:14

        Και με κλωτσιές.
        Ή όπως είπε ο γνωστός αμερικανός διανοούμενος, Αλ Καπόνε: "Πετυχαίνεις περισσότερα μ' ένα καλό λόγο κι ένα πιστόλι, παρά μόνο μ' ένα καλό λόγο".

  7. mpampis avatar
    mpampis 16/11/2011 12:15:23

    Λαός με Λ κεφαλαίο όπως Λόγος.Λαός με Λ κεφαλαίο κρύβει πίσω του μέγα Λαοπλάνο.Τέτοιο είναι το κείμενο που διάβασα.Εχθρικό προς το λαό γιατί απευθύνεται στον όχλο και το θυμικό του.Οπως έλεγε ο μπαρμπά Πλάτωνας όπου υπάρχει πολύ από θυμικό υπάρχει οχλοκρατία και επιδέξιοι οχλαγωγοί.Είμαι Ελληνας αγαπαώ την πατρίδα μου και θεωρώ περισσότερο Ελληνα το Γερμανό που γνωρίζει καλύτερα τον Πλάτωνα και τον Αριστοτέλη από το μέσο Ελληνα που κυκλοφορεί εκεί έξω και ουπς,είναι κατά πάσα πιθανότητα ο μέσος αναγνώστης σου.

    • Tassos avatar
      Tassos @ mpampis 16/11/2011 13:56:07

      Καλά κάνεις και θυμώνεις. Για τύπους σαν και σένα το γραψε το άρθρο.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ mpampis 16/11/2011 14:07:40

      Δηλαδή μεσιέ mpampis, δεν έχω καμμία τύχη, για μία έστω πλατωνική πολιτική σχέση μαζί σας, εσάς που ηξεύρετε και τον Πλάτωνα, να σας παίξω λίγο στα γόνατα μου και να μου αφηγηθείτε λίγη Πολιτεία, κατιτίς; Σνιφ...

      • Μπαμπης avatar
        Μπαμπης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 16/11/2011 14:25:09

        Σπουδαίο το ήθος και γιγάντια τα γόνατα σας.Αν πατριωτισμός είναι η σκληράδα του νταή ευχαριστώ δε θα πάρω.

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Μπαμπης 16/11/2011 23:42:21

          Πενθώ ήδη.

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ mpampis 16/11/2011 14:49:18

      "θεωρώ περισσότερο Ελληνα το Γερμανό που γνωρίζει καλύτερα τον Πλάτωνα και τον Αριστοτέλη από το μέσο Ελληνα...".

      Χα, χα, χα! το ανέκδοτο της ημέρας. Κάτι τέτοιοι Γερμανοί που "ηξεραν" Πλατωνα και Αριστοτέλη μας επισκέφτηκαν το 40 γιατί ήταν "φιλοι μας" και, όποτε δεν άκουγαν Μπετοβεν και Μοτσαρτ, μας εκτελούσαν ομαδικά. Σοβαρά; Και ποιός σας είπε ότι Ελλάδα είναι μόνο ο Αριστοτέλης και ο Πλάτωνας;

      • Μπαμπης avatar
        Μπαμπης @ Νίκος Αργεάδης 16/11/2011 15:47:51

        Οι Γερμανοί το 40 μπήκαν στην πατρίδα μας γιατί είχε προλάβει να ξεπουληθεί στους Αγγλους.Για την ακρίβεια ο βασιλιάς και ο δικτάτορας της που έλαβαν τις θέσεις τους χάρη στη μέσευση των Αγγλων.Κατά τα άλλα ήμασταν ,τί άλλο,μια χώρα που χρωστούσε της μιχαλούς,σωστά μάντεψες,σε Αγγλους ως επί το πλείστον ομολογιούχους.Ο λαός της Αθήνας πέθαινε από πείνα όχι αναγκαστικά γιατί οι Γερμανοί ήταν σαδιστές αλλά γιατί οι Αγγλοι είχαν επιβάλει αναγκαστικό αποκλεισμό στα πλοία που μετέφεραν ανθρωπιστική βοήθεια από τον ερυθρό σταυρό και όλα αυτά γιατί πίστευαν ότι καταδικάζοντας μας σε πείνα θα μας έσπρωχναν εναντίον των Γερμανών.Η χώρα μας πέρασε έναν εμφύλιο πόλεμο για να μη θιγούν τα συμφέροντα την Αγγλων και όχι των Γερμανών.Μπορείς να με θεωρείς εξωγήινο αλλά θεωρώ ένα τίποτα τα κακά που υπέφερε η χώρα μας από τους Γερμανούς μπροστά στα δεινά που βιώνουμε εξαιτίας της δικής μας ανημποριάς να βρούμε εκείνους τους πολιτικούς που θα μας κάνουν αυτό που θα έπρεπε να είμαστε ήτοι καμάρι και καρδιά μιας ευρώπης που ούτως ή άλλως χρωστάει τη μισή της ύπαρξη στον ελληνικό πολιτισμό.Εμεις πρώτοι κάναμε ότι μπορούσαμε για να βγάλουμε τα μάτια μας και μετά όλοι οι άλλοι που στο κάτω κάτω κοιτάζουν τα συμφέροντα των δικών τους πατρίδων.Αφού είχες την υπομονή να διαβάσεις την απάντηση μου μπορείς τώρα ήσυχος να συνεχίσεις να υποστηρίζεις σα σωτήρα της πατρίδας το Σαμαρά που προήλθε απο παρθενογέννεση και δεν είναι είναι μέρος του ίδιου πολιτικού συστήματος που μας έφερε εδώ που μας έφερε.Και ναι μπορεί οι Γερμανοί να έκαναν πολλά και να πλήρωσαν λίγα αλλά αύριο μεθαύριο δυστυχία μας οι Γερμανοί είναι που θα γελάνε με ''Μακεδονικό''κράτος γιατί μπορεί να ξέρουν καλύτερα από το μέσο Ελληνα ποιός ήταν ο Φίλιππος και ο Μ. Αλέξανδρος.

        • Κώστας avatar
          Κώστας @ Μπαμπης 16/11/2011 18:05:28

          Eιλικρινά δεν έχω διαβάσει πιο ανιστόρητο σχόλιο τους τελευταίους πολλούς μήνες. Πιο μισή αλήθεια-παραχάραξη που να βεβηλώνει νεκρούς και να αθώωνει τα αίσχη της Βέρμαχτ μόνο από μποντιμπιλντεράδες νεοναζιστές έχω ακούσει( "για την πείνα φταίνε οι Άγγλοι να 'ουμ"). Με σοβαροφανές ύφος μας τα επανέλαβε ο κ.Μπάμπης:
          -"Ο λαός της Αθήνας πέθαινε από πείνα όχι αναγκαστικά γιατί οι Γερμανοί ήταν σαδιστές αλλά γιατί οι Αγγλοι είχαν επιβάλει αναγκαστικό αποκλεισμό "

          Ψέμμα. Ανιστόρητο ψέμμα. Μπαρούφα ολκής.
          1. Ο πληρεξούσιος Άλτενμπουργκ προειδοποιούσε ανήσυχος το Βερολίνο για την "καταστροφική τροφοδοσία στην Ελλάδα" και έλεγε πως ο στρατός θα πρέπει να φέρνει τρόφιμα αντί να τα παίρνει έξω.
          2. Οι Γερμανοί δεν επέτρεπαν την μεταφορά πλεονάζουσας παραγωγής από περιοχές που ήλεγχαν οι ίδιοι. Έτσι ενώ το 41-42 Κρήτη και Μυτιλήνη είχαν εξαιρετική σοδειά λαδιού τα αστικά κέντρα το στερήθηκαν. Το ίδιο έγινε και με το στάρι της Μακεδονίας.
          3. Στις 16 Φεβρουαρίου 1942 το βρετανικό υπουργικό συμβούλιο συμφώνησε να επιτρέψει αποστολές σιταριού, υπό την προυπόθεση πως θα στέλνονταν με ουδέτερη εποπτεία.
          4. Βέρμαχτ και Ιταλοί έστηναν μπλόκα στους δρόμους, έκαναν κατάσχεση στις σοδειές και επίτασαν αγελαία ζώα.
          5. Ο αμερικανός Σέιφερ συνόψιζε:" Οι Γερμανοί διαρπάζουν με όλες τους τις δυνάμεις, είτε ανοιχτά, είτε εξανγκάζοντας τους Έλληνες να πουλάνε για χαρτονομίσματα χωρίς αξία".
          Οι αναφορές βοούν και μόνο αρρωστημένοι φιλογερμανοί καμώνονται πως δεν φταίνε τα είδωλα τους για τον λιμό.

          Σταματάω εδώ γιατί συνειδητοποίησα πως δεν έχει νόημα να απαντάς σε ένα ανιστόρητο φιλογερμανικό σχόλιο που μορφοποιεί την έννοια της Ύβρεως( μπολιασμένη με ασχετοσύνη).

          Για Γερμανούς δε που ο κ.Μπαμπης θεωρεί πιο έλληνες από τις γιαγιάδες μας με το "επιχείρημα" "αυτοί ξέρουν Πλάτωνα" ( ναι αλλά δεν ξέρουν ...προσωκρατικούς, ποιό κριτήριο μορφώσεως θα βάλουμε βυθιζόμενοι στην ψευτοσνομπίστικη γελοιότητα) έχω να συστήσω γνήσιους Ελληναράδες: τους στρατιώτες και αξιωματικούς της Ιης Ορεινής Ταξιαρχίας της Βέρμαχτ. Ξεφτέρια στον Πλάτωνα. Ατσίδες. Στον δε Αριστοτέλη αλώνιζαν.
          Τα αίσχη των τεράτων αυτώνπεριγράφονται από τον γιο ενός από δαύτους, γερμανό, στο "Αιματωβαμμένο Εντελβάις"
          http://www.protoporia.gr/product_info.php/products_id/318797

          Εκεί θα βρει πολλούς γερμανούς που "που γνωρίζει καλύτερα τον Πλάτωνα και τον Αριστοτέλη από το μέσο Ελληνα" ο κ.Μπάμπης. Αλλά αν τους γνώριζε από κοντά ή διάβαζε τα κατορθώματά τους δεν θα αποτολμούσε να γράψει τέτοιες αθλιότητες.
          Ντροπή και λίγο. Υπάρχει πιο κόσμιος τρόπος να εκδηλώσει την γερμανοφιλία του. Να αναλωθεί στο πόσα χρωστάμε, στο πόσο ακαμάτηδες είμαστε, στο πόσο δίκιο έχει η κ. Μέρκελ και λοιπά αναξιοπρεπή, αλλά τουλάχιστον δεν θα προσβάλει νεκρούς αθωώνοντας τους θύτες. Αλλά να αθωώνει με μπαρούφες τους καταδικάσαντες σε λιμό παππούδες μας ΔΕΝ έχει δικαίωμα και είναι ανήκουστη Υβρις.

      • Νίκος Δραγασιώτης avatar
        Νίκος Δραγασιώτης @ Νίκος Αργεάδης 16/11/2011 16:40:55

        Σωστά. Ἑλλάδα εἶναι τὸ Βόιο.

    • k. avatar
      k. @ mpampis 16/11/2011 15:22:47

      Ναι ρε Μπάμπη, όπως λέμε ο Άη Λαός. έτσι γουστάρουμε!

    • Tassos avatar
      Tassos @ mpampis 16/11/2011 16:04:26

      Ρε Μπάμπη αφού σε πάει καλύτερα το ΒΗΜΑ http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=430437&tab=Comments

      • Μπαμπης avatar
        Μπαμπης @ Tassos 16/11/2011 18:02:06

        Σπουδαίο επιχείρημα!Εμεις κι εσείς,το βήμα και οι εδώ και ζήτω το μίσος.Μια ταπεινή ερώτηση.Αν όλοι εσείς δε γουστάρετε τη διευρυμένη Ν.Δ.,τους φιλελεύθερους,τους ευρωπαιστές και δεν ξέρω εγώ ποιά άλλη συνιστώσα βρίσκετε ενοχλητική στο ίδιο σας το κόμμα,γιατί δεν πείθετε τον αρχηγό σας να πράξει γενναία και να ξαναφτιάξει την Πολιτική Ανοιξη?Γιατί παραμένετε σ ένα κόμμα του οποίου ο δημιουργός είχε ολότελα διαφορετικές αρχές? παρακαλώ να δημοσιευτεί αφού δεν προσβάλω κανέναν.

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ mpampis 16/11/2011 20:32:00

      Ένα πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω γι’ αυτούς που έχουν αλλεργία στα κουκιά και στα κείμενα του Κρανιδιώτη: Γιατί στην ευχή συνεχίζουν να τρώνε κουκιά…

      • Μπαμπης avatar
        Μπαμπης @ Τιγράνης 16/11/2011 21:32:05

        Γιατί έχει πλάκα να με καθίζει στα γόνατα του και είμαι και ασχημάντρας πανάθεμα με.Γιατί έχει πλάκα να βλέπεις την επίκληση στο μυθικό Λαό από ανθρώπους που αύριο μεθαύριο ω ανώδυνα θα βρεθούν να τον κυβερνάνε.Στις μέρες μας όποιος αγαπάει το Λαό τον καλεί να δουλέψει ενωμένος και να αφήσει στην άκρη ένα πολιτικό σύστημα που ξέρει μόνο να τάζει και τώρα που μας τέλειωσαν τα δανεικά ξέρει να πουλάει Λαοφροσύνη.

        • Τιγράνης avatar
          Τιγράνης @ Μπαμπης 16/11/2011 22:36:11

          "...να με καθίζει στα γόνατα του και είμαι και ασχημάντρας πανάθεμα με"

          Σεμνά ρε σεις, Φιλελεύθερη Συμμαχία το κάνατε...

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Τιγράνης 16/11/2011 23:45:12

            Κοίτα να δεις που το πήρε τοις μετρητοίς!

          • Τιγράνης avatar
            Τιγράνης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 16/11/2011 23:48:40

            χαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!

  8. Κώστας avatar
    Κώστας 16/11/2011 12:19:26

    Είμαι πόντιος και ζω στη Μακεδονία και σου ξανα είπα ότι οι Κούρδοι ήταν οι μαγαλύτεροι σφάχτες των Ποντίων. Αισθάνομαι πατριώτης με τη φυσική έννοια. Αγαπώ τα εδάφη που γεννήθηκα και μεγάλωσα και θέλω στα πλαίσιά τους να επικρατεί η ελευθερία και η αξιοκρατία, παρ'όλο που οι ρίζες μου δε κρατάνε από εδώ. Δε θεωρώ όμως ότι έχω πολλά κοινά πχ με την Πελοπόννησο, τη Μεσσηνία και οτιδήποτε άλλο. Γνωρίζω επίσης, ότι όταν υποστηρίζεις το διεθνισμό, πρέπει οι αγώνες που στηρίζεις να διέπονται από ελευθερία όπως όρίζεται ατομικά και κοινωνικά, όχι εθνικά. Το έθνος ως έννοια είναι τεχνιτή και υπερκετιμημένη, με επιδράσεις από τον ρομαντισμό, το θεϊσμό και ακόμα και τις τεκτονικές αρχές. Προήλθε ως έννοια από κάποια άρχουσα τάξη και ως τέτοια, δε μπορεί να εκπροσωπήσει τους αδύναμους. Πώς μονοπωλείς την εννοια του πατριώτη και ποιος δίνει το δικαίωμα σε σένα, επειδή αυτοπροσδιορίζεσαι έτσι, να επιχειρείς να επιδράσεις στη μοίρα τη δική μου. Προσδιόρισε τι ακριβώς εννοείς με τον όρο ελευθερία. Τοποθετήσου αναφορικά με το ρόλο της Ελλάδας στην Ευρώπη. Αγαπώ τα εδάφη μου και θα πολεμούσα γι' αυτά. Μέχρι εκεί που φτάνει το μάτι μου. Αλλά με μια Ελλάδα αποσπασμένη από την Ευρώπη, θα προτιμήσω ως χώρα μου τα δικά μου εδάφη. Όχι την Αθήνα, όχι την Πελοπόννησο. Ποιος σου δίνει το δικαίωμα να αποφασίζεις για μένα; Θυμήσου ότι αυτοπροσδιορίστηκες δημοκράτης.

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Κώστας 16/11/2011 13:13:43

      Για να μιλάς και να γράφεις ελεύθερα στα Ελληνικά σήμερα, κάποιοι Πελοποννήσιοι και Κρητικοί και πολλοί άλλοι Έλληνες έχυσαν το αίμα τους και έχυσαν και πολύ περισσότερο Τούρκικο.
      Εσύ πως τους ξέφυγες;
      Σε ποιόν οντά ήσουν κρυμμένος;

    • Αλέξανδρος Αρβανιτάκης avatar
      Αλέξανδρος Αρβανιτάκης @ Κώστας 16/11/2011 13:17:53

      Τι είναι αυτά που λες; Εγώ είμαι Πόντιος κατά το 1/4, και νιώθω κομμάτι του ενιαίου και αδιαίτερου ελληνικού έθνους. Ειδικά εσύ, που είσαι πρόσφυγας από τα χώματά σου, πώς μπορείς να αρνείσαι ότι ο Πελοποννήσιος, ο Κρητικός, ο Αθηναίος, ο Ρουμελιώτης, ο Ηπειρώτης, είναι κάτι διαφορετικό από εσένα; Ειδικά εσύ που τους πατέρες και τους παππούδες σου, όπως και τους δικούς μου, τους φιλοξένησε (όχι πολύ θερμά τα πρώτα χρόνια η αλήθεια είναι) η γη των Μακεδόνων, των Θεσσαλών, η υπόλοιπη πατρίδα; Τι είναι αυτά που ξεστομίζεις;

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Κώστας 16/11/2011 13:18:23

      Ποιά ἀκριβῶς θεωρεῖς δικά σου ἐδάφη Κώστα; Εἶχα τήν ἐντύπωση ὃτι οἱ Πόντιοι εἶναι Ἒλληνες κι αὐτοί καί μέσα στήν Ἐλλάδα εἶναι καί ἡ Ἀθήνα καί ἡ Πελοπόννησος.Εἰλικρινά δέν ἒχω καταλάβει τό νόημα τοῦ σχολίου σου.

      • Κώστας avatar
        Κώστας @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 16/11/2011 13:47:38

        Σε ποιον να πρωτο απαντήσω. Λοιπόν, κατ' αρχάς είμαι μισός πόντιος και μισός στερεοελλαδίτης. Όχι Αθηναίος πάντως. Νομίζω χάσατε κάθε νόημα των λεγομένων μου επειδή άγγιξα ευαίσθητες χορδές. Λοιπόν οι Πόντιοι και οι Μακεδόνες και οι Κρητικοί και όποιοι άλλοι δε χρειάζονται κανένα νταβατζή να χύνει αίμα για πάρτη τους. Δε χρωστάω αίμα σε κανένα και αν χρωστούσα έχει πεθάνει και δε μπορώ να το επιστρέψω. Αλλά δε θα μιλάει στο όνομα των νεκρών αυτών κανένας ζωντανός και θα μονοπωλεί την έννοια πατριώτης. Είμαι πατριώτης με την έννοια ότι υπερασπίζομαι και αγαπώ τα εδάφη που γεννήθηκα και ζω. Και δε θα δέσει κανένας τη μοίρα του τόπου μου με το ζόρι στο άρμα του πατριωτισμού με τη δική σας έννοια. Για μένα οτιδήποτε ελληνικό πνευματικά ανήκει στην Ευρώπη. Και αισθάνομαι ότι με συνδέουν πολύ περισσότερα με αυτούς σε σχέση με άλλους εντός ελλαδικού χώρου. Δικαίωμά μου είναι. Αν οι εντός Ελλάδας έχουν τόσο συγκεκριμένη έννοια για τον πατριωτισμό με ιδέες που αποξενώνουν τον τόπο που γεννήθηκα και μεγάλωσα από την ευρωπαϊκή οικογένεια (με οποιοδήποτε πρόσχημα), τότε εγώ (με αυτό που αγαπάω εγώ ως πατρίδα) νομίζω έχω κάθε δικαίωμα να μη θεωρώ τον εαυτό μου κομμάτι του συνόλου αυτού που θέλετε εσείς να απαρτίζετε. Αν θέλετε σηκώστε τους νεκρούς και ρωτήστε τους αν αυτά που λέω είναι πατριωτικά ή όχι. Αν σταθεί ο πατριωτισμός στο ύψος του, τότε ίσως αποτρέψει τις όποιες φυγόκεντρες δυνάμεις από την περιφέρεια.

        • Αλέξανδρος Αρβανιτάκης avatar
          Αλέξανδρος Αρβανιτάκης @ Κώστας 16/11/2011 14:32:37

          Φυγόκεντρες δυνάμεις στην περιφέρεια...Νομίζω αστειεύεσαι.... Επίσης, αυτό που χτίζεις ως επιχείρημα περί Ευρώπης, μην το ξαναπείς, γιατί μπορεί να το ακούσει κανάς Ευρωπαίος αυτής της περιόδου και να σε αποπάρει... Η Ελλάδα και ο Ελληνισμός αποτελεί θεμέλιο λίθο της Ευρώπης και του ευρωπαϊκού πνεύματος, αυτό δεν τίθεται εν αμφιβόλω.

          • Κώστας avatar
            Κώστας @ Αλέξανδρος Αρβανιτάκης 16/11/2011 15:16:55

            αυτό δεν τείθεται εν αμφιβόλω, αλλά αμφισβητείται το νόημα της παραμονής της Ελλάδας στην Ε.Ε. αυτή τη στιγμή από τους μισούς του κόμματός σας. Στην αρχή από πιο πολλούς, τώρα από λιγότερους. Ε λοιπόν σε μία Ελλάδα χωρίς Ευρώπη, εγώ δε χωράω, ειδικά με συνέλληνες αυτούς που βλέπω. Και πιστεύω δε χωράνε κι άλλοι πολλοί.

          • Αλέξανδρος Αρβανιτάκης avatar
            Αλέξανδρος Αρβανιτάκης @ Κώστας 16/11/2011 16:13:21

            Κανείς δεν θέλει, πλην του ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ και κάποιον εξωκοινοβουλευτικών αριστερών κομμάτων, την Ελλάδα εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης. Αλλά και αν ακόμα η Ευρωπαϊκή Ένωση αποτύχει, υπό το βάρος των τραγικών λαθών που κάνουν τα τελευταία χρόνια οι ανεπαρκείς ηγεσίες των κρατών μελών, η Ελλάδα θα παραμείνει Ευρώπη, καθώς ο λεγόμενος ευρωπαϊκός πολιτισμός έχει στο dna του την Ελλάδα και τον Ελληνισμό. Οπότε μην ανησυχείς για αυτό.

    • milkman avatar
      milkman @ Κώστας 16/11/2011 13:31:19

      Kωστα τι λες αδερφε?
      Αληθεια ξερεις οτι ζεις σε εδαφη που ειναι λεια πολεμου του ελληνικου κρατους που αποκτηθηκαν με αιμα και Πελλοπονησιων και Στερεολλαδιτων και Κρητικων και Νησιωτων που τα εδαφη τους ητανε "ελευθερα" αλλα οχι των υπολοιπων Ελληνων.
      Για να εχεις χωμα να πατας καποιοι εχουνε ταφους στην Μακεδονια πριν το 1922.
      Ολα αυτα που λες περι ρομαντισμου και αρχουσας ταξης απο που στηριζονται?
      Οι ελληνες που επαναστατησαν το 1821 για να απελευθερωθουν απο τον τουρκικο ζυγο ητανε η αρχουσα ταξη με την υψηλη εκπαιδευση?

      Δεν υπάρχουν ιδέες - υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες - κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τους κουβαλάει.

    • taxidriver avatar
      taxidriver @ Κώστας 16/11/2011 13:40:47

      Ο παππους μου ξεκινησε απο το χωριο του στην Ηπειρο και εφτασε μεχρι τον Σαγγαριο.Ευτυχως μας αφησε πριν πολλα χρονια και δεν ακουει και να βλεπει την καταντια μας

      • Κώστας avatar
        Κώστας @ taxidriver 16/11/2011 14:20:16

        Κατάντια είναι να μιλάει ο οποιοσδήποτε για πατριωτισμό. Περιμένω το Φαήλο να απαντήσει για το γεγονός ότι βοηθάει Κούρδους που ήταν σφαγείς ποντίων το 22. Επίσης να μη πω τα τετριμμένο επιχείρημα, ότι όσοι νεκροί κι αν πέφτανε στη Μακεδονία, ελληνική δε θα γινόταν αν δεν κατοικούνταν από ανθρώπους που μιλούσαν ελληνικά (τώρα αυτοί υπήρχαν από πριν ή ήρθαν μετά άλλο θέμα). Και οι πρόγονοί μου μιλούσαν ελληνικά έτσι κι αλλιώς. Μη μου πείτε ότι πραγματικά πιστεύετε ότι χωρίς την υπόλοιπη Ελλάδα θα μιλούσαμε τούρκικα εμείς στα βόρεια. Κατ’αρχάς, χωρίς τους πολέμους της Ελλάδας με την Τουρκία, ίσως στην Τουρκία μιλούσαν ακόμα κάποιοι ελληνικά. Και όλοι αυτοί που πέσανε νεκροί, πέσανε για τα εύφορα εδάφη της Μακεδονίας. Όχι επειδή αγαπούσαν τους κατοίκους της. Διαταγές Φαήλων υπάκουαν.
        Επίσης, ο λαός είναι φορέας των ιδεών που του περνάνε οι άρχοντες. Το ’21 θα ήταν και πάλι μια επανάσταση, αλλά ήταν εθνική (ή έτσι επικράτησε) υπό την επίδραση φιλικών κ.α. Γαλλική Επανάσταση, Ελληνική Επανάσταση, Νεότουρκοι, κύμα ρομαντισμού ενάντια στον ορθολογισμό, όρκοι με ξίφη (τέκτονες, φιλικοί, εθνική εταιρεία και σύγχρονες εταιρείες), "ελευθερία ισότις αδελφότις", "ελευθερία ή θάνατος" η ιδέα του έθνους κράτους υπαγορευμένη από τις τότε δυνάμεις, τυχαία όλα αυτά (νομίζετε δε παίζετε κι εσείς το παιχνίδι των ίδιων που κατηγορείτε); Η άνοδος της αστικής τάξης στην Ελλάδα δε συντελέστηκε ποτέ και έμειναν ένα μάτσο πατριώτες φεουδάρχες να τονώνουν με πατριωτισμό και να καλύπτουν το κενό ορθολογισμού μιας νεογέννητης μεσαίας τάξης. Και να που τώρα θέλουμε να γυρίσουμε προς τα πίσω, να προλάβουμε ότι χάσαμε, να φύγουμε από την Ευρώπη κι ας μη το δηλώνουμε ξεκάθαρα. Μιλάτε για νεκρούς εσείς πιο εύκολα επειδή δε μπορούν να σηκωθούν και να μιλήσουν για το τι πραγματικά έγινε.

        • taxidriver avatar
          taxidriver @ Κώστας 16/11/2011 14:40:03

          Ποιος σου ειπε οτι οι νεκροι δεν μιλανε,φιλε μου?
          Μιλανε με λογια που γραψαν,με εργα που φτιαξαν,με την κληρονομια που αφησαν.
          Μιλανε και με λογια μαλιστα πιο καθαρα απο τα δικα σου τα ασυναρτητα

        • Σταύρος avatar
          Σταύρος @ Κώστας 16/11/2011 14:43:00

          Τελικά είσαι "πόντιος".
          Από εσένα εμπνεύστηκαν όλα αυτά τα ανέκδοτα της δεκαετίας του '80 για τους Πόντιους!

          Με τον Κώστα τον ανέκδοτο και τον Στέργιο τον μαϊουδοτρεμόπουλο και κάποια άλλα φυντάνια που αποπατούν ενίοτε στο φιλόξενο αντί, δεν είχε άδικο ο Μπαμπινιώτης που σας αποκαλούσε "βούλγαρους".

          Τι δυστυχία κι αυτή ρε "Κώστα" να ζεις στην Ελλάδα, να μιλάς Ελληνικά, να έχεις Έλληνες γειτόνους και να μην σε ακουμπά τίποτα!
          Δεν έχει κάποιο δέντρο εκεί στις εύφορες πεδιάδες να πας να φουρκίσεις;!

          • Κώστας avatar
            Κώστας @ Σταύρος 16/11/2011 15:24:52

            Αν ο όρος Έλληνας είναι για εσένα και τους αρθρογράφους, δε μας πειράζει να μας λένε Βούλγαρους. Έχουμε αξία και τη δείχνουμε. Ας μην ανοίξουμε κι άλλο ζήτημα ονομασίας. Αρκετά με το μακεδονικό που άνοιξαν οι ομοϊδεάτες σας και έφεραν την παρακμή στη Θεσ/νίκη με τα συλλαλητήρια (αφού βέβαια πρώτοι υπέγραψαν τη συμφωνία).

        • Γιώργος avatar
          Γιώργος @ Κώστας 16/11/2011 15:43:18

          "Και να που τώρα θέλουμε να γυρίσουμε προς τα πίσω, να προλάβουμε ότι χάσαμε, να φύγουμε από την Ευρώπη κι ας μη το δηλώνουμε ξεκάθαρα"

          Πότε ήσουνα στην Ευρώπη μωρέ καυμένε; Όταν σε δάνειζαν με το κιλό οι Ευρωπαίοι για να έρθουν τώρα να σε αγοράσουν μπιτ παρά;
          Όταν εσύ ο κορδωμένος Έλληνας έκανες τον καμπόσο με ξένα κόλλυβα; Τώρα κλαίγεσαι που θα σε πετάξουν έξω; Αν μη τι άλλο τούτη την ώρα δείξε λίγο αξιοπρέπεια.

          • Κώστας avatar
            Κώστας @ Γιώργος 16/11/2011 16:05:51

            Εμένα δε με δάνεισε κανένας. Ούτε δημόσιο ήμουν, ούτε πιστωτικές είχα, ούτε στεγαστικό. Αυτοί που τα έκαναν αυτά, ας φάνε πατριωτισμό made in Faelos τώρα να ξανα αισθανθούν. Εσάς ταϊζανε. Δείξτε κι εσείς λίγο σεβασμό στους πραγματικούς ελευθερωτές σας από το 21, τους Ευρωπαίους. Άλλο ποιος έπεσε ηρωικά και άλλο σε ποιον οφείλεται το αποτέλεσμα της απελευθέρωσης.

          • Κώστας avatar
            Κώστας @ Γιώργος 16/11/2011 16:09:52

            Και άσε τα κλέγεσαι. Αν μας πετάξουν έξω, δε θα φταίνε αυτοί. Ξεχάσατε μάλλον τι θεωρεία συνομωσίας κυκλοφορούσε στο διαδίκτυο και στο αντινιούζ για τους κακούς κεφαλαιοκράτες που μας πτωχεύουν;. Ξεχάσατε το αντισημητικό παραλήρημα για την καταγωγή του ΓΑΠ. Ξαφνικά εγώ κλαίγομαι; Ξαφνικά ο Φαήλος άφησε το κράξιμο των έξω, έστρεψε τα βέλη στους μέσα και αφού τελείωσε το ψωμί ΓΑΠ, αραδιάζει τον πατριωτισμό του σε εσάς τους άβουλους κόλακες

        • Αλέξανδρος Αρβανιτάκης avatar
          Αλέξανδρος Αρβανιτάκης @ Κώστας 16/11/2011 16:18:13

          Αδελφέ επειδή τα έχεις λίγο μπερδεμένα, διάβασε την ιστορία της προεπαναστατικής Ελλάδας, θα ανακαλύψεις ότι στο ελληνικό χώρο υπήρξαν πολλές επαναστάσεις που δεν σχετίζονταν με το Διαφωτισμό και τις νέες ιδέες που επαναφέρεις διαρκώς.
          Επίσης, για την ελληνικότητα της Μακεδονίας πολέμησαν πολλοί μη ελληνόφωνοι Έλληνες, όπως ο προγονός μου ο Καπετάν Κώττας.
          Τελευταίο, μην μιλάς για πολέμους μεταξύ Ελλάδας και Τουρκίας που οδήγησαν στην έξοδο των Ελλήνων από την Τουρκία. Υπήρξε μια εθνικοαπελευθερωτική προσπάθεια του Ελληνισμού που άλλοτε στέφθηκε με επιτυχια και άλλοτε απέτυχε. Με τη δική σου λογική και με το δεδομένο των σφαγών του 1770, κακώς οι Έλληνες σκέφτηκαν να επαναστατήσουν το 1821. Αυτοί είναι αναχρονισμοί, όπου μετά Χριστόν προφήτες έρχονται να υποστηρίξουν την ιδεολογία τους προσαρμόζοντας τα ιστορικά γεγονότα στα δικά τους μέτρα.

          • Κώστας avatar
            Κώστας @ Αλέξανδρος Αρβανιτάκης 16/11/2011 16:31:29

            Οι πρόγονοί σου δηλαδή αισθάνονταν καθ' όλα Έλληνες.. Απλά δε το πιστεύω. Ίσως αισθάνθηκαν εκ των υστέρων. Αν είσαι ό,τι δηλώσεις πες το μου να το ξέρω. Γιατί και οι Σκοπιανοί Μακεδόνες δηλώνουν. Και μιας και το έφερε η κουβέντα, το "Αρβανιτάκης" πού βαραίνει περισσότερο στη ρίζα της λέξης ή στην κατάληξη; Πες ότι είμαι ανιστόριτος. Και επίσης πες με άσχετο που πιστεύω ότι πατριώτες με τη δική σας έννοια έβλαψαν παρά έκαναν καλό στον τόπο.

        • Κώστας avatar
          Κώστας @ Κώστας 16/11/2011 18:14:07

          (άλλος Κώστας)
          Φάκτορα έχουμε πρόβλημα.
          Και εγώ ως "Κώστας" γράφω 2 χρόνια τώρα ,απαντώ πιο κάτω στον Μpampis περί γερμανών και λιμού, αλλά δεν έχω σχέση με τον κύριο από πάνω.
          Τι να κάνω; Να αλλάξω nick?
          (σοβαρά μιλάω)

          • factorx avatar
            factorx @ Κώστας 16/11/2011 18:22:36

            Βάλε ένα διακριτικό δίπλα

          • Costas avatar
            Costas @ Κώστας 16/11/2011 21:14:58

            Το αλλάζω εγώ, μιας και δεν είμαι τόσο συχνός. Όλα καλά τώρα;

          • Y. avatar
            Y. @ Κώστας 16/11/2011 21:52:28

            Κώσταμ’ Κώσταμ’, που έλεγε κι ο Σερβετάς

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Κώστας 16/11/2011 15:26:09

      Ο καθένας με τον καυμό του. Δηλαδή μία ολοκληρη ανάλυση για να πεις ότι επιθυμείς την αυτονόμηση της Μακεδονίας αν δε περάσει το δικό σου.

    • cummulus avatar
      cummulus @ Κώστας 16/11/2011 16:26:42

      Φίλε πίνεις κάτι που σέ πειράζει;
      Ο παπποῦς μου ὁ μακεδονομάχος πού δέν ἤξερε ἀπό Πλάτωνα καί Ἀριστοτέλη, ἦταν λιγώτερο Ἑλληνας, ἀπό τούς ἀρχαιομαθεῖς Γερμανούς σου; Θάχει πλάκα νά πεῑς, ναί!
      Ὑστερα, αὐτό τό, περί τῶν "δικῶν σου ἐδαφῶν" τί εἶναι; Μέχρι πού φθάνουν τά "δικά σου" ἐδάφη; Ἐπιθυμεἶς τήν διάσπαση τῆς Ἑλλάδος; Σέ συγκινοῦν οἱ ἰδέες γιά "αὐτόνομη Θράκη" καί γιά "Μακεδονίες τοῦ Αἰγαίου"; Τί συμφέροντα ἐξυπηρετεῖς κολλητέ;

      • Κώστας avatar
        Κώστας @ cummulus 16/11/2011 16:39:57

        άσε τα συμφέροντα και τα έτσι, αυτά να τα πείτε στην ΕΥΠ. Εξυπηρετώ την ξεκάθαρη ιδέα που λέει ότι αν φύγουμε από Ευρώπη (που αυτό θέλετε), μερικοί δε γουστάρουν καν εσάς. Ολονών σας οι παππούδες πολέμησαν Μακεδονία και ξέρω γω.. Δηλαδή άντε και την κατέλαβαν, τι θα έκαναν, εκκαθαρίσεις; Όχι ήρθαν κάποιοι εκ Μ. Ασίας για να αυξηθεί λίγο το ελληνικό (τουλάχιστον ως προς τη γλώσσα). Πετάξανε και μερικούς έξω σα κομουνιστές και να σου η ελληνική Μακεδονία. Μας το παίζετε και ελευθερωτές μας; Ούτε ανάγκη σας έχουμε. Επειδή οι παππούδες σας κατέλαβαν κάποια εδάφη σας χρωστάμε;

        • Σταύρος avatar
          Σταύρος @ Κώστας 16/11/2011 17:52:00

          "...Επειδή οι παππούδες σας κατέλαβαν κάποια εδάφη σας χρωστάμε;..."

          Έτσι μπράβο αγόρι μου!
          Δεν είναι καλύτερα χωρίς κουκούλα τώρα;!
          Arbeit nacht frei
          Η Προδοσία ελευθερώνει!

          Και να γράφεις συχνά.
          Και εδώ και αλλού.
          Στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

        • Δικερως avatar
          Δικερως @ Κώστας 16/11/2011 23:40:04

          Ου'ι να γ@μω τον ωμο σ' βρε,συ κσερτς πολλα ιστοριας.
          Ανεσπαλες να νουνιζ'ς αμα και κλαντ'ς και
          χαιρεσαι.
          Πορδαλα.

    • Theoprovlitos avatar
      Theoprovlitos @ Κώστας 16/11/2011 21:32:18

      Τους Ποντιους δεν τους εσφαξαν ακριβως οι Κούρδοι. Σας παραπεμπω και στα βιβλια του Γιωργου Ανδρεαδη -αν ειστε πόντιος θα το ξερετε.

      Όλες τις γενοκτονιες που εχουν λαβει χώρα στην γεωγραφική περιοχη της τεψς Οθωμανικης αυτοκρατορίας (Ποντιοι, Ελληνες, Αρμενιοι, Μικρασιατες, Σερβοι ΚΑΙ Εβραίοι) τις εχουν ενορχηστρώσει οι Γερμανοεβραίοι Μασώνοι Rothschild οι οποίοι διελυσαν την Οθωμανικη αυτοκρατορία μεταξυ άλλων για να αποσπασουν την Παλαιστίνη για προφανεις λογους. Ο μηχανισμος ήταν πρωτα η υπερχρεωσή τους σε αυτους και εν συνεχεια η εγκατασταση εγκαθετων "επιχειρηματιων" εξ Εσπεριας οι οποίοι σαν τα πιρανχας έπεσαν πανω στο δημ οσιο πλούτο και την παραγωγη της Αυτοκρατορίας. Δηλαδη ΚΑΡΜΠΟΝ οτι συμβαινει με την Ελλαδα αυτη τη στιγμη. Και μαλιστα ο πυρηνας της διαλυσης της Αυτοκρατορίας είναι ο ίδιος με αυτον της διαλυσης της Γιουγκοσλαβιας και με τον πυρηνα νυν Ελλαδιτών διαπλεκομενων προσωπων με την... Γερμανικη επιχειρηματικότητα και τον ανεξελεγκτο φιλελευθερισμό.

      Ο αρχηγος του Γερμανικου στρατου που ανελαβε την εκπαιδευση των Nεοτουρκων ειναι ο Γερμανοεβραιος Otto Liman von Sanders ενω τσιρακι του ήταν και ο Rudolf Hoss o οποίος υπηρετησε στο πλευρο των Τουρκων και εν συνεχεια διετελεσε διοικητης του Auschwitz. Επίσης ο εγκαθετος Αυστριακος Ραββινος Koretz και ο Georg Schwartz (κατα κοσμον Soros) ξεπαστρεψαν τους εβριους της Θεσσαλονικης και της Βουδαπεστης.

      Αφου λοιπον ειστε αναθεωρητης της ιστοριας και ψαχνετε για τους ενοχους, αρχιστε από το βαθυ κρατος της Γερμανιας και τους σκοτεινους ομοκεντρους κυκλους των Rothscild.

      Οσον αφορα στην εννοια που ΕΣΕΙΣ δινετε στο εθνος, φοβαμαι οτι ειναι ρατσιστικη και εθνικιστική. Και αυτο γιατι ΕΣΕΙΣ εκλαμβανετε το εθνος ως ιδεολογημα και γι αυτο το αποκαλειτε "τεχνητή έννοια". Μαλιστα οι αποδομητες θεωρουν ως μειονεκτημα αυτο που ειναι προτερημα.

      Δηλαδη οτι κατω απο την ομπρελλα "Ελληνικο εθνος" μπορουν να συνυπαρξουν και Βλαχοφωνοι και Αλβανοφωνοι και Ελληνοφωνοι ενω τουναντιον οι Τουρκαλβανοι αυτοαποκαλουνται Τουρκοι. Η αντιληψη της εθνικης καθαροτητας υπαρχει μονο στους οπαδους της Αρείας φυλης των Γερμανων. Και τελικα-τελικα το Ελληνικο εθνος ειναι αυτο στο οποίο υπηρξε αυθορμητα τετοια όσμωση ωστε να θεωρουνται ελληνικοτατα και τα Τσαμικα και το πεντοζαλι και τα τσιφτετελια αλλα που μπoρει παραλληλα να χορευει και tango, και rumba και disco, σε αντιθεση με τα ευρωπαϊκα μονολιθικα ξενερωματα. Αν λοιπον οι κατοικοι μιας χωρας άλλοτε διατηρουν ή υιοθετουν εναν αδιαλειπτα προϋπαρχοντα πολιτισμό και άλλοτε τον εμπλουτιζον με επι μερους πολιτισμικα δανεια και δεν υπαρχει κανενα προβλημα σε αυτό, ΕΣΕΙΣ τι προβλημα εχετε;

      ΥΓ. Επιδράσεις από τον ρομαντισμό και τις τεκτονικές αρχές είχε μονο η Γερμανικη αντιληψη περι Ελλαδικου κρατους συμφωνα με την οποία έπρεπε να κατεδαφιστουν και περι τα 72 βυζαντινα εκκλησακια των Αθηνων για να κτιστει από τον Τσίλλερ η μετρίου αισθητικής Μητροπολη των Αθηνων.

      • Geros avatar
        Geros @ Theoprovlitos 17/11/2011 00:43:55

        Μα βεβαια ! Για όλα στο δικό σου μυαλό οι Εβραίοι φταίνε . Ο αντισημιτισμός σου είναι κωμικός αλλα απαντάω μπας και κανένας πιστέψει τις .... πληροφορίες που αναφέρεις .
        Δεν είναι καινούργια ούτε πρωτότυπη ιδέα η θεωρία που λέει ότι οι εβραίοι σκότωσαν τους εβραίους . Οι εμπνευστές αυτού του παραμυθιού ανέτρεξαν στα εκατοντάδες χιλιάδες ονόματα των ανθρώπων που είχαν την οποιαδήποτε σχέση με το ολοκαύτωμα και βρήκαν και μερικούς εβραίους όπως είναι φυσικό . Φούσκωσαν τον ρολο που αυτοί έπαιξαν , διαστρέβλωσαν τα αυτονόητα και στο τέλος φτιάξαν μια εικόνα (που δεν έπεισε κανέναν εκτος από αρρωστημένους φανατικούς) στην οποια δεν έφταιγε η ηγεσία των nazi που διέταζε και έφτιαχνε στρατόπεδα αλλα ο κάθε κακομοίρης που φοβούμενος για την ζωή του έσκαβε τους λάκκους που θάβονταν οι συμπατριώτες του. Πλήρη διαστρέβλωση του ρόλου θύτη θύματος δηλαδή.
        Στο θέμα μας , την εποχή που υποτίθεται ότι ο Σορος ... ξεπάστρευε την Βουδαπέστη ήταν 13 ετών , μα ούτε ο αντίχριστος δεν θα τα κατάφερνε σε τέτοια ηλικία! Ο ρόλος που είχε ήταν να μοιράζει τα χαρτιά της εκτόπισης στα σπίτια . Τα χαρτιά αυτά τα έδιναν οι Γερμανοί στο εβραϊκό συμβούλιο και το συμβούλιο έβαζε παιδιά να τα αφήνουν πόρτα πόρτα.
        Ο ραβίνος Zvi Koretz δεν ήταν ήρωας αλλα από εκεί μέχρι το ότι ξεπάστρεψε τους εβραίους έχει τεραστια διαφορα . Ήταν ο διαπραγματευτής μεταξύ Γερμανών και εβραϊκού συμβουλιου στην Θεσσαλονίκη , ανέλαβε να πείσει τους Γερμανούς να πάρουν τις περιουσιες των εβραίων για να μην απελαθούν. Στο τέλος ούτε τις περιουσιες έσωσε ,ούτε ,τους εβραίους έσωσε , ούτε τον εαυτό του. Κατέληξε στο Bergen - Belsen και πέθανε από τις κακουχίες.
        Την απάντηση την έγραψα γιατί πιστεύω ότι αφήνοντας το ψέμα αναπάντητο το δυναμώνουμε και όχι γιατί πιστεύω ότι ο συγκεκριμένος κύριος αξίζει απάντησης.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Κώστας 16/11/2011 23:47:03

      Ανιστόρητο, μισελληνικό σχόλιο. Σου απαντούν παρακάτω. Απλά λυπάμαι...

  9. Αννίτα avatar
    Αννίτα 16/11/2011 12:25:21

    Φαήλο υποκλίνομαι στις σκληροπυρηνικές απόψεις σου, καθ όλα ακέραιες, πατριωτικές, αναδεικνύουν το πρόσωπο του αληθινού μαχητή.!!! Ετσι θάπρεπε να είναι οι αληθινοί μαχητές!! Να κατέχουν το πραγματικό νόημα της Ελευθερίας και της ιστορίας που έγραψαν οι πρόγονοί μας πάνω σε τέτοια δυνατά ιδανικά!!Το νόημα των πραγματικών αγώνων της ζωής και της πατρίδας μας !!

  10. SPCV avatar
    SPCV 16/11/2011 12:27:06

    Γίγα Φαήλο χαίρε. Απολύτως συμφωνώ. Οι καιροί άλλαξαν δεν μπρούμε πλέον να τον ψιλοπαίρνουμε στην Μύκονο. Αλληλεγγύη στους συνανθρώπους μας, αγάπη στην πατρίδα, εμπιστοσύνη(οχι τυφλή) στον αρχηγό. Οπως είπε και ο πατέρας του Αυξεντίου θα κλάψω μόνος μου δεν θέλω να με βλέπουν τα "σκυλιά" να κλαίω.
    Το link για να μαθαίνουν οι νέοι ότι η πατρίδα μας δεν είναι ο Πέτρος Κωστόπουλος, ο Σάκης Ρουβάς, ο Ηλίας Ψινάκης, ο Τρύφων Σαμαράς, ο Λάκης Γαβαλάς .
    http://anti-ntp.blogspot.com/2011/02/blog-post_9015.html

  11. Πητ avatar
    Πητ 16/11/2011 12:30:54

    Και περίμενες να τον αποκαλέσουν Νέο Πορθητή για να αλλάξεις γνώμη για τους Παλαιστίνιους; Πρέπει να ομολογήσεις ότι άργησες. Κάποιοι άλλοι τα έλεγαν αυτά δεκαετίες ολόκληρες. Τότε όμως οι συγκεκριμένοι ήταν αμερικανάκια, σπουδαγμένα στο Κολέγιο και μετά στο Χάρβαρντ και στο LSE. Ρουφιάνοι και πράκτορες, συνεργάτες των Εβραίων δυναστών.
    Τώρα είναι αυτοί που βλέπουν θετικά σημεία στο μνημόνιο (κι ο Σαμαράς άλλωστε δεν διαφωνεί με τους στόχους). Είναι ατζέντηδες της διαπλοκής και οπαδοί της νεοφιλελεύθερης ανθρωποφαγίας. Υπάρχει το ζήτημα βέβαια πως ορίζει κανείς τον πατριωτισμό αλλά ίσως πρέπει να αρχίσεις να δέχεσαι ότι κι αυτοί που τολμούν να επισημάνουν τα λάθη και τις αστοχίες του κράτους, αυτοί που βαρέθηκαν να μάχονται μάταιους αγώνες, αυτοί που επιθυμούν το ίδιο αποτέλεσμα με σένα αλλά διαφέρουν στον τρόπο που θέλουν να το πετύχουν ίσως λέω να είναι κι αυτοί πατριώτες.

  12. Περικλής avatar
    Περικλής 16/11/2011 12:32:04

    Μπράβο. Καιρός να βάλουμε στο λεξιλόγιό μας την λέξη εθνοφοβικός και να στιγματίζουμε με αυτή κάθε νενέκο ελληνόφωνο.

  13. victoria (true) avatar
    victoria (true) 16/11/2011 12:39:02

    Πατριωτισμός και ρατσισμός, δεν είναι συνώνυμα.

  14. xenios avatar
    xenios 16/11/2011 12:51:32

    Με συγκινήσατε και με συγκλονίσατε κύριε Κρανιδιώτη.

  15. nektarios avatar
    nektarios 16/11/2011 13:07:34

    συμφωνω απολυτα.μακαρι να τα ακουει αυτα ο ΣΑΜΑΡΑΣ και να μην κανει το λαθος και υπογραψει κανενα κωλοχαρτο...να βγει να μιλησει στο λαο...
    ειμαστε μαζι του...

  16. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 16/11/2011 13:10:56

    Mπρὰβο Φαῆλο, ἀπάντησες μὲ τὸν σωστότερο τρόπο- ἀντιπαρέβαλες τὸ πῶς ἐννοεῖ ὁ ἕνας καὶ ὁ ἄλλος τὰ "ἀγωνίζομαι" καὶ "ἀγώνας"... Τί νὰ ἀπαντήσουν τώρα.

  17. TARAMAS avatar
    TARAMAS 16/11/2011 13:11:31

    Όσο υπάρχουν φελλοί και τζιτζιφιόγκοι όργανα της διαπλοκής που υποδύονται τον φιλελεύθερο, άλλο τόσο υπάρχουν ξενοφοβικοί που δαιμονοποιούν τον κακό "νεοφιλελευθερισμό" και που υποδύονται τον πατριώτη. Ούτε ο πατριωτισμός, ούτε ο φιλελευθερισμός φταίνε γι αυτό πάντως.

  18. karenin avatar
    karenin 16/11/2011 13:14:10

    Ο αντιμνημονιακός αγώνας εχθές ηταν μέγιστο πατριωτικό καθήκον. Σήμερα το πατριωτικό καθήκον επιβάλει να στηριχθεί. Μεγάλη αναστροφή. Κάποιοι άλλοι σκληροπηρυνικοί δεν την αφομείωσαν έγκαιρα, και με το όχι που θα πουν σήμερα στην βουλή κινδυνεύουν με διαγραφή. Απο ότι βλέπω εσύ κατανόησες και δικαιολογείς τις πράξεις του αρχηγου, αλλά θεωρείς τον εαυτό σου αμετακίνητο και αδιάλακτο στις θέσεις του.
    Ωραία τα ρομαντικά επαναστατικά ταξίδια, αλλά στα γουναράδικα ακόμη σε περιμένουν.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ karenin 16/11/2011 23:49:34

      Ρε συ "απατημένε σύζυγε", σε αυτό το έργο το τρένο παίζει καλύτερα από σένα κι έχει και καλύτερη αντίληψη της πραγτματικής πολιτικής.

      • karenin avatar
        karenin @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 17/11/2011 00:20:24

        Είσαι ωραίος με κάλυψες. Τωρα μια ψιλοαποριούλα έμεινε για την συνάντηση στα γουναράδικα, άστο, δεν
        είναι σοβαρό, άλλη φορά.
        ΥΓ Στα υπέρ σου, η λεβεντιά, να απαντάς στα σχόλια.

  19. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 16/11/2011 13:25:17

    ''Δέ ν μπορεῖς νά εἶσαι πατριώτης καί νά μήν εἶσαι δημοκράτης καί διεθνιστής''. Οἱ ἒννοιες ''πατριώτης'' καί ''διεθνιστής'' δέν μοῦ ταιριάζουν μαζί κύριε Κρανιδιώτη, προτιμῶ τό ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ χωρίς τό ''διεθνιστής''.

    • xenios avatar
      xenios @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 16/11/2011 13:36:41

      Ο πατριώτης είναι παντελώς διαφορετικό με το εθνικιστής, όπως το θεωρούμε σήμερα. Προσωπικά προτιμώ το πατριώτης και διεθνιστής.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ xenios 16/11/2011 14:25:00

        Οὑτε ἐγώ θέλω τό ''έθνικιστής'', ὃμως ἐσύ εἶσαι σίγουρος τί σημαίνει ὁ διεθνισμός καί ἂν συμφωνεῖ μέ τήν ἒννοια ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ;

  20. Θοδωρής Γουργιωτόπουλος avatar
    Θοδωρής Γουργιωτόπουλος 16/11/2011 13:34:49

    Συμφώνω απόλυτα με τον Φαήλο Κρανιδιώτη στον χαρακτηρισμό της ελληνικής αστικής τάξης ως παρασιτικής.

  21. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 16/11/2011 13:38:10

    Eίμαι αρχησκληροπυρινηκος

  22. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 16/11/2011 13:49:00

    Φαήλο, από τα καλύτερά σου!
    Ο Ελληνικός Τρόπος. Αυτός που τον διατρέχει η Ανθρωπιά. Κι η μπέσα!

    • mpampis avatar
      mpampis @ Εύμηλος 16/11/2011 15:58:51

      και η μπέσα ωραιότατη λέξη αλβανική!

      • Ένας Τυχαίος avatar
        Ένας Τυχαίος @ mpampis 16/11/2011 17:24:21

        Αλβανική, Αρβανήτικη ή Ελληνική;

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Ένας Τυχαίος 16/11/2011 23:51:58

          Αποτελούμαι από αρβανίτικο ardware και πειραιώτικο software.
          Μπάμπη, διάλεξη για τους αρβανίτες, τον στρατώνα του Έθνους, θα σου κάνω άλλη φορά. Τώρα βαριέμαι.

          • mpampis avatar
            mpampis @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 17/11/2011 01:30:55

            Μονά ζυγά δικά μας.Ολυμπιακός?Η διάλεξη περί Αρβανιτών μ ενδιαφέρει πάντως γιατί μ αρέσει η ιστορία αρκεί να μην είναι η μέρα που καθαρίζετε και ρίχνετε κλωτσιές.Δεν έχω προσωπικό πρόβλημα μαζί σας,ο πολιτικός μου φαίνεται κομματάκι παράδοξος.

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Ένας Τυχαίος 17/11/2011 00:30:13

          Αρβανίτικη λέξη είναι η μπέσα και υπήρχε από την εποχή που το αλβανικό έθνος, με τη σημερινή του εννοια, ήταν ανύπαρκτο και ο Γεώργιος Καστριώτης δήλωνε "Ηπειρώτης". Και το ρήμα είναι το μπεσόνj ή μπεσόιτε, που σημαίνει "πιστεύω" στα αρβανίτικα. Μπέσα=πίστη, άρα και εμπιστοσύνη. Και μπαμπέσης βγαίνει από το "πα μπέσα", αρβανίτικο και αυτό, δηλαδή χωρις μπέσα, χωρίς πίστη.
          Ο Ελληνισμός προσέλαβε την Αρβανιτιά στους κόλπους του και δεν είναι κακό αυτό, τιμή μας είναι ως έθνος.
          Φαήλο, και εγώ κάπως έτσι σαν εσένα είμαι στις καταβολές.

  23. CORMORAN avatar
    CORMORAN 16/11/2011 13:52:07

    Μπραβο Φαηλο! Σημερα εξεφρασες τις αποψεις πολλων...

  24. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 16/11/2011 14:06:40

    Φαήλε, είσαι σαν την καφεΐνη το πρωί, μετά από ολονυχτία. Μας ανοίγεις τα μάτια κάθε που γράφεις.

  25. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 16/11/2011 14:18:41

    Κι ὃμως κιἐγώ κι ἐσύ καί ὃλοι μας χρωστάμε πολλά στούς νεκρούς μας πού ἒχυσαν τό αἳμα τους γιά νά εἲμαστε ἐμεῖς ἐλεύθεροι καί νά λέμε τίς ἀπόψεις μας καί εἶναι ντροπή μας-τουλάχιστον-νά μή τό ἀναγνωρίζουμε. Καί πάλι ἡ ἀπάντησή σου δέν πείθει,εἶναι-ἐπιεικῶς- ἀσυνάρτητη.

  26. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 16/11/2011 14:28:49

    Σοβαρά;!;

  27. ΜΠΑΜΠΗΣ avatar
    ΜΠΑΜΠΗΣ 16/11/2011 14:34:49

    ΕΛΛΗΝΑΣ ΜΕ ΤΑ ΟΛΑ ΣΟΥ ΚΥΡΙΕ ΚΡΑΝΙΔΙΩΤΗ.

    Σ΄ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΟΥ ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΖΩΗ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΜΑΣ.
    Η ΣΤΑΣΗ ΖΩΗΣ ΣΟΥ ΑΣ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΡΟΣ ΜΙΜΗΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑΧΟΥΜΕ ΕΘΝΙΚΟ ΗΡΩΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΦΕΡΤΖΗ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ.

  28. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 16/11/2011 14:39:51

    α ρε φαήλο..που ήσουν τόσα χρόνια??

  29. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 16/11/2011 15:02:19

    Φαήλε η φιλοπατρία σου είναι εγνωσμένη. Μακάρι οιο πολιτικοί μας να είχαν το εν δέκατο αυτής. Όμως οι συνεχείς σου ύμνοι στο Λαό ( με το Λ πάντα κεφαλαία μάλιστα) γίνονται μάλλον κουραστικοί. Ο λαός ούτε σοφός είναι, ούτε αλάνθαστος. Μάλλον υπερτιμημένος είναι. Είναι ο "γίγαντας" λαός , όπως εύστοχα και ειρωνικά παρατηρεί ο Καραγιαννίδης. Εδώ που φτάσαμε προφανώς δεν οφείλεται μόνο στην ανικανότητα και τη διαφθορά των πολιτικών , αλλά από την αχρειότητα, τη φαυλότητα και την πλεονεξία του ψηφοφόρου-πελάτη, που οικοδόμησε το πελατειακό κράτος και καταδίκασε και τους μη πελάτες ψηφοφόρους να υφίστανται τις συνέπειες των άνομων επιθυμιών και πράξεων του.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ μεταρρυθμιστής 16/11/2011 23:53:59

      Το κεφαλαίο αρχικό γράμμα στον Λαό και στο Έθνος δείχνει απλώς σεβασμό, όχι μυθοποίηση κι αγιοποίηση.

  30. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 16/11/2011 15:45:23

    "Σήμερα υποστηρίζω με νύχια και με δόντια τον άξονα Αθήνα, Λευκωσία, Τελ Αβίβ, γιατί αυτό επιβάλλει το κοινό εθνικό συμφέρον μας."

    Ενα μπραβο στον ΓΑΠ που εβαλε την Ελλαδα σ αυτον τον αξονα.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 16/11/2011 23:55:40

      Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;
      Συρτός και με διστακτικό βήμα πήγε. Που είναι η ανακήρυξη της ΑΟΖ, οέο, που την αναγνώρισαν οι Ισραηλινοί ΠΡΙΝ την ανακηρύξουμε;!;!

      • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
        ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 17/11/2011 00:25:56

        Ναι αλλα αν σκεφτεις οτι μεχρι το 2009 ημασταν στον αξονα, Μοσχα-Αθηνα-πουθενα, παλι κατι θετικο εγινε.

  31. no fear avatar
    no fear 16/11/2011 16:12:55

    Δυνατό κείμενο.Έτσι γράφουν μόνο οι αφοσιωμένοι και οι εμπνευσμένοι.Γελάω με το που σκέφτομαι πολλους στο επόμενο κοινοβούλιο [ ελπίζω να μπεις με τα τσαρούχια]να σε κοιτάζουν έντρομοι. Κρίμα που δεν ψηφίζω στον Πειραιά!

  32. Ε.Κ. avatar
    Ε.Κ. 16/11/2011 17:26:12

    Δυνατός ο λόγος όπως και ο γράφων. Συγχαρητήρια. Πραγματικά εντυπωσιακό το πόσες δυναμικές και αξιόλογες σελίδες μπορεί να έχει γράψει κάποιος στην προσωπική του ιστορία μέχρι τα 33 του. Επιτρέψτε μου μόνο να πω ότι η εκτεταμένη χρήση πρώτου προσώπου εν μέρει προβληματίζει. Η δε απάντηση στο σχόλιο του "Μπάμπη" μας ξάφνιασε, ως ασύμφωνη με το ήθος σας και το φιλελεύθερο πνεύμα που προβάλλει και πρεσβεύει το άρθρο σας....

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Ε.Κ. 17/11/2011 00:02:08

      33; Βάλε άλλα 13.
      Το σχόλιο ήταν ψευδές και κακόπιστο, αφού δεν έχει καμμία σχέση με το πραγματικό πνεύμα του κειμένου μου. "Λαοπλάνος" κι "εχθρικος προς το λαό", ε; Δεν του πέρασε από το μυαλό ότι το κεφαλαίο στο Λαός δείχνει απλά τον αυτονόητο σεβασμό; Απέναντι στην μειωτική κακοπιστία δεν τηρώ σαβουάρ βιβρ.
      Γράφω στο πρώτο ενικό, γιατί αναφέρομαι σε αυτά που εγώ έκανα και κάνω. Δηλαδή τί να έκανα, να αναφερόμουν στον εαυτό μου στο ...τρίτο πρόσωπο;

  33. Γλαυξ avatar
    Γλαυξ 16/11/2011 17:58:14

    Κε Κρανιδιώτη,
    Ένα δυνατό κείμενο που απευθύνεται αποκλειστικά στο θυμικό των αναγνωστών όπως άλλωστε τα περισσότερα κείμενά σας.
    Αλλά
    α) Θα συμφωνήσω με τον Μεταρρυθμιστή ότι ο Λαός είναι υπερτιμημένος
    Το σύνδρομο του Καραγκιόζη καλά κρατεί και έτσι δεν πρόκειται να
    πάμε πουθενά
    β) Θα συμφωνήσω με τον Κώστα περί σφαγής των Ελλήνων του Πόντου
    από Κούρδους (τους είχαν υποσχεθεί αυτονομία) αυτοί κάθε άλλο παρά
    διεθνιστές είναι και τους γνωρίζω ως αγνώμονες
    γ) Αν δεν κάνω λάθος ο διεθνισμός είναι στο αίμα όλων μας θα ξεχάσουμε
    τα συλλαλητήρια και τις πορείες για τους Παλαιστίνιους, τη Νικαράγουα,
    τη Χιλή, τους Τουαρέγκ και όλους τους κατατρεγμένους όπου γής?
    Γενικά είμαστε ψυχοπονιάρικος λαός και καλά κάνουμε, αν πονούσαμε
    κι εμάς λίγο ....
    @ Κώστας Εσένα κάτι άλλο σε τρώει και όχι αν θα είμαστε στην Ευρώπη
    Εσύ για να νοιώθεις πιο μακεδόνσκι να πάς να ζήσεις στα Σκόπια..
    Που διάβασες ότι οι Έλληνες άλλαξαν την πληθυσμιακή σύνθεση
    της Μακεδονίας ΜΑΣ ??
    Τελικά είμαστε όλοι πολύ ανεκτικοί, βρε ουστ !!!!!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Γλαυξ 17/11/2011 00:08:42

      Έλληνες και Αρμένιοι έχουμε τον ίδιο αντίπαλο, σήμερα τον ίδιο έχουν και οι Κούρδοι. α) Κοινά συμφέροντα (ο εχθρός του εχθρού μου), β) δικαίωμα στην αυτοδιάθεση.
      Το 1919 -1922 οι Κούρδοι χρη
      σιμοπιήθηκαν εναντίον μας κι αφού βοήθησδαν στην βρωμοδουλειά τους περιέλαβε ο Κεμάλ κι εκείνους. Σήμερα όμως έχουμε κοινά συμφέροντα. Το κουρδικό αντάρτικο στην ακιμή του απασχολούσε 300.000 τουρκικού στρατού. Είχαν αδειάσρι τα στρατόπεδα της Στρατιάς του Αιγαίου, γιατί οι μονάδςες βολόδερναν στο Κουρδιστάν. Και τώρα εξακολουθεί το κουρδικό κίνημα να απορροφά πολύ χρήμα, ενέργεια και προσωπικό της τουρκικής επιθετικότητας, που άλλως θα στρεφόταν εναντίον μας.
      Δεν εξωραίζω τα ελαττώματα του Λαού μας. Απλώς δηλώνω τον σεβασμό μου και το καθήκον μου, το καθήκον όλων μας. Έχουμε άλλη "οικογένεια" από την Πατρίδα, τον Λαό και δεν το ξέρω;

    • Costas avatar
      Costas @ Γλαυξ 17/11/2011 12:56:52

      γιατί διάβασες εσύ πουθενά για την πληθυσμιακή σύνθεση της Μακεδονίας πριν το '12; διάβασες; δώσε στοιχεία. θες να σου πω από πού λένε οι μισοί σκοπιανοί ότι κατάγεται ο παππούς τους; Από καμια Φλώρινα θα σου πουν. Χαμένες πατρίδες έχουν κι αυτοί, που με μία μετριοπαθή πολιτική, θα τους είχαμε δικούς μας. Θα τους εξαγοράζαμε και θα αισθάνονταν και Έλληνες. Με τα δικά σου μυαλά φίλε μου παράκμασε η Ελλάδα. και η εθνολογική μου ταυτότητα δε θα προσδιοριστεί από το κατά πόσο στηρίζω τα δίκαια του ενός ή του άλλου. γιατί έτσι οι έννοιες έθνος και αλήθεια είναι ασύμβατες. σε τι είστε ανεκτικοί, στην αλήθεια; εμείς οι μετριοπαθείς μάλλον είμαστε ανεκτικοί στην ασυναρτησία

      • anideos avatar
        anideos @ Costas 18/11/2011 01:43:17

        Η μετριοπαθης πολιτικη δεν αποφερει τιποτε εκτος απο σφαλιαρες.
        Αν ειναι κατι που εκανε τον Ελληνα να ξεχωριζει απο τους αλλους υποδουλους στην Τουρκοκρατια ειναι οτι δεν λιγησαν ποτε και παντα καναν επαναστασεις.
        Τωρα αν εσυ προσπαθεις σημερα να κρινεις με την σημερινη αριστριζουσα και οχι μονο λογικη, το παρελθον και τις αποφασεις που παρθηκαν με την πλατη στον τοιχο, κανεις λαθος αγαπητε.
        Βαλε αυτο για νικ νειμ ισως σε εκφραζει καλητερα:

        “…Επειδή οι παππούδες σας κατέλαβαν κάποια εδάφη σας χρωστάμε;…”

        • Costas avatar
          Costas @ anideos 18/11/2011 09:17:02

          αυτό το νικ θα βάλω πραγματικά. Κι ο δικός μου παππούς πολέμησε για το σύνολο της Ελλάδας στην Αλβανία. Λέει κάτι αυτό; Και οι μισοί πολέμησαν στον εμφύλιο που έβλαψε την Ελλάδα. Όλοι για τον παππού τους μιλάνε ότι πολέμησαν στη Μακεδονία. Δίνει αυτό το δικαίωμα στους νότιους και στην κεντρικά σχεδιαζόμενη εξουσία και εξωτερική πολιτική να διαμορφώνεται ερήμην μου με συλλαλητήρια για τη Μακεδονία (με τη συνεργασία θερμοκέφαλων από εμάς εδώ πάνω), στήριξη των Κούρδων και ενέργειες που διακινδυνεύουν την ανάπτυξη της πόλης μου βραχυπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα; Γιατί, επειδή πολέμησαν οι παππούδες; Ή γιατί κάποιοι όπως ο αρθρογράφος αισθάνονται περισσότερο πατριώτες και άρα δικαιούνται κάποια ελευθερία κινήσεων μεγαλύτερη από τη δική μου. Άι ρε που θα επηρεάσετε εσείς το μέλλον μου.

          • anideos avatar
            anideos @ Costas 18/11/2011 09:33:09

            Φιλε μου ενα τσιτατο σαν αυτο:
            “…Επειδή οι παππούδες σας κατέλαβαν κάποια εδάφη σας χρωστάμε;…”
            Κατα την ταπεινη μου γνωμη θα το ελεγε ενας Κυπριος σε εναν Τουρκο που σημερα επιχειρει να χαληναγωγησει την Κυπρο και να την αποτρεψει απο εξωρυξη Εαριου κλπ.
            Με προσχημα οτι η ΑΟΖ ανηκει σε ολη την Κυπρο και οχι στο Ελληνοκυπριακο κομματι.
            Αυτοι που πολεμησαν τοτε δεν πολεμησαν γιατι ηταν νοτιοι και θελαν να κανουν διακοπες στο βορα της πατριδας.

          • Costas avatar
            Costas @ anideos 18/11/2011 12:44:43

            Όχι φίλε μου, αυτό θα μπορούσε να το πει ένας Τουρκοκύπριος σε έναν έποικο Τούρκο, επειδή δε τον αφήνουν να ορθοποδίσει και προκαλούν διχόνοιες με τους ελληνοκύπριους. Σκέψου πώς αφομοιώθηκαν οι Αρβανίτες και θεωρούνται Έλληνες. Σκέψου να βρίσκονταν ένα μάτσο «πατριώτες» στην επανάσταση και να έλεγαν στους Αρβανίτες: Εσείς ούτε τη γλώσσα μας μιλάτε, ούτε Έλληνες θα λέγεστε γιατί δεν είστε. Αυτό δε θα μας έβλαπτε ως σύνολο αναλογιζόμενος τη θετική τους συνεισφορά; Ε, κάτι παρόμοιο συμβαίνει με τους Σκοπιανούς και τρώμε εμείς στα βόρια τις αρνητικές επιδράσεις επιλογών Σαμαρά και Φαήλου. Και μη μου πεις ότι οι Σκοπιανοί ονειρεύονται δικό τους κράτος ως το Αιγαίο. Δε θα προσαρμόζουμε την εξωτερική πολιτική της χώρας στη βλακεία «πατριωτών» κι απ’ τις δυο πλευρές. Που βέβαια, δεν είναι βλακεία, είναι τρόπος αυτοπροβολής. Ο οποίος κι εμένα μου φαίνεται με τη σειρά μου πολύ πιο ύποπτος από το τσιτάτο περί «παππούδων σας που δε χρωστάμε» που έδωσα εγώ ως απάντηση σε σχολιαστές απόγονους ένδοξων ηρώων. Η δική μου στάση πολύ απλά, είναι και στην πράξη πιο πατριωτική.

  34. Γλαυξ avatar
    Γλαυξ 16/11/2011 18:08:36

    Κε Κρανιδιώτη,
    Εσείς επιλέξατε να ντύσετε το άρθρο σας με αυτήν την εικόνα ή κάποιος
    άλλος από τη σύνταξη? Σας εκφράζει και τι ακριβώς υποδηλώνει ?

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Γλαυξ 17/11/2011 00:10:24

      Η επιλογή εικόνων και φωτογραφιών είναι δικαίωμα του Φάκτορα. Φαντάζομαι υποδηλώνει το κουφάρι του νεοφιλελευθερισμού και της ρουσφετολογικής κομματοκρατίας!

  35. Σοφια Γιαννατου avatar
    Σοφια Γιαννατου 16/11/2011 18:32:49

    υποκλινομαι κι εγω Φαηλο!!!!σαν να το εγραψα εγω ειναι και να εκφραζει αυτα που αισθανομαι...και αν μερικοι σχολιαζουν οτι απευθυνεται μονο στο θυμικο μας...ειναι γιατι δεν τους ενοχλει τιποτα απ οτι γινεται γυρω τους ,δεν θυμωνουν ,δεν προβληματιζονται και αρεσκονται στον γυαλινο κοσμο τους στον οποιο προφανως εχουν βολευτει μια χαρα...
    κι εμεις ειμαστε κουλτουριαρηδες και ...μη μου απτου πολλες φορες ...και ατενιζουμε και τη θαλασσα ...αλλα οταν υπαρχει πονος ,πεινα ,δυστυχια και αγανακτηση γυρω σου οφειλεις να σηκωσεις το βλεμμα και να κοιταξεις...και να σκεφτεις!ειμαι σιγουρη οτι θα το συνιστουσε και ο Αριστοτελης...

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Σοφια Γιαννατου 16/11/2011 18:38:00

      !!!

    • Μπαμπης avatar
      Μπαμπης @ Σοφια Γιαννατου 16/11/2011 22:00:10

      Ο Αριστοτέλης μάλλον θα σας έλεγε να γίνετε πιο πολιτική και λιγότερο συναισθηματική.Ο συναισθηματισμός είναι αυτός στον οποίο ποντάρουν οι κάθε λογής λαοπλάνοι και δεν αναφέρομαι αναγκαστικά στο κ. Κρανιδιώτη που με μεγαλοπρεπή άνεση με κάθησε στα γόνατα του.Ο γυάλινος κόσμος στον οποίο ζω λέγεται Νεάπολη Θεσσαλονίκης,τελείωσα το πανεπιστήμιο αλλά επειδή δεν ήθελα ούτε ακόμα ένας να είμαι που παρακαλάει για θεσούλα και βόλεμα στο δημόσιο έγινα φωτογράφος,δεν έκανα ιδιαίτερα για να μην τα παίρνω από μεροκαματιάρηδες και είναι ο λόγος για τον οποίο έχασα φίλους ''κουλτουριάριδες που μου μιλούσαν για δημόσια δωρεάν παιδεία''αλλά χρέωναν 15 και 20 ευρώ την ώρα για αρχαία στα φτωχαδάκια που ψηφίζουν και τον κ. Σαμαρά ανάμεσα στους άλλους με την ελπίδα να βρει μια δουλειά το παιδί τους.Ο πόνος καλή μου κυρία είναι που μου λέει πως πρέπει να είμαι πιο λογικός από ποτέ και να αφήσω στην άκρη τον παιδικό συναισθηματισμό μου που με έκανε να γράφω στους τοίχους ''λύσσα και συνείδηση'' και έβαζε στο χέρι μου την πέτρα.Δεν έχω πια ψευδαισθήσεις για αριστερούς και δεξιούς στα 36 μου χρόνια εκεί έξω όπου το ψωμί κερδίζεται με κόπο.Αλλά διάολε θέλω να ακούσω από αυριανούς πολιτικούς ηγέτες που θα καθορίζουν τη ζωή μου κάτι περισσότερο από επικλήσεις στο Λαό το Μέγα,τους Πάνους Παναγιωτόπουλους της λαικής δεξιάς που με το ένα χέρι νταντεύουν το λαό και με το άλλο παίρνουν την παχυλή βουλευτική αποζημίωση.Ασχετο αλλά γιατί δεν ακούμε τίποτα απο τη Νέα Δημοκρατία για το πως θα περιορισθεί το ακατολόγιστο των πολιτικών?Και για να θυμηθώ τα παιδικά μου χρόνια είδα αυτές τις ημέρες ένα ωραίο συνθηματάκι των αναρχικών που λέει ''το άσυλο στο πανεπιστήμιο καταργήθηκε,με τη βουλευτική ασυλία τι θα γίνει?''

      • Σοφια Γιαννατου avatar
        Σοφια Γιαννατου @ Μπαμπης 16/11/2011 23:09:25

        να σας πω την αληθεια δεν αναφερομουν αποκλειστικα σε σας...αλλα δεν πειραζει...
        ο Αριστοτελης δεν θα μου ελεγε τιποτα γιατι δεν γνωριζει την εποχη που ζω...δεν νομιζω οτι εχει ενδιαφερον ποιο πανεπιστημιο τελειωσα (πρακτικης κατευθυνσης ειναι παντως...) ,δεν εχω γραψει σε τοιχο(εκτος απ της μανας μου σε μικρη ηλικια) και δεν εχω πεταξει πετρα σε κανεναν στη ζωη μου...
        επισης δεν μονοπολω την λογικη για λογαριασμο μου και δεν κουναω το δαχτυλο σε κανενα για να τον νουθετησω...και για να τελειωνω με τη συζητηση αυτου του ειδους και την θεωρητικολογια ,βλεπω καθε μερα τον κοσμο να παρακαλαει για το φαρμακο του και για ενα πιατο φαι,,,κι αυτο δεν το αντεχει ο ...παιδικος συναισθηματισμος μου και θα την παρω την πετρα οπου ναναι...(με την ευρεια εννοια του ορου...)
        την τελευταια φορα ψηφισα Πασοκ οποτε μη με ρωτατε για τη ΝΔ...

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Μπαμπης 17/11/2011 00:01:19

        Μπάμπη αδερφέ μου,γράφε τις απόψεις σου,σε χρειαζόμαστε κι εσένα,δεν περισσεύει κανείς!
        Ένας Πολιχνιώτης.

        • Μπαμπης avatar
          Μπαμπης @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 17/11/2011 15:04:22

          Αδερφούλη ευχαριστώ αλλά πολλή γαυρίλα εδώ μέσα.Δεν το ήξερα το σάιτ,τυχαία το ανακάλυψα και έχω πάθει την πλάκα μου με τα σχόλια,είναι χειρότερα πολλές φορές κι απ αυτά οπαδών ποδοσφαιρικών ομάδων.Ο κ. Κρανιδιώτης μπορεί να μισεί τους ρουσφετολόγους και τους ρουσφεταρπάχτρες αλλά πες μου αν όλοι εδώ μέσα δε θα συνωθούνται αύριο μεθαύριο σαν επίλεκτος στρατός για να επανδρώσουν το φέουδο που λέγεται ελληνικό κράτος!Αν πάλι το κάνουν από αγνή πίστη τότε γιατί απορούμε που απέχουμε αιώνες από αυτό που λέγεται ευρωπαικό κεκτημένο και σημαίνει πολίτης με ενεργή συνείδηση και όχι προβατάκι κομματικό?Εγώ είτε με αυτούς είτε με τους άλλους στην απέξω θα είμαι αλλά με καίει αυτό που αγαπάω και είναι η πατρίδα μου και η πατρίδα αποκλείεται να πάει μπροστά με τέτοια μυαλά.Τελικά έχει δίκαιο ένας φιλόσοφος που λέει πως ο Ελληνας δεν παίρνει από επιχείρημα αλλά από παράδειγμα.Αυτό κάνει και ο κ. Κρανιδιώτης αλλά αν το παράδειγμα μένει στο Λαός και στις κλωτσιές και το διχασμό χωρίς ουσιαστική πρόταση και απάντηση στο ερώτημα μέσα ή έξω από την Ευρώπη μας βλέπω ξανά υπήκοους κοτζαμπάσηδων.

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Μπαμπης 18/11/2011 09:36:35

            Ποιο ερωτημα ρε Μπαμπη τελικα;
            Ρωτας αν το κομμα που εβαλε την Ελλαδα στην Ευρωπη σε αντιθεση με ολα τα αλλα
            (οταν ψηφισθηκε η εισοδος η βουλη ηταν περικυκλωμενη απο οπαδους του ΠΑΣΟΚ και της αριστερας που φωναζαν εναντιον) ,που παντα ηταν φιλοευρωπαικο και που ακομη προχθες αλλαξε ολη την πολιτικη του και μπηκε στην κυβερνηση ακριβως γιατι ο Παπανδρεου εθεσε ζητημα εξοδου απο την Ευρωπη,αν αυτο το κομμα θα βγαλει την Ελλαδα απο εκει που το ιδιο την εβαλε;
            Εισαι καλα;
            Αλλο γεγονος αν η Ισπανια ή η Ιταλια χρεωκοπησουν και μαζι σπασει ολη η ΕΕ ή αλλο αν γινουν καραμπολες και μας διωξουν.
            Αλλα η ΝΔ ηταν ειναι και θα ειναι το κομμα της Ευρωπης οσο περναει απο το χερι της.

          • anideos avatar
            anideos @ ψυχραιμια 18/11/2011 09:46:07

            Αληθεια λες μας εβαλε η ΝΔ στην Ευρωπη και οι αλλοι δεν θελαν(;)
            Και το ΚΚΕ με ολα τα παρακλαδια του που ειναι σημερα εναντιον του δημοψηφισματος τι λεγαν τοτε;
            Υποθετω πως θελαν να μπουν με τα τσαρουχια στην ΕΟΚ.

          • Μπαμπης avatar
            Μπαμπης @ ψυχραιμια 18/11/2011 11:40:06

            φίλε έγω έτσι την ήξερα τη Νέα Δημοκρατία.Με τα σχόλια που διάβασα εδώ και σε άλλα άρθρα άρχισα να αμφιβάλλω!Διάβασε τα σχόλια σε άλλα άρθρα και θα καταλάβεις!Οι οπαδοί της λαικής δεξιάς που μισούν ότι δε συμφωνεί μαζί τους μου φαίνονται πια λιγότερο ευρωπαιστές κι από το ΛΑΟΣ!!!

  36. Theoprovlitos avatar
    Theoprovlitos 16/11/2011 18:36:22

    Επ αυτου δεν εχετε και αδικο εντελως. Συνηγορουν και σε αυτο τα στοιχεια για την "αυτοκτονια" του πρωθυπουργου Αλεξανδρου Κορυζη τα οποία διαβαζα μολις εχθες και τα οποία συνηγορουν στην αποψη οτι τον Κορυζη τον εφαγαν οι Αγγλοι επειδη δεν ήταν αρκετα αποτελεσματικος στην αντισταση του κατα τον Γερμανων. Για τον δε πατριωτισμο του Κορυζη δεν αμφιβαλλω καθοτι ειμαι σε θεση να γνωριζω πολυ καλα ότι βοηθησε στην δημιουργια του πρωτου αγροτικου συναιτερισμου στην Ελλαδα ώστε να παψουν οι αγροτες να γινονται βορρα στους τοκογλυφους και τους μεσαζοντες.

    Τα αλλα όμως που λετε περι περι "λαοπλανου" αποτελουν ΧΥΔΑΙΟΤΗΤΕΣ καθως επισης και η αγιογραφία του Γερμανικου λαού ο οποίος μας ήπιε το αίμα διαχρονικά και ο οποίος γνωριζει καλα τον Αριστοελη για να μπορει να καμαρωνει και ο ιδιος οτι ανηκει στην αρια φυλη.

    Επειδη ακομα υπαρχει κοσμος που γνωρισε και την Γερμανικη θηριωδία (μιας και το πατρικο μου σπιτι στο Πήλιο το εκαψαν μαζι με το υπολοιπο χωριο υποχωρώντας από εκδικηση) και επειδη ακομα θυμαμαι τις ιστοριες που μου έλεγε μικρος η γιαγια μου για να τρωω το φαγητό μου, ΕΛΕΟΣ. Δεν ειναι η μορφωση που κανει τον ανθρωπο ευγενη, αλλα η ψυχοσυνθεση. Και οι Γερμανοι, ασχετως το τι κουμασια ειναι ΚΑΙ οι Αγγλοι ΔΕΝ ηρθαν στην Ελλαδα για τουρισμό...

    • mpampis avatar
      mpampis @ Theoprovlitos 16/11/2011 21:25:08

      Εκτιμώ την αληθινή διάθεση για διάλογο.Συμφωνώ με τη γνώμη σου περί ψυχοσύνθεσης.Εκεί είναι όμως το πρόβλημα μου.Επιλέξαμε ως χώρα να χαιδέψουμε το διονυσιακό χαρακτήρα του Λαού κι αφήσαμε στην άκρη ως μη τρέντι,ως διανοουμενίστικο ότι είχε να κάνει σχέση με τη γνώση και την αληθινή συνείδηση που δε φτιάχνεται στα μπουζούκια και με κοκορέτσια.Οταν αγοράζαμε και διαθέτουμε τις περισσότερες πόρσε καγιέν στη Λάρισα ενώ ο Γερμανός έχει εδώ και 10 χρόνια σχεδόν παγωμένους μισθούς δεν είναι αστείο να τους κατηγορούμε?Είναι εύκολο να μιλήσουμε για ευθύνες της τηλεόρασης και της καταναλωτικής μανίας,για ξερχαβαλωμένο σύστημα παιδείας.Εγώ θα θα σταθώ στο επίπεδο του πολιτικού λόγου όπως τον ακούμε στα Μέσα Μαζικής Χειραγώγησης και στη βουλή την ίδια.Για την κατάντια αυτή δε μας φταίει κανείς ευρωπαίος αλλά οι πολιτικοί μας και εννοώ όλους τους πολιτικούς.Παρακολουθώ τις τελευταίες ημέρες εκπομπές και συζητήσεις και είναι σα να μην περάσε ούτε μια μέρα από εκεί που τις είχα αφήσει 4 χρόνια πριν.Ο ίδιος ξύλινος λόγος,η ίδια αποπομπή ευθυνών,το ίδιο ρίξιμο των ευθυνών στους ''άλλους''.Ετσι δεν πάμε πουθενά και δε θα πάμε πουθενά αν δεν αποκτήσουμε επιτέλους την ψυχοσύνθεση πραγματικού πολίτη που δε χάσκει μπροστά στις κενολογίες των πολιτικών του.

  37. Τάλως avatar
    Τάλως 16/11/2011 18:36:38

    Ρωτώ κάτι απλό ποια είναι η διαφορά μεταξύ του Ελληνικού και του Αγγλικού Δικαίου;;;;. Το λεω γιατι δεν είμαι Δικηγόρος! Εσεις είστε και θα ξέρετε!

  38. Kώστας avatar
    Kώστας 16/11/2011 18:43:47

    Γιατί είμαστε γνήσιοι φιλοευρωπαιστές και όχι γιαλαντζί όπως εσύ.
    Γιατί είμαστε με τον Ντελόρ, τον Μιτεράν , τον Ντε Γκωλ, δηλαδή τους αληθινούς ευρωπαιστές, και όχι με τη Μέρκελ που τόσο θαυμάζεις. Και οι δικοί μας(Ντελορ) βρίζουν τη δική σου( Άγκελα). Δεν το μαθες; Τόσο απληροφόρητος; Να σου βάλω τα λινκ με το τι της σούρνουν;
    Και φιλελεύθεροι είμαστε. Υπέρ της ελεύθερης αγοράς. Όχι υπερ της τραπεζοκρατίας όπως εσύ.
    Γι' αυτό είμαστε στη Νέα Δημοκρατία.
    Εσύ κοίτα να πείσεις κανέναν να ανασυστήσει το Κόμμα Νεοφιλελεύθερων ή το ΦΙΔΗΚ και άσε μας εμάς ήσυχους.
    Ο Έβερτ σας πέταξε έξω για αυτό άσε τις προβοκάτσιες στον Σαμαρά ( "δεν είμαστε νεοφιλελεύθεροι, Συνέδριο 1994") και από τότε ασκείτε εισοδισμό όταν δεν κάνετε Ταύρους, Δράσεις και ΔΗΣΥ. Νεοφιλελεύθερα απολειφάδια.

    (καμία σ΄χεση με τον Κώστα παρακάτω "που ζει στη Μακεδονία")

    • Μπαμπης avatar
      Μπαμπης @ Kώστας 16/11/2011 21:07:07

      Για την ιστορία μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο βιβλίο ''στέμμα και σβάστικα'' του Χάιγκεν Φλάισερ και σ ένα βιβλίο του Ιωάννη Κολιόπουλου του οποίου δε θυμάμαι τον τίτλο αλλά αναφέρεται στην περίοδο Μεταξά.Αν κάτι μου έμαθε η τριβή με την ιστορία είναι να μην δογματίζω και να μη φρικάρω με την αντίθετη άποψη.Ηρέμησε αγνέ νεοδημοκράτη και στρέψε τα βέλη σου στους ''άλλους''με τους οποίους έχετε ιδεολογικές διαφορές στο ίδιο σας το κόμμα.Εγω προσωπικά πρώην αριστερός είμαι και βλέπω με πόνο ψυχής τον Καρατζαφέρη να έχει πιο συμπαγή πολιτική άποψη από ένα κόμμα που στο βωμό της εξουσιολαγνείας και των εσωκομματικών ισορροπιών θυσιάζει την ίδια του την αξιοπρέπεια.Θυσία αξιοπρέπειας είναι με το ένα χέρι να ζητιανεύεις από την Ευρώπη και με το άλλο να μουτζώνεις.Εκτός κι αν είστε αποφασισμένοι να μας βγάλετε από το έκτρωμα στο οποίο κατάντησαν οι Μέρκελ και Σαρκοζί την ΕΟΚ του Ντελόρ του Μιτεράν.Να μας το πείτε όμως για να ξέρουμε κι εμείς να διαλέξουμε ανάμεσα στον επιστημονικό κεντρικό οικονομικό σχεδιασμό του ΚΚΕ (Παναγιά βόηθα) και τον αναρχικό ημικαπιταλιστικό ημιφεουδαρχικό (όπου φέουδο το κράτος) οικονομικό σχεδιασμό του οποίου γεύση πήραμε ανάμεσα στα 2004 και το 2009.Υβρις φίλτατε είναι να έχεις κυβερνήσει τη χώρα μόλις 2 χρόνια πριν και να το παίζετε αθώοι.Υβρις είναι να ζητάς από το Γερμανό συνταξιούχο να πληρώσει για τα χρέη που συσσώρευσαν οι ελληνικές κυβερνήσεις και να τους παρουσίαζεις μια κυβέρνηση παρωδία της οποίας ο ένας βασικός πυλώνας είναι και στην κυβέρνηση και στην αντιπολίτευση μαζί.Το θαύμα με τον τετραγωνισμό του κύκλου θα το ολοκληρώσετε όταν αναλάβετε την κυβέρνηση αλλά η χώρα μέχρι τότε μπορεί να γίνει ένα τετράγωνο μηδέν.Σ αυτή την πορεία θα είστε το ίδιο συμμέτοχοι με το ΠΑΣΟΚ που κάνει υπουργικό συμβούλιο ενώ ο πρωθυπουργός είναι άλλος.ο υπουργός άμυνας της χώρας λέει πως ναι μεν είναι υπουργός αλλά δεν είναι ακριβώς κι αυτό το πράγμα,οι αριστεροι δια στόματος Κανέλη λένε πως οι συνθήκες δεν είναι έτοιμες για επανάσταση αλλά καλούν το Λαό στο δρόμο για να ρίξουν μια κλωτσιά στο ετοιμοθάντο πτώμα και όλοι μαζί θα μας βάλετε στο τρελάδικο.Αντί να πιέσουμε το πολιτικό σύστημα να αφήσει στην άκρη τα συμφέροντα του και να δουλέψει σοβαρά για τη σωτηρία της πατρίδας εμείς θέλουμε τον έναν να παίρνει ρεβάνς από τον άλλο.Οταν θα γίνει πρωθυπουργός ο Σαμαράς θα θερίσει τον καρπό της ύβρεως που είναι η Ατις.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Kώστας 16/11/2011 21:43:26

      Αμ, την Φιλελεύθερη Συμμαχία πού την βάζεις? Αυτοί οι άθλιοι που λεν να ονομαστούν τα Σκόπια "Μακεδονία" και βάλαν πρόεδρό τους τον ...Βαλλιανάτο (ναι, την γνωστή).

    • Costas avatar
      Costas @ Kώστας 17/11/2011 13:02:51

      Μπα, μάλλον γιατί ως πολιτική άννοιξη όχι βουλή δε θα βλέπανε, μη σου πω θα 'ταν και γραφικότατοι και θα γελούσε ο κόσμος, αλλά χρησιμοποιούν το όνομα μίας παράταξης και στην ουσία δικαιώνουν την άποψη που θέλει το μέσο λαουτζίκο (με μικρό λ) να ψηφίζει από συνήθεια.

  39. Theoprovlitos avatar
    Theoprovlitos 16/11/2011 18:47:22

    Φαηλο συγχαρητηρια.

    Καλα εκανες και εδωσες το πολιτικο σου στιγμα. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ζουμε στην εποχη που ο καθενας άλλο ειναι και αλλο δηλωνει. Η ΝΔ (και φυσικα ολα τα αλλα κομματα) παραπαει σε μια ομιχλη που κανει χιλιαδες πιθανους ψηφοφορους της καχυποπτους. Τουλαχιστον διαλυεις τις σκιες σε οτι σε αφορα.

    Η δηλωση σου "Σήμερα υποστηρίζω με νύχια και με δόντια τον άξονα Αθήνα, Λευκωσία, Τελ Αβίβ, γιατί αυτό επιβάλλει το κοινό εθνικό συμφέρον μας. Οι Παλαιστίνιοι που υποδέχθηκαν τον Ερντογάν με πανώ «καλώς ήρθες νέε Πορθητή», ας βρουν συμμάχους στον ισλαμοφασισμό" δηλωνει μια ειλικρινη σταση. Αντρικια και ξεκαθαρη σε αντιθεση με το ΑΘΛΙΟ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΤΡΕΧΑΜΕΝΩΝ ΤΗΣ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΝΑΝΟΥ οι οποίοι δεν τολμουν να το πουν γιατι η διαπλοκη τούς εχει γινει δευτερη φυση.

    Και επειδη επίσης ειναι σαφες πως άλλο καποια σκοτεινα λομπυ που εχουν συνηθιζει να συναθροιζονται σε χωρους χωρις φως και χωρις παραθυρα και αλλο ο εβραϊκος λαος, εκ των πραγματων μαλλον θα συμφωνησω μαζι σου. Και μαλιστα διαφορα ενημερωμενα think tank που δημοσιογραφουν χωρις δογματισμους και χωρις προκαταλήψεις (εθνικιστικες ή άλλες) συμμεριζονται αυτην την άποψη ως αναγκαιο κακό, εδω που μας εφερε ο ΓΑΠ.

    Αρκει να μην διολισθησουμε στον... προτεσταντικο Σιωνισμό και γραφουμε "αγιογραφίες" των προσωπων που διαχειριζονται το συγκεκριμενο λομπυ και καταντησουμε σαν τον Μπαμπη εδω παραπανω που λιβανιζει τον Γερμανικο λαό και την Γερμανικη... επιχειρηματικοτητα. Υπαρχουν εξ αλλου διαπλεκομενα δημοσιογραφικά και πολιτικα τζακια που το κανουν αυτο κατα κορον και διαχρονικα.

  40. Τάλως avatar
    Τάλως 16/11/2011 18:52:46

    Κυριες Αλέξανδρος Αρβανιτάκης, είστε γνωστής στης Ιστορίας παρα πολυ καλος, και αυτό είναι γεγονός. Είστε διεθνολόγος, θα ήθελα να μας πειτε, γιατι η οικονομική κριση χρεους πληττει Ευρωποι; (δεν μπορει ολοι η Ευρωπαίοι να είναι ντεμπεληδες...)

    Υ.Γ με αγάπη προς ολους σας!

  41. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 16/11/2011 19:04:36

    (άλλος Κώστας, )
    Το nick είναι κοινώτατο.
    Σπανιότατες είναι τόσο περιθωριακές απόψεις όπως αυτές που αναφέρει περί παππούδων.
    Επειδη τρέμω την ταύτιση με παρόμοιες απόψεις από σήμερα τροποποιώ το nick σε Κώστας ΜΠ, μετά από συμβουλή του Φάκτορα.
    Μεγάλε μπράβο, μαγάρισες το nick με τις ακρότητές σου και με αναγκάζεις σε τροποποίηση.
    Λιθοξόου(Bulgmak) διαβάζεις;

    • Costas avatar
      Costas @ Kώστας ΜΠ 16/11/2011 21:23:03

      μην αλλάξεις τίποτα. αλλάζω εγώ και συγγνώμη για την αναστάτωση.

  42. ήγγικεν avatar
    ήγγικεν 16/11/2011 19:08:22

    Και τον Κεμάλ "νέο πορθητή", τον έλεγαν οι Κούρδοι το 1919. Και έσφαζαν τα πάντα στο πέρασμά τους. Δεν το κατάλαβες, όσο ήσουν μαζί τους, ότι είναι άνθρωποι βάρβαροι και σκληροί; Χειρότεροι από τους απογόνους των μακρινών εξαδέλφων σου, άν εννοείς.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ήγγικεν 17/11/2011 00:12:43

      ...και ο εχθρός του εχθρού μου είναι φίλος μου...

  43. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 16/11/2011 19:19:00

    Κώστα μου, είσαι ταραγμένος, το δίχως άλλο. Αισθάνομαι την απέραντη πικρία σου για την γενιά των σλαβοτουρκόγυφτων τσιφτετελλήνων, που αφήνονται χαρούμενοι να δοκιμάσουν και σομαλοαφγανικές προσμίξεις στο dna τους. Αυτών, που αυτοπροσδιορίζονται σαν "Ευρωπαίοι με μπεγλέρι". Όντως, δηλώσαμε, Πόντιοι, Στερεοελλαδίτες, Κρήτες, Κύπριοι και άλλοι, αποδοχή της Αρχαιοελληνικής κληρονομιάς, αλλά, ακόμη, δεν αποδείξαμε ότι μπορούμε και να την αξιοποιήσουμε, ή, έστω, να μην την αμαυρώσουμε. Και, όντως, περισσότερο Ελληνικό Πνεύμα επιδεικνύουν άλλοι, που δεν το βλέπουν και σαν ιδιοκτησία τους.
    Ως εκεί, όμως! Αν θέλεις, Σ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ, να βάζω πλάτη μαζί σου για ένα κοινό δημιουργικό μέλλον, θα πρέπει να σέβεσαι και να ανταποδίδεις το ιδιαίτερο ενδιαφέρον ΜΟΥ για την ευημερία ΣΟΥ. ΑΥΤΟ είναι ο δικός μου "πατριωτισμός". Και, φαντάζομαι, θα βρίσκεις και εσύ άδικο να νοιάζεται η Ελλάδα για σένα και εσύ για την "Ευρώπη" (ησύχασε, και εγώ Ευρωπαϊστής δηλώνω).
    Αν, λοιπόν, κάποιες τάσεις μου δεν σε βρίσκουν σύμφωνο, πρέπει να με μεταπείσεις, μέσα από κεκτημένες κοινωνικές διεργασίες. Αλλοιώς θα σε βλέπω σαν ξένο σώμα. Με ότι αυτό συνεπάγεται για την συμπεριφορά μου απέναντί σου.
    Πάντως στην ΝΔ δεν υπάρχουν πραγματικοί αντιευρωπαϊστές. Μόνο απηυδισμένοι αμφισβητούν την ΕΕ. Ο σκεπτικισμός πολλών για το Ευρώ δεν είναι μομφή στην Ευρωπαϊκή Ιδέα, αλλά στην προσχηματική επιβολή χρήσεως ενός εργαλείου, που μπορεί να έγινε σύμβολο της επιδιωκόμενης Ευρωπαϊκής Ολοκληρώσεως, αλλά, για την ώρα, ξεκάθαρα δημιουργεί συνθήκες ανισότητας και εκμεταλλέυσεως ΜΕΣΑ στην ΕΕ. Προσωπικά, διερωτώμαι αν η πορεία μας στην Ευρώπη κέρδισε ή έχασε με το Ευρώ. Οι αριθμοί μου λένε το δεύτερο. Αν μπαίναμε στο Ευρώ αργότερα, αφού διορθώναμε τις άθλιες πτυχές του πολιτικού και οικονομικού μας βίου, θα είμασταν, σίγουρα, καλύτερα.

  44. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 16/11/2011 19:24:52

    Kωστα.
    Οι συμμαχιες αλλαζουν.Στους παγκοσμιους πολεμους ειμαστε αντιπαλοι των Γερμανων και τωρα ειμαστε στην ΕΕ.
    Συνεπως το τι εκαναν οι Κουρδοι πριν απο ενα αιωνα δεν εχει σχεση με τι πρεπει να κανουμε εμεις τωρα.
    Αλλαζουν ομως και οι συνειδησεις των ανθρωπων.
    Τοτε δεν υπηρχε κουρδικο εθνικο κινημα.Οι Κουρδοι πολεμησαν ως τμημα της ισλαμικης κοινοτητας της Οθωμανιας κατα των απιστων χριστιανων Ποντιων και Αρμενιων.Τωρα υπαρχει κουρδικος εθνικισμος που ζητει ανεξαρτησια απο την Τουρκια.
    Η στηριξη του ειναι ορθολογικη επιλογη για καθε χωρα που απειλειται απο τους Τουρκους με μια επιφυλαξη που την εχω και εγω : να ειναι σε θεση να τους στηριξει και οχι να κανει πισω οταν απειλουν οι Τουρκοι οπως εγινε με την υποθεση Οτσαλαν.
    Οι Ευρωπαιοι μολις στηριξαν τους αντικανταφικους ανταρτες στη Λιβυη.Οι Αμερικανοι και οι Σοβιετικοι στην εποχη τους δεκαδες ανταρτικα οταν τους συνεφεραν.
    Ηθικα δεν ειναι καθολου επιληψιμο,αμφιβολο ομως ειναι κατα ποσον η Ελλαδα ειχε τη δυναμη να το φερει εις περας.

    • Agriemenos avatar
      Agriemenos @ ψυχραιμια 16/11/2011 20:04:21

      Σ' αυτό σε βρίσκω ελαφρώς λάθος πληροφορημένη. Ρίξε μια ματιά στην "Ελληνική Ιστορία" του Παπαρηγόπουλου, αλλά και σε άλλα ιστορικά βιβλία. Ο Κεμάλα Ατατούρκ συμμάχησε με τους Κούρδους υποσχόμενος να τους παραχωρήσει μετά την "απελευθέρωση" αυτονομία. Και φυσικά έκαναν τα αίσχη προς τον ελληνικό και αρμενικό πληθυσμό (περιέργως ο εβραϊκός την γλύτωσε).
      Αλλά μην πας πολλή μακριά. Δες τα γεγονότα που ακολούθησαν μετά τη σύλληψη του Οτζαλάν και στη σχεδιαζόμενη συναυλία που θα γινόταν υπερ των Κούρδων, πως χαρακτήρισε τους Έλληνες και τι σχόλια έκανε η στην Ελλάδα εγκατεστημένη Γραμματέας του και γιατί τελικά δεν συμμετείχε ο Μίκης Θεοδωράκης σ' αυτή τη συναυλία.
      Δεν είμαι της άποψης "του εχθρού μου ο εχθρός είναι φίλος μου" γιατί οι Κούρδοι νοιώθουν περισσότερο κοντά (και σε περίπτωση πολέμου θα συνεργαστούν) τους Τούρκους λόγω μουσουλμνισμού...

  45. ΚΔ avatar
    ΚΔ 16/11/2011 19:40:23

    Λογικά και μετρημένα τα γραφόμενα, γι αυτό και αγγίζουν το θυμικό. Όμως τόσο μεγαλόπνοες ιδέες να βρίσκουν στήριγμα στον "Αρχηγό" Σαμαρά ξεπερνά και τη λογική και κυρίως το μέτρο. Και αδικείτε και τον Σαμαρά γιατί είναι φανερό ότι δεν αντέχει το βάρος του Αρχηγού τέτοιων πεποιθήσεων....

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΚΔ 17/11/2011 00:14:25

      Θα το δείξει το εγγύς μέλλον. Αν διαψευσθώ, θα το πω από εδώ. Αν όμως διαψευσθείς, να το παραδεχθείς κι εσύ από εδώ. Δημοσίως.

      • ΚΔ avatar
        ΚΔ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 17/11/2011 09:44:29

        Εντάξει

  46. Χρῆστος Ἠλίας Μηλίγγος avatar
    Χρῆστος Ἠλίας Μηλίγγος 16/11/2011 20:07:36

    Δημήτρη Λάγιου ὁ Ἁη-Λαός : "...τὰ παιδιὰ μας γινῆκαν πετρώματα,
    πολιτεῖες θαμμένες καὶ μάρμαρα.
    Ἀεράκι ποὺ φέρνεις ἁρώματα
    μέσ' τὰ χρόνια ποὺ ἔρχονται βάρβαρα."

  47. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 16/11/2011 20:41:42

    Αγαπητέ Φαήλε,
    παρ'όλο που και αυτή τη φορά συμφωνώ, ως συνήθως, με σχεδόν όλα όσα γράφεις, σε συγχαίρω και αναγνωρίζω και την θετική σου συνεισφορά στα τεκταινόμενα στν ΝΔ, θα έλεγα να μειώσεις το πρώτο πρόσωπο (και τις ιστορίες του) στα κείμενά σου. Ίσως, όσοι πολλοί έχουν οριστικά εγκαταλείψει την ελπίδα να εμπνεύσουν το προφίλ, που εσύ παρουσιάζεις μέσα από αυτά, να αισθανθούν άβολα, δηλαδή φθόνο. Και ο φθόνος των άλλων θα σου είναι εμπόδιο, αν θέλεις (και πρέπει και μακάρι να το καταφέρεις) να τους εμπνέεις.
    ΥΓ. Πάντως, ειδικά αφού το άρθρο σου εμφανίζεται σε εφημερίδα και όχι σε "εξειδικευμένο" μπλόγκ, θα έπρεπε να διευκρινίζεις τι εννοείς με τους όρους "φιλελεύθερος, φιλελευθερισμός". Γιατί άλλος ο φιλελευθερισμός της Γαλλικής Επανάστασης (αυτόν, φαντάζομαι ότι εννοείς), άλλος ο Κεϋνσυανός και άλλος -ακριβώς αντίθετος-, βέβαια, ο νεοφιλελευθερισμός. Επίσης ο "διεθνιστικός πατριωτισμός" σου θέλει διευκρινίσεις. Νομίζω ότι στην "Ασκητική" του Καζαντζάκη και στον διάχυτο στα βιβλία του Δραγούμη "εθνισμό" θα βρεις χρήσιμους παραλληλισμούς.

    • Theoprovlitos avatar
      Theoprovlitos @ ΠΗΛΕΑΣ 17/11/2011 09:42:31

      Ο Φιλελευθερισμος, όπως και να τον εννοεί κανεις ειναι η θεωρία ότι μπορει σε ενα ενυδρείο να συνυπαρξουν αρμονικα χρυσόψαρα και πιρανχας. Με μαθηματικη ακριβεια αφου θα φαγωθουν τα χρυσοψαρα ενα-ενα στο τελος θα αρχισουν να φαγωνονται και τα πιρανχας μεταξυ τους (βλεπε "σκανδαλο" Στρως Καν, "σκανδαλο" Μπερλουσκονι κλπ).

      Ο Φιλελευθερισμος ΔΕΝ ειναι το αντιθετο του κρατισμου και του κομμουνισμου όπως πολλοι θεωρουν επιπολαια. Ειναι ο ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΣ τροπος που οδηγει στο ιδιο αποτελεσμα: Κατασχεση ιδιωτικης περιουσιας και δημοσιου πλουτου και συγκεντρωση τους σε μια ελιτ / νομενκλατουρα. Η μεθοδολογια μονο διαφερει. Ο μεν κομμουνισμος δεν κρατα ουτε τα προσχηματα στη βια που εξασκει ενω ο φιλελευθερισμος βρισκει καποιες προφασεις. Στον πρωτο η δημευση γινεται υπο την απατη των κοινων αγαθων στον δευτερο υπο την απατη της "ελευθερης" αγορας. Στον πρωτο η βια συντελειται από "λαικες" εξεγερσεις στο δευτερο από τους βελιγκεκες των φιλελευθερων καθεστωτων. Στον πρωτο η κρατικοποιησεις και η δημευση περιουσιων γινεται από το "επαναστατικο" καθεστως στο δευτερο από τις τραπεζες.

      Το γεγονος οτι με την καταρρευση του υπαρκτου σοσιαλισμου μερικοι βρεθηκαν ξαφνικα τρισεκατομμυριουχοι σε "σοσιαλιστικες" χωρες λεει πολλα.

      Εξ αλλου αμφοτερες οι ιδεολογιες εν μερει εχουν επιρρεαστει από τον σκοτεινου υποβαθρου Σαινσιμονισμο και εχουν και ενα κρυφοψευδομεσσιανικο χαρακτηρα οραματιζομενοι παγκοσμιες επικυριαρχιες μεσω ανοικτων συνορων.

  48. Apatsi avatar
    Apatsi 16/11/2011 20:49:06

    Περιπτώσεις σαν τον ""Κώστας"", είναι μοναδικές για το το site μας. Και φυσικά ΔΕΝ πείθομαι καθόλου ότι μπορεί να έχει κάποια σχέση με τους πόντιους. Μάλλον κατά μακεδόνσκι μεριά τον κάνω και 'γω. Και φυσικά όταν θέλεις να περάσεις θέσεις αντεθνικές, εκκινείς από βάση που ξύνει παλιές πληγές και στη συνέχεια περνάς στα υπόλοιπα..

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ Apatsi 16/11/2011 23:58:04

      Φιλε Απαχη,μην τον παρεξηγεις.
      Γαρδουμπα ηθελε να πει το παιδι ,Αρλουμπα του βγηκε.
      Τωρα τον πηρε το ποταμι κι αντε να το σωσεις το παλληκαρι.

      • Costas avatar
        Costas @ Δικερως 18/11/2011 13:00:18

        Το ποτάμι εσάς θα πάρει. Τιμή σας που ασχολούμαι μαζί σας, και ακούτε και κάτι διαφορετικό ρε καημένοι, θύματα λαοπλάνων και παππούδες ηρώων, το λέω όσο ξεκάθαρα γίνεται: Αν συμπαρασύρετε με τη στάση σας την Ελλάδα σε συμφορές με τη δική σας έννοια πατριωτισμού που έχετε (που μάλλον αμφιβάλετε για τη δική σας ελληνικότητα και γι' αυτό το κρατάτε μη σας φύγει), πολλούς από εμάς στα βόρια θα μας βρείτε απέναντί σας. Η Ελλάδα που ξέρατε τελείωσε και έχω κάθε δικαίωμα να αισθάνομαι ότι έχω περισσότερα κοινά με μη Έλληνες παρά με Αρβανίτες και Πελοποννήσιους. Δε θέλετε Ευρώπη; Ορίστε κερασμένος διχασμός που εσείς τον προκαλείτε.

        • Δικερως avatar
          Δικερως @ Costas 18/11/2011 22:33:57

          Ρε συ Κωστακη,παρτο λιγο αλλιως,γιατι δεν
          δενει η μανεστρα.
          ''Εμας στα βορια",λες ε?Ε,λοιπον κι εγω στα
          ΒΟΡΕΙΑ ζω.
          Γεννημενος ασ'ην Καλαμαρια(οταν ηταν γεματη
          λασπονερα στους δρομους),Παππος διγλωσσος
          Ελληναρας απο το Αργος Ορεστικον,
          σπουδαγμενος στο Τσοτυλειο,Γιαγια Ρωμαια απ'το Μαικοπ,εκτοπισμενη απ'τον Σταλιν το '38,
          Παππος απ'τον Πυργο της Αν.Ρωμυλιας,
          εκτοπισμενος απο τους Βουλγαρους στην
          Αν.Θρακη στις Σαραντα Εκκλησιες,απ' οπου
          και η γυναικα του,κι απο κει με την ανταλλαγη
          στην Ελευθερη Θρακη.
          ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ Ελληνες απο επιλογη,ματωμενοι,
          αλλα περηφανοι,διγλωσσοι,τριγλωσσοι,δυο
          φορες Ελληνες,τρεις φορες Ελληνες.
          Αν ψαχνεις Ελληνες τους βρισκεις μες στην
          οικογενεια σου.
          Αν παρ'ολα αυτα δεν τα καταφερνεις,τοτε μην
          μας ζαλιζεις.
          Αεριτζη.

          • Costas avatar
            Costas @ Δικερως 23/11/2011 09:14:56

            τώρα αυτό τι είναι επίδειξη ελληνικότητας της οικογένειάς σου; από κάτι παρόμοιο κρατάω κι εγώ αλλά δεν ήξερα ότι είναι αξιομνημόνευτο. δε με αφορά ρε φίλε από πού κρατάς. στο λέω ξεκάθαρα, προτιμάς Ελλάδα εκτός Ευρώπης; Εγώ πάλι όχι. Πήγαινε βρες τους ελευθερωτές σου στα νότια. Με τη Μακεδονία σας και τον οίστρο σας και τη Θεσσαλονίκη πάντα περιφέρεια. Άντε να γυρίσουμε δραχμή να ξανα αποκτήσουμε νταβατζήδες πιο κοντά, γιατί οι Βρυξέλες μας έπεφταν λίγο αλλού.

  49. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 16/11/2011 21:45:02

    Φαηλε, τα ...σεβαστα μου σεβη ,για μια ακομη φορα !!!
    Ευγε !!!

  50. Δικερως avatar
    Δικερως 16/11/2011 23:16:52

    Κρανιδιωτη,respect!
    Δεν εισαι ουτε σκληροπυρηνικος,ουτε μαλακοπυρηνικος.
    Εισαι ΠΥΡΗΝΙΚΟΣ!!

  51. Δικερως avatar
    Δικερως 16/11/2011 23:27:37

    A,συντασσομαι γενικως κι εγω,χαιρετωντας τον Παλαιστινιο φιλο και
    συναγωνιστη μου Ramadan Ali 'ngilini,που για λογαριασμο του κοντεψα να
    παρω κοκκινη βιζα,φοιτητης, σε μια εποχη που με αγαπουσε οσο κι εγω.
    Τωρα του κατεβαζω το τηλεφωνο γιατι στελνει τα ξαδερφια του στα
    πανεπιστημια του αττιλα,λατρευει τον Τουρκο πρωην δημιο του και
    κοροιδευει την γονατισμενη Πατριδα μου.
    Χαλαλ ομως για μενα,οπως λεει το Ιερο του βιβλιο,Χαραμ για 'κεινον.

  52. Δικερως avatar
    Δικερως 17/11/2011 00:42:05

    Ευγε ΒΙΣ,αναλυτικοτατος.
    Βραςς.
    http://www.youtube.com/watch?v=mZXJvCdr6aQ

  53. Μπαμπης avatar
    Μπαμπης 17/11/2011 01:40:49

    Ωραία είναι αρβανίτικη λέξη και άρα ελληνική λέξη το ρήμα μπεσόνj ή μπεσόιτε.Σωστά δεν το κατάλαβα?

  54. Γιώργης avatar
    Γιώργης 17/11/2011 09:57:46

    Φαηλε τα έχεις κάνει άνω κάτω στο μυαλό σου. Κυπρος, Κουρδιστάν, Παλαιστίνη, Αρμενία και Βόρεια Ιρλανδία. Η κάθε μία περιοχή διαφορετική από την άλλη και με διαφορετικές συνιστώσες.

  55. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 17/11/2011 13:50:47

    Αδελφέ Φαήλε, χαστούκι τα λόγια σου! Για άλλους επώδυνο και για άλλους εγερτήριο.

  56. Ο Βουνίσιος avatar
    Ο Βουνίσιος 17/11/2011 14:15:29

    Μακάρι Φαήλο να είχαμε άλλους εκατό (100) σαν και σένα, οι οποίοι καθημερινώς θα εμψυχώνανε τον Ελληνικό Λαό, τον απλό τον κόσμο, δείχνοντάς τους την κατεύθυνση που θα πρέπει να ακολουθήσουν. Ένα όμως ερώτημα στροβιλίζει συνεχώς στο μαυλό μου και κάθε μέρα που περνά είναι πιό συχνό: Τί πρέπει να κάνει ο απλός ανθρωπάκος (εμείς) για να αντιδράσει και να ξεφύγει από την μέγγενη που σφίγγει συνεχώς γύρω του; Πως μπορεί πραγματικά να αντισταθεί στα άνομα και καταστροφικά σχέδια των ντόπιων εθνικών προδοτών, οι οποίοι αφού υπογράψουν και ξεπουλήσουν την Ελλάδα μας θα εξαφανισθούν στο εξωτερικό για να απολαύσουν τα ¨τριάκοντα αργύρια¨ της προδοσίας τους; Ψάχνω και δεν μπορώ να βρώ λύση. Λύση την οποίαν να μπορώ τουλάχιστον να την πώ φωναχτά.!!!

  57. ΚΩΣΤΑΣ ΑΠΕΡΓΗΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΑΠΕΡΓΗΣ 17/11/2011 16:00:52

    Aγαπητε Φαήλο,πραγματικά ελκυστική είναι παρέμβαση, την ώρα που οι τρομπέτες του παλαιολιθικού ξύλινου λόγου, υπεραπλουστεύουν , δημαγωγούν,γενικεύουν πολωτικά αποπροσανατολίζουν. Οι βρυκόλακες , που στοιχείωνουν το σημερινό ερειπιώνα ,είτε είναι πολιτικοί , είτε δημοσιογράφοι βλέπουν την νοσηρή κατάσταση, σαν το αίμα που τους θρέφει.Με λεκτικές φωτοβολίδες επιχειρούν ανιδρωτεί και από καθέδρας να γονιμοποιήσουν πολιτικές συγκατοικήσεις – τερατώματα, που θα συντηρήσουν την πολιτική ομμερτά, που είναι υπεύθυνοι για το σημερινό εκφυλισμό. Η ελληνική εκδοχή του φιλελευθερισμού κακά τα ψέμματα είναι συνώνυμη με την ευνοιοκρατία , την ρουσφετολογία την αδιαφάνεια , την αναξιοκρατία, που τελικά οδήγησαν ιδιωτικοποίηση του κράτους από τις κομματικές φυλές,την κυριαρχία ατομικών στερεότυπων με ήθος πονηρό , πλάγιο,δουλοπρεπές, κολακικό που καθιστά την ιδέα του υπεύθυνου πολίτη ανέφικτη. Και έχουν το θράσος αυτοί οι πρυτάνεις του ιδιοτελούς συμφέροντος , να μεταβάλλονται μέσα σε αυτό γκρίζο τοπίο , ως διαπρύσιοι κήρυκες του εθνικού συμφέροντος.Αυτές οι πελατειακές συντεχνίες , που επιβάλλοντας την λογική τους έφεραν το κράτος σε κρίση ταυτότητας δημιουργώντας σε καθεστώς δημοκρατίας σουλτανάτα και βιλαέτια στα χειρότερα ιστορικά τους πρότυπα. Στην άνοιξη της τρίτης μετά χριστό χιλιετίας οι Ελληνες είναι αιχμάλωτοι μιας μετέωρης συνθήκης και ενός κατεστημένου , για να επιβιώσει την φενακίζει με παρελθούσης χρήσεως τριτοκοσμικά πότε σοσιαλίζοντα και πότε φιλελευθεροειδή ληρήματα και βυθίζει τον τόπο σε καινούρια αδιέξοδα. Η τυφλή συναισθηματική αντιπαράθεση που υποδαύλισε η βεντέτα ανάμεσα σε Παπανδρέου και Μητσοτάκηδες , και δέσποσε για είκοσι χρόνια , διαμόρφωσε τουςΓκρούεζους, όπως τους λές, που κατάφεραν ο ιστός του πολιτικού και του κοινωνικού μας βίου να μας υφαίνεται απόλυτα με τους δεσμούς συγγενείας όλων των βαθμών με τελευταίους τους κουμπάρους και τους μπατζανάκηδες.Και βεβαίως τον υφαίνουν τοπικά, συντεχνιακά , φιλικά στεγανά, που υπάρχουν και αναπτύσσονται σε βάρος κάθε έννοιας ευθύνης και δικαιοσύνης, αφού ο «δικός μας έχει πάντα δίκιο.Το ανατολίτικο αυτό έθιμο έγινε τοψυχολογικό υπόβαθρο του κρατισμού.Το να γίνει κανείς τρόφιμος του Κρατικού Πανδοχείου έγινε μαξιλάρι για όλα τα όνειρα και έτσι το κράτος -γίγαντας , κατάντησε οχυρό τρωκτικών και χρυσοθήρων, που ενισχύουν την επέκταση των μονοπωλιακών του προνομίων για να εκμεταλλεύονται εντελώς και να απομυζούν την κοινωνία. Μόνο που ο άμοιρος Γκρουέζος , εξαντλείται στην γελοιοποιηση της κινηματογραφικής φιγούρας.Ενώ οι Κοσκωτάδες, οι Μαυρίκοι, τα Βατοπέδια, οι Τσουκάτοι ,οι Τσοχατζόπουλοι και όλα τα ντιλίβερυ της διαπλοκής, αποτελούν την κολασμένη σκιά της ζωής του χειμαζόμενου και ταπεινωμένου έλληνα.Το Ελληνικό κράτος έγινε τεράστιο και εισχώρησε βαθιά στην ζωή μας διότι ακριβώς ανέλαβε τον πατροπαραδοτο ρόλο του « μπάρμπα από τηνΚορώνη» Πολιτική στην υπηρεσία στυγνών συμφερόντων οδηγεί στον εκβαρβαρισμό της κοινωνίας σε απόρριψη του πολιτισμού. Αν κρατική εξουσία αποδεικνύεται ανήθική τότε φαντάζει τυραννία, η κοινωνία βουλιάζει στην αδράνεια και την παθητικότητα με κίνδυνο να εκτραπεί σε αγέλη. Μέσα σε τέτοια μορφώματα ακόμα κι αυτή η Δημοκρατία γίνεται προαγωγός της κοινωνία. Το ζούμε και το βιώνουμε. Η χτεσινή πλειοψηφία των 255 αλήθεια αποπνέει πολιτική υγεία ή αποτελεί κατι ανάμεσα σε νοσηρό σύμπτωμα και διαχείριση τρέχουσών εκρεμμοτήτων. Σπευδω να προειδοποιήσω . Όταν ο κοινοβουλευτικός βίος αναπαύεται στην αριθμητική και μόνο πλειοψηφία ,τότε αναπόφευκτα επέρχεται σήψη και ανωμαλία .Κατά άλλα συμφωνώ με την δημιουργική ματιά σου.Τα προβλήματα της σημερινής κρίσης είναι απολύτως παλαιά και απολυτως .Παλαιά , ως εθνικά και γεωπολιτικά .νέα ως παγκοσμίου ενδιαφέροντος.Ο οικουμενικός πατριωτισμός είναι μεγάλη στρατηγική υπόθεση. Αντίθετα δεν είναι η συναλλαγή και ο ραγιαδισμός ,απέναντι σε ιπποκόμους διεθνούς Τραπεζιτικού Κατεστημένου, όπως ο Σαρκοζί η Μέρκελ .Αυτοί δεν είναι τίποτα άλλο από τους κομπογιαννίτες του λαικού μύθου, που ζητούσαν την θεραπεία του παράλυτου με «τροχάδην».Η ιστορία διδάσκει αντίθετα, πως η συναλλαγή χωρίς αρχές αποτελεί άκρως επιζημια τακτική γιατί παραβλέπει τον ιστορικό παράγοντα, οπότε δεν επιτυγχάνει τίποτε σταθερό και βιώσιμο.Μόνο όταν ο ιστορικός παράγοντας λαμβάνεται σοβαρά υπόψη , η ρεαλιστική πολιτική και η τόλμη αποκτούν βάρος και νόημα.Η μέγαλη πρόκληση της ανθρωπότητας τον αιώνα που περπατάμε δεν είναι διαζεύξεις μεταξύ –ισμών, αλλά το πώς η παγκόσμια κοινότητα θα αποτελεί κοινωνία αλληλεγγύης και όχι λυσσαλέου ανταγωνισμού. Η Αγιά Σοφιά είναι το αρχιτεκτονικό σύμβολο της Ρωμιοσύνης , αλλά και της πνευματικής οικουμενικότητας , όπου το κτίσμα ωθεί το υλικό βάρος , με πρόθεση να το απελευθερώσει στο φώς και να μεταμορφώσει την στενότητα σε φωτεινό ουρανό.΄Μια ευχαριστηριακή προσφορά της ύλης στο φως μια ναίμακτη θυσία Τα έργα του Ελληνικού πολιτισμού απευθύνονται σε όλους, όπως και αγώνες των Ελλήνων, από το Μαραθώνα ως τα Αλβανικά βουνά, είναι μάχες για την Ελευθερία και την Δικαιοσύνη. Συμφωνώ Φαήλο , πως ο διεθνής πατριωτισμός είναι στρατηγική επιλογή υψίστης σημασίας.Η σύχρονη Ελλάδα πρέπει να ανοιχτεί στον ταραγμένο πλανήτη , χωρίς μικρομεγαλισμούς μα και χωρίς μιζέρια.Χωρίς την απώλεια της ταυτότητας μας.Να τους συναντήσουμε βαθαίνοντας τον εαυτό μας,Αυτά είναι τα προτάγματα και όχι τα ψευτοδιλλήματα «ευρώ η δραχμή» , που αποτελούν ένα ιδανικό πλαισιο για διαχειριστές,επιτήδειους και ερασιτέχνες.
    Ας μην ξεχνάνε κάποιοι πως ο εμπορικός μας στόλος , τα σιδηρά τείχη του Ελληνισμού διακινούν το 40% των χύδην φορτίων της υφηλίου.Ας μην ξεχνάνε , τα επτά εκατομμύρια των ομογενών μας που προκόβουν στα μεγάλα κέντρα της οικουμένης.Ας μην ξεχνάνε , ότι η Ελληνική Ιστορία και ο πολιτισμός , αποτελούν σημεία υπαρξιακής αναφοράς της σύγχρονης ανθρωπότητας. Αυτοί οι παράγοντες προσφέρουν σταθερή υποστήριξη και παρέχουν ασφαλείς εγγυήσεις επιτυχίας σε κείνους που θα επιχειρήσουν να βγάλουν την Ελλάδα από την κρίση της και της δώσουν την θέση της στον σημερινό κόσμο. Αλλα γιαυτό χρειάζονται ηγέτες και επιτελεία με οξυμμένη ιστορική συνείδηση και πνευματικό αισθητήριο.Ο Σαμαράς, όπως κάποτε διακινδύνευσε ο ακριβοδίκαιος Γιανναρας , μπορεί να αποτελέσει στην πολιτική τον επίγονο των λογοτεχνών της γενιάς του 1930, που έφερε στην χώρα της ελιάς και της θάλασσας δύο Νόμπελ. Εσύ Φαήλο έχεις και την δυνατότητα της σύλληψης της ιστορικής στιγμής και την ρωμαλέα σύλληψη της γενικής ροπής των διεθνών θεμάτων. Μπορούμε να ελπίζουμε σε εσας.
    Συγγνώμη για την λογοδιάρροια αλλά με συγκλόνισες αδελφέ Φαήλο.

  58. stamoschios avatar
    stamoschios 17/11/2011 22:20:33

    Κύριε Κρανιδιώτη,
    θα πρέπει να γίνει αντιληπτό από τον πολιτικό σχεδιασμό της παρούσης ηγεσίας Νέας Δημοκρατίας, (γιατί αυτή της προτεραίας περιόδου μας αφήνει παγερά αδιάφορους), ότι υπάρχουμε και εμείς που δεν χαρίζουμε σε κανέναν "θολοκουλτουριαρέο" της αριστεράς την κοινωνική ευαισθησία, ούτε και τον πατριωτισμό και την αγάπη για το έθνος σε κανένα "πρακτορίσκο" της δήθεν ακροδεξιάς αμόρφωτο τέως ιδιοκτήτη πρακτορείου μοντέλων (κόνικλο=Καρατζαφέρη). Εμείς που μελετάμε τον Περικλή Γιαννόπουλο και τον Ίωνα Δραγούμη, που δεν συναντήσαμε πουθενά στην αρχαία γραμματεία και δη στον Πλάτωνα και τον Αριστοτέλη ύμνους υπέρ Δημοκρατίας, εμείς που εκ προοιμίου είμεθα ευρωσκεπτικιστές (έναντι της τωρινής Ευρώπης που απέχει πόρρω από την Ευρώπη των εθνών που θα ήταν το επιθυμητό). Εμείς που δεν έχουμε καμμία ενοχή να δηλώσουμε τοις πάσι δεξιοί, εμείς που θεωρούμε σημαντικότεροι στιγμή του βίου μας την ΜΥΚ από τα πάσης φύσεως πτυχία και επαγγελματικές επιτυχίες, εμείς που θεωρούμε για τα της παρούσης ότι ισχύει το ρηθέν υπό Δημοσθένους "αισχρόν το σιγάν της Ελλάδος πάσης αδικουμένης". Μην μας θέσετε στο περιθώριο μην μας αφήσετε να ριζοσπαστικοποιηθούμε έτι περισσότερο, λόγω των δυσμενών οικονομικών εξελίξεων. Πιστεύουμε ότι ο Αντώνης Σαμαράς αποτελεί την εσχάτη ελπίδα του έθνους, θα τον ακολουθήσουμε από αγάπη για το σημαιοφόρο όσο αν δεν μας αρέσει το άγημα παρελάσεως που θεωρεί επί το πλείστον εθνάρχη αυτόν που θεώρησε ότι η Κύπρος κείται μακριά και που έκανε πρωθυπουργό το 1980 τον υιό του δοσίλογου ιδρυτή των ταγμάτων ασφαλείας αντί του ευπατρίδη της ελληνική πολιτικής, του αειμνήστου Ευαγγέλου Αβέρωφ.

  59. sapere aude avatar
    sapere aude 17/11/2011 23:28:44

    Το 2010 ο Ούγγρος κεντροδεξιός πρωθυπουργός - διώχνει το ΔΝΤ απο τη χώρα του- αντιδρώντας στα συμφωνημένα απο την κυβέρνηση των σοσιαλιστών μέτρα λιτότητας. Λίγους μήνες μετά η Ουγγαρία και η κεντροδεξιά κυβέρνηση επιστρέφει ζητώντας τη βοήθεια του ΔΝΤ. Ο Σαμαράς μέχρι προσφάτως έφερνε ως παράδειγμα "άλλου δρόμου" την Ουγγαρία (έχει βιομηχανία και εξαγωγές-πολαπλάσια μικρότερο χρέος απο της Ελλάδας)

  60. φραγγιας avatar
    φραγγιας 18/11/2011 18:51:02

    Φαηλο ευτυχως που υπάρχεις και εσυ και ξεσκεπαζεις καπου -κάπου τους προδότες του κόμματος .
    Απορω γιατι δεν τους εχει διαγράψει ακόμα ο Αρχηγός??
    Τι περιμένει άραγε να μας διαλυσει η οικογένεια???????

  61. johndoctor avatar
    johndoctor 18/11/2011 23:01:40

    Αγαπητέ Φαήλε έχω γράψει στο ιστολόγιο μου ένα κείμενο πάνω στα δικό σου κείμενο.
    Σε παρακαλώ ρίξε του μια ματιά προσπαθώ να αναλύσω τις απόψεις μου και αν φέρω και ένα προβληματισμό
    Σε παρακαλώ ρίχτου μια ματιά και απάντησε για να δώ σε ποια πλευρά είσαι τελικά...

  62. Παλιός δεξιός avatar
    Παλιός δεξιός 19/11/2011 04:22:41

    Theoprovlitos, διάβασε σε λίγο πριν γράψεις τις ασυναρτησίες σου: πρώτο, ο Σόρος κυνηγήθηκε στη Βουδαπέστη ως Εβραίος, ΔΕΝ κυνήγησε τους ομοθρήσκους του, και δεύτερο η μητρόπολη ΔΕΝ είναι έργο του Τσίλερ.

    Φαήλο, πρώτο, και συγνώμη που θα σ΄το πω, αλλά τα 9/10 απ΄όσα γράφεις είναι της Λιάνας Κανέλλη. Ακούγεσαι κάπως σαν κνίτης της δεξιάς. Δεύτερο, τι κόλλημα είναι αυτό με το σεξιστικό ανδρισμό που έχεις φάει; Ποιος σου είπε ότι ισχύουν οι εξισώσεις καλός δεξιός = γυμνασμένος = στρέιτ άντρας = λαϊκός άνθρωπος κι από την άλλη αδερφή = αγύμναστος = φιλελεύθερος ή αριστερός = σπουδαγμένος = ντιλετάντης; Αδερφές και λεσβίες αποτελούν, κατά τις στατιστικές, το 10% της κοινωνίας. Γιατί τους απαξιώνεις όλους έτσι; Και είναι σοβαρή απάντηση ότι θα παίξεις στα γόνατά σου κάποιον με τον οποίο διαφωνείς; Δηλαδή τι θα κάνεις θα τον γ...; Η μανία σου αγγίζει τα όρια του κόμπλεξ, σαν έχεις ο ίδιος απωθημένα σεξιστικά. Η πολιτική, όμως, δεν είναι σεξ. Μη συγχέεεις την πολιτική συζήτηση με τις σεξουαλικές τάσεις, συσκοτίζεις την επιχειρηματολογία σου

    Φιλικά σ΄τα λέω αυτά, αν θες σκέψου τα.



    Άλλο να γράφεις ντόμπρα και σταράτα, ι άλλο